Na topie

Cyberpunk 2077 zbyt kolorowy? Mike Pondsmith uspokaja

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Najnowszy zwiastun Cyberpunk 2077 spotkał się z ciepłym przyjęciem, chociaż wśród głosów zadowolenia da się usłyszeć narzekania nielicznych graczy. Ostatecznie wszyscy mają być jednak zadowoleni.

  • Cyberpunk 2077 zbyt kolorowy? Mike Pondsmith uspokaja
A A

Prezentacja zwiastuna Cyberpunk 2077 to bez wątpienia jedno z najciekawszych wydarzeń targów E3 2018. Na oficjalnym kanale gry w serwisie YouTube odtworzono go już ponad 5 mln razy. Zdecydowaną przewagę maja pozytywne oceny, ale niektórzy gracze mają co do gry pewne obawy.

Jakie? Związane z klimatem gry, który ich zdaniem nie będzie wystarczająco mroczny. Zwraca się uwagę na zbyt kolorową oprawę, która pozostaje w sprzeczności z pierwszym materiałem wideo promującym grę (tym z 2013 roku).

Twórcy nie zdecydowali się na takie zarzuty zareagować, ale zrobił to Mike Pondsmith. Przypomnijmy, iż jest to twórca klasycznego systemu fabularnego Cyberpunk 2020, na którym gra bazuje. I już ono samo w sobie nie w pełni zasługuje na miano mrocznego.

„Dla tych, którzy chcieliby więcej deszczu, mroku i podobnych rzeczy: algorytmy pogodowe i cykl dzień/noc. Każdy mógłby to przedstawić w takim stylu, mrocznie, deszczowo, z neonami. Wiedzieliśmy, że możemy to zrobić. Chcieliśmy jednak pokazać, że mroczna przyszłość może objawiać się o każdej porze - i w dzień i w nocy.”

Jednocześnie warto wspomnieć o zwiastunie przygotowanym przez fanów. Jest on przeróbką wideo przygotowanego przez twórców na E3 2018, w której wykorzystano motyw, a przede wszystkim bohaterkę z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.


Źródło: cyberpunk, reddit, Tolkfan

Odsłon: 5441 Skomentuj newsa
Komentarze

24

Udostępnij
  1. Cacek93
    Oceń komentarz:

    20    

    Opublikowano: 2018-06-12 21:35

    Nie rozumiem krytyki z tego powodu, że nie było mroczno (nie padał deszcz i nie było ciemno), nawet w prawdziwym życiu świeci słońce i jest kolorowo :)
    Ciężko oceniać na tym etapie, mi osobiście bardzo się spodobało, ale w szczególności udźwiękowienie.

    Skomentuj

    1. DreamerDream
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2018-06-12 22:46

      Gra nawet nie ma żadnego gameplay'u, a ludzie już ją oceniają. Nawet trudno mnie to skomentować.

      Skomentuj

  2. Nullmaruzero
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-06-12 21:46

    Sapkowski mówił że gry słabe, że nie takie jak powinny.
    Teraz Pondsmith mówi podobnie :D

    Chyba to już chyba będzie regularny styl redów jeśli chodzi o "wzorowanie się" na czymś :)

    Skomentuj

    1. Shunex
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-16 11:36

      Chyba źle odczytałeś to co powiedział Mike Pondsmith :P

      Skomentuj

  3. MrAve
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-06-12 21:54

    Należę do tego grona osób, które po obejrzeniu zwiastuna zastanawiały się co jest grane? Wiadomo, to pierwszy trailer, który w zasadzie nie mówi nam nic o samej rozgrywce, ale myśląc o cyberpunk'owych klimatach, mam przed oczami właśnie klimaty nocne, ponure.

    I nie zrozumcie mnie źle, nie ma nic złego w tym, że CDPR chce pokazać swoją grę jako nieszablonową - super. Ja natomiast spodziewałem się czegoś co połechta moje 3 letnie oczekiwanie i zobaczę klimat wylewający się z ekranu.

    A tak, zobaczyłem GTA tyle, że w przyszłości. Trochę...zabrakło klimatu...CDPR z pewnością wiedzą co robią, ale nie sądzę by tak odważna decyzja dobrze wpłynęła na pierwszy odbiór gry. Wydaje mi się, że lepiej było pierwszym trailerem "posmarować" sobie u graczy, a później pokazywać trailery wskazujące na różnorodność i nieszablonowość. No ale, to nie ja jestem producentem ani wydawcą.

    Skomentuj

    1. xbk123
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-12 22:24

      Część ludzi (np. ja) myśląc o klimatach cyberpunk myśli o filmie blade runner albo matrix. I ten pierwszy trailer dokładnie w takie klimaty był wpasowany. I tamta estetyka mi osobiście bardziej pasuje. Co nie znaczy, że będę niezadowolony jak cdpr dostarczy produkt lepszej klasy niż W3 nawet jak będzie kolorowy. Poprzeczkę zawiesili wysoko bo moim zdaniem W3 z dodatkami to numero uno dekady.

