Na topie

Czy darmowy Counter-Strike to na pewno dobry pomysł?

Autor:
Martyna Szweda

więcej artykułów ze strefy:
Gry

W zeszłym tygodniu Valve wprowadziło dwie rewoulcyjne zmiany w Counter-Strike’u. Pierwsza z nich to tryb Danger Zone, odpowiadający rozgrywce Battleroyale. Druga zaś związana jest z przejściem gry na F2P. Jak się okazuje, rozwiązanie to, ma swoje zalety, ale także wady.

  • Czy darmowy Counter-Strike to na pewno dobry pomysł?
A A

Wprowadzenie F2P to pewnego rodzaju zdrada w stosunku do oddanych fanów serii. Wszystkie poprzednie odsłony CS’a były płatne, a i tak nie brakowało fanów gotowych wydać pieniądze, aby cieszyć się grą. Zerwanie z tą zasadą może sprawić, że gracze Ci mogą poczuć się niesprawiedliwie potraktowani przez wydawcę, który teraz udostępnił swój produkt dla wszystkich – i przyznanie jakiegokolwiek Loyalty Badge, czy innej odznaki tego nie zmieni.

Projekt Danger Zone też wydaje się być pomysłem nieco kontrowersyjnym. Wiadomo – trzeba iść z duchem czasu – ale czy należy bezkrytycznie podążać drogą wprowadzania trybu Battleroyale do produkcji o tak dużej grywalności i silnej marce?

Kolejnym problemem jest jeszcze większe wystawienie CS’a na działanie hakerów i oszustów. Przed aktualizacją walka z przestępcami była sporym problemem. Przy modelu darmowej gry, zjawisko będzie prawdopodobnie narastać.

Danger Zone Battleroyale CSGO

Oddani tytułowi gracze mają też wyrzuty z innego powodu. Można odnieść wrażenie, że Valve zwyczajnie przestraszyło się tytułów takich jak Fortnite, czy PUBG i po najmniejszej linii oporu postanowiło podjąć walkę o zachowanie swojej popularności. Fakt – po przyjęciu modelu F2P ilość graczy w grze pozwoliła odnieść przewagę liczbową nad konkurencyjnymi tytułami. Pytanie tylko – na jak długo?

Valve powinno się również zastanowić nad tym, jaki zmieni się profil przeciętnego, statystycznego gracza. Prawdopodobnie do gry wejdą teraz osoby, poniżej nawet 1 6 roku życia. Wielu „starych” graczy z pewnością nie będzie zadowolonych z tej zmiany. Zwłaszcza, że młodzież ma skłonność do drobnych oszustw, a czasem również, niezbyt kulturalnych zachowań.

„Uwolnienie” Counter-Strike’a jest zrozumiałym posunięciem ze strony Valve. Warto jednak byłoby zaoferować również coś tym, którzy bez wahania wyłożyli pieniadzę na te grę. W związku z możliwością darmowej zabawy dla wszystkich, powinna być dostępna również opcja płatna dla tych, którzy życzą sobie np. lepszych zabezpieczeń anty-cheatowych, czy gry tylko z graczami z klasy „premium”.

Odsłon: 4829 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
  1. slo1q
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2018-12-20 21:32

    Świetna sonda! :D
    Czy darmowy counter strike?
    • tak
    • nie

    No darmowy chyba jest.

    Skomentuj

    1. Mateusz Sołtysiak
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-21 06:13

      Dzięki, poprawiliśmy ucięło "to dobry pomysł?" :)

      Skomentuj

  2. KENJI512
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-12-20 21:48

    Dorabianie filozofii do prostego faktu - janusze co zapłacili źli, że teraz jest za darmo. Tyle.

    Skomentuj

    1. Massai
      Oceń komentarz:

      12    

      Opublikowano: 2018-12-20 21:53

      Głupiś.
      Cheater złapany na kantach, dostaje bana.
      Jeśli kupił grę, stracił 15 dolarów.
      Jeśli znowu chce oszukiwać - musi znowu wydać kasę.

      Jeśli gra jest za darmo, może zakładać nowe konta codziennie, i wnerwiać kolejnych graczy.

      Skomentuj

      1. KENJI512
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2018-12-20 22:08

        Ale osoby, które kupiły grę grają tylko z osobami, które kupiły grę :)

        Skomentuj

        1. Cacek93
          Oceń komentarz:

          7    

          Opublikowano: 2018-12-21 00:28

          Nie tylko, ponieważ wystarczy wbić odpowiedni level i masz prime'a. Do tego jeśli ktoś gra na FFA i nieoficjalnych trybach to nie ma tam, żadnego filtra i grają wszyscy razem.
          Osobiście grając nie uświadczyłem większej ilości odpałów, a vacnet daje radę. Natomiast oglądając overwatche przybyło cziterów gdzie aima widać ogladąjać demko dosłownie 2 sekundy.

