Na topie

Prawie połowa Estończyków zagłosowała przez Internet

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet

W Estonii odbyły się niedawno wybory parlamentarne. Był to kolejny egzamin dla systemu głosowania elektronicznego i-voting. Egzamin zakończony sukcesem, bo na taką formę zdecydowało się prawie 50 proc. wyborców.

 • Prawie połowa Estończyków zagłosowała przez Internet
A A

Estonia to niepozorny kraj, który chętnie jednak przyjmuje różnego rodzaju nowinki technologiczne. Jego mieszkańcy również są entuzjastycznie nastawieni do takich innowacji, o czym najlepiej świadczy fakt, że w dopiero co zakończonych wyborach parlamentarnych aż 44 proc. głosów zostało oddanych przez Internet.

E-wybory coraz popularniejsze w Estonii

Estończycy głosowali już online w 2005 i 2009 roku (w wyborach do Parlamentu Europejskiego). Wówczas jednak forma ta cieszyła się mniejszym zainteresowaniem – za pierwszym razem postawiło na nią tylko 2 proc. głosujących, później – 16 proc. Kolejne wybory odbędą się już za kilka miesięcy i tym razem przekroczona może zostać wreszcie magiczna bariera 50 proc. 

System stosowany w tym kraju nazywa się i-voting. Umożliwia on oddanie głosu najpóźniej na cztery dni przed wyborami – obywatel może w tym celu skorzystać z komputera podłączonego do Internetu i e-dowodu osobistego albo też specjalnej karty SIM i osobistych kodów PIN. 

Oprócz wygody – bo by zagłosować, nie trzeba nawet wychodzić z domu – system i-voting ma też taki plus, że pozwala upewnić się, czy głos obywatela rzeczywiście trafił do bazy i został policzony. Rozwiązanie to zostało wprowadzone, aby możliwe było sprawdzenie, czy żadne złośliwe oprogramowanie nie doprowadziło do blokady.

E-wybory w Polsce coraz bardziej prawdopodobne

Podstawą działania systemu i-voting jest e-dowód osobisty. W tym miesiącu podobny dokument tożsamości został wprowadzony w Polsce, co oznacza, że – przynajmniej w teorii – e-wybory stają się w naszym kraju coraz bardziej prawdopodobne.

E-dowód pozwala na potwierdzanie swojej tożsamości w Internecie. Aby skorzystać z takiej możliwości (co tyczy się zresztą także Estonii), trzeba mieć jednak nie tylko taki dokument, ale też urządzenie elektroniczne w postaci odpowiedniego czytnika. Przyda się on jednak nie tylko podczas wyborów, ale też przy załatwianiu rozmaitych spraw administracyjnych.

Źródło: ZDNet. Ilustracja: OpenClipart-Vectors/Pixabay 

Odsłon: 4129 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
 1. .Alx.
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2019-03-11 12:24

  Myślę, że w dobie elektronicznego głosowania jak nigdy w historii nie będzie prawdziwe słynne stwierdzenie Józefa Stalina :

  "Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy"

  Skomentuj

  1. saturn64
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-03-11 20:16

   Tu sprawa może wyglądać jeszcze lepiej niż za Stalina. Kiedyś trzeba było mieć aparat państwa pod całkowitą kontrolą i wszyscy musieli współpracować by oszukać ludzi w wyborach. W dobie głosowania elektronicznego wystarczy dobry haker zatrudniony na zlecenie przez trzymających władzę i głosy przerobi praktycznie całkowicie bez świadków (wystarczy kilka lub kilkanaście osób do wykonania takiego oszustwa).

   Skomentuj

 2. serek25
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2019-03-11 13:21

  44% to nie jest prawie 50%.

  Skomentuj

 3. levusek1992
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-03-11 15:22

  Może w końcu studenci będą mogli bez problemu głosować paręset kilometrów od domu.

  Skomentuj

 4. levusek1992
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-11 15:22

  Może w końcu studenci będą mogli bez problemu głosować paręset kilometrów od domu.

  Skomentuj

 5. carbo888
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-11 17:41

  No nie wiem znając jak wyglądają rządowe systemy, to lepiej nie.

  Skomentuj

 6. carbo888
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-11 17:41

  No nie wiem znając jak wyglądają rządowe systemy, to lepiej nie.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!