Na topie

Czy granie w CS’a może odmładzać?

Autor:
Martyna Szweda

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Kategoria: Gry Gry komputerowe Tematyka: CS:GO e-Sport Na Topie

Poznajcie "Silver Snipers" – nietuzinkową ekipę grającą w Counter-Strike’a. Mówiąc o tych niezwykłych szwedzkich zawodnikach, trzeba na chwilę odłożyć na bok stereotyp progracza.

 • Czy granie w CS’a może odmładzać?
A A

Gracze siedzą przed ekranami, palce szybko przemykają między klawiszami. Zawodnicy szepczą coś do siebie. Widać uśmiechy. Z przodu koszulki dumne logo zespołu „Silver Snipers” z tyłu zaś intrygujący napis: "We've got time to kill." No cóż, tak to chyba już jest na emeryturze.

Tak, średnia wieku w drużynie „srebrnych snajperów” wynosi 67 lat. Tym samym zespół może mianować się mianem „najstarszego” na świecie. Członkini zespołu - Inger „TriggerFinger” Grotteblad mówi, że jako team, wszyscy pracują ciężko, aby wygrywać, ale członkowie ekipy także dobrze się znają i są dla siebie bliscy.

Pięciu zawodników sponsorowanych przez Lenovo podróżuje po Europie biorąc udział w turniejach Counter-Strike’a. Zespół prowadzony jest przez 38-letniego Tommiego „Pottiego” Ingemarssona – 10-krotnego mistrza świata CS’a.

„Silver Snipers” w zaskakujący sposób opisują współczesny świat e-sportu. Dla Grotteblad i ekipy jest to po prostu fantastyczna społeczność. Zawodniczka przyznaje, że dopóki sama nie zaczęła grać, sądziła, że to turnieje dla młodych chłopaków, siedzących przed komputerem przez całe noce. Tymczasem rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Zawodnicy ze Sztokholmu twierdzą, że e-sport to wspaniałe środowisko entuzjastów i rzesze wiernych fanów. Inger przez wielu jest odbierana jako „najfajniejsza babcia na świecie”.

Z merytorycznego punktu widzenia patrząc, granie w Counter-Strike’a może pozytywnie wpływać na kondycje psychiczną seniorów. Rozpatrując chociażby aspekt społeczny i otwarcie się na nowe technologie. Mało tego okazuje się, że zadowolenie i dobra rozrywka przekładają się na naszą długowieczność. Koncentracja podczas rozgrywki dodatkowo wspomaga procesy przebiegające w mózgu – powstają nowe połączenia neuronalne i degeneracja układu nerwowego opóźnia się. Równie dobrze na kondycję umysłową wpływa współzawodnictwo.

Sama Inger, od kiedy zaczęła grać wraz ze „Snajperami” zauważyła zmiany w swoim zachowaniu. Szwedka twierdzi, że jest w stanie utrzymać mózg w ciągłym skupieniu, to samo tyczy się dłoni i zmysłu wzroku. Podkreśla jednak, że nie można przy tym zapominać o innych dziedzinach życia – to nigdy nie kończy się dobrze.

Może „Silver Snipers” nie zdobędą znaczących trofeów, ale ich obecność jest bardzo ważna w świecie e-sportu. Udowadnia, że ta rozrywka jest dla każdego i, że zwycięstwo tak naprawdę nie jest najważniejsze – liczy się dobre towarzystwo i zabawa. Organizacja swoim istnieniem zachęca także seniorów, aby nie rezygnowali z tego typu „nowoczesnych rozrywek”, co więcej, że mogą one pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie.

Odsłon: 29870 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. raffal81
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2019-01-06 21:58

  Raczej granie w gry nie odmładza, ale za pewne może to wpłynąć w jakiś sposób pozytywnie, być może wyostrzyć zmysły, jakiś tam refleks, kojarzenie itp.

  Nie mi oceniać nie jestem lekarzem ;)

  Skomentuj

 2. stach122
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2019-01-06 23:05

  Grałem w CSa dosłownie 11h i zdążyłem posiwieć. Nie polecam tej gry nikomu. Ciesze się że gre dostałem za darmo bo nie kupiłbym za złamanego grosza.

  Skomentuj

  1. DrMjut
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-01-07 01:13

   W CSa gra straszna dzieciarnia można nie tylko posiwieć, ale i ogłupieć.

   Skomentuj

   1. xchaotic
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-07 22:03

    Tak, tylko ze ta "dzieciarnia" ma juz po 35-40 lat teraz. Dzieci teraz graja w Fortnite, Roblox i Minecrafty rozne...

    Skomentuj

 3. pablo11
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-06 23:30

  Faktycznie granie w gry może wspomagać mózg poprzez jego ćwiczenie. Pytanie tylko, czy Esport ma jakikolwiek pozytywny wpływ. Bo w Esporcie siedzi się zbyt długo. To nie jest zbyt pozytywne szczególnie dla starszych osób.

  Skomentuj

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2019-01-07 00:01

   Nie ma to jak "opinia eksperta". Dzięki!

   Skomentuj

 4. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-07 08:25

  Ogólnie sport, w sensie ćwiczeń, jest zdrowy. Niezdrowa jest wyczynowa odmiana tegoż, która eksploatuje organizm ponad miarę.

  Skomentuj

 5. Michał 06
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-07 18:15

  Raczej otumaniać

  Skomentuj

 6. M.K.1984
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-23 09:52

  Z umiarem, wtedy jest więcej dobrego niż złego.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!