          Skomentuj

          1. kamild1996
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-21 08:25

            Nie wystarczy tylko lvl, wciąż trzeba mieć przypisany numer telefonu. I nie może być to numer już wykorzystywany, bo Prime jest włączony na max jednym koncie z przypisanym danym numerem.
            No i overwatch. Raczej każdy grający w prime potrafi zgłaszać graczy, a stąd do OW już prosta droga.

            Skomentuj

    2. pablo11
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-12-20 22:11

      Ja często grałem bez spinki uproszczone. Wiedziałem, że 50% ludzi na uproszczonych gra na WH, bo to już tak było gdy nie był F2P, od czasu do czasu się trafił koleś na aimbocie, ale zwykle po 1 rundzie drużyna go wyrzucała z serwera. Wczoraj wszystko zaczęło się od kolesia który wywalił w drugiego magazynek przez ścianę idealnie strzelając w cień (nie wiem jakim cudem go nie ubił bo większość tej ściany dało się przestrzelić). Ten koleś się wkurzył i zaczął używać oprócz WH jeszcze Aimbota, poszedłem na inny serwer, ale tam też przyszedł i przyszedł jeszcze jakiś kolega i się grać normalnie nie dało.
      I nie, to nie ruski, to jakieś polskie dziecko.

      Skomentuj

    3. Rebelmind
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-20 23:51

      Twoim zdaniem, jeżeli ktoś zapłacił za csgo jest Januszem? Oo.....

      Skomentuj

      1. KENJI512
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2018-12-21 08:50

        Nie, ale jak ktoś zapłacił i po xxxxx długiego czasu jest zły, że teraz produkt jest taniej lub za darmo i nie zwrócili kasy to jest Janusz :)

        Skomentuj

  3. adivxv5
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-12-20 22:14

    VAC został już usprawniony ale oszuści i ich programiści dla kasy cały czas ulepszają narzędzia. Nowy VAC system ma już ciekawe algorytmy wykrywana cziterów. Osoba która już została VACA ,po kupieniu nowego konta na dzień dobry jest "na cenzurowanym" .Pytanie teraz jak się się sprawdzi w praktyce.

    Skomentuj

  4. Rebelmind
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-20 23:53

    Podpowie ktoś jak zgłosić błąd w artykule?

    Skomentuj

    1. Mateusz Sołtysiak
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-12-21 06:12

      zgłoś błąd na kontakt Redakcja:
      http://www.benchmark.pl/kontakt.html

      Skomentuj

  5. Avantu
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-12-21 00:22

    Bardzo dobry ruch, i tak CS był do dostania za grosze. VAC działa bardzo dobrze i na topowych rangach ciężko trafić na cheatera(a na pewno nie na takiego który lata odpalony bez zastanowienia). Osobiście gra mi się mecze rankingowe lepiej niż chociażby rok temu. Gracze darmowi i tak nie mogą grać z graczami Prime więc żaden problem. A sam Danger Zone jest naprawde solidny. No i ostatnio wyszedł patch dla posiadaczy kart AMD, gdzie mi dał około 40 dodatkowych fpsów, co nie często zdarza się w tej grze.

    Skomentuj

  6. miedzianek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-21 00:51

    'Przy modelu darmowej gry, zjawisko będzie prawdopodobnie narastać.'

    A wystarczyło się doinformować panie redaktor...gracze z F2P nie mogą zagrać z graczami, którzy zapłacili-są oddzielne serwery. Nie będzie więc więcej czitów i rage kiddos, dlatego też starzy gracze nie mają na co narzekać

    Skomentuj

  7. shamoth
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-12-21 07:53

    Oj tam, ja akurat przestałem grać w CS'a kiedy przestał być darmowy. Kiedyś społeczność a potem pierwsze zabezpieczenia dość dobrze sobie radziły z cheaterami, krótka piłka i po pewnym czasie taki osobnik nie miał wejścia na żadne szanujące się serwery. IMHO CS stracił swój smaczek kiedy Valve zaczęło przy nim grzebać i stał się masowy, wcześniej trzeba było wykazać się odrobiną intelektu żeby HL'a zmodować, skonfigurować i takie tam ;P

    Skomentuj

  8. patol1984
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-12-21 08:33

    Ja kupiłem csa i nie mam za złe, że dają za free, po tylu latach to nawet wskazane, przecież to już stare.

    Skomentuj

  9. loctor
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-12-21 15:51

    Jeżu kolczasty... Niemal każdy argument w tym "niusie" jest inwalidą...