Na topie

E-sport na Igrzyskach Olimpijskich 2024 - jest taki pomysł [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Kategoria: Gry Tematyka: e-Sport

Niewykluczone, że na Igrzyskach Olimpijskich za 7 lat w Paryżu zagoszczą rozgrywki e-sportowe w postaci konkurencji medalowej.

E-sport na Igrzyskach Olimpijskich 2024 - jest taki pomysł [AKT.]

A A

Aktualizacja [30.08.2017]: Szanse na to, że e-sport faktycznie stanie się częścią Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku, są coraz większe. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomas Bach, z góry jednak zaznacza, że jeśli tak się stanie, to nie należy nastawiać się na CS:GO czy inne brutalne gry. 

Igrzyska Olimpijskie, jak przypomina Bach, mają promować równość i zdrową rywalizację. Przemoc nie jest raczej tym, po co miłośnicy sportu wybierają się na taką imprezę. Dlatego też nie ma co liczyć na strzelaniny, a raczej spodziewać się turniejów na przykład z serią FIFA w roli głównej. 

News [10.08.2017]: Spór o to, czy e-sport można traktować na równi z tym „klasycznym” sportem trwa i pewnie długo jeszcze nie doczekamy się jego finału. Bez wątpienia jednak przełomowe byłoby włączenie elektronicznych zmagań do kalendarza Igrzysk Olimpijskich. A Francuzi, którzy będą gościć najlepszych sportowców w 2024 roku, rozważają taki właśnie scenariusz.

E-sport jako konkurencja medalowa na Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu – taki pomysł ma francuska komisja, której współprzewodniczącym jest Tony Estanguet. Kajakarz górski na emeryturze zdradził, że w planach jest poważne przyjrzenie się rozgrywkom elektronicznym, co pozwoli podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie.

Warto przypomnieć, że e-sport zagościł już na igrzyskach. Konkretnie podczas ubiegłorocznej imprezy w Rio – odbyły się wówczas „mecze pokazowe” pomiędzy ośmioma reprezentacjami w Smite i Super Smash Bros. na Wii U. Konkurencja medalowa to jednak poziom wyżej. Poziom, który wcześniej osiągnięty ma zostać podczas Igrzysk Azjatyckich w 2022 roku. 

Myślicie, że to dobry pomysł, by e-sport zagościł na Igrzyskach Olimpijskich? 

Źródło: Kotaku, AP. Foto: Jakob Wells/Wikimedia (CC BY 2.0)

Odsłon: 5397 Skomentuj newsa
Komentarze

64

Udostępnij
 1. AlexPL
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2017-08-10 14:12

  Grupa ludzi nazwała rywalizację na monitorze komputera sportem. Jak to brzmi: "jestem sportowcem". Fakt jest taki, że to po prostu gracze komputerowi. Aby nie było. Sam pykam w BF i Civ. Ale żebym się chwalił że e-sport uprawiam?

  Skomentuj

  1. Adriian
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-08-10 14:41

   Według niektórych szachy to też sport, nawet trochę podobny do "e-sportu", a jakoś nie kojarzę, żeby w 120 letniej historii nowożytnych igrzysk pojawiły się na olimpiadzie. Postawienie gier komputerowych na równi ze zmaganiami fizycznymi spowoduje spadek poziomu imprezy (igrzyska na całym świecie są postrzegane jako jedno z najważniejszych wydarzeń) i napływ nowych kibiców (tych co będą oglądać jak się gra w CSa) nie zrekompensuje strat jak odejdą prawdziwi kibice sportowi.

   Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
     Oceń komentarz:

     -5    

     Opublikowano: 2017-08-10 15:23

     Owszem, można stracić zainteresowanie olimpiadą, gdy zostanie zdegradowana do takiego poziomu. W końcu na olimpiadzie życie się nie kończy. Ludzie znajdą inne zainteresowania, a ludzie śledzący wydarzenia sportowe przerzucą się na inne zawody, może być też również tak, że ktoś zaproponuje swoją własną wówczas retro-olimpiadę na której nie będzie żadnych e-sportowców...Jakakolwiek dyscyplina sportowa, której nie lubisz jest zawsze lepsza od jakiegoś e-sportu :P

     Skomentuj Historia edycji

     1. Finear
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-10 15:40

      no ale nie bedzie zdegradowana tylko wzbogacona wiec problem z głowy

      Skomentuj

     2. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2017-08-10 16:26

      Straci prestiż, bo obniży się jakość pokazywanych dyscyplin.

