Na topie

Bitcoin i kryptowaluty z rekordowymi wartościami

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

1 bitcoin jest już warty ok. 4700 dolarów, a rynek kryptowalut przekroczył próg 165 miliardów dolarów. Wskaźniki nie przestają iść w górę.

Bitcoin i kryptowaluty z rekordowymi wartościami

A A

Bitcoin wcale nie tanieje. Ba, znów wystrzelił i osiągnął najwyższy do tej pory poziom – 4700 dolarów za jedną „cyfrową monetę”. To o prawie 200 dolarów więcej niż wynosił poprzedni rekord tej kryptowaluty (ustanowiony niespełna dwa tygodnie temu).

Bitcoin poszedł w górę z poziomu nieco ponad 4400 dolarów w okolicach wczorajszego południa i od tego czasu wartość 1 BTC oscyluje właśnie wokół 4700 dolarów. To zaś oznacza, że: 

  • wartość bitcoina wzrosła już o ponad 350 proc. od 1 stycznia br.,
  • wartość całego „bitcoinowego rynku” to już ponad 75 miliardów dolarów.

Bitcoin 1d
Moment dobicia do wartości 4700 dol / CoinDesk

Bitcoin 1m
Zmiana wartości bitcoina w sierpniu / CoinDesk

Kryptowaluty w ogóle – nie tylko bitcoin – zyskują na wartości. Ethereum, na przykład, wróciła do rekordowego poziomu ok. 380-390 dolarów za 1 ETH. To wszystko sprawiło, że łączna wartość kryptowalut po raz pierwszy w historii przekroczyła próg 165 miliardów dolarów. 

A jak ma się bitcoin cash? Okazuje się, że nie najlepiej. Po chwilowym skoku do poziomu ok. 1000 dolarów, wartość 1 BCH zmalała obecnie do ok. 550 dolarów. To nie wróży dobrze temu tworowi, choć wciąż nie brakuje osób, które w niego wierzą.

Źródło: CoinDesk, CoinMarketCap. Ilustracja: geralt/Pixabay (CC0)

Odsłon: 4148 Skomentuj newsa
Komentarze

28

Udostępnij
  1. Kłaczkov92
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-08-30 10:13

    Kwestia bliskiego czasu aż to walnie w dół. Tak na logike coś co idzie tak szybko do góry (wręcz nienaturalnie) musi upaść i to dość głośno...
    Szkoda że pociągnie to w dół tych co weszli ostatnio..

    Skomentuj

    1. Q'bot
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-08-30 10:35

      Obastawiam, że krach nastąpi tak grudzień - początek stycznia...
      A za dwa lata pęknie granica 10 000 $ ;)

      Skomentuj

    2. rlistek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-31 02:51

      Yhm.. to samo pewnie mówiłeś jak bitcoin był po $2000. Dziś ci co mieli inne zdanie są bogatsi o $2700 na sztuce. Z logiką ten twój komentarz nie ma nic wspólnego, a bardziej z wróżeniem z fusów i technofobią, bo nawet zapewne nie rozumiesz czym jest, jak działa, skąd się bierze i dlaczego popularność bitcoina cały czas rośnie. Do zobaczenia w następnym newsie o na ten temat :*
      Pewnie i tak wtedy powiesz to samo, ale w tytule kwota będzie już inna.

      Skomentuj Historia edycji

      1. musslik
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-08-31 22:00

        Cena rośnie na głupocie ludzkiej bo się zabrały za inwestowanie małe nieświadome mróweczki pompujące swoje życiowe oszczędności w coś czego nie rozumieją w nadziei stania się milionerami niczym wielcy wizjonerzy z doliny krzemowej...
        są 3 możliwe scenariusze z tym jeden nierealny ;)
        1. Wieczny wzrost i kraina wiecznej szczęśliwości czyli najbardziej skrajny i nierealny scenariusz.
        2. Zrównoważenie sił popytu podaży czyli liczne spadki i wzrosty kursu przy bardzo powolnym wzroście wraz ze światową gospodarką i cyklami koniunkturalnymi.
        3. skrajny scenariusz w którym ci co zarobili najwięcej zaczynają realizować swoje zyski. Skutkiem tego jest spadek ceny i kolejne realizacje zysków, w obawie przed dalszym spadkiem. Spirala się nakręca mamy kryzys i spadek cen jak w 2014 z 1000 dolarów do 200 w 2016 i kolejne dmuchanie balona :)

