Chłodzenie

Computex: 4 wentylatory 120 mm w jednym coolerze

przeczytasz w 2 min.

Firma Thermaltake zaprezentowała na targach Computex cztery nowe coolery dla procesorów – potężnego Frio GT z czterema 120 mm wentylatorami, trochę mniejszego Frio Extreme z dwoma 140 mm wentylatorami oraz dwa słabsze modele z serii Contac.

Jakiś czas temu pisaliśmy o nowej odsłonie coolera Frio firmy Thermaltake, a więc o modelu z dopiskiem OCK, którego przeznaczeniem są najgorętsze procesory AMDIntel. Okazuje się jednak, iż producent ma zamiar wprowadzić do swojej oferty kolejne modele z serii Frio, a publicznie zaprezentował je na targach Computex.

Cooler Thermaltake Frio GT to jedno z większych chłodzeń dla procesorów, a o to miano ma szanse konkurować z modelem Susano firmy Scythe. Składa się on z dwóch wieżowych radiatorów, które przymocowano do podstawy za pomocą ośmiu ciepłowodów. Za chłodzenie odpowiadają aż cztery 120 mm wentylatory, z których dwa umieszczono między radiatorami, a kolejne dwa po zewnętrznej stronie jednego z radiatorów. Według producenta model ten jest w stanie rozproszyć 300 W ciepła co oznacza, iż bez problemu powinien sobie on poradzić z najgorętszymi, podkręconymi układami.

Co prawda odnośnie wagi coolera nie wiadomo zbyt wiele, ale z pewnością nie należy ona do niskich – świadczy o tym choćby fakt, iż cała konstrukcja została przymocowana do obudowy Thermaltake Level 10 GT za pomocą specjalnej metalowej kształtki.

Thermaltake Frio GT

Drugi z coolerów nosi oznaczenie Thermaltake Frio Extreme i jest mniejszy od modelu GT. Składa się on z dwóch wieżowych radiatorów, połączonych ze stopą za pomocą sześciu ciepłowodów. Całość owiewają dwa 140 mm wentylatory, których maksymalna prędkość obrotowa wynosi 1500 obrotów na minutę. W tym przypadku chłodzenie powinno sobie poradzić z rozproszeniem 250 W ciepła, a więc jego wydajność jest trochę większa od modelu Frio OCK. Producent zdradził, że cooler ten powinien wkrótce trafić do sklepów, gdzie jego cena wyniesie 90 dolarów.

Thermaltake Frio Extreme

Oprócz tego zaprezentowane zostały także dwa chłodzenia skierowane dla mniej wymagających użytkowników – model Thermaltake Contac 16Contac 21. Oba z nich zaliczają się do mniejszych wieżowych konstrukcji i mają szansę konkurować takimi modelami jak SilentiumPC Spartan lub Xigmatek Loki. Wykorzystują one nieduży, aluminiowy radiator z odpowiednio dwom i trzema ciepłowodami oraz 92 mm wentylator. Ich wydajność nie stoi na wysokim poziomie i mogą odprowadzić 100 W lub 140 W ciepła. Również i te modele powinny szybko trafić do sprzedaży, a ich cena ma wynieść poniżej 30 dolarów.

Thermaltake Contac 16 i Contac 21

Więcej o targach Computex:

Źródło: TechReport.com

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Vyzygota
    0
    W wersji Frio GT ciepłowody są nie równo rozłożone, no ale przy czterech wentylatorach to pewnie nie ma aż tak dużego znaczenia.
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Cooler Thermaltake Frio GT jeśli wydajność będzie bardzo dobra to można wybaczyć wagę i fakt, że został on przymocowany do obudowy.

      Thermaltake Frio Extreme dwie wierze jak WTC, fajnie to wygląda no i wentylatory 140mm, obroty średnie, dużo ciepła odprowadza wiec wszystko ok.

