Na topie

Czasy się zmieniają, ale DOOM jest wieczny - kultowa seria kończy 25 lat

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Kategoria: Gry Gry komputerowe Gry na konsole Tematyka: strzelanina Zwiastuny gier Producenci: Bethesda Id Software

Dokładnie 25 lat temu, 10 grudnia 1993 roku zadebiutowała pierwsza odsłona tej kultowej serii. Świętowanie będzie rozciągnięte w czasie, Bethesda zapowiada atrakcje.

  • Czasy się zmieniają, ale DOOM jest wieczny - kultowa seria kończy 25 lat
A A

Od ilu lat tytułujecie się mianem graczy? Niezależnie od odpowiedzi musieliście słyszeć o serii DOOM, bez której trudno wyobrazić sobie całą branżę. Twórcy mają dziś powody do świętowania.

Dokładnie 25 lat temu, 10 grudnia 1993 roku zadebiutowała pierwsza odsłona tej kultowej serii. Już teraz można mieć pewność, że jej historia będzie dłuższa, trwają przecież prace nad Doom Eternal. O fenomenie serii świadczyć może wiele, chociażby to, że dopiero kilka tygodni temu znaleziono ostatni sekret w Doom 2.

Świętowanie 25 urodzin będzie rozciągnięte w czasie, Bethesda zapowiedziała bowiem Year of DOOM. Na początek przygotowano DOOM Slayers Club, miejsce dla społeczności fanów. Lądować mają tam ciekawe materiały i bonusy, chociażby skórka DOOM Slayer Zombie do przywoływanego DOOM Eternal. Zarejestrowanie się do DOOM Slayers Club możliwe jest już teraz, na oficjalnej stronie wydawcy.

„Od czasu, gdy DOOM został udostępniony niczego nie spodziewającym się zastępom graczy, minęło ćwierć wieku. Ponad dwie dekady później, seria wydała na świat liczne kontynuacje, spin-offy, filmy, komiksy i umocniła swoją pozycję w historii popkultury. W przyszłym roku będziemy świętować 25 lat fragowania i masakrowania. Dwadzieścia pięć lat modów, gibów, giwer i najbardziej żarliwej, niezłomnej i gorliwej społeczności fanów po tej stronie Fobosa. Niezależnie od tego, czy zjadłeś zęby na wersji z roku 1993 czy DOOM z roku 2016 był twoją pierwszą wycieczką do piekła, zapraszamy wszystkich przeszłych, obecnych i przyszłych DOOM Slayerów do wspólnego świętowania jednej z najbardziej ikonicznych marek świata rozrywki. Witamy w Roku DOOMa - Year of DOOM.”


Źródło: Bethesda Polska

Odsłon: 3426 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij

Gry w marketplace

  1. mufasa
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-12-11 04:21

    bogowie,cena voodoo,o cenie kompa nie wspominając :D

    Skomentuj

    1. kombajn
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-12-11 07:26

      A po kiego diabla ci Voodoo do Dooma? Chyba ci sie z Quake 2 pomyliło. Doom 1 i 2 powstały przed erą 3dfx a Doom 3 po niej.

      Skomentuj

      1. raffal81
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-12-11 07:35

        Mi na 386sx40Mhz, trochę wolno chodził :D ale dało się grać :D

        Skomentuj

        1. cochinek
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-12-11 12:48

          Ja mialem tylko 2MB RAM i musialem emulowac 4MB programowo zeby mi sie DOOM odpalil na moim 386. Jakas tam komenda dos4gw robila robote ale mozna sie domyslic jak to potem dzialalo. pewnie 2-3 fps ale jaki szczesliwy bylem ze chodzilo!

          Skomentuj

          1. raffal81
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-11 13:26

            Virtualną pamięć się robiło, to samo robiłem z DARKFORCES, bo też wymagała więcej niż miałem ramu, to samo z mortal kombat, nie pamiętam chyba 3 część :D

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-12 10:22

            heh dos4gw :) zebu na 4MB odpalić gry które wymagają 8mb robilo sie sztuczki :) ja mortala 3 chyba tak odpalałem :)

            Skomentuj

        2. lucullus
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-12-11 21:38

          No na SX szło słabo, dopiero 486 z DX to był czad :)

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-12 10:22

            na 486 to juz było prawie 60fps :D

            Skomentuj

  2. kombajn
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2018-12-11 07:27

    Z tym wiecznym Doomem to bym tak ostrożnie do tego podchodził, bo IMHO wersja z 2016 była najsłabszą częścią nie mającą wiele wspólnego z klimatem serii, choć rozumiem że musieli ją tak a nie inaczej zrobić żeby przyciągnąć nowe pokolenie graczy. Tyle że dla weterana Doom95 to już nie było to co tygrysy lubią najbardziej. Pograłem trochę i odinstalowałem bo mnie znudziło śmiertelnie. Doom 3 o ta gra to miała klimat wylewający się wiadrami z monitora.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Detrioux
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-12-11 09:14

      Pierdzielenie. Ostatni Doom jest świetny ! I nie nudzi po przejściu.

