Na topie

Autonomiczny myśliwiec Boeinga

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Boeing loty i samoloty

Firma Boeing chce, by już w 2020 roku gotowy był jej bezzałogowy, autonomiczny myśliwiec Airpower Teaming System. Jakie są założenia i cele?

 • Autonomiczny myśliwiec Boeinga
A A

Kałasznikow testuje drony, które dokonują autodestrukcji w momencie kontaktu z celem, ale nad głowami żołnierzy w niedalekiej przyszłości latać mogą także znacznie większe maszyny bez pilotów. Firma Boeing zapowiedziała, że już w przyszłym roku gotowy będzie jej autonomiczny myśliwiec. 

Bezzałogowe, autonomiczne myśliwce, których dostarczanie Boeing chce rozpocząć już w 2020 roku, są przeznaczone do udziału w misjach z samolotami załogowymi. Będą stanowić ich uzupełnienie, ale też zabezpieczenie: przeprowadzą testy, rozpoznają teren, zbiorą informacje wywiadowcze i zaoferują wczesne ostrzeganie przed zagrożeniami.

Boeing Airpower Teaming System – tak brzmi nazwa myśliwca projektowanego (a wkrótce też produkowanego) przez australijski oddział amerykańskiego koncernu. Wymienia on kilka istotnych plusów wiążących się z brakiem pilota za sterami: od możliwości wykonywania dłuższych lotów, przez wytrzymywanie większych przeciążeń i szansę na pojawianie się w bardziej niebezpiecznych miejscach, po zbieranie i przetwarzanie większej ilości informacji.

Bezzałogowy samolot ma nieco ponad 11,5 metra długości, a jego zasięg szacowany jest na około 3700 kilometrów. – „To bardzo elastyczna operacyjnie, modułowa i wielozadaniowa maszyna w atrakcyjnej cenie” – przekonuje Kristin Robertson, wiceprezes Boeing Autonomous Systems.

Nie wiadomo, ile armia będzie musiała zapłacić za pojedynczy samolot, ale przedstawiciele firmy przekonują, że to „ułamek” kosztu generowanego przez myśliwca z załogą. Inna sprawa, że ceny mogą się różnić, szczególnie że Boeing zaoferuje szerokie opcje modyfikacji pod konkretne wymagania odbiorcy zamówienia. 

Źródło: Boeing, Reuters, Engadget. Foto: Boeing

Odsłon: 17325 Skomentuj newsa
Komentarze

1

Udostępnij
 1. nimitz
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-02 22:11

  https://www.youtube.com/watch?v=IjJmTeBSEzU

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!