Na topie

Dlaczego gry z serii GTA nie pojawiają się co roku?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Kategoria: Gry Gry komputerowe Gry na konsole Gry Tematyka: Grand Theft Auto Producenci: Rockstar Take-Two

Chcielibyście nowych odsłon GTA każdego roku? Zdaniem producenta nie wyszłoby to serii na dobre.

GTA 5

AA

Trudno o bardziej popularne gry niż te z serii Grand Theft Auto. Co stoi za ich sukcesem? Zdaniem Rockstar oraz Take-Two jednym z powodów jest fakt, iż nie debiutują one co roku.

Strauss Zelnick, CEO Take-Two, pokusił się w ostatnim wywiadzie o słowa, o które trudno podejrzewać ostatnimi czasy osoby z branży gier. W dobie dążenia do jak najszybszego wydawania gier brzmi to bowiem jak głos rozsądku. Jego zdaniem przykłady Assassin's Creed i Call of Duty pokazują, że wydawanie gier z danej serii co roku nie wychodzi danej marce na dobre. Po pierwsze trudno zadbać o najwyższą jakość, po drugie zaś gracze zaczynają być daną marką znudzeni.

„Rynek pyta nas dlaczego nie wypuszczamy swoich tytułów co roku. Uważamy, że z tytułami nie będącymi grami sportowymi lepiej poczekać dłużej, zbudować odpowiednie napięcie. Z jednej strony daje to szansę odpocząć danej marce, a z drugiej mieć pewność, że zdąży się zadbać o najwyższą jakość, która wymaga czasu. Nie można tego robić co roku.”

Strategia przyjęta przez Take-Two dotyczy nie tylko Grand Theft Auto, ale również Red Dead Redemption czy Max Payne. Nie zanosi się na to, aby w przyszłości coś mogło się zmienić.

Popieracie takie stanowisko, czy jednak preferujecie cykl wydawniczy chociażby przywoływanego już Assassin's Creed?

Źródło: gamespot

Odsłon: 9592 Skomentuj newsa
Komentarze

29

Udostępnij
  1. Verdanos
    Oceń komentarz:

    73    

    Opublikowano: 2015-11-22 14:47

    EA i Ubisoft powinny się uczyć od Take-Two. Wspaniała postawa!

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-11-22 19:49

      hmm a nie pomyslales ze nie daja co roku nowej odsłony, bo wtedy popyt na poprzednią część spada ? :)

      Akurat takie podejscie jest o tyle sensowne ze maja więcej czasu na zrobienie nowej odsłony, faktycznie buduje to napięcie, a co najważniejsze - popyt na bieżący produkt nie maleje.

      EA robi inaczej - wydają co roku to samo, ludzie rzucają się jak na cieple bulki, pozniej jest narzekanie i reszta czeka az cena spadnie do biedronkowych 20zl :)

      Skomentuj

      1. nfs98
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-11-24 16:58

        I dlaczego napisales to pod komentarzem Verdanosa ? Co to ma do rzeczy ? Kolega napisal tylko że Ubishit i EA powinno sie uczyc od Take Two a Ty od razu do niego ze o czym sie pomyslal... Po prostu kolega wyżej ma racje i tyle

        Skomentuj

  2. PiotroZ
    Oceń komentarz:

    30    

    Opublikowano: 2015-11-22 15:01

    Nie wypuszczają co roku, bo wiedzą, że nie da się w rok stworzyć zupełnie nowej odsłony, która nie zalatywałaby kotletem. Poza tym mieli wiele przykładów potwierdzających tę tezę (Assassin's Creed, CoD i parę innych by się znalazło).

    Skomentuj

    1. Ari93
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-11-22 21:23

      Da się to zrobić i to nawet oni tego dokonali wydając VC niedługo po 3 ;) Ale... to co w tak krótkim czasie dokonali moim zdaniem zahacza już o jakiś cud :P

      Skomentuj

    2. Randalf
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-11-23 15:23

      Więcej, R* udowodnił, że te wymagania, jakie zaprezentowali na PC są realne. I pomimo wielu Opinii, to do tego dążyli. GTA V to chyba najlepiej zoptymalizowana gra jaką mam na komputerze. z grafiką GF GTX 650 Ti, mogę grać na Wysokich z średnimi ;) da się? DA SIĘ ! Brawo dla R*

      Skomentuj

  3. Badder
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-11-22 15:14

    Nie wypuszczają co roku, bo nie byłoby takiego zysku, ot proste.

