Na topie

Bezpłatne konto bankowe dla każdego Polaka

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma

W lutym w życie wejdą nowe przepisy. Według ich zapisów każdy dorosły Polak otrzyma prawo do posiadania podstawowego rachunku płatniczego bez opłat.

  • Bezpłatne konto bankowe dla każdego Polaka
A A

Co piąty dorosły Polak nie ma konta w banku. Jak wynika z danych Banku Światowego, stawia nas to na trzecim miejscu wśród najsłabiej ubankowionych państw Unii Europejskiej („lepsi” są tylko Bułgarzy i Rumuni). Być może lada moment sytuacja ulegnie jednak zmianie – prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem ustawę o prawie każdego Polaka do posiadania bezpłatnego konta bankowego.

O Polaku, co nie chce konta

22 proc. dorosłych Polaków nie otworzyło jak dotąd rachunku bankowego. Jaki jest powód takiego stanu rzeczy? Co szósty „nieposiadacz” uzasadnia swoją decyzję brakiem zaufania do instytucji finansowych, a co czwarty – brakiem potrzeby. Jednym z najczęstszych powodów jest natomiast obawa przed zbyt wysokimi kosztami prowadzenia rachunku.

Część Polaków nie chce zatem otwierać konta, ponieważ dodatkowe koszty, które najczęściej wynoszą od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, są dla niego zbędnym i niewskazanym wydatkiem. Zupełnie nie dziwi to po zerknięciu w statystyki zebrane przez Mastercard, z których wynika, że 4 na 5 osób nieposiadających konta w banku zarabiają mniej niż 2500 złotych miesięcznie.

Dzisiejsza rzeczywistość, czyli konta darmowe, ale nie do końca

Zaraz, zaraz – ale banki chwalą się przecież ofertami „0 zł za prowadzenie konta”. To prawda, ale regulaminy tych ofert nierzadko zdradzają, że owszem, za prowadzenie rachunku i kartę bankomatową płacić nie trzeba, …o ile spełni się szereg wymogów: na przykład wykonanie transakcji na określoną kwotę lub odpowiednia liczba dokonanych w miesiącu płatności. 

Najmniej zarabiające osoby najczęściej więc nie są w stanie sprostać wymaganiom i w efekcie te „darmowe konto” kosztuje ich choćby i te kilka złotych każdego miesiąca.

Idą zmiany i prawo do konta za darmo

Cofnijmy się teraz do lipca roku 2014. Parlament Europejski przyjął dyrektywę dotyczącą wzrostu ubankowienia Europejczyków, a jednym z jej zapisów był ten dotyczący dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. Mija dwa i pół roku i doczekaliśmy się podpisu polskiego prezydenta, co oznacza oficjalne wdrożenie przepisów do naszego porządku prawnego. Wejście w życie nowych zasad nastąpi już w lutym.

Co to oznacza? Teoretycznie: zwiększenie liczby bezpłatnych usług płatniczych oraz poprawę ich przejrzystości. Największe banki będą więc najpewniej zobowiązane do stworzenia podstawowych rachunków bankowych, których prowadzenie będzie oferowane za darmo. Oczywiście w takim przypadku nie będzie mowy o dostępnie do bardziej zaawansowanych usług.

Z jednej strony to dobrze dla najgorzej zarabiających. Z drugiej – czego obawia się część ekspertów – może oznaczać to wzrost opłat dla usługobiorców, korzystających z odpłatnych ofert. Krótko mówią: ci, którzy obecnie płacą, zapłacą więcej (lub będą musieli spełnić bardziej wyśrubowane wymogi). Czy tak faktycznie będzie, okaże się już niedługo.

Źródło: Gazeta Prawna

Odsłon: 6533 Skomentuj newsa
Komentarze

25

Udostępnij
  1. albipuki
    Oceń komentarz:

    22    

    Opublikowano: 2017-01-03 15:58

    Ciekawe czy Jarek w końcu założy...

    Skomentuj

    1. Jake_24
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-03 16:29

      :D perełka... :D

      Skomentuj

    2. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-03 16:39

      A gdzie tam. Powie, że Unia robi zamach na jego wolność ;).

      Skomentuj

    3. bankaigoku
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2017-01-03 18:17

      Brakuje tylko już sierpa i młota.

      Skomentuj

    4. zuzannator
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-01-03 18:57

      Petruś na Madere pewnie zabrał gotówkę...

      Skomentuj

  2. carbo888
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2017-01-03 16:59

    Budowanie fundamentów pod likwidacje gotówki z obiegu pełną parą, Orwell dziadzie jeden i te twoje przepowiednie niech Cie krew nagłą zaleje, piorun jasny strzeli.

