Na topie

BLIK wychodzi poza granice Polski

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Mobile Ciekawostki Tematyka: BLIK

Polski Standard Płatności wykonał ważny krok, aby sprawić, że BLIK będzie mógł wyjść poza granice naszego kraju. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wkrótce przelewy na telefon będą dostępne w wielu europejskich bankach.

 • BLIK wychodzi poza granice Polski
A A

91 milionów transakcji, których łączna wartość przekroczyła 12 miliardów złotych – taki wynik osiągnął BLIK w 2018 roku, potrajając liczby z 2017. Wyraźnie widać więc, że polski system płatności nie tylko cieszy się dużym zainteresowaniem, ale też ta jego popularność dynamicznie rośnie (szczególnie że więcej niż jedna trzecia tych transakcji została zrealizowana w samym czwartym kwartale). Operator zamierza to wykorzystać i na dobre rozpoczyna realizację (zapowiadanego już wcześniej) planu ekspansji zagranicznej.

BLIK na telefon w całej Europie - wizja się przybliża

Polski Standard Płatności, będący operatorem BLIKA, ma za sobą testową integrację z systemem SPL (Standardised Proxy Lookup), czego owocem będzie możliwość wykonywania przelewów na numer telefonu pomiędzy bankami działającymi na całym Starym Kontynencie. Jest on pierwszym dostawcą mobilnych płatności, który dokonał tego ważnego kroku na drodze do stworzenia europejskiego standardu przelewowego. 

BLIK SPL

Dostawcą systemu, który pozwala na wymianę danych potrzebnych do inicjowania płatności dla osób korzystających z rozwiązań P2P (klient-klient) w skali ogólnoeuropejskiej, jest equensWorldline. Aby jego technologia rzeczywiście mogła działać i być wykorzystana przez BLIK, konieczne będą jednak zmiany regulaminowe zarówno po stronie samej usługi, jak i banków, które będą chciały przyłączyć się do inicjatywy.

BLIK: przelew na telefon niezależnie od kraju - jak to działa?

A jak to w ogóle ma działać? Otóż użytkownik chcący zrobić przelew, wybiera numer telefonu w aplikacji mobilnej. Wtedy operator z jego kraju wysyła zapytanie o numer IBAN do systemu SPL, a zaangażowani dostawcy odsyłają informację o odbiorcy przelewu. Później następuje połączenie, w wyniku którego przelew trafia do drugiego użytkownika. Na schemacie wygląda to następująco:

BLIK SPL schemat

„Przyłączenie się Polskiego Standardu Płatności do programu Standardised Proxy Lookup będzie ważnym krokiem w rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych BLIK na poziomie europejskim. Docelowo, dokładnie tak, jak to działa w Polsce, klienci banków europejskich będą mogli korzystać z wygody przelewów na numer telefonu odbiorcy, bez względu na kraj” – skomentował Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Oferowane przez BLIK przelewy na telefon cieszą się coraz większą popularnością. W ubiegłym roku użytkownicy zrealizowali ponad 5 milionów takich transakcji (a ponad 2 miliony w samym czwartym kwartale). – „To nie tylko zasługa dobrze przyjętej kampanii pokazującej zalety tego rozwiązania, ale przede wszystkim bardzo ważnej zmiany, jaką wprowadziliśmy wspólnie z bankami – użytkownicy w aplikacji mobilnej widzą kto z ich znajomych z listy kontaktów telefonu korzysta z przelewów BLIK” – dodał Mazurkiewicz. 

Źródło: Polski Standard Płatności

Odsłon: 6712 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
 1. sn00p
  Oceń komentarz:

  -12    

  Opublikowano: 2019-03-07 10:31

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Nigdy z tego nie skorzystam. Dziękuje bardzo :)

  Skomentuj

  1. adamgr
   Oceń komentarz:

   19    

   Opublikowano: 2019-03-07 10:35

   Ja ostatnio wszystkie zskupy Allegro czy payU place BLIKiem. Wygodna rzecz.

   Skomentuj

   1. Yamaraj6
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-03-07 16:41

    Zgodzę się że wygodna ale przede wszystkim nie trzeba danych karty podawać.

    Skomentuj

    1. Balrogos
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-03-07 17:44

     Minus jest taki ze transakcje BLIKiem nie sa ubezpieczone a karta sa i dostajemy bezproblemowy zwrot kasy jak zrobimy lewy przelew

     Skomentuj

  2. saturn64
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2019-03-07 11:42

   A światło w domu już macie?

   Skomentuj

  3. baca130
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-03-07 15:05

   Niektórzy lubią trzymać pieniądze w skarpetkach.

   Skomentuj

 2. levusek1992
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-03-07 11:40

  Nie używam już innego rodzaju płatności niż blik. Jak chcę płacić albo szybko kasę wysłać, nie używając elixira to też robię blikiem. Natychmiast i za darmo.

  Skomentuj

 3. xxx.514
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-03-07 17:13

  Dziwne... Polski projekt, który dość gwałtownie się rozwija, jest szansa na stanie się standardem na skale kontynentu, a jak dobrze pójdzie to i świata; gdzie jest rząd, który ubije polską myśl techniczną i opchnie to za bezcen komuś zza granicy? Życzę im jak najlepiej, ale schematy się przestają w tym momencie zgadzać.

  Skomentuj

  1. Dexterr
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2019-03-07 18:22

   Narazie nasz rząd potrafi eksportować za granicę tylko buractwo.
   Chyba już z wszytskimi się pokłóciliśmy.

   Skomentuj

  2. Satanski
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-03-07 20:32

   Spokojnie. Zaraz podatek nałożą

   Skomentuj

 4. xchaotic
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-03-07 18:15

  Ostatnio pojechalem wyplacic gotowke.. bez karty.
  Patrze na bankomacie a tu mozna wyplacac blikiem - super sprawa.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!