Bezpieczeństwo

Exploit atakuje polskich internautów

opublikowano przez Marcin Sieradzki w dniu 2010-07-22

Specjaliści ds. bezpieczeństwa informatycznego poinformowali o odkryciu sieci 1,2 miliona komputerów zainfekowanych złośliwym kodem i pozostających pod kontrolą cyberprzestępców.

Do przeprowadzenia wykrytego ataku użyto pakietu exploitów Eleonore. W Polsce odnotowano 4244 ataki wykorzystujące exploity Eleonore. Podczas dwumiesięcznych badań zespół badawczy AVG Research przeanalizował 165 pakietów Eleonore wykorzystywanych przez cyberprzestępców. Analizy wykazały, że zapewniały one 10-procentowy wskaźnik sukcesu infekcji w przypadku ponad 12 milionów użytkowników, którzy odwiedzali specjalnie spreparowane strony WWW. Na wszystkich 165 domenach panował duży ruch, który cyberprzestępcy zdołali obrócić na swoją korzyść.

- Powszechna dostępność i wyrafinowanie łatwych w użyciu cyberprzestępczych pakietów dowodzi, że internetowe gangi podejmują coraz śmielsze próby zarobienia na swojej kryminalnej działalności - powiedział Yuval Ben-Itzhak, starszy wiceprezes AVG Technologies. - Właśnie dlatego rodziny, firmy i inni użytkownicy komputerów powinni chronić je przed tym coraz popularniejszym rodzajem ataków, używając oprogramowania antywirusowego oraz narzędzi bezpieczeństwa WWW, takich jak LinkScanner, które AVG oferuje za darmo - dodaje.

Pełny raport z badań można znaleźć na eksperckich blogach AVG Technologies pod adresem: http://blogs.avg.com (blog dostępny wyłącznie w wersji angielskojęzycznej).

Źródło: AVG

Polecamy artykuły:    
Najlepszebezpłatne gry do pobrania TestGPGPU: NVIDIA Fermi vs ATI Evergreen Chłodzenie przy 4.0 GHz - woda vs powietrze
marketplace

Komentarze

4
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ale nie dodali że problem dotyczy jedynie dziadostwa MS, a np. BSD ma to w du.......ie :D przesiądźmy się na maszynopisy najlepiej albo w ogóle zrezygnujmy z komputerów będzie nam lepiej :|
  Zaloguj się
 • avatar
  a jest jakiś łatwy sposób aby wykryć/pozbyć się tego ustrojstwa??
 • avatar
  a jest jakiś łatwy sposób aby wykryć/pozbyć się tego ustrojstwa??