Na topie

Facebook otwiera platformę dla graczy - rzuca rękawicę Steamowi?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Gry Gry komputerowe Ciekawostki Internet Tematyka: Facebook Steam

Na razie trudno powiedzieć, czy Facebook zdoła rywalizować ze Steamem. Widać jednak, że bardzo tego chce.

  • Facebook otwiera platformę dla graczy - rzuca rękawicę Steamowi?
A A

Steam ma bardzo mocną pozycję – nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest to najważniejsza platforma dla graczy komputerowych. Wiele firm chciałoby pewnie jej zagrozić, ale mało kto na taką próbę się decyduje. Facebook postanowił jednak stworzyć coś na wzór Steama.

Platforma Facebooka, czyli wielka niewiadoma

Nowy projekt Facebooka to platforma dla graczy, której przyszłość nie jest na razie jasna. Wiadomo, że będzie to usługa w dużej mierze niezależna od samego portalu społecznościowego, ale jednocześnie wykorzystująca obecną już bazę użytkowników i firm

Początkowo w ofercie platformy internetowego giganta znajdą się przede wszystkim gry przeglądarkowe. Jednak nie tylko takie, jakich na Facebooku pełno, ale też naprawdę poważne – wszystko dzięki nawiązaniu współpracy z ekipą rozwijającą silnik Unity, o którym co jakiś czas jest bardzo głośno. Pojawić mają się również gry mobilne, które odpalimy na pecetach.

Dobra, dobra, ale co dalej?

Co dalej? Jeżeli projekt się przyjmie, to można się domyślać, że Facebook będzie chciał dorzucić do oferty gry na gogle VR. Sam przecież jest właścicielem firmy Oculus VR i byłby to dobry pomysł na wzajemną promocję. 

Kto wie, może z czasem na platformie Facebooka trafią też pełnoprawne, duże produkcje? Choć Steam ma mocną pozycję, trudno powiedzieć, że Facebook jest bez szans. Główną przewagą firmy Zuckerberga jest duże przywiązanie do społeczności gromadzących się wokół danych tematów, w tym właśnie gier i tworzących je firm.

Facebook buduje swoje imperium

Czy platforma Facebooka to zaskakujący pomysł? Raczej tak. Czy może zakończyć się totalną porażką? Tak, to jest możliwe. Sam Mark Zuckerberg przyznał jednak w jednym z ostatnich wywiadów, że „szef musi podejmować ryzyko”.

Z drugiej strony, Facebook cały czas przecież buduje swoje imperium, próbując wygrywać z kolejnymi graczami w kolejnych sektorach. Najpierw wygryzł biznesowe wyszukiwarki, stając się szerokim centrum informacyjnym. Później (nie bez pomocy) stał się królem internetowych blogów i fotoblogów. Jest też na dobrej drodze, by walczyć z YouTube’em. Teraz po prostu nadszedł czas na gry.

Źródło: Tech Crunch

Odsłon: 8574 Skomentuj newsa
Komentarze

25

Udostępnij
  1. xMhLx
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-08-20 14:18

    Facebook ciekawie sobie poczynia. "Atakuje" Twitcha, YT, Steama. Teoretycznie ich usługi jak na razie są słabsze niż konkurencji, ale dzięki funkcjom społecznościowym mają już gotową bazę klientów. Jeszcze tylko zablokować integrację z FB na zewnętrznych serwisach (które już trzeba zacząć nazywać konkurencyjnymi) i mogą coś ugryźć z kilku tortów.

    Skomentuj

  2. Orlyyyy
    Oceń komentarz:

    33    

    Opublikowano: 2016-08-20 14:27

    Litości...

    Skomentuj

    1. Hans Olo
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2016-08-20 16:49

      Świetnie komponuje się z nickiem.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-08-20 16:50

      nie ma litości, to jest wojna :)

      Skomentuj

  3. korax
    Oceń komentarz:

    25    

    Opublikowano: 2016-08-20 14:42

    O tak, Gaben z pewnoscia juz trzesie portkami.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-08-20 21:07

      uczy się liczyc do 3 :D

      Skomentuj

  4. apuk666
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2016-08-20 14:54

    Jestem bardzo za, ale artykuł mocno nie zgodny z faktami (można przełknąć).

    Skomentuj

  5. Yaceek
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2016-08-20 15:36

    Tego dokładnie nam było trzeba! W trayu obok Steama, origina, uplaya i GoGa jest jeszcze sporo miejsca!

    Skomentuj

  6. mixolaj
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-08-20 15:56

    Oby ten projekt nie wypalił. Steam i tak jest wystarczająco dobrą platformą.

