Na topie

Elon Musk się chwali - nadciąga najlepszy interfejs mózg-komputer

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: Elon Musk roboty i cyborgi

Jeśli mamy wierzyć zapowiedziom Elona Muska, to cyborgizacja społeczeństwa jest już za rogiem. W najbliższych miesiącach mamy poznać szczegóły najbardziej zaawansowanego interfejsu mózg-komputer.

 • Elon Musk się chwali - nadciąga najlepszy interfejs mózg-komputer
A A

Usprawnienie transportu i kolonizacja Marsa to jeszcze nie wszystkie ambitne cele Elona Muska. Innym jest cyborgizacja społeczeństwa, którą wraz z firmą Neuralink rozpocząć chce już w 2021 roku. Nie tylko on ma takie plany, ale jak ostatnio stwierdził – technologia, jaką dysponuje, jest lepsza od innych.

Chodzi mianowicie o interfejs mózg-komputer (BCI), czyli umożliwiający bezpośrednią komunikację człowieka z zewnętrznym urządzeniem. To właśnie taki interfejs opracowany przez Neuralink ma być „znacznie lepszy od innych i prawdopodobnie lepszy niż wydawałoby się to możliwe”, jak stwierdził podczas wywiadu z Joem Roganem. 

Nie od dziś wiadomo, że Elon Musk jest geniuszem marketingu i do zapowiedzi takich jak ta należy podchodzić z dystansem. Mimo to mamy powody, by czekać na to, co będzie miał do zaoferowania w tym temacie.

Co nam da cyborgizacja społeczeństwa?

Jak Musk tłumaczy zapotrzebowanie na taki interfejs? Według niego pozwoli on na przyspieszenie komunikacji z urządzeniami, a przez to zwiększy naszą produktywność, ale też pomoże osobom, które z powodu chorób nie są w stanie normalnie porozumiewać się z otoczeniem.

Według Muska już dzisiaj jesteśmy cyborgami, korzystając ze smartfonów stanowiących niejako część nas. One pozwalają nam wykonywać pewne zadania i w nich przechowujemy wspomnienia i wiedzę. Problem jest taki, że takie urządzenie i łączenie się z nim jest wolne, a BCI ma to zmienić.

BCI cyborgizacja

Szybszy dostęp do informacji czy bezproblemowa współpraca z egzoszkieletami i czipami to jedne z największych potencjalnych korzyści, obok wspomnianego zastosowania medycznego. O tym, jak Musk zamierza usprawnić tę technologię, mamy usłyszeć już za kilka miesięcy. 

Ale cóż, jeśli chodzi o terminy, to też nie można brać zapowiedzi wizjonera za pewnik. Mimo to cyborgizacja społeczeństwa niemal na pewno jest procesem, który w najbliższym czasie ruszy mocno do przodu – czy z Muskiem, czy bez.

Źródło: iGadgetPro. Ilustracje: geralt/Pixabay (CC0) - (1), (2)

Odsłon: 6595 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij
 1. sn00p
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2018-09-08 14:21

  Lol JoeRoganExperience na benchmark pl :)

  Skomentuj Historia edycji

  1. rahl_r
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-09-08 20:44

   Kto by pomyślał, że jeden taki podcast odbije się na świecie tak szerokim echem.
   Ale powiem jedno - gość wie co robi z tym neuralinkiem, praktycznie powiedział wprost, skoro nie można powstrzymać nadejścia AI (bo włodarze i wpływowi ludzi mają to albo w d...e, albo nie czają bazy) to trzeba zrobić wszystko co się da aby się przyłączyć, najbardziej podobał mi się kawałek o "nałożeniu" AI jako kolejnej warstwy na nasz umysł/mózg. System limbiczny-Kora Nowa-AI - jak by to powiedział Spock "fascinating"

   P.S. Coraz bardziej zauważam, że jego innowacje może nie wyglądają jako mające sens sam w sobie, ale połączone w całość zaczynają tworzyć oszałamiającą wizję przyszłości.
   Nawet Boring Company zaczyna mieć sens (połączcie sobie np. takie tunele autami typu Volvo 360c i dodajcie do tego neuralink)

   Skomentuj

 2. lucullus
  Oceń komentarz:

  -7    

  Opublikowano: 2018-09-08 15:20

  Jasne, Musk przegiął z obniżaniem cen akcji, to teraz coś miłego powie aby się odbiły.