      Skomentuj

      1. Ethanar
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-06-12 23:36

        Ani Matrix ani Blade Runner to nie Cyberpunk

        Skomentuj

        1. xbk123
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2018-06-13 08:50

          Moim zdaniem (nie tylko) to jest klimat cyberpunk.

          Skomentuj

  4. Yukko
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-06-12 22:16

    Ten ból D, że gra Cyberpunkowa nie jest w klimatach wiecznych deszczowych nocy z neonami jest większy od żartów o "twojej mamie" (jak wiecie co mam na myśli).

    Być może taka zmiana standardów wyjdzie grze na dobre bo będzie się wyróżniać na tle innych. Jak 100 gier robi to samo, tak samo to duża szansa, że gdy wyjdzie ta jedna co robi to inaczej to do będzie właśnie powiew świeżości.

    Ci co mają ból D niech wpierw dadzą grze szanse. Nie zapominajcie też na czym gra bazuje a więc o Cyberpunk 2020 gdzie tak ciemno i deszczowo wcale nie było.

    Skomentuj

    1. khadzad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-13 10:53

      "Play at night. This goes hand in hand with a dark future. Sunshine and Cyber-punk don't mix. Even if the characters are in Bermuda, never play during the day unless the weather is cloudy, drizzly and generally miserable. Avoid playing Cyberpunk on nice days-it's distracting, and besides, don't you have better things to do?"

      "And it always rains. Every day should be grim, gloomy and overcast. The stars never come out. The sun never shines. There are no singing birds, no laughing children. (The last bird died in 2008 and the kids are grown in vats.) The ozone layer decayed, the greenhouse effect took over, the sky is full of hydrocarbons and the ocean full of sludge."

      Taki tam urywek z podrecznika.

      Skomentuj

  5. renholder1987
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-06-12 23:06

    Oceny takie bo nikt chyba nie grał w :

    https://i.imgur.com/ot5DnVF.jpg

    Teaser który wyszedł parę lat temu przedstawiał scenę nocą i nagle wszyscy kojarzą cyberpunka z wszechobecną nocą... Tak samo porównania do blade runnera kiedy temu bliżej jednak do deus exa. Wszczepy,implany,protetyka,korporacje... Trzeba być dobrej myśli grę robi nie byle jakie studio,temat nie jest łatwy do zrealizowania i miło,że coś zaczyna się dziać :) Tyle lat wytrzymałem to cierpliwie poczekam aż porządnie zrobią

    Skomentuj

  6. hideo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-13 02:35

    wierzę, że gra będzie totalną rewelacją (na miarę np. najlepszych exclusivów produkowanych przez Sony) aczkolwiek trailer faktycznie bardzo kolorowy jak na mroczną przyszłość cyberpunka, co nie oznacza że w mrocznej przyszłości nie świeci słońce ;) ale pogoda zmienną jest

    Skomentuj

  7. AkaRyupl
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-13 03:14

    Nie wiem o co chodzi wszystkim krytykującym. Przecież można przedstawić mroczną historię w pięknych kolorach. Wszystko rozbija się o fabułę, a nie oprawę graficzną.

    Skomentuj

    1. hideo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-06-13 10:52

      ponieważ to gry video więc fabuła i oprawa, sama fabuła to najlepsza jest w książkach

      Skomentuj

      1. xbk123
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-06-13 12:19

        Często się zastanawiam o co chodzi ludziom, którzy mówią że grafika nie jest ważna w grach video. Polecam im książki, tam jest tylko fabuła, w większości przypadków lepsza, a i wydatki tego hobby mniejsze.

        Skomentuj

  8. chrisplbw
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-06-13 08:09

    Nie ma co się zastanawiać nad "krytyką" części ludzkości, która nawet nie wie co to CP 2020, która nigdy nie grała minuty w jakikolwiek "papierowe" rpg i na wiedzieliby do czego służy kostka np. 12-ścienna. Totalna ignorancja doprowadza do konkluzji, że siedzieliby w ciemnym pokoju polewając się z konewki, a jedynym neonem i to z nazwy byłaby rybka w stojącym obok akwarium :)
    Po premierze CP2077 przypomnijcie sobie to co napisaliście, i dojdziecie do jednego wniosku, cyt.: "Wszystkie te chwile zniknęły w czasie jak łzy w deszczu" :P

    Skomentuj

    1. khadzad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-13 10:52

      A podrecznik do CP2020 czytal?

      "Play at night. This goes hand in hand with a dark future. Sunshine and Cyber-punk don't mix. Even if the characters are in Bermuda, never play during the day unless the weather is cloudy, drizzly and generally miserable. Avoid playing Cyberpunk on nice days-it's distracting, and besides, don't you have better things to do?"

