Na topie

BMW i IBM chcą aut ze sztuczną inteligencją

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Motoryzacja Tematyka: BMW Internet Rzeczy Motoryzacja sztuczna inteligencja Producenci: IBM

Firmy BMW i IBM zainicjowały nowe projekt badawczy, w ramach którego wyposażają samochody w sztuczną inteligencję.

 • BMW i IBM chcą aut ze sztuczną inteligencją
A A

Firma BMW niejednokrotnie już udowadniała w ciągu minionych miesięcy, że lubi eksperymentować z nowymi technologiami w motoryzacji. W takie podejście do tematu doskonale wpisuje się też najnowsza informacja – otóż okazuje się, że inżynierowie niemieckiego producenta łączą siły z… konsultantami IBM. Po co? Aby wykorzystać Internet Rzeczy i sztuczną inteligencję do tego, by kierowcom jeździło się bardziej komfortowo, a na drogach było bezpieczniej.

O co chodzi? O nowym wspólny projekt badawczy, w ramach którego inżynierowie BMW i konsultanci IBM będą rozwijać sztuczną inteligencję Watson w taki sposób, by mogła ona wspomóc kierowców oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich, pasażerów oraz pieszych. Nie mniej ważnym celem jest poprawa komfortu, a to właśnie w tej sferze motoryzacji wypatruje się największego postępu w ciągu najbliższej dekady.

„Watson zmienia sposób interakcji ludzi z otoczeniem – w domu, pracy i na drodze. Dzięki naszej współpracy, kierowcy BMW będą mogli korzystać ze zdolności kognitywnych systemu. W efekcie wzrośnie komfort i bezpieczeństwo, a ich doświadczenia z jazdy staną się bardziej osobiste” – zapowiada Harriet Green zarządzająca projektem IBM Watson IoT. 

W ramach wspólnego projektu cztery samochody BMW i8 zostaną wyposażone w moduły Watson. Te ostatnie wykorzystają technikę uczenia maszynowego, aby poznać i zrozumieć, a następnie nauczyć się preferencji, zwyczajów i potrzeb poszczególnych kierowców. To plus otrzymywane na bieżąco informacje o pogodzie, natężeniu ruchu i stanie pojazdu pozwoli na przekazywanie prowadzącej samochód osobie podpowiedzi na temat tego, co można zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy.

W przyszłości superkomputery samochodowe będą gromadzić i analizować informacje o kierowcy, pasażerach i otoczeniu. Będą potrafiły same prowadzić samochód lub pomagać kierowcy, samodzielnie diagnozować i naprawiać drobne usterki oraz komunikować się z innymi pojazdami na drodze i miejską infrastrukturą. Taki jest cel.

Źródło: IBM

Odsłon: 4626 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
  1. Tomecek
   Oceń komentarz:

   10    

   Opublikowano: 2016-12-16 22:32

   Jak 10 razy nie zdałeś prawka, to błagam, nie wyjeżdżaj na polskie drogi :(

   Skomentuj

    1. maslascher
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2016-12-16 23:04

     To zależy. Przeprowadzano testy. Na początku kobiety z reguły są lepsze ale nie przykuwają żadnej wagi do rozwijania umiejętności prowadzenia samochodem i potem mamy efekty.
     Mężczyźni za to przeważnie kochają jeździć i bezustannie trenują swoje umiejętności. Niestety nie wszyscy i dosyć często zdarza się gdy to męski kierowca zachowuje się jak baba za kółkiem.

     Skomentuj

  2. mgkiler
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-12-16 22:39

   Może zmień instruktora na takiego, który Ci dobrze wytłumaczy jak wyczuć sprzęgło.
   Jak się dobrze czuje sprzęgło to można ruszyć nawet bez dodawania gazu. Powoli ale się da. Dobrze to potrenować na parkingu jakimś takie ruszanie by wyczuć kiedy sprzęgło łapie.

   Wątpię by biegi były problemem - raczej to, że pewnie nie czujesz sprzęgła - z czym wiele osób ma problem na początku.

   Skomentuj Historia edycji

  3. maslascher
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-12-16 22:58

   Napiszę podobnie jak poprzednik. Zmień instruktora.
   Naprawdę, dla chcącego nic trudnego a zwłaszcza jeśli chodzi o prawo jazdy.Dla niektórych(/wielu osób) ustawowe 30h, to za mało aby przynajmniej, opanować samochód na tyle, aby zdać egzamin WORD. Instruktorzy też są różni, jeden nauczy cię jeździć dobrze po 10h, drugi natomiast woził będzie cie po tych samych oklepanych trasach i po 30h okazuje się że nie umiesz nic.
   Prawo jazdy kat. B to jeden z najważniejszych świstków w codziennym życiu.
   Muszę cię zasmucić. Ukraina może i da tobie za sumaryczną opłatą paruset euro papierek ale z całą pewnością nie nauczy się jeździć a to tak naprawdę ma znaczenie.

   Skomentuj

 1. michael85
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2016-12-16 23:32

  BMW przestaje być autem na widok którego serce bije szybciej. Silniki coraz gorsze. 6 cylindrowe zastępuje się 4 cylindrowymi. Zamiast 4 cylindrowych pakują 3 cylindrowe. Dramat. Oczywiście wszystko tandetne i plastikowe. Wypchane elektroniką która bez przerwy się psuje.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!