        Skomentuj

        1. mmrqs
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-01 14:02

          Widzę, że odnosisz się do wielu konkretów i podajesz statystyki, które śledzisz na bieżąco, stąd Twoje niesamowite wnioski...
          Zanim zaczniesz coś oceniać, to najpierw naucz się, w jaki sposób to coś działa.
          Z Twoich komentarzy wnioskuję, że znasz się na temacie lepiej niż np. rządy Japonii, Australii i Indii, które wprowadziły bitcoina jako swój legalny środek płatniczy obok swoich walut fiducjarnych. Lepiej niż polskie ministerstwo cyfryzacji, planujące koszyk legislacyjny dla kryptowalut. Lepiej niż rząd polski i niemiecki, które zwolniły bitcoina z podatku VAT. Lepiej niż wielkie fundusze hedgingowe i banki, inwestujące TERAZ przy OBECNYM kursie w bitcoina i inne tego typu instrumenty. Lepiej niż górnicy, którzy inwestują miliony w sprzęt.
          Jeśli chcesz podyskutować, to dziel się faktami, a nie wymysłami nie mającymi żadnych podstaw w rzeczywistości.
          Z jednym tylko mogę się zgodzić: cena nie będzie nigdy rosła w nieskończoność. Na pewnym etapie, kiedy bitcoin trafi na rynek masowy (a jesteśmy jeszcze daleeeeeeko od tego momentu), kiedy ekosystem będzie w 100% dopracowany, kiedy wydobycie się zakończy (w okolicach 2140r.), wtedy cena się ustabilizuje. Bo do tego momentu zainteresowanie i popyt będą szły w górę. A skoro popyt rośnie, a podaż maleje, to podaj mi jeden przykład historyczny, kiedy cokolwiek w takiej sytuacji staniało.

          Skomentuj

          1. musslik
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-02 18:23

            "Tulipomania"

            Skomentuj

          2. mmrqs
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-03 08:31

            Co z tulipomanią? Wtedy właśnie ze względu na chorobę dopadającą tulipany ceny tulipanów wzrosły, bo popyt był wysoki, a podaż niska. Prosiłem o przykład historyczny, kiedy prawo popytu i podaży NIE zadziałało.

            Skomentuj

          3. musslik
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-03 13:51

            Masz historie kursu Bitcoin nic innego ja paradoks spekulacyjny to nie jest popyt podaż a kupowanie na "zapas" bo cena rośnie, to się w klasyczne ramy popytu-podaży nie wpisuje to jest dobry dla ekonomii behawioralnej...
            Zresztą ja nie neguje krypto-walut i całej technologi blockchain a to co się stało wookoło. Bitcoin stał się czymś do czego miał być alternatywą... Stał się kolejnym narzędziem do spekulacji

            Skomentuj

          4. mmrqs
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-07 16:17

            Nawet jeśli by było tak, jak piszesz, to nadal jest to relacja popytu i podaży.
            Poza tym jestem pełen podziwu, że znasz motywy wszystkich ludzi na świecie, dlaczego kupują bitcoiny. Akurat w przypadku mojej osoby i mojego środowiska nie trafiłeś. Podobnie zapewne z wieloma innymi ludźmi. Tacy np. ubodzy Hindusi czy mieszkańcy Wenezueli raczej nie kupują bitcoinów "na zapas". A nawet jeśli tak by było, to w dalszym ciągu kreowany jest popyt, a podaż maleje, więc mimo wszystko jest win-win.