      Thermaltake Contac 16 i Contac 21 jeżeli po 30 dolarów to będzie ok. 100zł czyli chyba trochę drożej niż podobne produkcje firm z którymi mają zamiar konkurować ?
      • avatar
        barst
        0
        Obserwuję ostatnio wysyp potężnych cooleerów do procesorów i tak się zastanawiam, czy to już trochę nie etap wmawiania potencjalnemu klientowi, że MUSI mieć potężne chłodzenie ;) Nie tak dawno przecież procesory w wyższym procesie technologicznym, grzały się jak piekarniki, a dało się kręcić je i żywotność parę ładnych lat była ;) A tu coraz niższy proces, coraz niższe TDP a coraz większe (i droższe!;)) chłodziwa nam wciskają :) Przecież procesory nie są z plastiku, nie stopią się w temp >60 stopni ;)

        Wiem wiem, zaraz ktoś powie "ale lepsze chłodzenie to dodatkowe możliwości w OC " :) Ale mimo wszystko, ceny chłodzenia zaczynają powoli sięgać naprawdę przyzowitych procków :D
        • avatar
          Szymon331
          0
          Eh, i to ma być postęp? Procesory są coraz szybsze ale coolery które mają je chłodzić osiągają coraz większe rozmiary.

          Rok temu ściągnąłem zestaw chłodzący jakiegoś semprona. Maleńka kostka radiatora i wentylator 40mm. Niektóre sekcje zasilania kart graficznych mają większe zestawy chłodzenia.

          Obecnie układy chłodzące to wielkie kloce których już często płyta główna utrzymać nie jest w stanie...
          • avatar
            raffal81
            0
            Ja na moim PHENOMIE II x4 955 3.2Ghz mam zamontowany na dzien dzisiejszy standardowy cooler, temperatura w spoczynku ok 34-35C, podczas renderingu w 3dsmax, wynosila ok 50-55C.

            Moze dlatego ze mam przewiewna obudowe ;] podkrecilem go do 3.6Ghz i podczas renderowania temperatura wzrosla do 56C ;]]]]

            Wiadomo wiatrak na takim malym coolerze ma spora predkosc obrotowa, wiec i slychac go przy maxymalnych obrotach ;]

            Dlatego bede musial pomyslec nad wymiana na cos cichszego ;]
            • avatar
              Ajschylos
              0
              To nie jest sensowne myślenie tylko jakaś gigantomania , szczególnie ten pierwszy cooler . Przy wadze 1,5kg + co na pewno osiągnie to jest w stanie tak nam wykrzywić płytę że z lga będzie problem bo się nóżki nie będą z prockiem stykały , już pare takich problemów widziałem u użytkowników z co cięższym chłodzeniem.
              • avatar
                Terrorek
                0
                Z poczatku myslalem ze to sa karty graficzne >.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Frio GT - testy, testy, testy!
                  Jeśli cena nie będzie > 200 zł to biorę od ręki.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Dla mnie duży cooler to tylko do solidnego podkręcania lub do pasywnej pracy (jestem maniakiem ciszy). Obecnie mam Phenoma II 955 na boxowym chłodzeniu i temperatury są dość niskie. Lecz hałas generowany na 3/10 obrotów jest nie do wytrzymania. Na wakacje planuje kupić coś ala Mugen do pasywnej pracy, a jak będę chciał kręcić to założę wentylator bądź dwa. Dla mnie może ten procek mieć 75+ stopni pod obciążeniem, grunt to cisza!
                    • avatar
                      Ajschylos
                      0
                      Coguar stare procki są chyba ogniodporne te wszystkie northwoody i prescoty , mój northwood 3,4GHz jest z 2001roku (Produkcja) jest użytkowany koło 8 lat i wciąż działa a jest podobną grzałką jak twój (dopiero niedawno dostał mugena ;) )
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        jak tak patrzę na tą pierwszą fotkę to... szok. Chyba ten cooler dałby radę utrzymać chłodność, gdyby procka nakręcił z 3,4 na 5,0... (średnio o.c. robię więc nie znam stresu).