Na topie

Badanie Lenovo: Firmy lubią sprzęt all-in-one, ale… nie wiedzą o jego istnieniu

Autor:
Mateusz Albin

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Komputery Technologie i Firma All-in-One Tematyka: Sprzęt do firmy Producenci: Lenovo

Scalone komputery AiO to odpowiedni sprzęt do biura, ale Polacy rzadko je kupują. Z czego to wynika?

Lenovo All In One

AA

Komputery all-in-one, to za granicą coraz powszechniejszy sprzęt dla firm, ale w Polsce nie cieszą się dużą popularnością. Powody takiego stanu rzeczy sprawdziła firma Lenovo w najnowszym badaniu naszego rynku.

Interesujący paradoks można zauważyć w nowym badaniu rynku, przeprowadzonym przez Lenovo. Chociaż po prezentacjach przedstawiciele firm są zachwyceni możliwościami urządzeń all-in-one, to okazuje się, że wcześniej nie mieli pojęcia o istnieniu takich rozwiązań. Według badania 70% przedsiębiorców nie zna tej  kategorii komputerów.

Wszystko w jednym i to prawie bez kabli

Urządzenia all-in-one to sprytne rozwiązanie, w którym uwolniono użytkowników od plątaniny kabli i nadmiaru przedmiotów, ponieważ stacjonarne komputery scalono z monitorami. Rynek AiO na świecie rośnie średnio 13 proc. rocznie. W Polsce takie zestawy są raczej ciekawostką, a segment odnotowuje nieduże wzrosty. Czyżby Polacy tak przyzwyczaili się do potężnych jednostek centralnych? Odrobinę światła rzucają na tę sprawę wyniki badania Lenovo, w którym uwzględniono zwyczaje i zachowania przedsiębiorców.

Krótko mówiąc 70% respondentów nie zna komputerów AIO, mimo to 50%  zaakceptowałaby je jako sprzęt biurowy, 40% mogłoby się nad tym zastanowić, a tylko 10% w ogóle odrzuca taką możliwość.

Obawy przed problemami

Odsetek zdecydowanych przeciwników scalonych komputerów wyniósł 6% respondentów. Wśród konkretnych argumentów przeciwko takiemu sprzętowi pojawiała się cena (8%), ryzyko awarii i problemy z serwisowaniem (7%) a także brak możliwości rozbudowy i wymiany elementów (6%). Jednocześnie 39% badanych biznesmenów nie potrafi określić konkretnych powodów, dla których nie zdecydowaliby się na jego nabycie i deklaruje brak akceptacji dla wszystkich cech produktu. Z drugiej strony zwolennicy wszystkiego w jednym zwracają uwagę na oszczędność miejsca przez brak osobnej jednostki centralnej (46%),  ciekawe i estetyczne wzornictwo (19%), funkcjonalność (11%), nowoczesność oraz brak kabli i przewodów (6%).

Na chwilę obecną urządzenia typu all-in-one składają się na niewiele ponad 1 proc. sprzedaży wszystkich komputerów.

Źródło: Lenovo

Odsłon: 5540 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij
    1. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-03-24 07:25

      "Komputery all-in-one, to za granicą coraz powszechniejszy sprzęt dla firm". Myślę, że na tym można zakończyć wszelkie dywagacje.

      Skomentuj

      1. Snack3rS7X
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-03-24 18:21

        "Miliony much lecących do gówna, nie może się mylić..." Tak to można skwitować...

        Skomentuj

    2. Snack3rS7X
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-03-24 18:13

      Dla mnie to nigdzie nie ma sensu, stawiać na przeciw sobie argument o nie plątaniu się kabli i kontrargumentu o wysokiej cenie?! No way! Argument o energooszczędności jeszcze byłby jakimś sensownym, ale jakoś go nie widzę...Jakby to było tańsze to jeszcze bym zrozumiał, ale nie dość że to jest drogie, nierozbudowywuwalne, słabe, nienaprawialne a to wszystko przeciwko błahym argumentom o jakichś kablach, estetyce itd. WTF?! bym powiedział...aha, zawsze można postawić jakichś cichy pasywny PC'et mini ITX w mikroobudowie...