    Skomentuj

      1. musslik
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2017-01-03 21:15

        Ja jednak wolałem płacić i mieć oprocentowane środki na koncie a jak jest "za darmo" to oprocentowania nie będzie :)

        Skomentuj

      2. hetman_a
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-01-03 22:22

        "Zresztą w dobie zakupów przez internet bez karty płatniczej to jak bez ręki" - a po co mi karta płatnicza do zakupów w necie?
        Świetnie sobie bez niej radzę kupując w necie - włącznie z zakupami za granicą.

        Skomentuj

      3. Kuciem
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-01-04 08:06

        Probelm jednak polega na tym, ze wraz z likwidacja gotowki Janusze Biznesu maja sie gorzej. A tych w Polsce jest az nadto.

        Skomentuj

      4. Q'bot
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-01-04 10:01

        Ja tam płacę na poczcie.. i żyję ;)

        Skomentuj

  3. david_89
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2017-01-03 17:14

    Serio nie stać kogoś żeby spełnić warunek zapłacenia 5 razy kartą za dowolną kwotę albo łącznie powiedzmy za 100 zł? Wystarczy przestać nosić pieniądze i robić kolejki w sklepach i główny warunek (taki jest w większości banków) mamy spełniony. Niech ludzie nie przesadzają, każdy z nas jest miesięcznie w sklepie przynajmniej 5 razy i wydaje przynajmniej te 100 zł. Sami z siebie robimy zacofanych...

    Skomentuj

    1. franiux
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-01-03 17:41

      Gotówkę należy mieć i tyle. Nie wszędzie i nie zawsze zapłacisz kartą. Zdarzają się awarie systemów płatniczych, brak dostępu do internetu, i inne zdarzenia losowe. i co wtedy robisz jak zatankujesz paliwo za 200zł a karta nie przejdzie bo właśnie coś się stało z operatorem kart ?. Takie sytuacje mam co jakiś czas i wtedy klient ma problem bo traci nawet 2-3 godziny aż mu ktoś przywiezie gotówkę bo nie puszczę takiego delikwenta i nie będę się za nim po sądach włóczył aby oddał mi za paliwo bo sam oczywiście oleje sprawę.
      Ma zapłacić i tyle mnie to obchodzi. Masz mieć awaryjnie gotówkę i koniec kropka.

      Skomentuj

        1. hetman_a
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2017-01-03 22:30

          To trochę zadziałali po frajersku, bo zostawienie dowodu nie jest żadną gwarancją, że klient zapłaci. Zawsze może powiedzieć, że zgubił dowód na stacji.
          Powinni kulturalnie wezwać policję by ta była świadkiem przy spisaniu oświadczenia i tyle.

          Skomentuj

          1. Kuciem
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-01-04 08:10

            'Zawsze może powiedzieć, że zgubił dowód na stacji.'
            Bedzie to widoczne zwlaszcza na kamerze.

            Skomentuj

      1. prime27pl
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-01-04 07:15

        a jak nie ma to co ? zabijesz czy jak ?

        Skomentuj

    2. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-01-03 18:13

      Tak, są tacy. Niektórzy nie korzystają aktywnie z konta, wypłacając całą gotówkę. Na wszelakiej maści ryneczkach nie zapłacisz kartą, a tam jest często najtaniej. Już nie wspomnę o patologiach i wydawaniu większości gotówki na piwo w pobliskiej knajpie, gdzie również terminali nie uświadczysz.
      To, że mamy w naszym kraju bardzo dużo terminali (jesteśmy na wysokim miejscu w pokryciu terminalami) nie znaczy, iż jest to 100%.

      Skomentuj

    3. hetman_a
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-01-03 22:27

      "Sami z siebie robimy zacofanych... " - ojoj! Korzystanie z karty to takie nowoczesne! Cywilizowane może jeszcze dodasz? Buahaha! Osobiście w większości w sklepie płacę gotówką i płacę nawet szybciej niż użytkownicy kart z płatnością bezdotykową (bezpinową, jak zwał, tak zwał), bo potrafię liczyć i jak stoję przy kasie, to już w dłoni mam odpowiednią ilość banknotów (monet) i nie czekam na autoryzację, na połączenie z bankiem, o wbijaniu pinu z karteczki w portfelu nie wspomnę, i nie mam paniki w oczach gdy terminal nie potrafi się z powodu awarii połączyć do banku. Po prostu, liczę, przygotowuję gotówkę, płacę i wychodzę. To takie staromodne, ale jakie skuteczne. Może ma coś na rzeczy, że gdy sam robiłem maturę to matematyka była obowiązkowa i na poziomie znacznie wyższym niż rozwiązywanie testów dla półgłówków.

      Skomentuj

  4. miedzianek
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2017-01-03 17:24

    Przecież przeważnie prowadzenie konta jest za darmo, płaci się za samą kartę...

