Telefony

Dwurdzeniowy Snapdragon wygrywa z Tegrą 2

opublikowano przez Jakub Szuppe w dniu 2011-04-04

Inżynierom Qualcomm znowu się udało. Układy Snapdragon MSM8x60, na które składają dwa rdzenie Scorpion oraz grafika Adreno 220, mają dwa razy większą wydajność względem poprzedniej generacji, czyli jednostek MSM8x55.

Warto przeczytać:
Najlepsze smartfony - marzec/kwiecień 2011

Z pewnością, gdyby zapytać o najwydajniejszą platformę przeznaczoną dla smartfonów, to większość z nas odpowiedziałaby: TI OMAP 4430 SoC (dwa rdzenie Cortex A9, PowerVR SGX 540) znane z LG Optimus 3D, lub NVIDIA Tegra 2 (dwa rdzenie Cortex A9, GeForce GPU). Jednak za sprawą Qualcomm teraz to się zmieni. Według ostatnich testów serwisu Anandtech do tego grona dołącza jeszcze jeden zawodnik, którym jest właśnie Snapdragon MSM8660 1,5 GHz z GPU Adreno 220.

Mimo pierwszego miejsca w większości testów nie możemy mu z łatwością nadać tytułu lidera. Specjalny smartfon Qualcomm Snapdragon Mobile Development Platform wyposażony we wspomniany układ podczas recenzji był stale podłączony do prądu, bez żadnych funkcji zarządzania energią i innych dodatków, które wpłynęłyby ujemnie na wydajność. Wszystkie inne platformy użyte w benchmarkach pochodzą z już wprowadzonych na rynek urządzeń. Zatem widzimy do czego MSM8660 jest zdolny, ale jak ograniczą, czy przystosują go do swoich potrzeb producenci telefonów i jakie wtedy będą rezultaty, tego nie wiemy. Pierwsze wnioski wyciągniemy, kiedy tylko HTC wprowadzi na rynek modele Pyramid oraz EVO 3D z niżej taktowanym (1,2 GHz) od prezentowanego procesorem MSM8260. 

 

Więcej testów na Anandtech

Jak widać nowa generacja jednostek graficznych Adreno przyniosła duży skok wydajności. W tym kontekście warto sobie przypomnieć informacje dotyczącą harmonogramu firmy Qualcomm na następne lata, która pojawiła się już w ubiegłym roku. Otóż w latach 2011 - 2013 planowane jest wprowadzenie GPU Adreno serii 300, które dysponowałby grafiką na poziomie dzisiejszych konsol gier. Zapowiedzi obejmowały również zmniejszenie procesu technologicznego z obecnych 45nm do 28nm Jeżeli inżynierowie zachowają bieżące tempo to zdaje się to nie być niemożliwe.

Źródło: Anandtech

Polecamy artykuły:    
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Google Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

 

marketplace

Komentarze

15
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ipad2 i tak go bije w tym benchmarku mimo że ma procek wolniejszy o 500mhz :D
 • avatar
  http://how2i.com/wp-content/uploads/2011/03/GL-Benchmark-Egypt-2.0-iPad-2-Vs-Others.png
 • avatar
  ipad2 ma dwurdzeniowe GPU
 • avatar
  No i co ze ipad2 ma 2 rdzeniowy? A kto broni snapdragonowi miec dualcore andreno? Ipad2 bije te cudo wyciagajac z wlaczonym FSAA 45fps i jest już w sprzedaży.
 • avatar
  http://www.glbenchmark.com/phonedetails.jsp?benchmark=glpro20&D=Apple+iPad+2&testgroup=overall
 • avatar
  Nawet gdyby najnowszy ifon czy ipad był by lepszy to i tak tego byś nie wykorzystał!!

  Na androidzie/WM uruchomisz juz takie gry które maja grafe jak ps2.
  Zaloguj się
 • avatar
  Panowie soft to jedno a pocki to drugie. Co jak co ale najbardziej zwrócił bym uwagę na zużycie prądu, bo oto będzie największa walka.
 • avatar
  Tablety, a smatfony - jest różnica, dlatego pewnie nie ma co porównywać go z IPadem 2. Jak A5 trafi do IPhona to wtedy zobaczymy. Poza tym Qualcomm może przygotować dla tabletów mocniejszy zestaw, ale fakt trzeba będzie poczekać.
 • avatar
  Ja pierdziu... :)
 • avatar
  Powinni pomyśleć o zasilaniu tego interesu. Bo co z tego że mam 3d nawigację, super smartfona, czy inne ustrojstwo, kiedy do ładowarki trzeba biegać z nim częściej niż prostatowiec do pisuaru.

  Może dla kogoś 12 godzin to dużo, ale ja pamiętam kiedy trzeba było raz na tydzień pamiętać o telefonie.

  Mocy kuźwa dajcie, niech popłyną kilowaty z baterii a nie tylko 3d i ekoparanoiczne slogany.
  Zaloguj się