      Skomentuj

     3. rlistek
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-08-10 16:07

      > "Jakakolwiek dyscyplina sportowa, której nie lubisz jest zawsze lepsza od jakiegoś e-sportu"

      Ok, powiedz mi w czym pchnięcie kulą albo rzut oszczepem jest lepsze od takiego Quakea? Powiedz mi w czym taka sztafeta jest lepsza od LoLa? Tym, że typy się nauczyły jednej prostej umiejętności mechanicznej i ćwiczyły ją tak długo, aż wykonywały ją bardziej poprawnie niż ci, którym się tak długo ćwiczyć nie chciało? Naprawdę jest to aż takie ekscytujące?

      Jedyne czym esport może odstraszyć niektórych kibiców olimpijskich to swoją złożonością w porównaniu do tradycyjnych sportów, z czym ci mniej bystrzy mogą sobie już nie radzić.

      Skomentuj Historia edycji

     4. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-08-10 16:14

      Tym, że ma się do czynienia z jakimś realnym światem, a nie uczestniczy się w jakiejś przygłupiej grze komputerowej - nie wiem o czym tu dyskutować, nie wiem jak można w ogóle sobie wyobrazić, że coś takiego mogłoby mieć miejsce. Grupa ludzi siedzi przed komputerami i gra i nazywa to e-sportem. No nie bardzo jakoś. Na pewno nie jaka konkurencja olimpijska. Z całą pewnością zostałoby to wyśmiane przez sporą część widzów, ja również nie chciałbym oglądać czegoś takiego. Przypomina to trochę paraolimpiadę. A z tego co wiem, na olimpiadzie są dyscypliny sportu fizycznego, a nie umysłowego.

      Skomentuj Historia edycji

     5. rlistek
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-10 18:18

      Czym zatem wg. ciebie są sporty motorowe, jak np. F1? Też nie sport, bo nie biegają/rzucają/pływają/skaczą, a sterują maszyną?

      Skomentuj Historia edycji

     6. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2017-08-10 21:30

      To jest wg mnie sport bardzo fizyczny, ale widzisz i jego nie ma olimpiadzie...niestety.

      Skomentuj

     7. mgkiler
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-08-10 18:22

      "Tym, że ma się do czynienia z jakimś realnym światem, a nie uczestniczy się w jakiejś przygłupiej grze komputerowej "

      A szachy też są głupie?

      Jak gry komputerowe są głupie to spróbuj wbić poziom chociaż diament w np Starcrafcie.
      Wymaga to naprawdę sporej wiedzy, inteligencji, umiejętności przewidywania, szybkiego myślenia, umiejętności myślenia o wielu rzeczach jednocześnie, koncentracji.

      Skomentuj

     8. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-08-10 21:30

      Ja nie mówię, że każda gra jest głupia. Starcraft 2 to przecież zły przykład. To jest strategia, chodziło raczej o strzelaniny typu Quake, CS itd.

      Skomentuj

     9. rlistek
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-08-10 21:52

      Jeśli myślisz, że rozgrywki w Quake'a czy CS'a polegają na tym kto lepiej strzela, to muszę cię rozczarować. Tu się się liczy przede wszystkim taktyka i kontrola mapy. Ostatnie co można o tych dyscyplinach esportowych powiedzieć, w szczególności na tle każdego tradycyjnego sportu, to to, że są głupie.

      Skomentuj

     10. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-10 23:18

      No i dobrze, ja tylko mówię, że śmiesznie byłoby pokazywać ludzi przy komputerach grających w gry z słuchawkami na uszach jako olimpijczyków. Takie mam zdanie i jest to też pewna deklaracja z mojej strony. Wybacz, ale gadanie o tym, że sport olimpijski jest głupi, a e-sport to już wyzwanie, to już jednak nie mój poziom i nie chcę w takiej dyskusji uczestniczyć. Myślę jednak, że miotacie się tak specjalnie, bo chcecie niby coś udowodnić, mimo, że się mylicie.