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-11-22 15:24

      To również, bo koszt zrobienia tego szybciej byłby wyższy niż zrobienia tego wolniej to po 1wsze (bo cieżko zarządzać tak dużym projektem i tak dużym sztabem ludzi który byłby potrzebny do zamknięcia tego w rok). Po 2 tyle ludzi nie kupiłoby gry, bo część czekałaby aż stara stanieje (GTA SA i Vice city nadal mają dośc wysokie ceny). I nie dałoby sie dodawać do każdej wersji aktualizacji tylu. GTA 5 jest naprawdę grą o wysokiej jakości, bo działa na sprzęcie na którym dużo mniejszych projektów nie działa. I jest też problem ze znalezieniem dużej ilości specjalistów z doświadczenie by robić coś z tą grą oprócz nowszej grafiki, nowszych scenariuszy i mapy.

      Skomentuj

      1. baca130
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-11-22 16:28

        Gry nie robi się co roku. Tzn gdy tworzą jedną cześć, zabierają się też za następną. Zazwyczaj zlecają to innym developerom jak przy CoD lub przydzielają osobny zespół do nowej wersji.

        Skomentuj

      2. neXt___
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-11-22 21:23

        Wysokie ceny San Andreas i Vice City? Prooosze, nie dalej jak miesiąc temu kupiłem paczkę na Steamie GTA3, Vice City, San Andreas i IV za niecałe 40 złotych, a pojedyncze części były za ~10 zł.

        Skomentuj

        1. Smuga
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-11-23 09:57

          To przejdź się i kup wersję pudełkową w jakimś sklepie a nie wyjeżdżasz z steamowymi przecenami które nic wspólnego z oficjalną ceną nie mają, gamoniu.

          Skomentuj

  4. TruGeek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-11-22 15:31

    Fajnie tylko jakby dawali do np. gta 5 rozszerzenia fabularne .

    Skomentuj

    1. Slavko94
      Oceń komentarz:

      19    

      Opublikowano: 2015-11-22 15:51

      Na Marsie.

      Skomentuj

  5. rTech
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-22 15:53

    Firma godna naśladowania :)

    Skomentuj

  6. SoulRak3r
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-11-22 16:30

    Ja się z nimi zgadzam.

    Skomentuj

  7. carbo888
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2015-11-22 16:40

    " a z drugiej mieć pewność, że zdąży się zadbać o najwyższą jakość, która wymaga czasu"

    bardziej zbugowanego multi nie widziałem w żadnej grze

    Skomentuj

    1. Randalf
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-11-23 15:18

      Ja osobiście bugów nie widzę na multi, ale cóż. Każdy ma inne zdanie ;) A po drugie Patrzymy na GTA V, a nie GTA Online. A to są odrębne gry. Łączy ich wspólne miasto i po części postaci fabularne (patrz Lamar czy Lester) Natomiast GTA Online, to odrębny projekt, nie mylmy pojęć ;)

      Skomentuj

      1. SoulRak3r
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-11-24 10:55

        Mowa o multi do GTA 5 - czy to nie przypadkiem GTA Online ? :D:D:D

        Skomentuj

        1. Randalf
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-11-24 14:05

          Mowa, z tym, że GTA V to wydany produkt końcowy. Natomiast GTA Online - to otwarty projekt z aktualizacjami na bieżąco. GTA V dostaje tylko łatki co jakiś czas, Natomiast sam projekt GTA Online to odrębny produkt. Oj jest dodatkiem do samej podstawki ;) Tu jest ta różnica. R* nad GTA V nie musi już siedzieć, skończyli swój projekt. Nad GTA Online, mają pełne pole do popisu :)

          Skomentuj

  8. Marucins
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-11-22 17:37

    Assassin's Creed i Call of Duty
    Doskonały przykład dwóch wtop. Nastawionych na maksymalny zysk minimalnym nakładem.

    Skomentuj

  9. michael85
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2015-11-22 17:57

    Dobrym przykładem na to, że Panowie z Rockstar mają rację jest EA i seria NFS która co roku po hucznych zapowiedziach okazuje się klapą. Nadal czekam na dobrego NFSa i tak od czasów Porsche. Chyba się nie doczekam.

    Skomentuj

  10. windforcegtx
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2015-11-22 18:35

    Żeby zrobić dobrą grę potrzeba przynajmniej trzech lat.Także postawa R* mi się podoba;)

    Skomentuj

    1. Marucins
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-11-23 07:07

      Lata to nie wszystko. Ostatni Fallout?
      W sumie nie wiemy ile gra była robiona ale mimo planu wydawczego co kilka lat ta gra z pierwowzorem cRPG Fallout tyle związanego jak dbanie czołowych polityków o interesy obywateli.

      Skomentuj

  11. PIRAT_PL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-22 22:36

    1) Czekając na grę kilka lat jak np. GTA V, Mafia III(wciąż czekamy ale będzie), Wiedźmin 3 i inne produkcje, człowiek coraz bardziej wyczekuje na dany tytuł tak jak cały rok czeka się na święta ;)
    2) Im więcej czasu producent ma na stworzenie gry tym jest lepiej dopracowana, fabuła czy sama gra jest ciekawsza i dłuższa. Fajnie przełożyło się to w GTA V bo na samą kampanie bite 50 godzin a do kompletnego 100% jakieś 90-100 godzin a Online zapewnia śmiało kolejne 100h żeby wszystko odblokować. No i samo wykonanie gry jest na wysokim poziomie (ciężko na rynku o lepszego konkurenta wykonanego w tym samym terminie).

