Na topie

Co MŚP myślą o mediach społecznościowych?

Autor:
Paweł Mnichowski

więcej artykułów ze strefy:
Internet

Kategoria: Internet Tematyka: Facebook

Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej wykorzystują media społecznościowe, jako narzędzie do osiągania celów biznesowych. Budują społeczność wokół swojej firmy na portalach, takich jak Facebook, YouTube czy Nasza Klasa.

AA
Warto przeczytać:
Zdaj maturę na Facebooku
  Kieszonkowy komputer przenośny NEO
  Pendrive'y ze sprzętowym szyfrowaniem danych

*Badanie Firmy.net, portalu umożliwiającego kompleksową promocję firm w internecie, przeprowadzono w dniach 22-30 stycznia 2011 roku. Źródłem informacji była ankieta internetowa, którą wypełniło 2217 przedsiębiorstw zarejestrowanych w portalu. Największą grupę badanych (91 proc.) stanowiły firmy, które zatrudniają do 10 osób. Większe firmy stanowiły 9 proc. badanych. Przebadane przedsiębiorstwa działają w całym kraju lub przynajmniej w kilku jego regionach (56 proc.), w jednym województwie lub mieście powyżej 100 tys. mieszkańców (34 proc.), a także w mniejszych miejscowościach (10 proc.).

Pośród portali społecznościowych, które przedstawiciele firm z sektora MŚP najczęściej odwiedzają, znajdują się: Facebook - 63 proc. wskazań, YouTube - notujący 61 proc. głosów, oraz Nasza Klasa - z 59 proc. wynikiem.

Dużą popularnością cieszą się też fora internetowe - odwiedza je 32 proc. przedstawicieli firm. Dalej w rankingu znalazły się GoldenLine.pl (20 proc.), Demotywatory.pl (18 poc.) i blogi internetowe (13 proc.).  Profeo.pl i MySpace.com (po 6 proc.), Twitter.com (5 proc.). Mniej popularne są: LinkedIn.comGrono.netBlip.pl oraz Flaker.pl.


Wykorzystywane przez MŚP portale społecznościowe

O tym, jak istotne dla rozwoju firmy są media społecznościowe, świadczy fakt, że aż 61 proc. badanych przedsiębiorstw przyznało się do ich wykorzystywania w celach biznesowych. Przedsiębiorcy portale społecznościowe traktują głównie jako narzędzie marketingowe. 45 proc. firm określa social media jako bardzo przydatne do budowania wizerunku marki. Niewiele mniej - bo 43 proc. deklaruje, że serwisy społecznościowe są też bardzo użyteczne do promowania oraz sprzedaży produktów. Przydają się też do tworzenia bazy potencjalnych klientów oraz prowadzenia marketingu szeptanego (po 41 proc. wskazań najwyższej użyteczności).

34 proc. badanych uważa z kolei, że social media idealnie nadają się do budowania społeczności wokół firmy. Dla 27 proc. to zaś najlepsze miejsce do organizacji konkursów. Ale media społecznościowe to nie tylko czysty marketing. 16 proc. przebadanych firm wykorzystuje potencjał portali społecznościowych także do rekrutacji pracowników.


Facebookowy profil serwisu benchmark.pl

Badanie wyraźnie pokazuje, że małe i średnie przedsiębiorstwa w większości włączyły już działania w mediach społecznościowych do swojej strategii biznesowej. Widać także znaczny potencjał dalszego wzrostu popularności tych mediów w sektorze MŚP, który wynika z przekonania przedsiębiorców, że prowadzenie tam pewnych działań biznesowych po prostu się opłaca.

Powyższym faktom nie ma się co dziwić. Zaistnienie w mediach społecznościowych nie wymaga olbrzymich funduszy, a umożliwia dotarcie do milionów Polaków.

Źródło: Firmy.net

Polecamy artykuły:    
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów

Odsłon: 2870 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
 1. Flaqs
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-02-25 13:53

  Co do portali społecznościowych to polecam 22 odcinek 5 serii Criminal Minds pt.: "The Internet Is Forever" :) Daje sporo do myślenia...

  Skomentuj

 2. jeomax.co.uk
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-02-25 14:09

  .. aa.. lubie te filmy i seriale, w ktorych komputerowy "geek" klepie non stop w klawiature, a na ekranie cos sie robi - nie ma to, jak shell bez czekania na wykonanie komend ;-)

  Skomentuj

  1. Flaqs
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-02-25 18:24

   jak oglądam różne takie seriale, to zwracam zawsze uwagę na wszelkie kwestie komputerowe :) Pamiętam jak w którymś odcinku Gwiezdnych Wrót, na ekranie był wyświetlony niby kod programu tych no yyyy Replikatorów. Strasznie ten kod był podobny do htmla :D Co do Criminal Minds to poza tym co napisałeś @"geeki w serialach" to jeśli chodzi o kompy to zawsze pojawiają się w tym serialu same solidne informacje jak na moje oko :)

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!