    Nawet jeśli trzeba zapłacić za konto, to przecież płacimy rachunki itp itd...Limit wyrabiamy

    Skomentuj

    1. hetman_a
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-01-03 22:31

      Niestety opłacając rachunki nie wystarczy, ponieważ one nie liczą się do ilości operacji kartą.

      Skomentuj

      1. miedzianek
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-01-10 12:06

        Ja napisałem o operacjach na koncie, żeby było darmowe. Można bez karty sobie wyrobić

        Skomentuj

  5. zuzannator
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-03 18:55

    Banksterka to złodziejstwo. Pod nazwą PRODUKT zawsze kryje się maczkiem pisany kod na wydębienie z Ciebie kasy. Unikać jak ognia. Kasę trzymać w sejfie. Jak się coś posypie to nie uwidzisz gotówki latami. Przykład. Skończył mi się dowód w grudniu. Bank zablokował mi konto do czasu aż dostałem nowy. Nie pomogły tłumaczenia, że wymiana nastąpiła zgodnie z prawem, że jest wniosek o nowy mam do przedłożenia, że to rachunek firmowy i nie mogę zapłacić ZUS i pensji pracownikom, że i tak elektronicznie jak akceptuję to dowód nie jest używany tylko SMS przychodzi z kodem. Zrobili swoje i nie patrzyli się na moje wizyty reklamacje itp. Do tego takie frykasy jak franki, polisoklaty, opcje walutowe... Szubrawcy i matacze pod owinięte w ładny papierek zgniłe jabłka. Konto za darmo? Nie ma nic za darmo. Typowy slogan banksterski. Marzenie tej świty to zlikwidować obrót gotówkowy. Wtedy już wszystko będą wiedzieli co i kiedy kupujesz / sprzedajesz. Tylko skończeni idioci ufają tym instytucjom. Wiedza to doskonale bogaci, którzy kasę lokują wszędzie byle poza bankami. Tam mają tylko na waciki. Kończąc bo przynudzam... masz rozum, to nie ufaj tym firmom bo w razie kłopotów od Państwa nie dostaniesz grama pomocy. Popatrz jak się teraz kolejna ekipa wypina na ludzi i na to że prawo zostało złamane.

    Skomentuj

  6. zuzannator
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-03 18:55

    Banksterka to złodziejstwo. Pod nazwą PRODUKT zawsze kryje się maczkiem pisany kod na wydębienie z Ciebie kasy. Unikać jak ognia. Kasę trzymać w sejfie. Jak się coś posypie to nie uwidzisz gotówki latami. Przykład. Skończył mi się dowód w grudniu. Bank zablokował mi konto do czasu aż dostałem nowy. Nie pomogły tłumaczenia, że wymiana nastąpiła zgodnie z prawem, że jest wniosek o nowy mam do przedłożenia, że to rachunek firmowy i nie mogę zapłacić ZUS i pensji pracownikom, że i tak elektronicznie jak akceptuję to dowód nie jest używany tylko SMS przychodzi z kodem. Zrobili swoje i nie patrzyli się na moje wizyty reklamacje itp. Do tego takie frykasy jak franki, polisoklaty, opcje walutowe... Szubrawcy i matacze pod owinięte w ładny papierek zgniłe jabłka. Konto za darmo? Nie ma nic za darmo. Typowy slogan banksterski. Marzenie tej świty to zlikwidować obrót gotówkowy. Wtedy już wszystko będą wiedzieli co i kiedy kupujesz / sprzedajesz. Tylko skończeni idioci ufają tym instytucjom. Wiedza to doskonale bogaci, którzy kasę lokują wszędzie byle poza bankami. Tam mają tylko na waciki. Kończąc bo przynudzam... masz rozum, to nie ufaj tym firmom bo w razie kłopotów od Państwa nie dostaniesz grama pomocy. Popatrz jak się teraz kolejna ekipa wypina na ludzi i na to że prawo zostało złamane.

    Skomentuj

    1. Kuciapa
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-01-03 20:00

      Dobrze gadasz ale zobasz na komenty wyżej baranki nawet o tym nie pomyślały pewnie. Myślą że jak mają konto i karte to są nowocześni i na topie :)na koncie to ja trztymam tylko na rachunki i z 200/300 zło jak mam coś kupić przez internet

      Skomentuj

  7. hetman_a
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-01-03 22:19

    a ten od kota (co lubi z kotem) już założył konto? ;-P

    Skomentuj

  8. masta_of_dizasta
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-04 08:32

    Redakcjo Benchmarku, zmieniacie profil portalu z IT na finansowy? Szkoda, że przy okazji nie padło ani jedno słowo o tym, że usługi bankowe są najdroższe w Europie, ani tym, że, z nielicznymi wyjątkami, nie ma polskich banków.