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2016-08-20 18:30

      Dobrą? Jedynymi plusami są popularność oraz możliwość oskórkowania aplikacji. Za to mnóstwo minusów jak:
      - niemożność odsprzedaży gry,
      - traktowanie sprzedaży jako "wynajem",
      - brak wycofania do poprzedniej wersji po aktualizacji,
      - brak sensownego zarządzania kolejką pobierania (priorytety, prędkość każdego z pobrań, kolejność itp.),
      - kompletny idiotyzm zabezpieczenia konta, które przy każdej zmianie IP chce autoryzować komputer, co w zasadzie powoduje, że trzeba je wyłączyć lub pogodzić się z codziennym potwierdzaniem tegoż.

      Nie twierdzę, że konkurencja jest lepsza, bo jest często jeszcze gorsza, ale jeszcze jest mnóstwo do poprawy, aby można było nazwać Steam dobrym rozwiązaniem dla graczy.

      Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2016-08-20 21:09

          codziennie mam inne IP i jakos nie musze niczego potwierdzać. Przeciez to nie zależy od IP.

          Skomentuj

          1. Isiam
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2016-08-21 06:37

            Może chodzi mu o Steam Guard, musi przy logowaniu zaznaczyć zapamiętanie hasła i już o kod się nie pyta.

            Skomentuj

          2. witoldsz
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2016-08-21 11:23

            Ja mam Steam Guard, codziennie inne IP i nie muszę nic codziennie potwierdzać.

            Skomentuj

          3. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2016-08-21 14:05

            pewnie po prostu usłyszał ze cos takiego gdzies tam jest i teraz powtarza i snuje teorie.
            Steam zapamietuje konfig kompa a nie jego IP. jak zmienisz maszyne na inną to wtedy pyta się o potwierdzenie.

            Skomentuj

      1. Nullmaruzero
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-08-22 12:31

        Steam może odsprzedaży nie ma ale ma udostępnianie gier. Teoretycznie rodzinie, a w praktyce można udostępnić swoją listę gier nawet kumplowi w Argentynie i nikt tego nie tępi. Co prawda ma to swoje ograniczenia i często rozbija się o zewnętrze DRM na które niestety Steam wpływu nie ma.

        Skomentuj

      2. Adamexxx
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-08-23 18:52

        Możesz odsprzedać grę, jeśli nie korzystałeś z niej więcej niż 2 godziny (+masz 14 dni od zakupu) bez podawania powodu...

        Skomentuj

  7. sabaru
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2016-08-20 16:03

    Pewnie wszystkie gry będą wymagały założenia konta na Facebooku.

    Skomentuj

  8. sn00p
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-08-20 17:10

    Steam ma ceny EU. Jeśli FB uwzględni poszczególne kraje w stosunku do zarobków to, może być poważna konkurencja.

    Skomentuj

  9. wdowa94321
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-08-20 17:53

    No to może zacznę, a inni niech kontynuują...


    Uwaga zaczynam

    Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahaahhahahahahahahahahahahahahahahahahahah...

    Skomentuj

    1. mutissj
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-08-20 19:08

      hahah

      Skomentuj

        1. heli_plock
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-08-22 11:33

          hahhahhahhahahahahahahhahahahahahahhhhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahaahhaahahhahahahahahahahahhahhahhahahahahahahhahahahahahahhhhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahaahhaahahhahahahahahahahahhahhahhahahahahahahhahahahahahahhhhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahaahhaahahhahahahahahahahahhahhahhahahahahahahhahahahahahahhhhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahaahhaahahhahahahahahahahahhahhahhahahahahahahhahahahahahahhhhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahaahhaahahhahahahahahahahahhahhahhahahahahahahhahahahahahahhhhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahaahhaahahhahahahahahahahahhahhahhahahahahahahhahahahahahahhhhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahaahhaahahhahahahahahaha

          Skomentuj

  10. legoras
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-08-20 20:09

    W trakcie gier będą się odpalały informacje i reklamy typu "twoj znajomy kupił krowe w farmwille".

    Skomentuj

  11. Foxy the Pirate
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-08-20 21:00

    Gry przeglądarkowe + unity xd Platforma dla graczy xd To nawet nie jest już zabawne, to jest żałosne ._.

    Skomentuj

    1. marcin1ja1
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-08-20 23:18

      To tak jakby zaproponować Lewandowskiemu bazę treningową w postaci piłkarzyków na sprężynkach.

      Skomentuj

  12. SirMichael
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-08-22 11:43

    litości.. ile jeszcze platform mam mieć na pc??? Mamy już obowiązkowo steam, origin, uplay i gog galaxy....... ile jeszcze????