            Skomentuj

  2. musslik
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-08-30 10:47

    im coś wyżej wzleci tym bardziej spektakularny upadek :)

    Skomentuj

  3. eninede
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2017-08-30 11:06

    Jak można zawierzyć się tej walucie. Przecież pieniądz musi być odzwierciedlony w towarze. W czym odzwierciedla się siła krypto-waluty ???? Przecież to aż kłuje w oczy, że służy on jedynie do prania brudnych pieniędzy i fałszowania realnych wartości.
    Bitcoina nie sposob juz wykopac... no to kto go... kopie? Firmy z nieograniczona wydajnoscia sprzetowa !!!! Jaki bedzie tego efekt ? Bedzie taki ze wlascicielami ogromnej puli kryptowalut beda ogromne firmy, ktore posiadac beda nebotyczne fundusze a my zwykli smiertelnicy bedziemy zebrac o ich bitcoiny.
    Przeciez to czyste spekulacje co do wartosci kryptowalut bo jak ocenic wartosc jednostki jesli jest ona wirtualna????

    Skomentuj

    1. Q'bot
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-08-30 11:21

      "Standardowe' waluty również mają wartość jedynie wirtualną.. pokrycia w złocie nie ma już od lat 60"...

      Skomentuj

      1. eninede
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-08-30 17:12

        Nie ma pokrycia w zlocie poniewaz zloto samo w sobie traci na wartosci i jest juz opracowana mozliwosc produkcji zlota (wiec jesli ilosc wzorca jednostki glownej jest zmienna - nie moze on byc brany jako wzorzec) wiec pieniadz musi miec pokrycie w towarze/produkcji, w czym w takim wypadku ma pokrycie bitcoin ??????

        Skomentuj Historia edycji

        1. Finear
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-08-30 20:30

          jakie pokrycie maja np. złotowki??

          Skomentuj

        2. Zero-Cool
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-08-30 21:33

          5 lat temu jak kumpel mi mówił że bitcoin to przyszłość i jedyna waluta w jaką warto inwestować to też byłem sceptyczny i twierdziłem że wyrzuca swoje pieniądze w eter, prawda jest taka że bitcoin jest walutą bardziej realną jak złoty czy USD, żadna z obecnych na rynku walut "papierowych" nie ma żadnego zabezpieczenia w kruszcu, dzisiaj za 4,2zł kupisz 1 euro jutro za 42 mln zł kupisz 1 euro tak wygląda realnie waluta którą się posługujemy...

          A twierdzenie że BTC służy do prania brudnych pieniędzy jest tak samo słuszne jak twierdzenie że każda inna papierowa waluta służy do prania brudnej forsy, jedynie w przypadku barteru czegoś takiego można byłoby uniknąć.

          Skomentuj

          1. eninede
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-08-30 23:51

            To odpowiedz mi prosze czym w takim razie jest ten twój bitcoin. Podpowiadam, że odpowiedz typu: walutą - nie wystarczy. Przecież ta waluta sensu nie ma ! Podejdz do niej na "zdrowy rozsadek". Po to by ja zdobyc trzeba kopac/liczyc... ale kopac co? i co liczyc? po prostu ... kopac i liczyc .... za kopanie i liczenie mam dostac pieniadze ????
            czy to nie naiwne, toc to prawie jakby na ulicy pieniadze rozdawali ???? ale nie, zeby je zdobyc musze wybulic kase na niezly sprzet WTF? chcesz powiedziec ze za takie bezsensowne kopanie, ktore niczemu nie sluzy dostane pieniadze ????? i to dopiero wtedy gdy ktos zdecyduje sie mi je dac ???? ok powiedzmy ze zaakceptuje ten bezsens i zaczne kopac. zdobede bitcoina, ale po chwili moj sprzet bedzie za slaby wiec bede musial wymienic na nowy za ktory bede musial zaplacic sporo wiecej, a stary komputer sprzedam praktycznie za bezcen, i po chwili znow trzeba zmienic i znow i znow a liczba bitcoinow/etherum jest ograniczona wiec kopanie bedzie coraz trudniejsze... ehhh ZŁOTO DLA NAIWNYCH

