Na topie

CDA odpiera zarzuty po tym jak znalazło się na „czarnej liście” w USA

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: piractwo

Serwis CDA został umieszczony na „czarnej liście” amerykańskiej organizacji MPAA. Jego właściciele skomentowali to i przekonują, że argumentacja autorów raportu jest błędna, a obecność strony w zestawieniu – nieuzasadniona.

  • CDA odpiera zarzuty po tym jak znalazło się na „czarnej liście” w USA
A A

CDA jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w „polskim Internecie”, a ostatnio zrobiło się o nim szczególnie głośno, choć nie w sposób, którego mogliby sobie życzyć właściciele serwisu. Pojawił się bowiem na „czarnej liście” amerykańskiej organizacji MPAA jako „najpopularniejsza strona piracka w Polsce”, a nasze rodzime media podchwyciły temat. Czy zarzuty są jednak słuszne?

Właściciele CDA twierdzą, że zdecydowanie nie i zapowiadają interwencję u autorów raportu. Równocześnie opublikowali oficjalne stanowisko, w którym tłumaczą, dlaczego interpretacja MPAA jest nieprawidłowa, a nazywanie serwisu „pirackim” – niewłaściwe.

Podstawowym zarzutem wobec CDA jest to, że na stronie można odnaleźć nielegalne filmy, to znaczy takie, które zostały dodane przez użytkowników łamiących prawo autorskie. Właściciele serwisu nie próbują walczyć z faktami, ale zwracają uwagę na to, że dziwne byłoby, gdyby było inaczej.

„Tak, takie przypadki się zdarzają, tak samo jak w przypadku wszystkich - podkreślamy wszystkich! - społecznościowych serwisów wideo, gdzie użytkownicy dodają materiały. I tak samo problem ten dotyczy CDA.pl, jak i YouTube, Dailymotion, Vimeo i pozostałych” – czytamy w oświadczeniu.

Właściciele CDA przekonują, że starają się zminimalizować to zjawisko. –  „Po pierwsze, działając zgodnie z polskim i unijnym prawem stosujemy zasadę notice and takedown i usuwamy bezzwłocznie wszystkie treści naruszające prawo. 

Po drugie, udostępniamy partnerom i podmiotom mającym prawa autorskie do filmów narzędzie pozwalające na samodzielne usuwanie wszystkich ww filmów. Tego prawo od nas nie wymaga, ale jest to rozwiązanie znacznie zwiększające skuteczność walki z nielegalnymi treściami”.

CDA Premium

W swoim oświadczeniu właściciele przypominają również o tym, że CDA to także materiały „Premium Free” od zweryfikowanych partnerów oraz serwis VOD o nazwie CDA Premium, dający dostęp do licencjonowanych filmów i seriali. – „Z tytułu licencji Spółka zapłaciła dystrybutorom 5,4 mln PLN tylko w pierwszym półroczu br!”.

Innym zarzutem wobec CDA jest stosowanie usługi Cloudflare. To również fakt, ale autorzy raportu twierdzą, że jest ona wykorzystywana do uniemożliwiania identyfikacji materiałów pirackich, a właściciele polskiego serwisu zapewniają, że jest inaczej.

„Stosujemy Cloudflare w dwóch celach: jako zabezpieczenie przed hakerskimi atakami typu DDoS oraz w celu szybszego generowania strony WWW po stronie użytkownika końcowego” – przekonują. Można jedynie dodać, że CDA nie jest jedynym serwisem, który tak robi. To standard.

Właściciele CDA są przekonani, że serwis nie powinien znajdować się na amerykańskiej „czarnej liście”, ale spór o to, jak jest z jego legalnością trwa również w Polsce od wielu już lat. Jak widać jednak, nie składają broni i argumentują, dlaczego ich zdaniem nie powinien być nazywany „pirackim”. 

Źródło: CDA, inf. własna

Odsłon: 3464 Skomentuj newsa
Komentarze

21

Udostępnij
  1. mesjan
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2018-10-12 10:20

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    "Tak, takie przypadki się zdarzają ..." Na cda to chyba legalne materiały się zdarzają, bo piratów tam po uszy.

