Na topie

Dzień Informatyka 2019 - dziś święto tych, bez których to wszystko by nie działało

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: IT Praca

Dziś Dzień Informatyka. Programiści, administratorzy, webmasterzy, testerzy, serwisanci i wszyscy inni specjaliści z branży IT mają dziś swoje święto.

 • Dzień Informatyka 2019 - dziś święto tych, bez których to wszystko by nie działało
A A

Dziś 8 czerwca, a więc Dzień Informatyka – podziękuj zatem swoim znajomym, dzięki którym to wszystko wokół nas działa jak należy.

Informatyk? A kto to taki?

Informatyk to stosunkowo młody zawód, ale niezwykle istotny. To na barkach specjalistów z branży IT spoczywa to, by wszystko dookoła – nie tylko komputery – działało tak jak powinno. Oczywiście określenie „informatyk” jest dość niejednoznaczne: kwalifikują się do tego miana programiści, administratorzy sieci, webmasterzy, testerzy oprogramowania czy serwisanci sprzętu. Jedną z rzeczy, która ich łączy, jest fakt, że wszyscy odgrywają istotną rolę w dzisiejszym świecie.

Informatyk demot

Niezależnie od konkretnej specjalizacji, informatyk jest trudnym zawodem – wymaga nieustannego rozwijania i uczenia się, bo też branża IT zmienia się w niesamowicie szybkim tempie (na co żaden czytelnik benchmark.pl nie potrzebuje chyba dodatkowych dowodów). Kto zaś nie trzyma ręki na pulsie, ten szybko wypada z gry. W większości jednak informatycy są za to sowicie wynagradzani – to jeden z najlepiej płatnych zawodów na świecie, jak i w Polsce.

Ile zarabia informatyk? 

Dokładne dane na temat zarobków informatyków z oczywistych powodów nie są znane, ale liczby podawane przez nich w różnorakich serwisach pozwalają wyciągnąć pewne wnioski. Początkujący programiści, na przykład, mogą liczyć na około 3000 zł, ci z doświadczeniem spokojnie zarabiają po kilkanaście tysięcy – szczególnie w dużych miastach.

Informatyk wynagrodzenia
Raport No Fluff Jobs o zarobkach w IT w 2018 roku

Równie dobre wynagrodzenie otrzymują inni specjaliści. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że rynkowa mediana informatyka wynosi 4500 zł brutto, programisty – 6970 zł, webmastera – 4290 zł, administratora sieci – 4940 zł, testera oprogramowania – 6060 zł, specjalisty ds. wdrożeń IT – 5100 zł, a doświadczonego data scientist – 7950 zł. 

W branży IT powstaje wiele nowych zawodów. Glassdoor podaje, że aktualnie najwięcej zarobić można jako czuwający nad projektami menedżer inżynierii oprogramowania (163 500 dolarów rocznie), sprawujący opiekę nad informacjami architekt hurtowni danych (154 800 dol.), odpowiedzialny za wydobywanie potencjału menedżer zespołu programistów (153 300 dol.), budujący sieci architekt infrastruktury (153 000 dol.) oraz realizujący najważniejsze zadania związane z działaniem oprogramowania architekt aplikacji (149 000 dol.).

Dzień Informatyka 2019

Jeśli wśród Was są jacyś informatycy (a są na pewno!), to te życzenia są dla Was: Wszystkiego Najlepszego! I… w imieniu redakcji benchmark.pl – Dziękujemy!

Źródło: No Fluff Jobs, CNBC, inf. własna

Odsłon: 3796 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. kitamo
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-06-08 12:53

  smutne jest to ze 99% społeczeństwa nie wie kim jest informatyk i czym się zajmuje.
  Pozostały 1% to wlasnie informatycy.

  Skomentuj

 2. voxcordi
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-06-08 13:19

  Dziękujemy szanownej redakcji za piękne życzenia, pozostając zawsze gotowi służyć swą wiedzą i doświadczeniem. :-)

  Skomentuj

 3. Danketch
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-06-08 13:39

  Do tego momentu sądziłem że jestem informatykiem który pracuje w zawodzie. Patrząc jednak na wykres średnich zarobków jestem poniżej minimalnych. Wychodzi więc, że jednak nie jestem informatykiem

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-06-08 15:35

   Ktoś niewłaściwie opisał tabelkę. to zarobki programistów. Informatyk to ogólne pojęcie. Zresztą nikt nie ujął w porównaniu ani mniejszych miast jak Rzeszów, ani Juniorów.

   Skomentuj

   1. Warmonger
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-08 17:18

    Tabelka nie pokazuje "informatyków", tylko pewien dość ograniczony podzbiór programistów. Pewnie jakieś korpo robiło na użytek wewnętrzny, na pewno nie jest to przekrojowe badanie rynku.

    Skomentuj

  2. kitamo
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-06-08 15:39

   Informatyk to takie samo pojęcie jak pracownik służby zdrowia.

   Wielu ludzi utożsamia informatyka z gościem który po prostu robi czary mary przy komputerze jak coś nie działa bo się zna a tak naprawde zawód informatyka nie ma z tym nic wspolnego ;)

   Skomentuj

   1. xxxpavlo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-08 16:54

    Po pierwsze dane, które pokazują zarobki są po prostu jasno wyciągnięte z kosmosu, po drugie są to zarobki programisty - programista to nie do końca też informatyk. Po trzecie informatyk to osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nauk komputerowych, posiadającego wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji oraz znającego budowę i zasady działania urządzeń komputerowych, a także potrafiącego tworzyć, przekształcać i przekazywać dane za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań. Znam programistów i takich jest od jest pełno, masę którzy nie wiedzą jak dokładnie działa komputer, czyli co to jest układ KBC, co to jest mostek południowy, północny, chipset czy jakie instrukcje ma procesor i jak z nich korzystać... Te informacje są bardziej przydatne dla programisty assemblera, bo dla programisty C# czy javascript jest to kompletnie nieprzydatne. Osoba która "tylko" naprawia komputery też jest zwana informatykiem ale też trzeba do tego pojęcie jak je naprawia, czy tylko poprzez instalację nowego windowsa, czy poprzez programowanie bios, wymianę i programowanie układów KBC, i generalnie zajmowanie się całą stroną hardware komputera, łącznie z lutowaniem układów i głupich gniazd..... Informatyk jest tak rozległe pojęcie, że chyba nie ma bardziej rozległego pojęcia jednego "zawodu" Choć przytoczona przeze mnie definicja jasno mówi kim jest informatyk.

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-06-08 16:58

     Dlatego wyzej napisalem wyraznie - jest to tak rozległe pojęcie jak pracownik służby zdrowia poczynając na lekarzu, przez pielegniarke, pracowników HR, dyrektórów placówek, personel sprzątający, obsługe radiologii i laborantów.

     Na co dzien w pracy spotykam się z ludzmi którzy mówią "komputer sprawdzał informatyk".
     Czasem jak karta graficzna nie działa to padnie słowo "grafik" :) albo muzyk przy problemach z dzwiekiem.

     Najczesciej informatyk to w pojęciu statystycznego polaka tzw. komputerowiec, czyli ktos kto na komunie dostal komputer.

     Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)