      Naciskanie przycisków na klawiaturze i myszce mając słuchawki na uszach nigdy nie będzie sportem olimpijskim, a jak się nim stanie, to szybko wyleci z repertuaru dyscyplin, bo ludzie tego po prostu nie zdzierżą, czy ktoś z was wyobraża sobie, że nasi babcie czy dziadkowie, albo nasi ojcowie, czy matki będą oglądać zmagania e-sportowców? A potrafią oglądać i snowboardzistów - bo to jednak nadaje się wciąż na olimpiadę. Nawet paraolimpiady nie oglądają, więc dlaczego mieliby oglądać jakiś e-sport? Żyjecie w swoim świecie, nie mając świadomości tego, jak już bardzo jesteście odrealnieni, urządzilibyście świat po swojemu najchętniej, patrzycie tylko przez pryzmat waszych zawodów - jesteście informatykami, więc myślicie, że macie świat u stóp i wszyscy mają się dostosować do waszych chorych wizji - jak np. rzucanie młotem w VR - dla normalnych ludzi jest to objaw patologiczny, dla was jakaś normalna kolej rzeczy....pozostawcie świat takim jakim jest, wasze wizje są wyłącznie jedną z opcji, a nie żadną przyszłością. Co więcej wasze wizje, przywodzą na myśl samo zło - inwigilacja totalna, obawy o własne nieprawomyślne myśli, brak własności prywatnej.

      Wg mnie wtrącanie się wszystkich firm informatycznych do do coraz większej liczby dziedzin życia jest po prostu okropne. Już niedługo nie będzie spontaniczności, romantyzmu, czegokolwiek co będzie odróżniało nas od robotów, takiego świata byście chcieli? Bo ja nie.

      Skomentuj Historia edycji

     11. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-08-10 23:39

      Wasz świat to jakaś ułuda prawdziwego życia, wcale nie chcecie uczynić go lepszym, wy tylko przyjmujecie czyjeś wizje jako własne i co gorsza zgadzacie się z nimi, taki jeden co ma nick z losowo wybranych liter, to już nawet ze wszystkim się pogodził, tylko, że jak Uber zastąpi wam samochody, to szef Ubera będzie mógł jechać samochodem, a wy będziecie płacić za taksówki. Jak Amazon "zrewolucjonizuje" sklepy wysyłkowe, to wszystkie inne sklepy upadną i pietruszki już nie dostaniesz na targu. Jak Mastercard i Visa wprowadzą płatności biometryczne i elektroniczną walutę to już nie będzie miał nawet pieniędzy w ręku. Z technologii trzeba korzystać rozsądnie, trzeba ją rozpatrywać jako jeden z możliwych kierunków rozwoju a nie wyrocznię, która wyznaczać będzie nowy trend. Technologię należałoby ucywilizować najpierw. Jeśli ktoś twierdzi, że technokracja jest dobrym wyborem, to prawdopodobnie będzie również za likwidacją znacznej części ludzkości. Tylko, że gdyby on sam znalazł się na miejscu ofiary, w życiu by tak nie pomyślał. Więcej pokory, błagam.

      Skomentuj

     12. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2017-08-10 16:19

      Ja myślę, że jak wpuści się e-sportowców na olimpiadę, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby takie rzucanie oszczepem przez VR nie doszło do skutku, to będzie tylko kwestia czasu. Zresztą to jest kompletna abstrakcja, wiedzą doskonale, że jak coś takiego wprowadzą to normalni kibice ich wyśmieją, chociaż z drugiej strony - świat już teraz stoi na głowę, więc niektórzy mogliby się z tego ucieszyć.

      Skomentuj Historia edycji

     13. rlistek
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-08-10 18:46

      Myślę, że nie masz pojęcia czym w ogóle jest esport i jak klasyczny technofob boisz się wszystkiego co nowe.

      Skomentuj

     14. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2017-08-10 21:36

      Technofob? A to jakaś nowa odmiana homofobii?;) Boję się wszystkiego co nowe? Hmm...nie boję się, po prostu mi się to nie podoba, jak będzie to miało miejsce, to po prostu nie będę oglądał olimpiady i na tym się skończy. A komentuję bo wyrażam swoje zdanie, nie chcę nikomu zakazać oglądania takich widowisk, mi się jednak one nie będą podobały. Znajdę sobie inną rozrywkę, których z pewnością jest wiele. Najgorsza jest jednak unifikacja, bo ta nie pozwala rozwinąć się różnorodności przez co z automatu - niektórzy ludzie czują się w pewien sposób wykluczeni przez wstępujący trend, tak niestety zaczynają się wszystkie monopole nie ważne o jakim charakterze. Wówczas nieprawomyślność jest mocno tępiona.

      Skomentuj

     15. rlistek
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-08-11 05:16

      Czyli przestaniesz oglądać olimpiadę, która ci się podoba, bo oprócz tego co zwykle będą jeszcze jakieś inne dyscypliny, które ci się nie będą podobać, które najpewniej i tak rozgrywane były by równolegle z tymi innymi które ci się podobają. Czyżby #fucklogic?