            Skomentuj

          2. rlistek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-31 02:59

            Ja wiem, wielu z tych co w 2009 kopało sobie dla zabawy na PCcie do gier, bo ciekawostka dziś może być przynajmniej milionerami. Faktycznie naiwniaki. Powinni się wstydzić.

            Skomentuj Historia edycji

          3. dokkymc
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-08-31 14:24

            Weź poczytaj.
            Najpierw o pieniądzu, o jego historii, sprawdź co to siła nabywcza, podaż-popyt itd. Dlaczego kiedyś pieniądz był tylko bitmi monetami z drogich kruszców... Prawo Kopernika-Greshama itd.
            Potem zastanów się czym różni się banknot € od $ i np BTC (bo pewnie nie wiesz ale BTC też możesz sobie wydrukować ☺☺☺) na koniec (albo na początek) poczytaj jeszcze o blockchain ie...
            Na pewno zgłębiając temat będziesz napotykał nowe, trudne tematy, ale czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj - może przestaniesz głupoty wypisywać.
            A pierd...nąć to może wszystko, od ceny za kilogram kurek, poprzez ceny stali i kruszców a kończywszy na BTC...

            Skomentuj

          4. mmrqs
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-01 14:20

            Zanim się wypowiesz, to się dowiedz, o czym w ogóle mówisz. Kopanie = wykonywanie kalkulacji związanych z transakcjami. W przypadku kryptowalut zdecentralizowanych nie ma centralnego serwera, który przetwarza wszystkie dane. Robią to kopacze/górnicy. I nie robią tego za darmo. W blockchain każdej kryptowaluty wpisany jest system nagród za górnictwo i wysokość nagród ustalona jest z góry od pierwszego dnia wydobycia do ostatniego.

            Skomentuj

        3. mmrqs
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-01 14:16

          Złoto nigdy nie traci na wartości - cena złota się zmienia, bo wartość walut, w których jest wyceniane, podlega ciągłej fluktuacji odkąd zerwano z parytetem złota. Nie myl pojęć.

          Bitcoin ma pokrycie w poparciu wielomilionowej społeczności, rządów Japonii, Australii i Indii, technologii blockchain, która rewolucjonizuje świat i wielu innych aspektach.

          Skomentuj

    2. mmrqs
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-01 14:12

      Nie rozumiem Twojej wypowiedzi - w jakim towarze mają odzwierciedlenie waluty fiducjarne, np. PLN-y? I co to znaczy, że pieniądz musi być odzwierciedlony w towarze? Jeśli chodzi Ci o wymienialność pieniądza na towar, to dziś istnieje już 500 000 firm na świecie, które akceptują płatności w bitcoinie i z dnia na dzień ta liczba rośnie.

      Jeśli uważasz, że siła kryptowalut płynie wyłącznie z prania brudnych pieniędzy, to porozmawiaj z właścicielami firm, które wykonują transakcje międzynarodowe, ile oszczędzają czasu i pieniędzy dzięki przerzuceniu się z systemu bankowego na kryptowalutowy. Porozmawiaj z ludźmi z krajów trzeciego świata, którzy przesyłając do swojej rodziny $10 miesięcznie na jej wsparcie, nie płacą w banku czy western union 10-20% prowizji, tylko 0,17% w btc. Porozmawiaj z każdym, kto dużo podróżuje po świecie, ile oszczędza na tym, że nie musi przewalutowywać zawartości swojego portfela za każdym razem, kiedy przekracza granicę. W skrócie: porozmawiaj z kimś, kto ma jakąś wiedzę na ten temat.

