Na topie

Filozofowie poszukiwani w biznesie

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Innowacje w firmie

Filozofia praktyczna – oto, czego potrzeba dużym i małym firmom technologicznym (i nie tylko). To bowiem zmiana sposobu myślenia.

Filozofowie poszukiwani w biznesie

A A

Wśród kierunków studiów, po których niełatwo o (dobrze płatną) pracę często wymieniana jest filozofia. Wygląda jednak na to, że ci, którzy na nią postawili, wcale nie są na straconej pozycji. Dlaczego? Ponieważ Dolina Krzemowa i ogół gigantów technologicznych ma obsesję na punkcie szczęśliwości.

Właśnie ze względu na pogoń za dobrym życiem zarówno pojedyncze osoby, jak i całe firmy korzystają z usług tzw. coachów. Ci jednak często nie mają odpowiednich kompetencji. Co innego filozofowie.

Andrew Taggart jest doktorem filozofii, z którego usług korzystają firmy technologiczne. Jego działalność jest konkretnie określana mianem doradztwa filozoficznego, a jej założeniem jest sprawienie, by ludzie lepiej zrozumieli siebie i swoje życie, a wszystko to na podstawie filozoficznych myśli właśnie.

Filozofowie mogą być nowymi, lepszymi coachami i w Stanach Zjednoczonych już się nimi stają. Jak sami mówią, zamiast podchodzić do problemów psychologicznie (czyli: co mogę zrobić, by osiągnąć cel?), proponują podejście filozoficzne (czyli: dlaczego warto ten cel osiągnąć?).

Tacy doradcy starają się pokazać, że filozofia może być praktyczna w biznesie. Dzięki wyciąganiu mądrości ze słów myślicieli na przestrzeni wieków można wyrobić w sobie filozoficzny sposób myślenia, polegający na zadawaniu pytań i kwestionowaniu najprostszych odpowiedzi.

Taggart zdradził, że to kwestionowanie jednym z podstawowych narzędzi. Przedsiębiorca zamknięty na swoją wizję może częściej popełniać błędy, bo działa w wąskiej perspektywie i ma pewne „uprzedzenia”. Z tego względu nie jest też w stanie trafnie przeanalizować problem.

We wspomnianej już Dolinie Krzemowej firmy coraz częściej decydują się na pomoc ze strony doradców filozoficznych. Zapotrzebowanie jest ogromne, a lukę tę wypełnić mogą tylko filozofowie. Biorąc pod uwagę popularność coachów w naszym kraju, także polscy filozofowie powinni znaleźć coś dla siebie.

Źródło: Quartz. Foto: TeroVesalainen/Pixabay

Odsłon: 1849 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Q'bot
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-04-25 10:32

  Szczęście nie istnieje...

  Skomentuj

 2. .Alx.
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-04-25 11:56

  Filozofia szczęścia wg koncernów...

  ...To chyba jak sprawić żeby szczęście konsumentów wzrastało proporcjonalnie do ilości wydawanych pieniędzy.

  W przeciwnym razie koncerny nie byłyby szczęśliwe, a taka opcja NIE ISTNIEJE.

  Skomentuj

 3. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-04-25 17:03

  Biznes zrobi z filozofią to samo co Stalin z Marksem.

  Skomentuj

 4. Janushinho
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-03-05 22:24

  Więcej ciekawego o filozofii (głównie nawiązującej do tematyki wolności) można usłyszeć u mnie na kanale Youtube. Zapraszam serdecznie https://www.youtube.com/user/Janushinho/

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!