Na topie

Co to jest Picture Quality Index

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: Vademecum Producenci: Samsung

Co oznacza Picture Quality Index (PQI) – oznaczenie, jakie można znaleźć w specyfikacjach telewizorów firmy Samsung (i liczba znajdująca się przy nim)? Wyjaśniamy.

  • Co to jest Picture Quality Index
A A

Wszyscy chcielibyśmy mieć możliwie najlepsze telewizory – w poszukiwaniu „ideału” uważnie przyglądamy się więc specyfikacji. Jej kluczowe fragmenty to przekątna, rozdzielczość, obsługa HDR, dostępne złącza czy Smart TV, ale w przypadku modeli firmy Samsung na liście można też odnaleźć tajemnicze „Picture Quality Index”. Co to takiego?

Co to jest Picture Quality Index?

Picture Quality Index (w skrócie: PQI) to wskaźnik jakości obrazu, ze szczególnym uwzględnieniem jego płynności. Firma Samsung stworzyła go, aby ułatwić potencjalnym nabywcom wybór najlepszego dla nich telewizora – to znaczy takiego, na którego ekranie obraz pozostaje ostry nawet w najbardziej dynamicznych scenach (na przykład w filmach akcji, w grach lub w meczach) – o ile jest to ich priorytetem.

Wskaźnik PQI jest obliczany na podstawie kilku różnych parametrów. Są to przede wszystkim:

  • typ panelu, 
  • rozdzielczość obrazu, 
  • jasność ekranu, 
  • współczynnik kontrastu
  • oraz zastosowane technologie optymalizacyjne.

Jakie PQI jest optymalne?

Im wyższy współczynnik PQI, tym wyższa płynność obrazu ruchomego jest możliwa do osiągnięcia. Tak jest przynajmniej w teorii, ponieważ w praktyce branych pod uwagę parametrów jest zbyt wiele, by odpowiedź rzeczywiście mogła być precyzyjna i jednoznaczna. 

PQI przykład
Przykład wycinka specyfikacji telewizorów Samsung.

Niewątpliwie jednak wyższy współczynnik Picture Quality Index pozwala liczyć na lepsze upłynnienie ruchu, a jest to szczególnie ważne dla kibiców piłkarskich, miłośników elektronicznej rozrywki oraz maniaków filmów akcji. Aktualnie najniższe PQI spotykane w telewizorach to 100, a maksymalne wynosi 3700 (we flagowym modelu Samsung QLED Q9FN).

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Jak wspomnieliśmy, Picture Quality Index może być nieprecyzyjny. Najlepiej o płynności obrazu ruchomego świadczy częstotliwość odświeżania matrycy – obecnie optymalną wartością jest 100/120 Hz. Niestety producenci coraz rzadziej podają ten parametr.

Trzeba również wiedzieć, że nie należy porównywać ze sobą wskaźników jakości obrazu różnych producentów. Tam gdzie Samsung podaje PQI, Philips ma na przykład PPI (Picture Performance Index), LG – MCI (Motion Clarity Index), a Panasonic – BMR (Backlight Motion Rate). Sposoby obliczania wskaźnika różnią się jednak i „400” w jednej skali nie równa się „400” w innej.

Źródło: Samsung, inf. własna

Odsłon: 7747 Skomentuj newsa
Komentarze

0

Udostępnij

Nie dodano jeszcze komentarzy!

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!