Na topie

Enermax DreamBass AP001: karta dźwiękowa USB czy lampa elektronowa?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty dźwiękowe

Kategoria: Karty dźwiękowe Producenci: Enermax VIA

Lepszy dźwięk, czy aby na pewno?

Dzięki firmie Enermax pojawiła się ciekawa zewnętrzna karta dźwiękowa. Jej przeznaczaniem są głównie urządzenia przenośne oraz PC w których coraz częściej montuje się słabe jakościowo zintegrowane układy dźwiękowe.

AA

Postępująca miniaturyzacja podzespołów komputerowych i zmniejszanie wymiarów urządzeń przenośnych ogranicza w coraz większym stopniu możliwości stosowania pełnowymiarowych elementów, zachowujących pełnię swoich możliwości. Tak samo dzieje się z dźwiękiem. Ogranicza się możliwości stosowania pełnej palety elementów dźwiękowych, redukując ich powierzchnię i stosując jedynie cylindryczne kondensatory. Powoduję to w niektórych przypadkach nawet drastyczne pogorszenie jakości dźwięku. Dlatego coraz częściej wiele osób decyduje się na zakup zewnętrznych, układów dźwiękowych, mających zapewnić lepszą jakość odtwarzanej muzyki.

enermax dreambass AP001 podłączony do laptopa

Firma Enermax wprowadziła na rynek zewnętrzną kartę dźwiękową DreamBass AP001 - dwukanałową dźwiękówkę, do podłączenia wykorzystującą interfejs USB. Urządzenie zostało zaprojektowane na wzór rury próżniowej czy też lampy elektronowej, dzięki czemu zachowuje klasyczny wygląd analogowego wzmacniacza.

Konstrukcja  ta wcale nie jest analogowa, zastosowano w niej bowiem cyfrowy układ VIA VT1620A, będący kontrolerem i przetwornikiem. Zastosowany dwukanałowy "kodek" audio HD zapewnia wyjście dźwięku stereo w rozdzielczości 24 bitów i maksymalnej częstotliwości próbkowania 96 kHz.

enermax dreambas ap001 - złącza

Według producenta odstęp sygnału od szumu wynosi 80 ~ 90 dBA. Wynik ten nie różni się znacznie od tego, z czym potykamy się w topowych laptopach. Dzięki zastosowaniu elementów MOSFET, urządzenie wykazuje się wzmocnieniem basu do wartości +6 dB @ 80 Hz. Karta dźwiękowa została wyposażona w 3,5 mm wejście mini jack dla mikrofonu i głośników.

dreambas - widok z bliska

Standardowa wersja urządzenia została wyceniona na około 43 dolary, zaś wersja specjalna wraz ze słuchawkami kosztuje około 52 dolarów. Czy to opłacalny zakup? Decyzję zostawiamy Wam.


Więcej o firmie Enermax i jej produktach:

Źródło: InsideHW

Odsłon: 6734 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
  1. Dementor
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-02-05 13:11

    kozak:D czego oni nie wymyślą:D

    Skomentuj

  2. kebuEnergy
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-02-05 13:26

    Dokladnie brakuje jeszcze przenosnego WC podpinanego pod laptop

    Skomentuj

    1. Sniko
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2012-02-05 13:53

      No nie wiem, ja tam bym wolał go podłączyć pod jakąś rurę niż s**ć na laptopa

      Skomentuj

  3. Cacek93
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2012-02-05 14:12

    Świetny pomysł ponieważ zintegrowane dźwiękówki są do dupy, tylko takie rozwiązania stosowane są od dawna, np. Xonar na USB:D

    Skomentuj

  4. mutissj
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-02-05 14:13

    też mi nowość już od dawna są karty dźwiękowe zewnętrze..

    Skomentuj

  5. Generation
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-02-05 14:48

    Ale nie były to Enermax'y.

    Skomentuj

  6. Radical
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-02-05 15:27

    Przecież to taki sam badziew który montowany jest w laptopach i płytach głównych + podbicie basu które możemy sobie sami ustawić w byle jakim equalizerze.

    Skomentuj

  7. karer
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-02-05 15:56

    Co to wogole znaczy?

    "Zastosowany dwukanałowy "kodek" audio HD zapewnia wyjście dźwięku stereo w rozdzielczości 24 bitów"

    kodek w cudzyslowie. Oznacza to ze nie jest to kodek czy moze autor uwaza ze slowo kodek nie istnieje? To slowo juz dawno sie przetarlo do jezyka polskiego.

