Na topie

Cyberataki kosztują firmy coraz więcej

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Bezpieczeństwo w firmie Cyberprzestępcy Producenci: Bitdefender

Analitycy firmy Bitdefender prognozują, że w samym 2019 roku w wyniku cyberataków przedsiębiorstwa stracą 2 biliony dolarów.

Cyberataki kosztują firmy coraz więcej

A A

Na całym świecie każdego dnia rozmaite firmy stają się ofiarami ataków prowadzonych przez cyberprzestępców. Ci ostatni albo chcą wyłudzić pieniądze, albo też uzyskać ważne informacje. Rosną więc też koszty cyberataków, jakie ponoszą przedsiębiorstwa i według ekspertów firmy Bitdefender nie przestaną. Wręcz przeciwnie.

Jak podaje jeden z największych graczy w sektorze cyberbezpieczeństwa, w ubiegłym roku firmy straciły przez cyberataki 209 milionów dolarów, a w tym roku będzie to już 5 miliardów. Co więcej, w 2018 roku straty mają osiągnąć wartość 180 miliardów, by rok później przekroczyć astronomiczną barierę 2 miliardów „zielonych”. Choć brzmi to niewiarygodnie, analitycy Bitdefender twierdzą, że tak właśnie będzie. 

„Codziennie jesteśmy bombardowani wiadomościami o wycieku danych z dużych organizacji, nowych wirusach siejących spustoszenie na komputerach, a ostatnio także smartfonach. Ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem koncerny robią wszystko, aby informacje o tym, że padły ofiarą cyberataku nie ujrzały światła dziennego. Z kolei mniejszymi firmami, permanentnie nękanymi przez hakerów, mało kto się interesuje” – czytamy w komunikacie.

Eksperci wyliczyli, że pojedynczy atak może kosztować mniejsze przedsiębiorstwo nawet 55 tysięcy dolarów. Oczywiście do tego trzeba jeszcze doliczyć straty wizerunkowe. A jakie firmy najczęściej są atakowane przez cyberprzestępców? Na pierwszym miejscu znajdują się instytucje finansowe, później są przedsiębiorstwa energetyczne, a na najniższym stopniu tego podium stoją przedsiębiorstwa z branży nowych technologii.

Źródło: Bitdefender, White-Magick. Ilustracja: typographyimages/Pixabay (CC0)

Odsłon: 2442 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
    1. Kotowaru
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-11-25 21:05

      co?

      Skomentuj

      1. Kotowaru
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-11-25 21:06

        widzę, że komentarz poprzednika już zniknął :D

        Skomentuj

  1. eltra
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-11-26 15:21

    No warto być hackerem tylko dobrym :P sam na własne oczy widziałem jak to działa w dużym przedsiębiorstwie kasa uciekła szybciej niż rosła w końcu ktoś po rozum do głowy i wynajęto grupę informatyków z prawdziwego zdarzenia za ułamek strat powiem tak u nas się mawia "Polak mądry po szkodzie" nie tylko Polaków się to tyczy ;P

    Skomentuj

  2. krzychopata
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-11-26 21:22

    Jak słabe słabe prawo i państwo to i przestępstwa coraz większe i beszczelniejsze!!! Jakby prawo było dobre i taki przyłapany haker z miejsca dostałby 25 lat więzienia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia to by od razy ataki hakerskie zmnieszyłby się o co najmniej 80%!!!
    Lek na cybrataki jest prosty!!! Drastycznie podnieść kary za tego typu przestępstwa a na efekty długo czekać nie trzeba będzie!!!
    Dlatego państwa muszą ze sobą wpółpracować i wspólnie we wszystkich krajach zaoszczyć kodeksy karne aby złapani cyberprzestępcy siedzieli w wiezieniach odsiadując pół swojego życia!!!

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-11-27 07:04

      Więcej wykrzykników wraz z masą błędów ortograficznych nie sprawą, że twoja wypowiedź zabrzmi mądrzej.
      Poza tym, może nie wiesz, ale jest coś takiego jak skuteczność łapania przestępców, a takich "cyber" jest bardzo niska (w porównaniu do skali ich działań oraz liczby wystąpień). Na całym świecie wyroku doczekało się może kilkanaście osób na przestrzeni ostatnich kilku lat, więc skuteczność jest bliska zeru.

      Skomentuj

    2. shoken
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-11-27 08:51

      krzych łopata weż sie lepiej za łopate bo myślenie ci nie wychodzi

      Skomentuj

  3. wiktorn86
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-11-26 23:29

    Monopolistów-złodziei to nawet dobrze że okradają. Tylko małych firm szkoda.

    Skomentuj

  4. www.xenix.pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-11-30 12:44

    Ciekawy jestem kiedy firmy w Polsce zaczną się zabezpieczać, nie tylko słabymi programami antywirusowymi ale również wyspecjalizowanymi urządzeniami UTM. Już są dostępne tanie i profesjonalne rozwiązania które w 98,99 % eliminują wszystkie zagrożenia http://xenix.pl/zabezpieczenie-sieci-komputerowej-w-firmie/.