Internet

5 miliardów dolarów kary dla Facebooka

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2019-07-13

W marcu 2018 roku wyszło na jaw, że firma Cambridge Analytica uzyskała dostęp do danych 87 milionów użytkowników Facebooka. Federalna Komisja Handlu USA ogłosiła, że ta druga musi za to rażące naruszenie prywatności odpowiedzieć i zapłacić niemałą grzywnę.

Około 5 miliardów dolarów – tyle konkretnie zapłacić będzie musiał Facebook za aferę z Cambridge Analytica – jeden z najgłośniejszych skandali ubiegłego roku. Kwota ta stanowi mniej więcej 9 proc. przychodów amerykańskiego giganta w roku 2018, zdecydowanie więc mowa jest o dotkliwej karze.

Dość zresztą powiedzieć, że jest to najwyższa grzywna w historii nałożona na spółkę technologiczną przez Federalną Komisję Handlu. Wcześniejsza „duża kara” została nałożona w 2012 roku na firmę Google – musiała ona zapłacić 22,5 miliona dolarów za niewłaściwe praktyki związane z ochroną prywatności swoich użytkowników. 

Nie wszyscy jednak uważają, że jest to kara wystarczająco wysoka, to znaczy adekwatna do winy. – „Ta grzywna to ułamek rocznych przychodów Facebooka i nie sprawi, że na poważnie zastanowi się on nad odpowiedzialnością za ochronę danych użytkowników” – powiedział republikański kongresmen David Cicilline w rozmowie z Wall Street Journal.

Za co jednak tak naprawdę ma zostać ukarany Facebook? Przede wszystkim za brak jakiejkolwiek reakcji i niezrobienie niczego, aby przeszkodzić firmie Cambridge Analytica w gromadzeniu danych na temat użytkowników serwisu pomimo znajomości problemu. Grzywnę musi jeszcze zatwierdzić Departament Sprawiedliwości.

A jeszcze w lipcu w katalogu usługi Netflix zadebiutuje film Hakowanie świata, którego twórcy zapraszają nas za kulisy tego skandalu:

Źródło: CNBC, Wall Street Journal

Warto zobaczyć również:

marketplace

Komentarze

7
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dopóki poza olbrzymimi karami finansowymi zarząd spółek wraz z Ceo nie pójdą siedzieć na kilka/kilkanaście lat, to nic się nie zmieni. Firmy muszą się bać odsiadki, bo kary finansowe na nikim nie robią wrażenia.
  Zaloguj się
 • avatar
  Komu facebook ma zapłacić? Czy każdy pokrzywdzony coś dostanie? Proszę o dodanie tych wiadomości, bo chciałbym zobaczyć sprawiedliwość a nie łańcuszek: Duży wydymał maluczkich -> Większy wydymał dużego, co wydymał maluczkich. No, chyba nie jest tutaj tak jak zawsze, co?
  Zaloguj się
 • avatar
  Kara, karą. Zapłacili? Czy odwołują się nadal?
 • avatar
  Sprawa dosc ciekawa bo w sumie to Cambridge Analytica wydymało i facebooka i uzytkownikow a pieniądze bieże strona trzecia.