      "And it always rains. Every day should be grim, gloomy and overcast. The stars never come out. The sun never shines. There are no singing birds, no laughing children. (The last bird died in 2008 and the kids are grown in vats.) The ozone layer decayed, the greenhouse effect took over, the sky is full of hydrocarbons and the ocean full of sludge."

      Skomentuj

  9. khadzad
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-06-13 08:23

    Jedyny ból dupy jaki zaobserwowałem to tych co atakują tych którym się kolorystyka nie podoba.
    Ludzie mają prawo stwierdzić, że coś im się nie podoba, nie pasuje do ich oczekiwań. Nie muszą kupować gry tylko dlatego że zrobiło je Polskie studio(które wydało W3 które też może się podobać lub nie).

    Dla mnie to jest GTA. Nic więcej, i jak w GTA nie gram(bo mnie nie kręci) tak i w to nie zagram bo wygląda według mnie kiepsko. Cyberpunk to dla mnie całkowicie zniszczone środowisko naturalne eleminujące możliwośc wyjścia na łąke powąchać kwiatki. Tyle.

    Skomentuj

    1. xbk123
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-06-13 09:17

      Z pierwszą częścią się zgadzam. Ale za szybko żeby powiedzieć co to za gra i do czego podobna.

      Skomentuj

      1. khadzad
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2018-06-13 09:37

        To co zostało pokazane wskazuje właśnie na to - owszem może sie okazać że to jest tak naprawde RTS i mam sie zamknąć. Ale, opinia powstaje już teraz - taki jest cel wypuszczania takich zwiastunów. Po wypuszczeniu powstaja opinie i nakręca się hype. Oczywiście ma to tez skutki uboczne w postaci tych którzy chcą mrocznego i zniszczonego świata(dodałem zniszczony bo zaraz sie ktos znajdzie kto powie znów coś o dniu i nocy) i którzy są niezadowoleni z tego obrotu. Może jak sie pojawią gameplaye znów zmienią zdanie(ale tak samo mogą zmienić obecnie na hypowani uber fani) a może nie. Zamiast atakowac kogoś, że ma swoje zdanie warto czasem pomilczeć:P

        Skomentuj

  10. chotnik2
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-13 14:40

    Nawet trailer nie pasuje idealnie do CP, to pasuje idealnie do czego innego - Ghost in the Shell :)

    Skomentuj

  11. chrisplbw
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-13 16:09

    Naucz się najpierw zwracać do drugiej osoby, potem możemy dyskutować. Forma bezosobowa jest dla mnie niedopuszczalna.
    Jeśli nie wystarczy Ci wypowiedź samego twórcy CP2020, uczestniczącego w produkcji, która jest zacytowana w powyższym artykule, to na nic się zdadzą moje słowa. EOT.

    Skomentuj

    1. khadzad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-13 18:09

      Osoby? Widzę tylko amebę. Podałem słowa twórcy. Pięknie wydrukowane, znaleźć po polsku czy rozumie angielski? Albo robi się gre na czymś wzorowaną( wtedy korzysta się z czegoś takiego jak PODRĘCZNIK do danej gry która wyraźnie mówi - "CAŁY CZAS PADA" albo się robi coś zupełnie innego z twórcą ale nie podciąga się pod "CP 2020".

      CDPR może zrobić gre jaką chcą. Na pewno się sprzeda. Ale zrozumiałe jest, że fani Cyberpunka* dostają na łeb widząc to czyściutkie kurna niebo i słoneczko. Gdzieś na zwiastunie są POJEMNIKI DO RECYKLINGU. Wie co się recykluje w Cyberpunku*(? Ludzi...kręgosłupik, oczęta itd.

      Pisze o papierowych rpgach a nawet podręcznika nie czytał...

      *Cyberpunk jako gatunek. Gdy pisałem o CP2020 używałem tegoż skrótu.

      Skomentuj Historia edycji

  12. xxx.514
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-06-13 16:15

    Ci, którym się kolorystyka nie podoba, przekręcą sobie kolorystykę w panelu sterowania grafiki i po problemie. Bardziej zdolni połączą się w grupy i wydadzą mody do grafiki, o ile CDPR modowanie uwzględni w swojej nowej perełce. Koloryzacja to tylko część gry, moim zdaniem ważniejsza jest raczej mechanika, dobrze poprowadzony wątek fabularny czy nawet sama ścieżka dźwiękowa - a ta ostatnia nawet ze średniej gry potrafi zrobić coś, co mile się wspomina - jak chociażby nieszczęsny Gothic 3. Wg mnie za wcześnie jest na jakąkolwiek krytykę czy pochwały, bo to dopiero drugi oficjalny trailer. Pozwólmy artystom pracować tak, jak to założyli. Mniejsza krytyka to mniejszy nacisk w studiu projektowym, a przez to lepszy efekt.