Na topie

Błąd 404? Nigdy więcej - nowy projekt Mozilli

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Przeglądarki WWW

Master plan Mozilli jest prosty: chcesz wejść na stronę, to na nią wejdziesz. Jak ma to działać?

  • Błąd 404? Nigdy więcej - nowy projekt Mozilli
A A

Nikt chyba nie lubi błędu 404. Jednego dnia wchodzisz na stronę i wszystko gra – innego klikasz, a tu informacja, że witryna jest niedostępna. Nie, nikt nie lubi błędu 404. Ale wkrótce może on stać się mniej uciążliwy – dzięki projektowi Mozilli „No More 404s”.

Jak sprawę chce rozwiązać ekipa rozwijająca Firefoksa? Krok pierwszy: nawiązać współpracę z Internet Archive. Krok drugi: uzyskać dostęp do narzędzia Wayback Machine. Krok trzeci: zadbać o to, by użytkownik nigdy więcej nie denerwował się z powodu błędu 404.

Nowy projekt został uruchomiony na platformie Test Pilot. Zasada działania jest prosta – kiedy zamiast danej strony zobaczymy błąd 404, narzędzie automatycznie zaproponuje otworzenie zarchiwizowanej wersji z Wayback Machine (dzięki uprzejmości Internet Archive).

Firefox No More 404s

Narzędzie z pewnością jest interesujące i wręcz genialne w swojej prostocie. Choć skuteczność z pewnością nie będzie nawet bliska 100 proc., to trudno nie docenić tego pomysłu. Niestety na jego implementację będziemy musieli najpewniej jeszcze sporo poczekać.

Źródło: The Verge, ghacks

Odsłon: 8247 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2016-08-05 12:55

    Ciekawy pomysł i może być faktycznie przydatny, chociaż ja dodałbym jeszcze opcję przejścia do WM z dowolnej strony.

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-08-05 16:02

      Calkiem dobry pomysl narazie mozna tak zrobic w wyszukiwarce google otwierajac strone w pamieci malenka strzaleczka na koncu wyszukanej propozycji w wyszukiwarce google "cached"

      Skomentuj

  2. raffal81
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2016-08-05 13:09

    Czy tylko u mnie tak odpala się reklama na BM ?

    http://i.imgur.com/QEuuZ6F.jpg

    ;]]]]]]]

    Skomentuj

    1. rlistek
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2016-08-05 13:13

      Working as intended.
      ;)

      Skomentuj

      1. NewUnnamedUser
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2016-08-05 13:55

        U mnie też, właśnie miałem o tym pisać. Nie blokuję na benchmark.pl, ale te reklamy coraz bardziej się wylewają i rozciągają tutaj...

        Skomentuj

    2. Wojciech Kiełt
      Oceń komentarz:

      12    

      Opublikowano: 2016-08-05 14:33

      Przepraszamy, ktoś odwala fuszerkę w domu mediowym, który nas obsługuje - w tym wypadku Ad-vice. Rozważamy zakończyć współpracę z tym domem mediowym.
      Wysłaliśmy żądanie wyłączenia tej kampanii na tej powierzchni.

      Skomentuj

  3. DanyGee
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-08-05 13:21

    Firefoxowi przydałby się bardziej dobry, wbudowany speeddial niż brak 404. No ale open source choć piękny, ma swoje schorzenia, wśród których m.in. wymienić można "puszczanie pary w gwizdek".

    Skomentuj

  4. Niepiskoj
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-08-05 13:56

    Trudno mi to określić jaka jest skala problemu bo sam nigdy problemu z 404 nie miałem ale tak sobie myślę że mają parę ważniejszych rzeczy do zrobienia i może jeszcze niech skończą fantazjować co planują w przyszłości bo mnie jako użytkownika interesuje to co mam tu i teraz a mimo sentymentu zaczyna mnie ff coraz bardziej irytować i chyba trzyma mnie przy nim tylko siła przyzwyczajenia.

    Skomentuj Historia edycji

  5. Doseq
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-08-05 14:07

    Takie już coś jest i funkcjonuje a nazywa sie CloudFlare Always Online

    Skomentuj

    1. marek
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2016-08-05 15:33

      CloudFlare zabezpiecza serwery przed przeciążeniem, które najczęściej widać jako błąd 503. Błąd 404 to po prostu brak strony pod podanym adresem, która mogła tam wcześniej być.
      Autor tłumaczenia z tego newsa chyba też nie rozumie różnicy.

      Skomentuj

  6. bartus10
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2016-08-05 15:33

    Czy to mój koniec ?

    Skomentuj

  7. Author
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2016-08-05 16:23

    Idiotyczne.

    Skomentuj

  8. Nullmaruzero
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-08-05 17:19

    Kiepski pomysł. Częstotliwość cacheowania w Wayback zależy od popularności danej strony. Duże strony które są często odwiedzane raczej nie padają, a jak padają to i tak wayback na nic się nie zda bo skoro są często odwiedzane to znaczy że treści zmieniają się bardzo dynamicznie (np. portale z newsami). Mała szansa że będą tracić tyle mocy obliczeniowej żeby robić po parę zrzutów dziennie tylko po to żeby dwa razy do roku się to komuś przydało.

    Strony które znowu nie są szczególnie popularne dostaną jeden zrzut na kilka miesięcy i jedyne co się wtedy może przydatnego zachować to statyczny tekst. Wystarczy że strona trochę treści hotlinkuje (np. jakiś schemat do artykułu) i już tego obrazka nie zobaczymy.

    No i co ze stronami które jednak w założeniu mają wygaszanie pewnych treści po określonej dacie, a którym jednak nie chce się bawić w konfigurowanie botsów. Jak taki przeciętny Kowalski wbije na stronę której już nie ma, przeczyta jakieś starocie z 2007 roku i później udostępni jako fresh newsa (np. mój tatuś xD) bo nie załapie że to archiwum ani na datę nie spojrzy.

    No ale powodzenia, nikt na tej funkcji nie powinien ucierpieć. Po prostu wayback machine to bardziej ciekawostka aniżeli jakieś wiarygodne archiwum ważnych i sprawdzonych wiadomości.

    Skomentuj

  9. shadowman333
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-08-05 18:02

    Czyli jak zamkną następną stronę z torrentami, nadal będzie można je pobierać ;)

    Skomentuj

  10. Misio38
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-08-06 21:37

    Chyba lepiej mieć błąd 404 niż nieaktualną stronę? Tak mi się wydaje.