Na topie

Co to jest AMD Ryzen Master?

Autor:

Szef strefy Komputery

więcej artykułów ze strefy:
Komputery

AMD Ryzen Master Utility to narzędzie przeznaczone (zgodnie z nazwą) do modyfikacji działania - w tym podkręcania - procesorów Ryzen dla podstawki AM4 i Ryzen Threadripper dla podstawki TR4, jak i pamięci RAM.

 • Co to jest AMD Ryzen Master?
A A

Jak powszechnie wiadomo, wszystkie procesory AMD Ryzen i AMD Ryzen Threadripper są modelami odblokowanymi - tzn. można je bezproblemowo podkręcać za pomocą mnożnika. Równie bezproblemowo możemy regulować działanie pamięci RAM. Co istotne dotyczy to nie tylko topowych chipsetów X470/X350/X399, ale i modeli płyt głównych ze średniej półki czyli B450 i B350. Jedynie budżetowy chipset A320 wprowadza większe ograniczenia co do OC. Nie zapomnij zobaczyć naszych zestawień najlepszych procesorów do gier i najwydajniejszych procesorów.

Modyfikować działanie CPU i RAM można na wiele sposobów, ale firma AMD dostarczyła nam narzędzie Ryzen Master, które praktycznie oddaje nam kontrolę nad procesorem i pamięcią RAM. Absolutnie pełna kontrola jest oczywiście możliwa raczej z poziomu UEFI BIOS, ale Ryzen Master udostępnia zdecydowanie dużo przydatnych opcji i jest wyjątkowo prosty w obsłudze.

Swego czasu firma AMD udostępniała dwa rodzaje tej aplikacji - jedną dla procesorów Ryzen (AM4), drugą do procesorów Threadripper (TR4), ale obecnie została ona zunifikowana i bez względu na model procesora pobieramy jedną aplikację. Można ją oczywiście pobrać ze strony producenta.

AMD Ryzen Master Utility - tryb Game Mode

Dobra, co więc umożliwia nam Ryzen Master? Przede wszystkim regulację taktowania rdzeni oraz pamięci RAM. Oczywiście na bieżąco pokazuje taktowanie każdego z rdzeni. Możemy wyłączyć jednoczesną wielowątkowość (SMT, czyli Simultaneous MultiThreading) pozostawiając jedynie "rzeczywiste" rdzenie, a nie logiczne. Można również wyłączyć pewną liczbę rdzeni - na przykład w procesorze 16 rdzeniowym/32 wątkowym można pozostawić 8 lub 4 rdzenie. W przypadku procesorów Ryzen Threadripper można również wymusić tryb rozproszony lub lokalny pamięci.

Dla posiadaczy tych ostatnich przygotowano również tzw. Game Mode. Nie od dziś wiadomo, że zwłaszcza starsze gry mogą nie tylko nie korzystać z większej liczby rdzeni, ale i wręcz sobie z nimi nie radzić. Tryb Game wyłącza część rdzeni i wymusza lokalny dostęp do pamięci, co pozwala na osiągnięcie wyższej wydajności w grach - naturalnie nie w każdym przypadku.

Oddano nam możliwość regulacji napięcia CPU i RAM, jak i możliwość zmiany opóźnień (timings) pamięci. W zakładce "Bieżące" możemy sprawdzić aktualne ustawienia (tylko do odczytu), "Creator Mode" umożliwia nam zmiany, a "Game Mode" włącza wspomniany tryb dla graczy. Ustawienia możemy zapisywać w Profilach.

AMD Ryzen Master Utility - ustawienia

Dodatkowo w ustawieniach otrzymujemy dostęp do informacji o systemie, jak i mamy możliwość modyfikacji monitorowania sprzętu.

Ryzen Master jest bardzo przydatną aplikacją, która znakomicie sprawdzi się przy podkręcaniu CPU i RAM, bez konieczności sięgania do często bardzo rozbudowanych i niejasnych dla mniej zaawansowanych użytkowników ustawień UEFI BIOS. Oddaje ona równocześnie znacznie większe pole do popisu dla początkującego overclockera od automatycznych mechanizmów OC.

Źródło: informacja własna, AMD

Odsłon: 9304 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. Ari93
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-23 10:17

  A mam pytanko do tryby game mode czyli wyłączania rdzeni. Nie wystarczyło by w systemowym menedżerze zadań wyłączyć kilka rdzeni wybranemu procesowi? Ktoś to gdzieś testował czy efekt jest ten sam?

  Skomentuj

 2. Ari93
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-01-23 10:17

  A mam pytanko do tryby game mode czyli wyłączania rdzeni. Nie wystarczyło by w systemowym menedżerze zadań wyłączyć kilka rdzeni wybranemu procesowi? Ktoś to gdzieś testował czy efekt jest ten sam?

  Skomentuj

  1. Eternal1
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2019-01-23 10:58

   Polecam program Process Lasso od Bitsum. Wersja darmowa zachowuje wszystkie główne funkcje wersji płatnej, program wiele potrafi automatyzować, zapamiętuje też ustawienia dla konkretnych procesów/aplikacji. Prosty interface, wysoka funkcjonalność.

   Skomentuj

   1. loccothan
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-01-23 14:30

    W sumie Lasso jest najlepszy.
    Używam od lat, dodatkowo można doinstalować Park Control.

    Skomentuj

 3. PITUCH3
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2019-01-23 13:45

  Master Fryzjer ?
  FEga ?
  ta podkręćmy : TDP 800W :)

  Skomentuj

  1. AmigaPPC
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-01-23 17:06

   Na intelu - zapewne.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!