    Dlatego moim zdaniem lepiej jak producenci będą się przeplatać co 2 czy 3 lata i co roku każdy wydaje swoje i w ciągu roku jak każda gra zajmuje po miesiącu czasu czy dwa + gry coroczne (F1, Fifa PES, WWE) oraz gry sieciowe to masz cały rok na gry zawalony a i nie ma luki w ciągu roku no i wychodzą na rynek dobre, dopracowane produkcje choć z drugiej strony jeśli przychody z gry nie byłyby tak konkretne jak w GTA V (bo konsole starej generacji już zwróciły koszta produkcji GTA V a nowe konsole i PC dawały tylko zarobek) to firma jakby miała co 3 lata wydawać gry mogłaby zbankrutować chociaż Rockstar jakoś nie słychać aby miał kłopoty finansowe odkąd istnieje a firmy wydające gry ciągle jak Ubisoft czy EA a i owszem.
    Słowem wolę czekać na grę 2-3 czy nawet 5 lat ale niech to dobrze działa i zrobi na mnie duże wrażenie a przynajmniej abym nie miał na co narzekać.

    Skomentuj

    1. hasati
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-11-23 07:01

      Gry wychodzące co roku to jest kpina, nie licząc fify itp. Nie zarabiają na nich dużo bo muszą wydać co roku na reklamę, na produkcje, i jeszcze ludzie zaczynają coraz mnie kupować gry bo są niedopracowane, i po prostu są znudzeni jednym tytułem co roku. Błędne koło ale ich zachłanność nie ma końca, są tak pazerni że nawet nie wiem jak to opisać. Aby tylko wyssać każdego grosza i się napchać. Teraz to już w ogóle przestało im zależeć czy ta gra będzie działać dobrze czy nie, ważne żeby kupili. Ludzie powinni im pokazać środkowy palec i przestać kupować te półprodukty to może coś by się zmieniło. Ale w dzisiejszych czasach reklama robi swoje, i z ludzi baranów. Przykro to ale taka prawda.

      Skomentuj

      1. Marucins
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-11-23 07:11

        Otóż to.
        Jeden z drugim nie wytrzyma jak kie kupi gry... No bo co będzie robił, jak nie ma zainteresowań i żadnego hobby.

        Skomentuj

      2. PIRAT_PL
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-11-23 18:26

        Co fakt to fakt ja kupuję tylko gierki w które gram na multi (bo płacenie za singla na 2-5 godzin to śmiech na sali.
        Na grę pracujesz od 2 do 3 dni a grasz 5 godzin.
        GTA V było warte swojej ceny bo tu do czasu rozgrywki się nie mogę doczepić.
        Żeby zapłacić za grę od 120 do 200 zł czy nawet te 60 zł, 40 zł czy nawet 5 zł (ktoś na to musi pracować, my, rodzice, dziadkowie, wujkowie) nie jest to za darmo a za byle co nie wydawałbym takich pieniędzy a przeważnie gry w sklepach teraz to 150zł+ minimum 120 zł a po czasie schodzą najniżej do 100 zł a potem gdzieś na promocjach ale to przynajmniej rok od premiery czekania.
        Ja przestałem inwestować w gierki i gram w to co mam (jakoś przestałem ściągać gierki z neta bo nie chce mi się bawić z crackami, zgrywaniem patchów etc.) wolę zapłacić za dobrą produkcję i jak cywilizowany człowiek zagrać (nawet jeśli nie ma ona MP ale jest dobra to lepiej zabulić).
        Ale za chłam szkoda płacić.
        No ale są ludzie którym mój chłam pasuje i kupują dlatego nigdy nie dojdzie do tego że nie będzie sprzedanych mało egzemplarzy bo norma i tak się wyrobi jedynie spadnie zysk.
        Wbrew pozorów The Sims (tak to dziadostwo) do 3 części mam dokupione wszystkie dodatki i akcesoria i pomimo kupowania wszystkiego na promocjach dałem zarobić EA w przybliżeniu 700zł>
        Przy The Sims 4 mam tylko podstawkę ale jak potanieją dodatki to też zacznę je kupować.
        Ale np. BF czy ostatnie Need For Speedy (za wyjątkiem nowego MW bo był całkiem do szyku) nie zasługują na moje pieniądze ale Simsami mnie kupili.
        Dlatego przez inne produkcje producent straci ale na innych zyska i bilans końcowy i tak będzie z zyskiem.

        Skomentuj

  12. prime27pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-23 09:22

    Jakość kolejnych odsłon wynagradza czekanie .