      Skomentuj

     16. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2017-08-11 09:25

      Ehh...jakbyś nie zauważył, napisałem wcześniej, że choć curling jest dla mnie mało ekscytujący i wciągający to jednak jest to sport fizyczny, więc na olimpiadę się nadaję. I błagam Cię skończ z tym wciskaniem angielskiego gdzie popadnie, to nie czyni Cię wcale super chłopcem, to jest dość niedojrzałe.

      Skomentuj

  2. Finear
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-08-10 15:25

   a sportowcy z ligi mistrzów to po prostu gracze piłki nożnej

   granie w jakas gra a granie jako pro to nie to samo

   Skomentuj

  3. rlistek
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-08-10 15:30

   Bo nie uprawiasz esportu. Granie sobie w gierki nie ma nic wspólnego z esportem.
   Sportowcem nie jesteś jak sobie kopiesz z kolegami piłkę po podwórku albo przed pracą biegasz po parku. Sportowcem jesteś jeśli bierzesz udział w profesjonalnych zawodach sportowych. Analogicznie, esportowcem jesteś jak bierzesz udział w profesjonalnych rozgrywkach esportowych.

   Skomentuj

   1. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-08-10 16:24

    No niech Ci będzie, że to sport, ale nie należy do sportów fizycznych, tylko umysłowych i przez to nie może być na olimpiadzie. To przecież nie jest trudne do pojęcia. Mimo wszystko widzieć to co się dzieje na żywo np. podczas - dla niektórych - mało ekscytującego curlingu, jest bardziej atrakcyjne od oglądania rozgrywki na ekranie, która leci w dodatku na ekranie TV...przecież to jest...no właśnie. Chyba nie rozumiesz, że sportowiec to osoba uprawiająca sport. Więc jak gra w piłkę amatorsko również jest sportowcem, bo...uprawia sport.

    Skomentuj Historia edycji

     1. rlistek
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-10 19:28

      Ewentualnie dziwką, ale technicznie rzecz biorąc, to na jedno wychodzi (͡° ͜ʖ ͡°).

      Skomentuj Historia edycji

     2. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-10 21:43

      Po prostu świetną analogię znalazłeś, gratuluję...

      Jak uprawiasz seks to jesteś kochankiem, a nie gwiazdą porno. Osoba uprawiająca sport jest sportowcem a nie olimpijczykiem czy zawodowcem. Można być zarówno sportowcem amatorskim lub zawodowym, można być półprofesjonalistą a także nawet i olimpijczykiem - to jest chyba najwyższa chluba dla każdego sportowca wyczynowego. Sportowiec to pojęcie ogólne, olimpijczyk to pojęcie szczegółowe, jak się to dokładnie nazywa w lingwistyce to nie wiem, ale na to wskazuje logika, która nie jest panom obca prawda? Jest to chyba jasne?

      Skomentuj

     3. Himoto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-11 17:46

      Semantyka panie, ewentualnie Onomastyka jeśli aż tak szczegółowo chcesz :)

      Skomentuj

     4. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-12 03:41

      A niech będzie...panie :)

      Skomentuj

  4. Sharimsejn
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-10 20:24

   Pomińmy czy to sport czy inny czort. Podoba mi się opinia, którą tu przytoczę. E-sport jest w tym momencie tak skorumpowany, przepełniony dopingiem, pieniędzmi, które naprawdę zabijają ducha sportu, że aż ciarki przechodzą. Oczywiście przez to, że nie ma odpowiednich regulacji z tym związanych i raczej żadne z osób decydujących o tym nie biorą tego na poważnie jeszcze przez co najmniej kilka lat. Reasumując. Dopóki ktoś nie ogarnie tego bajzlu to nawet niech nie ważą się startować z tym na Olimpiadach etc. etc. Jeśli stanie się odwrotnie to będzie najwyraźniejszy przykład by przestać to oglądać.

   Co do samego e-sportu w sporcie. Uważam, że nie powinno się to tam znaleźć mimo iż naprawdę lubię oglądać takie imprezy. Scena gier powinna mieć po prostu swoje turnieje i mistrzostwa. Nawet te o większym zasięgu. Prędzej czy później ktoś zorganizuje taką imprezę :)