    A po drugie rozdzielczosc DZWIEKU? Rozdzielczosc w bitach? Co to znaczy? Nie jestem jakims wielkim znawca audio ale nigdy nie spotkalem sie z takim okreslaniem parametrow.

    Skomentuj

    1. Jozio
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2012-02-05 16:34

      Bana na google masz czy jak :| ??
      "
      Rozdzielczość bitowa określa dyskretne wartości, jakie sygnał może przyjąć. Dla przykładu, CD Audio wykorzystuje sygnał o rozdzielczości 16 bitów. Oznacza to, że każda próbka (a jest ich 44 100 w jednej sekundzie) jest reprezentowana przez słowo bitowe składające się z szesnastu pozycji. Jedna próbka może przyjąć 216 = 65 536 wartości. W rzeczywistości ich zakres nie wynosi , a , gdyż sygnał może przyjmować zarówno dodatnie, jak i ujemne wartości."
      @By nvision

      Skomentuj

      1. karer
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-02-05 18:12

        Milo ze wyjasniles co to rozdzielczosc bitowa. Ale ja sie pytam co to rozdzielczosc DZWIEKU. Specjalnie wielkimi literami napisalem. Wlasnie uzylem googla zeby sprawdzic to i nie znalazlem nic o rozdzielczosci DZWIEKU.

        Skomentuj

        1. pershing6
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-02-05 20:34

          http://pl.wikipedia.org/wiki/Przetwornik_analogowo-cyfrowy

          Przeczytaj kilka razy to zrozumiesz, a jeżeli znowu chodzi Ci o przekraczanie granic użycia słow, znakow interpunkcyjnych to odsyłam Cie do mojego niższego posta.

          Skomentuj

          1. karer
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2012-02-06 10:01

            Dobrze ale tam nie ma nic o "rozdzielczosci dzwieku". Wiem co to rozdzielczosc bitowa itp ale nie wiem co to jest do cholery rozdzielczosc dzwieku... Dzwiek ma natezenie, czestotliwosc ale nie rozdzielczosc. Jesli znajdziesz to przytocz jakis konkret zamiast spamowac artykulami ktore nie odpowiadaja na zadane pytanie.

            Skomentuj

    2. pershing6
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-02-05 16:36

      Ktoś wstał lewą nogą i musi pomarudzić ?

      Aby uniknąć powtarzania autor "cyfrowy układ VIA VT1620A" określił ""kodekiem"".

      No to hop się douczyć:

      http://pl.wikipedia.org/wiki/Przetwornik_analogowo-cyfrowy

      Skomentuj

      1. karer
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-02-05 18:16

        Ale dlaczego slowo "kodek" znalazlo sie w cudzyslowach? Marudze bo lubie zwracac uwage na szczegoly. Tutaj widze ewidentnie przekroczona granice stosowania cudzyslowia. Taki zapis sugeruje ze albo ten uklad nie jest kodekiem albo pelni troche inna funkcje niz kodek.

        Chodzi o to ze cudzyslow powinien byc pominiety. Dla przykladu powiedz co jest nie tak w tym co napisze:

        -dzis rano jechalem tramwajem i "wpadla" mi w oko dziewczyna.
        -"balony" miala pierwszej "klasy" wiec postanowilem do niej "podbic".

        Skomentuj

        1. pershing6
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-02-05 20:29

          Nie została przekroczona granica użycia cudzysłowu bo nie ! :P
          A jeżeli tak to trudno :)
          Zadałeś pytanie, po czym sam sobie na nie odpowiedziałeś, sam wybierz prawidłową odpowiedź.
          Nikt nie jest idealny, błędy się zdążają. Ten news nie jest warty edycji.
          Wydałeś swoja opinie. Każdy kto to przeczyta się chwile zastanowi i będzie miał to w dupie.
          "To nic nie znaczy, to o niczym nie świadczy"

          Miłego zmieniania świata :)

          Skomentuj

          1. karer
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2012-02-06 10:04

            Taa jasne tylko nie mazs pojecia jak bardzo irytuje tekst w ktorym autor dodaje cudzyslow a uwazny czlowiek czytajac go musi sie zastanawiac o co autorowi chodzi bo nagle sie to kupy nie trzyma. Niektorzy z natury staraja sie rozumiec to co jest napisane i nie zadawac pozniej pytan odnosnie tekstu. Inni z kolei maja to gdzis i potrafia przytaczac nawet fragmenty tekstu wyrwane z kontekstu.

            Skomentuj

  8. t.luk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-02-06 07:43

    Ja tam nie chcę nic mówić ale coś podobnego to już gdzieś widziałem:

    http://www.snab.pl/ :)