    Skomentuj

    1. Adiqq
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-10-12 10:32

      Każdy wie jak to wygląda, ale jak chcą im coś zrobić, to niech walczą z nimi prawnie, gdyby to było takie proste to serwis dawno przestałby działać.
      Zresztą samo to MPAA święte nie jest, https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America#Criticism_and_controversies

      Skomentuj Historia edycji

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-10-12 12:05

      czy MPAA umieściło na tej liście obok CDA także serwis YouTube i FaceBook video?
      ja osobiście z CDA dawno temu przestałem korzystać, bo więcej rzeczy znajduję na YouTube. Po prostu w CDA już dawno wszystko co ciekawe, zostało schowane za płatną subskrypcją.

      Życzę CDA aby rosło w siłę, i życzę aby miało równie przyjazne warunki do rozwoju jak YouTube. Chociaż jak patrzę na Acta2, dzisiaj protest o 18:00 w wielu miastach Polski, to nawet YouTube protestuje przeciwko tej chorej regulacji, która w praktyce uniemożliwi dostęp do dóbr kultury.

      Skomentuj

      1. mesjan
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-12 18:54

        Mi nie chodzi o fakt że materiały filmowe są pirackie tylko o ich jakość gdzie ktoś płacąc za konto premium dostaje często badziew. Obejrzałem pewien film w rozdzielczości HD a kumpel mi mówi że na cda jest ten film w 1080 za darmochę, więc wchodzę i patrzę że się zgadza jest a po odpaleniu wersji w jakości 1080 widzę ten film rozmazany i jakąkolwiek rozdzielczość włączę jest taki sam, gorszy niż rozdzielczość sd, na dodatek zamazane chińskie znaczki i oni sobie za to roszczą jakąś opłatę za konto premium? Płacę za Netfilxa i tam mam pewność dobrej jakości udostępnianych filmów.

        Skomentuj Historia edycji

  2. Chong-li
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-12 10:38

    @mesjan pewnie nie raz nie dwa oglądałeś na CDA zgadza się?Zapewne nie interesowało cię wtedy z jakiego źródła jest ten film tak jak nie interesuje to większości ludzi którzy odwiedzają ten serwis wieczorami i oglądają całymi rodzinami seanse.
    Nasze społeczeństwo ma w nosie czy coś jest pirackie czy legalne aby było za darmo po co się oszukiwać i pisać jakieś epopeje.
    Straty liczone w Milionach złotych z transmisji KSW dobrze to pokazują jak ludzie mają w nosie legalne transmisje.

    Pudzianowski też apelował ostatnio

    "Jeżeli naprawdę jesteś fanem MMA, jeżeli naprawdę kibicujesz zawodnikowi, to wydaj te parę złoty na legalną transmisję. Jako jeden z zawodników KSW dziękuję każdej osobie która kupuje legalny dostęp. To dzięki Wam MMA w Polsce się tak prężnie rozwija, a KSW kolejny raz organizuje wielką galę w Anglii. I to jest dla mnie powód do dumy. Polska organizacja pokazuje kto tu rządzi!"

    Skomentuj Historia edycji

    1. anarchist
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-10-12 10:45

      Wypada być publicznie poprawnym i myśleć/robić tak jak mówi poprawność polityczna.

      Mi tam CDA nie przeszkadza. Fajna, pożyteczna stronka. Dobrze że jest :)

      Skomentuj

      1. Smuga
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2018-10-12 11:35

        Tak tak, bo wszystko musi być za darmo. Po co płacić twórcom skoro można sobie wziąć?

        Skomentuj

        1. anarchist
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2018-10-12 12:47

          No :)

          A tan na serio... film z CDA był, jest albo będzie na Polsacie/TVN czy czymś podobnym za free. Mam płacić za coś co leci w tym tyg na TVN. Albo poleci za rok? A jak nie poleci... to są bliźniacze serwisy albo nie oglądnę wgl nigdy i będę dalej żył bez oglądania tego czegoś. Ktoś na tym zyska? Straci? Kogoś zaboli? Można sobie płacić za Netlfiksy, Cyry+, BluReje... jak kto woli. Mi wystarczy to co leci w tv bezpłatnej lub na takim CDA. I nie muszę mieć HD.

          Daj se luzu...

