Na topie

Co to jest split payment

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Split payment, czyli inaczej podzielona płatność, to mechanizm dla przedsiębiorców, który powstał przede wszystkim po to, by uszczelnić system podatkowy, ale jego wdrożenie może również wiązać się z innymi korzyściami.

  • Co to jest split payment
A A

Wraz z początkiem lipca znowelizowana została ustawa o podatku VAT. Jedną z najbardziej znaczących zmian jest wprowadzenie mechanizmu zwanego „podzielona płatność” (czy też z angielskiego: split payment). Co to tak dokładnie jest i dlaczego może być interesującym rozwiązaniem dla przedsiębiorców?

Co to jest split payment - podzielona płatność?

Mechanizm podzielonej płatności powstał po to, by uszczelnić system podatkowy poprzez walkę z oszustami, a konkretnie: przedsiębiorcami wyłudzającymi VAT. W jaki sposób?

Najlepiej odpowiedzieć na to pytanie tłumacząc, jak przebiega split payment. Otóż gdy na konto sprzedawcy wpływa wartość brutto faktury, bank w sposób automatyczny pobiera kwotę podatku od towarów i usług, i przesyła ją na osobny rachunek VAT, który jest powiązany z rachunkiem rozliczeniowym.

Innymi słowy: kwota brutto przy płatności jest dzielona na dwie części: kwota netto trafi na standardowe konto rozliczeniowe odbiorcy, a kwota podatku – na rachunek VAT.

Co to jest rachunek VAT?

Rachunek VAT to utworzony specjalnie w tym celu dodatkowy rachunek przedsiębiorcy. Ten ostatni ma jednak do niego ograniczony dostęp. Rachunek jest bowiem tworzony i obsługiwany przez bank. 

Znajdujące się na nim środki mogą być przeznaczone na opłacenie zobowiązań w urzędzie skarbowym lub zapłatę kontrahentowi. Możliwe będzie również przelanie pieniędzy na standardowy rachunek (ale to już wymagać będzie złożenia specjalnego wniosku). 

Dla kogo mechanizm podzielonej płatności?

Są dwie reguły. Po pierwsze, z mechanizmu podzielonej płatności można korzystać wyłącznie w przypadku płatności dokonywanych pomiędzy przedsiębiorstwami (czyli w B2B – business-to-business). Po drugie, split payment dotyczy wyłącznie waluty PLN.

Podkreślmy, że split payment nie jest obowiązkowy, choć według niektórych ekspertów duże firmy mogą wymuszać jego stosowanie na tych mniejszych (tym bardziej że sprzedawca nie może odmówić nabywcy skorzystania z takiej opcji).

Inna sprawa, że przewidziane są liczne zachęty dla przedsiębiorców, by ci decydowali się na wdrażanie u siebie mechanizmu split payment. Jakie? Między innymi brak podwyższonych odsetek za zaległości VAT, brak odpowiedzialności solidarnej czy też przyspieszony zwrot nadwyżki podatku.

Co jest potrzebne do split payment?

W większości przypadków do wdrożenia split payment nie jest potrzebne żadne nowe oprogramowanie. Producenci systemów wspierających prowadzenie biznesu aktualizują swoje rozwiązania o narzędzia do obsługi przelewów w mechanizmie podzielonej płatności.

Pamiętać trzeba, że przy dokonywaniu zapłaty z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności, należy w komunikacie przelewu podać kwotę VAT z faktury (kwota podatku), kwotę brutto (wartość sprzedaży), numer faktury i numer NIP odbiorcy.

Źródło: inf. własna. Foto: gosiak1980/Pixabay (CC0)

Odsłon: 561 Skomentuj newsa
Komentarze

0

Udostępnij

Nie dodano jeszcze komentarzy!

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!