Na topie

Dolphin Emulator 4.0 - uruchamiaj gry z konsoli Nintendo GameCube i Wii w Windows, Mac i Linux

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Z okazji 10 urodzin projektu Dolphin Emulator wydano jego czwartą odsłonę, która wprowadza sporo zmian w emulacji gier z GameCube i Wii.

nintendo gamecube wii dolphin emulator 4.0 windows mac linux android

AA

Konsole Nintendo GameCube oraz Wii oferują pokaźną bazę gier, która gościła i jeszcze gości u sporych ilości graczy. Obie konsole osiągnęły wysoką popularność, nie dziwi więc fakt, że wciąż wielu graczy patrzy na nie z sentymentem i chciałoby zagrać w oferowane przez nie gry. Jak się okazuje, z pomocą przyjdzie od dłuższego czasu rozwijana jest aplikacja Dolphin Emulator, która właśnie doczekała się nowej odsłony.

Narzędzie Dolphin Emulator to aplikacja będąca wolnym emulatorem konsoli Nintendo GameCube, Triforce i Wii. Do tej pory emulator z powodzeniem pozwalał na uruchamianie gier z konsoli GameCube, od jakieś czasu trwały również prace nad grami z Wii i co ważne nowa wersja aplikacji może się już pochwalić niemalże kompletną obsługą produkcji z konsoli Wii.

Nowa wersja Dolphin Emulator 4.0 wprowadza ponad 2500 zmian w kodzie programu względem wersji 3.5. W nowej odsłonie pojawiła się także testowa obsługa trybu WiFi API, dzięki czemu emulator oprócz trybu rozgrywki dla pojedynczego gracza, obsługuje również rozgrywki wieloosobowe. Należy jednak pamiętać, że jest to wersja testowa tego API i nie każda gra musi z nim współpracować.

wii dolphin emulator linux ubuntu gra

Pojawiła się obsługa nowej wersji AX DSP HLE, oznacza to, że od nowa przepisano implementacje mechanizmów odpowiedzialnych za dźwięk, gdyż do tej pory to właśnie dźwięk był największą bolączką twórców. Nowy kod pozwolił pozbyć się trzasków, opóźnionego audio i wielu innych problemów w emulowanych grach.

W Dolphin Emulator 4.0 na nowo przepisano backend wolnej implementacji dźwięku OpenAL, co umożliwiło obsługę m.in. dźwięku Dolby Pro Logic II. Twórcy pokusili się również o przepisanie backendu OpenGL, który pozwolił na wykorzystanie nowych funkcji OpenGL i GLES3. Zdaniem twórców wspomniany backend jest skierowany dla posiadaczy kart NVIDIA, gdyż właśnie on działa na ich kartach najszybciej.

dolphin emulator 4.0 linux ubuntu okno about

Pojawiły się poprawki w obsłudze systemów Mac OS X w tym obsługa wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości jak Retina Display. Wprowadzano pewne zmiany w wyglądzie aplikacji, a także poprawiono działanie opcji NetPlay. Dodatkowo w aplikacji dla systemów z rodziny Linux i Mac OS X pojawiła się obsługa technologii Fastmem, będącej optymalizacją emulacji dla procesora CPU. Dzięki wspomnianej optymalizacji wydajność emulowanych gier w Linuksie i Macu wzrosła od 15 do 25%.


Pobierz download

Pobierz:

Rozmiar pliku: 4,7 - 7 MB

    więcej plików
     » 20 najnowszych plików
 » sterowniki i narzędzia do kart graficznych
 » narzędzia CPU
 » benchmarki, testy
 » wszystko dla Windows
 » gry, poprawki, dodatki
 » multimedia

 » zobacz wszystkie lub wyszukaj plik
 » zaproponuj dodanie pliku lub programu
 

Warto dodać, że udało się również przenieść kod emulatora na architekturę ARM, dzięki czemu zbudowano wersję dla urządzeń z systemem Google Android.

Obecnie najlepiej działa emulacja gier z GameCube na wydajnych tabletach, natomiast emulacja Wii chociaż działa, to jednak nie powala wydajnością – aczkolwiek twórcy zapowiadają jej poprawę w przyszłych wersjach.

Dolphin Emulator 4.0 jest jubileuszowym wydaniem, które zostało udostępnione z okazji dziesiątych urodzin projektu. Nową wersję emulatora mogą pobrać użytkownicy systemów Windows, Linux, Mac OS X oraz Androida.