  Skomentuj

  1. sn00p
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2018-09-08 15:51

   W jaki sposób przegiął, co ty bredzisz? W jego interesie jest bu kurs jego akcji był jak najwyższy! 6 Września w trakcie podcastu u Joe Rogana zapalił marihuanę. 7 Września media na całym świecie o tym pisały a akcje Elona poleciały w dół o 9% Gdy w trakcie rozmowy Joe zapytał Elona o jego plany na przyszłość i czy Elon inwestuje w A.I. Elon był już pod wpływem marihuany więc zaczął luźne rozważania. Polecam przesłuchać cały podcast w całości zamiast wyciągać jakieś dziwne wnioski i wypisywać pierdoły youtube.com/watch?v=ycPr5-27vSI&t=8753s

   Skomentuj

   1. lucullus
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-09 09:28

    On chce wykupić swoje akcje wiec je obniza. Rozne tweety + postepowanie urzędu w sprawie manipulacja kursami. Potem tekst, ze jest chory, a na koniec ze lubi uzywki + rezygnacja części zarządu.

    Skomentuj Historia edycji

   2. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-11 09:01

    tego nie rozumiem. w interesie Muska jest to, aby akcje Tesli poleciały w dół. Musk chce wycofać Teslę z giełdy, z powodu:
    1. Brak wglądu w plany konkurencji
    2. Nie musi się nastawiać na cele krótkoterminowe, a te są priorytetem akcjonariuszy z giełdy. to nie pasuje do firmy która ma dużo do wymyślenia.

    Giełda nie zawsze jest dobrym pomysłem.

    Skomentuj

  2. Stashqo
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2018-09-08 19:33

   Jeśli chce wyprowadzać Teslę z giełdy poprzez skup akcji to akurat słaby kurs jest mu na rękę. Odpalenie tego skręta na antenie to na pewno nie był przypadek, musiał mieć w tym jakiś cel.

   Skomentuj

 3. Skaza
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2018-09-08 16:05


  Jednak pozostanę przy tradycyjnej myszce i klawiaturze. To wszystko brzmi niezmiernie interesująco, ale podziękuję wszelkim implantom i podłączaniu komputera do głowy, bezpośrednio lub pośrednio.

  Kto wie, z jakim wirtualnym syfem przyjdzie nam zmierzyć się w przyszłości... A nie zapowiada się nic dobrego, jeżeli wziąć pod uwagę ilość obecnego spyware, adware, wykradaniu danych, naruszaniu prywatności, itp.

  Skomentuj

 4. darioz007
  Oceń komentarz:

  -14    

  Opublikowano: 2018-09-08 16:30

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Tego szalenca ktory ma mozg opetany przez szatana nalezy zlikwidowac raz na zawsze zanim bedzie za pozno, bo inaczej jego dzialania doprowadza do totalnej zaglady ludzkosci!!!

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-09-11 09:02

   odpraw egzorcyzmy.

   Skomentuj

 5. piccardo
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-09-08 21:42

  Musk to dobry "rozrusznik" i pomysłodawca, potem ma problemy kiedy idea się rozrasta, mimo wszystko więcej takich osób!

  Skomentuj

 6. Mizuiro
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-09-08 23:36

  Może dożyje FDVRMMORPG

  Skomentuj

 7. janiezsoli
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-09-09 17:57

  Czy ten Musk zaczyna już robić za Dodę czy Górniak ?

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-09-11 09:03

   może Morawieckiego ? :D Obaj mają szczytne idee, za to wywiady prasowe wychodzą bardzo .... różnorodnie, i ciekawie :)

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!