   Skomentuj

   1. rlistek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-13 13:07

    Tylko, że jakbyś przeczytał wypowiedzi tych przedstawicieli komitetu olimpijskiego, to oni chcą wprowadzić esport na olimpiadę, bo młodzież się tym interesuje i żeby z czasem jak starzy zaczną umierać, olimpiada nie straciła na swojej popularności. To nie jest tak, że to esportowcy próbują się tam wciskać na siłę.
    Niemniej efekt takiej współpracy, jeśli zostanie dobrze zrealizowany, może być z korzyścią dla obu dziedzin. Młodzi przy okazji rozgrywek esportowych zobaczą te klasyczne i być może się czymś zainteresują, starzy zobaczą co to naprawdę jest i na czym polega esport i że to nie jest banda kilku grubych dzieciaków nerdów "szczelających" bez sensu w komputer. Bądź co bądź widownia będzie większa, a to leży przecież w bezpośrednim interesie komitetu. Nie wiem czy masz świadomość jak wygląda procent młodych ludzi którzy w ogóle oglądają telewizję, na tle poprzednich pokoleń. Jeśli nie, to byś się zdziwił.

    Co do tego "skorumpowania" to proszę cię. Wszędzie gdzie są duże pieniądze znajdą się kombinatorzy. Nie jest tu z pewnością gorzej niż w tradycyjnych sportach i bardzo aktywnie się w esporcie z tym walczy. Jak cię ktoś złapie na oszukiwaniu to permaban = koniec kariery. Rito nie ma litości za najmniejsze przewinienia. Valve nigdy nie zdjęło i nie zamierza zdjąć nikomu bana za cheaty. KeSPA stawia przed sądem i osadza w areszcie zawodników, trenerów i działaczy którzy dopuścili się ustawiania meczy. Także jak chcesz się wypowiadać na jakiś temat to fajnie by było jakbyś miał o nim jakąś wiedzę, a nie powtarzał zasłyszane gdzieś bzdury bez pokrycia.

    Skomentuj Historia edycji

 2. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-08-10 16:31

  Impreza mająca być w zamyśle pokazem tężyzny fizycznej sprowadzona do roli komercyjnej trampoliny dla wątpliwej jakości sezonowych rozrywek młodzieży. Policzek dla wszystkich atletów.

  Skomentuj

  1. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2017-08-10 16:49

   Otóż to :)

   Skomentuj

   1. wiktorn86
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-10 18:48

    No i wszystkie te sporty mają jedną wspólną cechę: opierają się na realnych działaniach, nie zaś ich imitowaniu. Strzelec strzela, skoczek narciarski skacze. Gracz natomiast tylko udaje kogoś innego. E-sport na igrzyskach to postawienie w jednym rzędzie autentyczności z jej symulacją.

    Skomentuj Historia edycji

    1. indianad
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-08-16 12:42

     Szachy też są nierealne. Przecież to symulacja bitwy dwóch armii. Do tego te armie o zgrozo się nie ruszają jednocześnie a TUROWO! co za chory umysł to wymyślił nazywać sportem?

     Skomentuj

  2. rlistek
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-10 19:22

   Myślę, że decyzja co jest, a co nie jest i czym powinna być a czym nie, dyscyplina olimpijska pozostaje decyzją odpowiedniego komitetu olimpijskiego, nie randoma z internetu, który boi się wszystkiego co nowe, bo nie pasuje to do jego utartego wyobrażenia świata.

   Skomentuj

   1. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-08-10 23:42

    Co Ty gościu gadasz? A od kogo niby zależy decyzja o dopuszczeniu e-sportu do dyscyplin olimpijskich jak nie od kibiców? Brak słów po prostu. Przecież jak kibiców nie będzie, to dla kogo będą organizować te igrzyska, dla siebie? Jak widzę jakieś - randomy, jakieś - faile, jakieś inne burackie idiotyzmy żywcem wzięte z angielskiego to mnie po prostu aż skręca...

    Skomentuj Historia edycji

    1. rlistek
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-08-13 13:18

     Przeczytaj sobie wypowiedź przedstawiciela komitetu z której cały ten news się wziął. To komitet chce wprowadzić esport, żeby NIE STRACIĆ na popularności, jak to ma miejsce przykładowo z Baseballem w USA, gdzie młodzi mają ten sport gdzieś i stadiony pustoszeją z każdym rokiem. Esportowcy się tam nie pchają. To olimpiada chce się wypromować esportem (wśród młodych widzów), nie na odwrót.

     Skomentuj

     1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-19 13:04

      No to chyba tym gorzej dla olimpiady? Jakie ma znaczenie to czy inicjatywa wyszła ze strony e-sportowców czy komitetu? Kibice oleją ten pomysł i wszystko rozejdzie się po kościach.

      Skomentuj

 3. mgkiler
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-08-10 16:43

  Sport = RYWALIZACJA, a nie wysiłek fizyczny.