      "Bitcoina nie sposob juz wykopac" - ciekaw jestem źródła Twojej informacji. :) Na Allegro masz mnóstwo układów ASIC do kopania btc. Możesz go w dowolnej chwili kupić i samemu zacząć kopać. Są też firmy zajmujce się sprzedażą mocy obliczeniowych do kopania kryptowalut, w których możesz zacząć nawet od $10.

      " my zwykli smiertelnicy bedziemy zebrac o ich bitcoiny." - to zamiast marudzić, to może zainteresuj się tematem, edukuj się i zacznij z niego korzystać, póki cena jest jeszcze jaka jest. W czym problem, żeby np. dogadać się z pracodawcą, żeby wypłacał Ci kasę w bitcoinach? A jeśli masz firmę, to czemu by nie przyjmować opłat za towary/usługi w btc?

      "jak ocenic wartosc jednostki jesli jest ona wirtualna" - a jak oceniasz wartość walut fiducjarnych, skoro w 90% są wirtualne?

      Skomentuj

    1. Foxy the Pirate
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-30 13:20

      To już lepiej użyj jakiegoś raspberry pi.

      Skomentuj

        1. Foxy the Pirate
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-08-30 14:31

          No pewnie. Słyszałem, że ostatnio nawet nasa wymieniła swojego Pleiadesa na kilka połączonych ps czwórek.
          Czekać tylko jak zaczną prowadzić wojenki na forach z IBM.

          Skomentuj

    2. rlistek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-31 02:55

      Better go PS3. Prawdziwej mocy CELLa do tej pory przecież nie odkryli jeszcze.

      Skomentuj

  4. Finear
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-30 13:09

    a jak ocenić wartość "realnej" waluty skoro również nie ma pokrycia w złocie?

    Skomentuj

  5. Cleaner_1980
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-01 08:38

    Piętą Achillesa kryptowalut jest fakt, że każda transakcja zużywa ogromne ilości zasobów, m. in. energii elektrycznej. Jeśli jedna transakcja aktualnie pochłania ok 185 kWh to kosztuje przy cenach energii w naszym kraju około 115 zł i to nie licząc pozostałych kosztów (myślę, że realnie jest co najmniej dwukrotnie wyższa).

    Tak wysokie koszty póki co pokrywane są ze spekulacyjnego wzrostu wartości waluty. Co kiedy wzrost wartości się skończy? Czy użytkownicy będą skłonni ponosić takie koszty transakcji?

    Pewnie nie, czyli albo waluta umże albo będzie musiała zostać przeorganizowania na tańszą w użyciu. Tu ocieramy się o kwestię bezpieczeństwa związanego ze skomplikowaniem transakcji. Ono również ulegnie zmniejszeniu.

    Czy waluta przetrwa takie zawirowania, czas pokaże.

    Ostatecznie dzisiejsze waluty mają wartość określoną na podstawie umowy społecznej, tym samym teoretycznie są jeszcze mniej stabilne niż kryptowaluta, której wartość jest skorelowana z kosztami jej obsługi.

    Skomentuj Historia edycji

    1. mmrqs
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-01 14:23

      " Jeśli jedna transakcja aktualnie pochłania ok 185 kWh to kosztuje przy cenach energii w naszym kraju około 115 "
      Możesz podać źródło takiej informacji? Wykopanie całego bloku jest mniej energooszczędne niż podana przez Ciebie wartość, jakim cudem zatem jedna transakcja pobierałaby tyle energii, skoro w bloku masz ich tysiące?

      Skomentuj

  6. qwertben
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-02 21:54

    Cieszy mnie to że idą w góre satoshki będą droższe zainteresowanych zapraszam na stronę http://www.krypnet.eu
    znajdziecie tam listę z aktualnie płacącymi kranikami bitcoin
    Lista jest w miarę możliwości aktualizowana o nowe krany