      Skomentuj Historia edycji

  1. e30tomas
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-24 01:03

    Jako student korzystam z laptopa, ze względu na mobilność. Ale do firmy kupiłem AiO za jakieś 1-2k, nie pamiętam dokładnie. Słaby intel, nic nadzwyczajnego. Ale nic więcej do pracy biurowej nie potrzeba. Windows 10 działa sprawnie, offica, przeglądarkę i program do faktur odpala, więcej nie trzeba. Do zestawu dają myszkę i klawiaturę, więc za ok. 1500zl mamy gotowy sprzęt który działa. Jakiś nędzny głośnik też jest wbudowany więc od biedy można czegoś posłuchać.

    Skomentuj

    1. Snack3rS7X
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-03-24 18:14

      To nie lepiej kupić używanego, mocniejszego i tańszego PC'ta? Do pracy biurowej do nawet Core2Duo Ci wystarczy : ) Tak naprawdę uległeś presji marketingu, wcisnęli Ci coś czego nie potrzebujesz, jak mówisz - w dodatku mało wydajnego, ale w dużo wyższej cenie, równie dobrze można pracować na laptopie, nawet 17-calowym, a więcej w pracy do której wykorzystujesz "słabego intela" raczej nie potrzebujesz, który dodatkowo ma zaletę mobilności, All-In-One w zasadzie posiada wszystkie wady laptopów i jedną dodatkową, której laptopy nie mają - brak mobilności

      Skomentuj Historia edycji

  2. marcadir
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-24 07:30

    W firmie powymieniałem stare komputery (składaki) na Dell Optiplex w obudowie DT... ustrojstwo jest dość małe, ale najważniejsze wąskie, więc pod biurkami nikomu nie wadzi, a użytkownicy nie skarżą się na głośne wentylatory... w przypadku awarii podmieniam jednostkę lub monitor, a nie całość.

    Skomentuj

    1. Snack3rS7X
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-03-24 18:32

      A co Cię skłoniło do zakupu markowego PC'ta zamiast składaka?

      Skomentuj

  3. speedzenon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-24 08:16

    U nas zdecydowaliśmy się na monitor 22 cale do tego Intel NUC tez mało miejsca zajmuje a podczas awarii dużo łatwiej z naprawą lub wymianą. NUC jest przykręcony z tyłu w mocowaniu VESA wiec problemu z kablami tez nie ma.

    Skomentuj Historia edycji

    1. zakius
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-03-24 08:51

      ale masz 2 kable zasilania i plączący się kabel do monitora, jest lepiej na pewno, ale jednak co AiO to AiO (tylko tu masz o tyle dobrze, że monitor przeżyje ze 3 takie pudełeczka)

      Skomentuj

      1. speedzenon
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-03-24 09:01

        kabel hdmi ma 0.5m wiec nie wystaje za monitorem patrząc na stanowisko widzisz tylko 2 kable od myszki i klawiatury. i gdzieś z tylu przewody do zasilania monitora i nuc-a które są grubości kabla usb.

        Skomentuj Historia edycji

        1. zakius
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-03-24 10:21

          nieee, zewnętrzny zasilacz to zło, nie dla mnie, tylko trzeba kombinować gdzie to upchnąć
          a jak kabel od monitora jest krótki to spoko, chociaż 0.5m to i tak sporo jak na taka odległość

          Skomentuj

  4. zakius
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-24 08:50

    a ja chciałem kupić do domu AiO, ale trzeba liczyć z 1000zł więcej, niż za podobnego laptopa, a i oferta ogólnie jest niezwykle mała
    no i niby co ja mam kupić?
    a co ma kupić firma? maszynkę z atomem? jasne, office jakoś będzie działać
    jakoś tak, jak na 10 letnim kompie, którego utylizację jeszcze muszą opłacić...

    Skomentuj

    1. Snack3rS7X
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-03-24 18:34

      Komputer miniITX, z wbudowaną integrą są naprawdę małe : )

      Skomentuj Historia edycji

  5. Snack3rS7X
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-24 18:41

    Czy mogę wiedzieć co się kryje pod pojęciem nowoczesność? To, że ładnie wygląda? To, że za wysoką cenę dostajemy coś co łączy w sobie i wady PC'ta i wady laptopa?