  Szachy
  Wyścigi samochodowe
  Darty
  Łuk
  Strzelectwo

  To również sport przecież.

  Kiedy do ludzi dotrze, że słowo "sport" ma bliżej do słowa "rywalizacja", niż do zwrotu "wysiłek fizyczny".

  Skomentuj Historia edycji

  1. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2017-08-10 16:49

   No i co to ma do rzeczy?

   Skomentuj

   1. mgkiler
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-08-10 17:18

    No jak to co?

    Skoro szachy są sportem to dlaczego Starcraft, czy CS, czy LoL miałby nim nie być?

    Ciągle ludzie piszą, że e-sport to nie sport. To jak najbardziej sport. Bo sport to nie tylko wysiłek fizyczny. Sport to rywalizacja. (szachy, czy wyścigi samochodowe to też sport).

    Skomentuj

    1. wiktorn86
     Oceń komentarz:

     -3    

     Opublikowano: 2017-08-10 17:48

     Sport jedno, dyscyplina olimpijska drugie. Teoretycznie sportem można nazwać bekanie na czas albo grę w gumę. W praktyce dyscyplina olimpijska powinna być uniwersalna, stosunkowo otwarta, mieć jakieś tradycje i niski poziom wymagań technologicznych. Zawody komputerowców które liczą sobie nie więcej niż dekadę i do których potrzeba setki rozmyślnych urządzeń zwyczajnie do igrzysk nie pasują.

     Skomentuj Historia edycji

     1. Finear
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-08-10 18:05

      A no dobrze ze np. Takie cross country z rowerami za kilkadziesiąt tysięcy to niskie wymagania technologiczne

      A to tylko jeden z przykładów

      Boli cie ze świat sie zmienia o ile mnie pamięć nie myli to 200 czy 100 at temu piłka nożna była uznawana za dyscyplinę dla plebu niegodnyla nazywania sportem

      Skomentuj

     2. wiktorn86
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-08-10 18:43

      Tylko że urządzenie znane jako rower nie jest własnością intelektualną jednego koncernu. Gierki natomiast tak. Piłka nożna z kolei, raz że wymaga kondycji, dwa jej historia sięga średniowiecza.

      Oczywiście można sobie wmawiać że kręgle albo poker powinny być sportem. Ale to kpina z atletów stawiać ich naprzeciwko rubasznych grubasków bawiących się w bycie kim innym. A tym to właśnie gry komputerowe są, udawaniem żołnierza, elfa itp...

      Skomentuj Historia edycji

     3. rlistek
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-08-10 19:50

      "Rubasznych grubasków" to masz w pchnięciu kulą. Zgaduję, że bez problemu znalazło by sporo esportowców wyglądających zdecydowanie lepiej od ciebie, czy nawet kilku z tych olimpijczyków.

      Skomentuj

     4. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-10 23:46

      Daj sobie spokój, nie przegadasz ich. Zawsze Ci znajdą jakiś argument byle Ci udowodnić, że się mylisz. Czemu ma to służyć to nie mam pojęcia. W każdym razie - liczmy na zdrowy rozsądek władz olimpiady, a nie zdanie jakichś e-sportowców.

      Skomentuj

     5. mgkiler
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-10 18:19

      E sport powstał około 2000 roku.

      Już wtedy były igrzyska w Starcrafcie.

      Czyli więcej niż dekadę temu jednak.

      Skomentuj

     6. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2017-08-10 23:52

      Po raz kolejny - co to ma do rzeczy? Nie nadaje się na olimpiadę i koniec. Olimpiada to właśnie pokaz siły - tej prawdziwej fizycznej. Jestem ciekaw jaką to kontuzję możesz odnieść podczas rozgrywek e-sportowych? Złamanie paznokcia? Naprawdę postawiłbyś w jednym szeregu Justynę Kowalczyk, która zdobyła złoto z kontuzją nogi, wraz z e-sportowcem, którego może boleć jakiś nadgarstek? Masz Ty w ogóle trochę szacunku w sobie by wypowiadać tego typu brednie? Radziłbym się zatrzymać i spojrzeć wokół na świat nie tylko przez pryzmat branży w jakiej się obracasz, niby jesteście tacy otwarci a nie rozumiecie, że po prostu nie wolno stawiać graczy komputerowych na równi z atletami. Jest to obraza dla tych atletów, dla ich poświęcenia, dla prawdziwego potu wylanego na stadionie, dla tego, że nierzadko doznają kontuzji i mimo to się nie poddają, czy do niektórych nigdy takie proste argumenty nie dotrą?

