Na topie

CES: VIA Leo U8500 - dwurdzeniowy smartfon z Androidem

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telefony

Kategoria: Telefony Producenci: VIA

Wypasiony smartfon

Podczas odbywających się targów CES doszło do małej niespodzianki. Otóż firma VIA Technologies - trzeci, aczkolwiek już niszowy producent procesorów, zaprezentowała smartfon LEO U8500 z systemem Android.

AA

Nowe urządzenie zaprojektowane przez firmę VIA prezentuje się dosyć okazale, chociaż wyglądem nie odbiega zbytnio od tego co już widzieliśmy w przypadku dostępnych na rynku produktów. Przechodząc jednak do sedna - smartfon jest reklamowany jako pierwsze urządzenie zawierające pełny chipset ST-Ericsson.

smartfon via leo u8500

Zaprezentowany na targach model, działał jeszcze pod kontrolą systemu Android 2.3 - Gingerbread, jednak w oficjalnej dostępnej w sprzedaży wersji, prawdopodobnie jego miejsce zajmie Android 4.

smartfon via leo - pokaz opcji

Smartfon został wyposażony w dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9, pracujący z częstotliwością wynoszącą dokładnie 1 GHz. Dodatkowo w układzie typu SoC znalazło się wydajne GPU Mali 400. Ponadto smartfon Leo U8500 obsługuje łączność HSPA+ 14.4 bps.

via leo z bliska

W oficjalnej wersji urządzenia może znaleźć się nawet 20-megapikselowa matryca aparatu cyfrowego, umożliwiająca nagrywanie materiału wideo w rozdzielczości HD 1080p (w pokazowej wersji zamontowano 5 MP).

via leo - tył

via leo u8500 - bok

Urządzenie jest już gotowego do sprzedaży, jednak nie wiadomo kiedy dokładnie nastąpi jego premiera i w jakich krajach będzie ona miała miejsce. Dużo w tym przypadku będzie zależało od operatorów sieci komórkowych.

via leo u8200 - ekran

Więcej o firmie VIA i jej produktach:

Źródło: Engadget

Odsłon: 4189 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
  1. QaziG
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2012-01-10 17:08

    U8500 - kojarzy mi się tylko z Huawei U8500 i akcją playa
    niestety to nie jest zbyt dobre skojarzenie bo ten fon to padaka był :O)
    kto testował ten wie
    może ten Via U8500 będzie lepiej śmigał

    Skomentuj

    1. NuCore
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2012-01-10 17:56

      Dokładnie. 2x miałem tego Huawei'a U8500 i ta nazwa skutecznie utrwaliła mi się w pamięci tym, jak ten telefon był beznadziejny. Zapewne VIA, gdyby usłyszała o akcji Play'a z tym telefonem i wiedziała jak on jest kiepski, wybrałaby dla swojego produktu inną nazwę;)

      Skomentuj

  2. Adi1027
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-10 17:32

    Do poprawy: HSPA+ 14.4 bps.
    Pozdrawiam.

    Skomentuj

  3. Yogimistrz
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2012-01-10 17:59

    VIA z procesorem ARM Cortex ? Nie mogli jakiegoś swojego włożyć

    Skomentuj

    1. romisz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-01-10 18:00

      kurcze.... wyprzedziłeś mnie o 30s:(

      Skomentuj

      1. Damian Szymański
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2012-01-10 21:08

        To może być takie przetarcie przed własnym układem. VIA jest niszowa na x86, ale dobrze się trzyma w swoim segmencie. Jeżeli sprawdziłyby się smartfony z ARM, to może w przyszłości mogłaby powstać jakaś edycja Nano dla smartów z Androidem. W końcu VIA pracuje nad wsparciem w swoich układach dla Andeoida x86.

        Skomentuj

  4. cyberant
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-01-10 19:57

    Ech te megabajty, 20MPix... Producenci aparatów fotograficznych zrozumieli że ilość MPix w aparacie nie ma znaczenia. Dla konsumenta liczy się jakość, dynamika tonalna, niskie szumy. Canon w topowych lustrzankach umieszcza matryce 18MPix a w kompaktach nawet zaczął zmniejszać... a producenci smartfonów dalej bez pojęcia lecą w marketingowe megabajty :/ trochę to smutne.

    Skomentuj

  5. dragoniczny
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-10 20:26

    "Urządzenie jest już gotowego do sprzedaży, jednak nie wiadomo kiedy dokładnie nastąpi jego premiera i w jakich krajach będzie ona miała miejsce."
    poprawcie to na "gotowe". Ale od razu matrycę 20 Megapikseli? Chyba 20 ale jakieś słabe, bo nie kojarzę, aby jakiś aparat tyle miał i ile to w telefonie zajmie? Zrobią mini cyfrówkę, czy co?

    Skomentuj

    1. xfire25
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-01-10 20:48

      też jestem ciekaw :] na cholerę im tak dużo - przecie co za dużo to nie zdrowo i jak to oni wszystko zmieszczą ? :P

      Skomentuj

      1. mac88
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-01-10 21:53

        Szkoda, że nie 50Mpix od razu... Co to, pościg za marketowymi kompaktami od BenQ?

        Skomentuj

        1. dragoniczny
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-01-11 16:42

          Jak wsadzą ze 20 Mpix to myślą, że szybko sprzedadzą, bo jacyś naiwniacy będą kupować, aby próbować szpanować, że 20Mpix mają, podczas kiedy taka matryca to owszem robiła by pewnie dobre zdjęcia, pod warunkiem że miała by jeszcze optykę rodem z lustrzanek, a nie w telefonach, które nawet nie mają zoomu optycznego (może jakieś modele mają, ale mi nie wiadomo nic o takowych).

          Skomentuj

  6. PhobosX
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-11 11:04

    Czarny, zaokraglone boki - ajszit sie z nim rozprawi...