          Pominąłem fakt że oglądanie CDA nie jest nielegalne.

          Skomentuj

          1. JanuszJestem
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2018-10-12 14:44

            Z twoich komentarzy tu i pod tematem o telewizorach mam wrażenie, że ty nawet się nie myjesz za często, bo co za różnica. Przecież nie będziesz jak mainstream codziennie czysty chodził.

            Skomentuj

          2. anarchist
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2018-10-12 15:54

            To masz złe wrażenie :P

            Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-10-12 12:12

      cyt: "pewnie nie raz nie dwa oglądałeś na CDA zgadza się?Zapewne nie interesowało cię wtedy z jakiego źródła jest ten film"

      to się na CDA zmieniło dawno temu, chyba coś przespałeś. pytanie, dlaczego MPAA oskarża CDA, skoro znacznie więcej piractwa znajduje się na YouTube ale tu MPAA już nie warczy? zastanów się nad tym. Przemyśl też sprawę, na czym YouTube zdobył uznanie użytkowników.

      podpowiem, że CDA na podobnych zasadach jak YouTube, weryfikuje i usuwa treści zgłoszone o nielegalną publikację. Więc o co chodzi? niby w czym YouTube jest bardziej poprawne od CDA?

      Skomentuj

    3. mesjan
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-10-12 12:50

      Mój komentarz stwierdza fakt istnienia wielu materiałów pirackich na tej stronie co jest faktem i tylko to określa mój komentarz. Nie odniosłem się w ogóle do oglądania owych materiałów a ludzie piszą komentarze jakbym skarcił zło jakim jest cda i ludzie to oglądający. Zluzujcie porty bo wam żyłka pierdyknie.

      Skomentuj

    4. DreamerDream
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-10-12 18:45

      Sprawa z walkami typu KSW jest trochę inną kwestia. Np. płacisz abonament telewizyjny i na programie, który posiadasz ma lecieć walka, po czym się okazuje, że pomimo posiadania tego programu walki tej nie obejrzysz, bo musisz jednorazowo za to zapłacić. Tu akurat jest trochę bardziej skomplikowana sprawa, bo to nie nie konsole, gdzie płacenie dodatkowo za internet przechodzi łatwo większości osobom ;p

      Skomentuj

    5. Adrian Waleczny
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-10-12 18:54

      ,,Straty liczone w Milionach złotych z transmisji KSW''

      O, i bardzo dobrze, płacić za takie żenua, to dopiero żart.

      Skomentuj Historia edycji

  3. loctor
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-10-12 11:13

    Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. CDA zabuli na konto MPAA haracz w wysokości kilku grubych baniek i zniknie z czarnej listy.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-10-12 12:18

      za to YouTube takiej kasy nie zabuli MPAA, tylko naśle na nich swoich bardzo wysoko opłacanych prawników, i MPAA kilka grubych milionów zapłaci właścicielowi YouTube, czyli na konto firmy Alphabet (tak, to jest google po transformacji). Dlatego też MPAA nie umieściło YouTube na czarnej liście :)

      Skomentuj

      1. gormar
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-13 07:20

        YouTube w odróżnieniu od CDA posiada system automatycznego rozpoznawania treści. W momencie wykrycia publikacji nawet fragmentu czyjejś twórczości cała monetaryzacja trafia do posiadacza praw autorskich do tego utworu.

        Skomentuj

  4. DrMjut
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-10-12 11:36

    Na YT też są nielegalne filmy. Wystarczy taki film wstawić w ramkę i już algorytmy tego nie znajdują.

    Skomentuj

  5. Balrogos
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-10-12 12:34

    To że co te pieniadze z subskrybcji ida dla piratow?

    Skomentuj

  6. madmax87
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-10-12 14:06

    YouTube też powinni wpisać na czarną listę, ostatni oglądałem wszystkie części Robocopa i Rambo!

    Skomentuj

  7. HardCorak
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-14 23:19

    Amerykany to niech najpierw sobie sprawdzą cenę i ilość wideo do wyboru w legalnych polskich serwisach. W porównaniu do USA bieda bied.

    I dopiero wtedy mogą sobie jakieś czarne listy robić że w PL wielkie piractwo... np. na CDA