      Skomentuj Historia edycji

     7. mgkiler
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-11 11:18

      A Ty nie masz szacunku dla e-sportowców, którzy również jak sportowcy muszą GODZINAMI trenować.

      I również kosztuje to ich masę wysiłku.

      Do tego są to ludzie inteligentni. Bo e-sport podobnie jak szachy wymaga inteligencji.


      Ty gadasz tak jakby praca kogoś po studiach to nie praca - bo co to za prace za biurkiem. Prawdziwa praca to kopanie rowów, a my nie mamy szacunku dla ludzi kopiących rowy...

      Sorry, ale każda praca wymaga szacunku. Nie tylko ta fizyczna.

      Skomentuj Historia edycji

     8. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-12 03:46

      Czy ja mówię, że nie mam szacunku do tego co robią? Ja tylko mówię, że nie nadaję się to jako dyscyplina olimpijska, no wybacz, ale tak jak już napisałem wcześniej stawianie w jednym szeregu atletów i zawodowych graczy, to lekkie przegięcie nie uważasz? Ja jestem za tym aby powstał jakiś turniej dla tego typu konkurencji jak szachy, gry komputerowe itd.

      Skomentuj

     9. rlistek
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-13 13:22

      Ok, Snack3rS7PL jesteś po prostu zwykłym ignorantem. Ja kończę z tobą dyskusję bo ona nie ma sensu.

      Wbiłeś coś sobie do głowy i uważasz, że ty wiesz jak ma wyglądać Olimpiada i co do niej pasuje a co nie i wiesz lepiej niż Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który za organizację tych igrzysk jest odpowiedzialny. Weź, pojedź tam do nich i im wytłumacz czym jest Olimpiada, bo chyba nie wiedzą co tam robią. Jeszcze zrugaj przy okazji za te głupie pomysły. Co sobie będą pozwalać, Snack3rS7PL przecież wie lepiej.

      Skomentuj

     10. indianad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-16 12:37

      To Ty się zatrzymaj i spójrz na świat dookoła Ciebie albo lepiej rusz wreszcie z miejsca.

      Skomentuj

  2. Himoto
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-11 17:49

   Przestań trollować i zacznij myśleć.

   https://pl.wiktionary.org/wiki/sport

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Sport

   po to są encyklopedie i słowniki żeby nie dokładać własnych teorii spiskowych :| .

   Skomentuj Historia edycji

  1. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-08-10 23:52

   Przecież świat już stoi na głowie....

   Skomentuj

 4. raist9
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-08-10 23:56

  Obawiam się, że większość profesjonalnych graczy nie przeszła by kontroli antydopingowych...

  Skomentuj

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-08-13 13:26

   Bo co, przeczytałeś "Ciemną stronę e-sportu" na benchmarku?

   Skomentuj

  2. PayStation4PowerOF18fps
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-09-03 22:12

   Spokojnie CS`a ma nie być więc się uda :)

   Skomentuj

 5. indianad
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-08-16 12:31

  @Snack3rS7PL
  Zwykle jestem biernym uczestnikiem dyskusji ale tym razem jednak się wtrącę. Nie komentuję tutaj Twojego zdania czy esport nadaje się na IGRZYSKA OLIMPIJSKIE (nie na OLIMPIADĘ - jak piszesz ignorancie).

  "czy ktoś z was wyobraża sobie, że nasi babcie czy dziadkowie, albo nasi ojcowie, czy matki będą oglądać zmagania e-sportowców" - a czy ktoś z naszych Babć czy Dziadków lub Mam i Ojców wyobrażał sobie kiedykolwiek, że będzie się mógł tak łatwo skontaktować z kimkolwiek z rodziny przez durne pudełeczko do rozmów? Raczej NIE. Więc co mamy teraz zrobić idąc Twoją logiką? wyjąć Smartfony (pisownia celowa) z kieszeni i mówić "ale to głupie i debilne przecież to nie prawdziwa rozmowa" a na koniec wyrzucić je do kosza?

  "Żyjecie w swoim świecie, nie mając świadomości tego, jak już bardzo jesteście odrealnieni" - w tym momencie Ty jesteś odrealniony ponieważ nie przyjmujesz do wiadomości zwykłego postępu i ewolucji. Kiedyś powstały gry, ludzie byli w nich coraz lepsi i tak powstał e-sport. Tak samo niegdyś było ze sportami. Na 100% są produktem ewolucji zwykłych (albo i nie) zajęć domowych lub tego co robiono być może "a żeby czas zabić".

