Internet

Facebook otwiera platformę dla graczy - rzuca rękawicę Steamowi?

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2016-08-20

Na razie trudno powiedzieć, czy Facebook zdoła rywalizować ze Steamem. Widać jednak, że bardzo tego chce.

Steam ma bardzo mocną pozycję – nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest to najważniejsza platforma dla graczy komputerowych. Wiele firm chciałoby pewnie jej zagrozić, ale mało kto na taką próbę się decyduje. Facebook postanowił jednak stworzyć coś na wzór Steama.

Platforma Facebooka, czyli wielka niewiadoma

Nowy projekt Facebooka to platforma dla graczy, której przyszłość nie jest na razie jasna. Wiadomo, że będzie to usługa w dużej mierze niezależna od samego portalu społecznościowego, ale jednocześnie wykorzystująca obecną już bazę użytkowników i firm

Początkowo w ofercie platformy internetowego giganta znajdą się przede wszystkim gry przeglądarkowe. Jednak nie tylko takie, jakich na Facebooku pełno, ale też naprawdę poważne – wszystko dzięki nawiązaniu współpracy z ekipą rozwijającą silnik Unity, o którym co jakiś czas jest bardzo głośno. Pojawić mają się również gry mobilne, które odpalimy na pecetach.

Dobra, dobra, ale co dalej?

Co dalej? Jeżeli projekt się przyjmie, to można się domyślać, że Facebook będzie chciał dorzucić do oferty gry na gogle VR. Sam przecież jest właścicielem firmy Oculus VR i byłby to dobry pomysł na wzajemną promocję. 

Kto wie, może z czasem na platformie Facebooka trafią też pełnoprawne, duże produkcje? Choć Steam ma mocną pozycję, trudno powiedzieć, że Facebook jest bez szans. Główną przewagą firmy Zuckerberga jest duże przywiązanie do społeczności gromadzących się wokół danych tematów, w tym właśnie gier i tworzących je firm.

Facebook buduje swoje imperium

Czy platforma Facebooka to zaskakujący pomysł? Raczej tak. Czy może zakończyć się totalną porażką? Tak, to jest możliwe. Sam Mark Zuckerberg przyznał jednak w jednym z ostatnich wywiadów, że „szef musi podejmować ryzyko”.

Z drugiej strony, Facebook cały czas przecież buduje swoje imperium, próbując wygrywać z kolejnymi graczami w kolejnych sektorach. Najpierw wygryzł biznesowe wyszukiwarki, stając się szerokim centrum informacyjnym. Później (nie bez pomocy) stał się królem internetowych blogów i fotoblogów. Jest też na dobrej drodze, by walczyć z YouTube’em. Teraz po prostu nadszedł czas na gry.

Źródło: Tech Crunch

marketplace

Komentarze

30
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Litości...
  Zaloguj się
  33
 • avatar
  O tak, Gaben z pewnoscia juz trzesie portkami.
  Zaloguj się
  25
 • avatar
  Facebook w ogóle nie ma startu do steama. Gierki przeglądarkowe, proszę bardzo... Ale na nic więcej bym nie liczyl.
 • avatar
  Pewnie wszystkie gry będą wymagały założenia konta na Facebooku.
 • avatar
  Tego dokładnie nam było trzeba! W trayu obok Steama, origina, uplaya i GoGa jest jeszcze sporo miejsca!
 • avatar
  Facebook ciekawie sobie poczynia. "Atakuje" Twitcha, YT, Steama. Teoretycznie ich usługi jak na razie są słabsze niż konkurencji, ale dzięki funkcjom społecznościowym mają już gotową bazę klientów. Jeszcze tylko zablokować integrację z FB na zewnętrznych serwisach (które już trzeba zacząć nazywać konkurencyjnymi) i mogą coś ugryźć z kilku tortów.
 • avatar
  Oby ten projekt nie wypalił. Steam i tak jest wystarczająco dobrą platformą.
  Zaloguj się
 • avatar
  No to może zacznę, a inni niech kontynuują...


  Uwaga zaczynam

  Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahaahhahahahahahahahahahahahahahahahahahah...
  Zaloguj się
 • avatar
  Steam ma ceny EU. Jeśli FB uwzględni poszczególne kraje w stosunku do zarobków to, może być poważna konkurencja.
 • avatar
  Gry przeglądarkowe + unity xd Platforma dla graczy xd To nawet nie jest już zabawne, to jest żałosne ._.
  Zaloguj się
 • avatar
  W trakcie gier będą się odpalały informacje i reklamy typu "twoj znajomy kupił krowe w farmwille".
 • avatar
  Jestem bardzo za, ale artykuł mocno nie zgodny z faktami (można przełknąć).
 • avatar
  litości.. ile jeszcze platform mam mieć na pc??? Mamy już obowiązkowo steam, origin, uplay i gog galaxy....... ile jeszcze????
  Zaloguj się