      Skomentuj

      1. JanuszJestem
        Oceń komentarz:

        -4    

        Opublikowano: 2018-12-11 09:48

        Mnie sam proces instalacji tak znudził, że nawet jej nie odpaliłem... ile razy można wałkować to samo?

        Skomentuj

      2. kombajn
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2018-12-11 10:00

        To że tobie się podobał to znaczy że wszystkim musi?

        Skomentuj

        1. Smuga
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-12-11 12:50

          Powiedz to sam sobie hipokryto - "najsłabsza część serii". Co najwyżej TOBIE się podobała najmniej.

          Skomentuj

          1. kombajn
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-11 16:42

            Umiesz czytać ze zrozumieniem? To może zauważysz IMHO przed wypowiedzią. Może jesteś słabszy z angielskiego to ci przetłumaczę co znaczy In My Humble Opinion - moim skromnym zdaniem.

            Skomentuj

    2. Smuga
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-12-11 12:49

      W czym było najsłabsze? Bredzisz. Gra w starym stylu, zero regeneracji, chowania się za zasłonami, logiki, realizmu, szczątkowa fabuła, jednoosobowa armia. Doom 3 był słabo powiązany rozgrywką z poprzednimi częściami, Doom A.D 2016 to oldschool całą gębą. Chyba ci się gry pomyliły.

      Skomentuj

    3. raffal81
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2018-12-11 13:27

      Mi ostatnia część też się nie podobała, nie ma kllimatu dooma i tyle.

      Skomentuj

    4. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-12-11 16:54

      Ostatni Doom w 100% zgodny ze starymi "oryginalnymi" częściami. Jest akcja, jest piekielna moc, są demony znane ze starych części, jest ostra muzyka, są znane giwery!!! Wszystko się zgadza (oczywiście zupgradowane do obecnych standardów). Jedyna odjechana część która średnio trzyma się w kanonie oryginalnego Doom'a to jest Doom 3.

      Skomentuj

    5. Eyesofthesouth
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-12 22:09

      hahaha ale bredzisz

      Skomentuj

    6. Eyesofthesouth
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-12 22:09


      Skomentuj Historia edycji

    7. Eyesofthesouth
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-12 22:09

      .

      Skomentuj Historia edycji

  3. szydas
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-12-11 10:29

    W ankiecie brakuje mi opcji "Grałem w pierwsze części, potem dorosłem" ;)

    Skomentuj

    1. Smuga
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-12-11 12:51

      Zmieniłbym twoją propozycję na "grałem w pierwszą cześć, potem stałem się ignorantem i nigdy nie pojąłem znaczenia słowa 'dorosnąć' ".

      Skomentuj

    2. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-11 16:57

      Jeśli chodzi o Doom'a to nigdy się nie dorasta!

      Skomentuj

  4. Po1nter
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-12-11 11:11

    1993 rok dokładnie ten sam co mój. Fakt, z serią zapoznałem się trochę później, ale nadal do niej wracam.

    Skomentuj

  5. Chong-li
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-12-11 11:19

    W 1993 roku miałem jeszcze Amigę 500 Plus,natomiast 1994 roku przesiadłem się na 486 DX2 80Mhz 4MB Ram HDD 512MB i CD-ROM 2xSpeed i moją pierwszą grą jaką odpaliłem na nowym komputerku był DOOM II która budziła ogromny zachwyt graficzny i grywalny.Pamiętam do dziś iddqd,idkfa,idclip hehehe :)

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-12 10:24

      IDDQD 4 life :D

      Skomentuj

  6. HomeAudio
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-11 16:50

    Doom z 1993r to była pierwsza gra którą widziałem w życiu na PC (wcześniej miałem C64). Doom 2 ograny do bólu (nawet po tych ponad dwudziestu latach pamiętam kody typu iddqd, idkfa itd...). Najnowszy DOOM to jedyna gra którą mam w pudełku (reszta gier jest na steam i tym podobnych portalach). Tak... DOOM jest i będzie wiecznie żywy. Ciężko będzie komukolwiek uśmiercić tą "markę".