  Skomentuj

  1. indianad
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-16 12:31

   "urządzilibyście świat po swojemu najchętniej, patrzycie tylko przez pryzmat waszych zawodów - jesteście informatykami, więc myślicie, że macie świat u stóp i wszyscy mają się dostosować do waszych chorych wizji" - przestań płacić kartą w sklepie, nie idź na rezonans magnetyczny, nie badaj wzroku najlepiej zamknij się w komórce na drewno z siekerą w ręce bo to jedyne co nie jest "chorą wizją informatyka".

   "Co więcej wasze wizje, przywodzą na myśl samo zło" - to samo co poprzedni akapit. Dodam tylko: załóż worek jutowy i się biczuj...

   "Wg mnie wtrącanie się wszystkich firm informatycznych do do coraz większej liczby dziedzin życia jest po prostu okropne." - nawet nie wiesz Ignorancie w ilu dziedzinach życia te firmy informatyczne POMAGAJĄ! i to realnie pomagają. Okropne to jest użalanie się nad sobą.

   "Wasz świat to jakaś ułuda prawdziwego życia, wcale nie chcecie uczynić go lepszym" - aż brak mi słów...

   "wy tylko przyjmujecie czyjeś wizje jako własne i co gorsza zgadzacie się z nimi" - poczytaj sobie ile osiągnięć dziś mają ludzie, którzy tylko interesują się komputerami. Ile wizji wysnuwają, jak pchają ten świat do przodu.

   I zanim zakończę dodam: Nie mówię, że komputery to jedyne i prawdziwe życie. Po prostu uważam, że trzeba patrzeć na świat szerzej niż tacy konserwatyści jak @Snack3rS7PL

   Pozdrawiam

   Skomentuj

   1. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-19 13:09

    Ty chyba nie zrozumiałeś co ja chciałem przekazać. Ja dostrzegam pozytywne strony wszystkich aspektów informatyzacji, lecz cały tzw. postęp w tym kierunku pociąga za sobą też brak postępu w dziedzinie w której powinien być w pierwszej kolejności względem informatyzacji czyli m.in. jakiejś uczciwości ludzkiej, może moralności. Bez tego żaden postęp nie ma racji bytu i faktycznie lepiej, gdyby go nie było bo prowadzi do coraz większych tragedii na wielu polach.

    Skomentuj

   2. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-19 13:14

    A sądząc po tym, że wyskakujesz mi z jakimiś ignorantami itd. to chyba ja mam bardziej otwarty umysł od Ciebie, kiedy wymieniasz przykłady dobrego wykorzystania informatyzacji a ja zaś dostrzegam i ciemną stronę tego przedsięwzięcia, która nas jeszcze bardziej zniewala niż dotychczas lub nawet niż kiedykolwiek. Być może nie zrozumiałeś co mam na myśli bo nie podałem konkretnych przykładów. Jednym z nich jest pozbycie się własności prywatnej.

    Skomentuj

 6. krynka
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-30 12:19

  A jakoś gry w warcaby czy szachy to nie dali na igrzyska :(

  Więc niech zrobią sobie własne zawody na e-sport.

  Skomentuj

  1. kepik2
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-30 14:46

   Kwestia oglądalności, jakby szachy potrafiły przyciągnąć 30mln widownie, to też znalazły by się na igrzyskach.

   Jak nie ma widowni, to i nie będzie sponsora, a igrzyska darmowe nie są.

   Skomentuj

   1. rlistek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-30 16:29

    To nie wiem co oni chcą zrobić, bo Fifa nie ma widowni. Jedyny kogo obchodzą rozgrywki Fifa to EA i kilku graczy, którzy chcą z tego wyciągnąć łatwą kasę.
    Poza tym jaki jest sens robienia esportu z dyscypliny sportowej. Kto jest na tyle głupi, żeby zamiast prawdziwej piłki nożnej oglądać typa który w piłkę nożną gra na padzie? Przecież zasady się nie zmieniają i ani trochę taka Fifa nie jest bardziej ciekawa czy złożona od normalnej gry w piłkę. Czyli brak jej tego czym esport przyciąga swoich fanów, którzy najzwyczajniej w świecie są znudzeni prostotą i banalnością tradycyjnych sportów.

    Skomentuj Historia edycji

    1. kepik2
     Oceń komentarz:

     -2    

     Opublikowano: 2017-08-30 18:17

     Oczywiście Fifa ma małą widownie, ale myślę że Deluxe Ski Jump mogło by mieć z 50mln widownie.

     Skomentuj

 7. rlistek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-30 16:25

  > FIFA
  > esport

  Wybierz jedno.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!