Na topie

BLIK z rekordowym kwartałem i półroczem

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Polski Standard Płatności może odtrąbić sukces. W dodatku wiele wskazuje na to, że BLIK będzie dynamicznie zyskiwał popularność.

BLIK z rekordowym kwartałem i półroczem

A A

Z polskiego standardu płatności BLIK korzystać mogą już klienci prawie wszystkich dużych banków i mogą robić to w coraz większej liczbie przypadków. Nie dziwi więc zupełnie, że drugi kwartał tego roku był dla tej formy płatności mobilnych rekordowy.

W drugim kwartale bieżącego roku użytkownicy wykonali prawie 7 milionów transakcji, co stanowi 21-procentowy wzrost w porównaniu do pierwszego. Łącznie w pół roku Polacy ze smartfonami w dłoniach zrealizowali ich prawie 13 milionów.

Najwięcej w drugim kwartale, bo 4,2 miliona razy BLIK został wykorzystany podczas zakupów w Internecie, 1,9 miliona razy – do wypłaty gotówki z bankomatów, 500 tysięcy razy do zapłacenia za zakupy w sklepie stacjonarnym i 335 tysięcy razy, by wykonać przelew na numer telefonu. Średnio każdego dnia daje to 76 tysięcy transakcji.

„Mamy za sobą kolejny rekordowy kwartał i zarazem półrocze. BLIK jest standardem płatniczym, który zdobywa popularność wśród coraz większej grupy Polaków” – komentuje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK.

BLIK 2kw
Legenda: WWW – płatności w Internecie; ATM – bankomaty; POS – płatności w sklepach stacjonarnych; P2P – przelewy na numer telefonu.

Obecnie BLIK obejmuje zasięgiem ponad 4,5 miliona użytkowników i Polski Standard Płatności robi wiele, by ta liczba się zwiększała. Wydłuża się lista współpracujących banków i rośnie liczba obsługujących standard urządzeń. Przy okazji zwiększa się funkcjonalność – w czerwcu na przykład doszło wpłacanie gotówki we wpłatomatach.

„Dzięki BLIKOWI miliony Polaków mogą bezpiecznie i wygodnie, korzystając ze smartfona, wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić w tradycyjnych sklepach oraz przelewać natychmiastowo pieniądze innym użytkownikom na numer telefonu bez znajomości ich rachunku bankowego. BLIK to najszybsza metoda płatności w sklepach internetowych oraz mobilnych” – zachwala operator.

Źródło: Polski Standard Płatności. Ilustracja: BLIK

Odsłon: 2870 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
 1. POSTMAN
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-08-03 13:29

  A co tu się dziwić. Świetna usługa nie muszę się logować za każdym razem do baku i wpisywać login i hasło wystarczy podać 6 cyfr i po kłopocie. Polecam

  Skomentuj

  1. Adiqq
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-03 13:37

   Hmm, a jak z płatnościami w sklepach? Jest to w stanie 100% zastąpić zwykłą kartę czy jednak czasami konieczna jest zwykła karta?
   BLIK zapowiada się obiecująco, ale co tu dużo mówić, dopóki i tak nie zastąpi wszędzie karty, to dla własnej wygody i tak trzeba mieć tą kartę, tylko po co wtedy bawić się z telefonem, jeżeli zapłaci się kartą zbliżeniowo bez wpisywania czegokolwiek i straty czasu.

   Skomentuj

   1. PoetaX
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-08-03 13:48

    Czasami może się komuś zdarzyć nie wziąć portfela ze sobą (różnie bywa) i wtedy blik się przydaje. A jeżeli jakiś sklep nie obsługuje to zawsze można skoczyć do bankomatu i wypłacić bez portfela i karty.

    Jak mnie okradli w Łodzi to Blik uratował mi tyłek, bo akurat telefonu nie zabrali :) ot fart

    Skomentuj

    1. BARTOL48
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-08-04 08:49

     Wystarczy dodać kartę w telefonie i płacić zbliżeniowo telefonem. Dużo szybciej i wygodniej niż BLIK.

     Skomentuj

     1. PoetaX
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-04 12:45

      W każdym banku masz taką opcję?
      Nie sądzę

      Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-04 12:40

   fakt, coraz więcej podmiotów realizuje BLIK. co do artykułu, bardzo skromne dane. ja bym wolał zobaczyć trochę słupków odnośnie ilości transakcji dla różnych przedziałów kwot, średnie itp. to by było coś. sama ilość o niczym nie świadczy.

   Skomentuj

 2. sebos80
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-08-03 14:11

  Dodatkowo przy wypłacie z bankomatu, nie trzeba narażać się na potencjalne zeskanowanie karty przez złodziei. Oby nie znaleźli sposobu jak okradać użytkowników BLIK, o ile już nie mają sposobu.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-04 12:44

   aby załapać się na BLIK, wystarczy exploit który przekaże dane nieszyfrowane i oszuka system że transport jest szyfrowany, a wszystko podmieni albo na wifi albo na innym połączeniu do neta. użyty kod zostanie użyty do lewej transakcji, a użytkownikowi wyskakuje komunikat "poproszę o wygenerowanie kolejnego kodu, bo poprzedni został odrzucony". nawet się nie zorientujesz kiedy cię okradną.

   Skomentuj

 3. vegasnight9
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-08-03 17:15

  BLIK jest genialny w swojej prostocie. Najbardziej wygodna forma płatności w internecie. I na dodatek bezpieczna. Polska górą! Polecam.

  Skomentuj

 4. Nutaharion
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-07 09:09

  Najlepsze co jest w Bliku to to, że mogę wypłacić pieniądze z bankomatu i nigdzie nie muszę wkładać karty. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa przed skimmerami, które pojawiają się także w Polsce.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!