Źródło: Dolphin-emu.org, ubuntuhandbook (foto), nooblabs (foto)

Odsłon: 24355 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij
 1. irondick
  Oceń komentarz:

  10    

  Opublikowano: 2013-09-26 08:34

  Się ześmiałem z tego fragmentu "W nowej wersji pojawiła się obsługa nowej wersji"

  Skomentuj

 2. irondick
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2013-09-26 08:38

  I kolejny "Zdaniem twórców wspomniany backend jest skierowany dla posiadaczy kart NVIDIA, gdyż właśnie on działa ich kartach najszybciej."
  Jeśli posiadaczy kart to raczej NVIDII i "on działa na ich kartach najszybciej."

  Skomentuj

   1. gagex123
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2013-09-26 10:31

    Tu Polska Panie!
    Mówisz najczęściej: "Mam zainstalowany system operacyjny Windows 97", czy "Mam Windowsa 97". "Jeżdżę wolkswagen golf", czy "Mam Wieśwagena w te-de-iku, to nie podskakuj"... chociaż może to drugie trochę źle odmieniłem.
    Chociaż faktem jest, że od poważnych serwisów, a za taki mam benchmark.pl, oczekuje się wypowiedzi na odpowiednim poziomie. W końcu tutaj ludzie czytają o nowinkach i źle zredagowane teksty, są podświadomie powtarzane z błędami językowymi.

    Emulacja na Andka?? No nareszcie większa baza dobrych tytułów :)

    Skomentuj

    1. ziemjak
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2013-09-26 12:14

     Nie było windowsa '97
     :)

     Skomentuj

     1. gagex123
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2013-09-26 12:54

      No jak nie? W "Kapitanie Bombie" był!

      Skomentuj

 3. rrrrrr
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2013-09-26 09:09

  Tylko żeby było legalnie i tak trzeba kupić ROMy. Więc co za różnica, równie dobrze można kupić konsolę także i mieć pełny "experience" zamiast męczyć się w okienku.

  Skomentuj

   1. retigon
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-09-26 11:25

    Dobrze powiedziane do tego dźwięk Dolby Pro Logic II.

    Skomentuj

   2. rrrrrr
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2013-09-27 11:58

    Ahahhaa... debil... czepia się pierdół technicznych zamiast kwestii legalności... Jak zapukają panowie w mundurach to nie będzie ci tak wesoło...

    Skomentuj

   3. retigon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-09-28 13:57

    Będzie miał oryginalne płyty i panowie w mundurach mu nic nie zrobią.

    Skomentuj

 4. Zazule
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2013-09-26 09:52

  Co to jest???? "wielu graczy chciałoby zagrać w oferowane przez nie gry" - to niech tych wielu graczy wejdzie na Allegro i kupi oryginalne konsole oraz oryginalne gry, wszystko jest dostępne! Kurde warezownia oficjalnie w biały dzień. No naprawdę. Jeszcze podajcie linka do torrentów skąd można ściągnać piraty.

  Skomentuj

  1. retigon
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2013-09-26 11:35

   Przecież nikt nie pisze o graniu z piratami. Masz tam takie opcje ja załaduj z DVD lub ISO (można zrobić obraz posiadanej płyty).

   Skomentuj

   1. kelhorn
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2013-09-26 13:24

    Nawet nie próbuj wyjaśniać. Niektórym to się w głowie nie mieści...

    Skomentuj

 5. ziemjak
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2013-09-26 09:55

  Działa bardzo dobrze. Miałem kiedyś wii ale paru fajnych gierek nie udało mi się ukończyć, a inne przejdę z chęcią jeszcze raz. W kolejce czekają MArian galaxy, mad world, no more heroes, metal gear solid twin sneaks, resident evil 0 oraz 1 + od groma innych ciekawych gierek. Grunt to mieć oryginalne wiiloty oraz sensor bara na baterie i gra się niemal identycznie jak na wii z tą różnicą, że mamy wyższą rozdzielczość.

  Skomentuj

 6. vekio
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-09-26 13:19

  Kiedyś się w to trochę bawiłem i gry chodziły dobrze ale był jakiś problem z dźwiękiem który było słychać trzaski, co mnie wkurzało, mam nadzieję że w nowej wersji to poprawili. Ciekawe też czy dodali wsparcie dla procesorów 4 rdzeniowych, bo z tego co czytałem emulator ten wykorzystywał tylko 2 rdzenie.
  A dla tych co pieprzą że lepiej kupić konsole, to niech się walą za przeproszeniem! Grafika na emulatorze jest dużo lepsza, niż na oryginalnym i można gry uruchamiać nawet w Full HD a nie w beznadziejnym 480p. Wystarczy popatrzeć na to!

  http://www.youtube.com/watch?v=e92hTtAMn0Q

  Teraz niech robią jak najszybciej emulator PS3, bo chcę zagrać w exy tej konsoli!

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!