Aparaty kompaktowe

Fujifilm XF10 - kompakt z sensorem APS-C i wszystko wiadomo (prawie)

opublikowano przez Karol Żebruń w dniu 2018-07-19

Fujifilm do swojej oferty dołączyło kompaktowy aparat XF10 ze stałoogniskowym obiektywem o ekwiwalencie 28 mm i dużym sensorze APS-C dla wysokiej jakości zdjęć.

Czy poświęcilibyście w kompaktowym aparacie obiektyw zoom na rzecz stałoogniskowego jasnego obiektywu jeśli za to otrzymalibyście sensor na przykład APS-C? To istotne pytanie, bo choć zastosować zoom w kompakcie z dużym sensorem się da, choć taka bez zoomu będzie bardziej kompaktowa i może mieć lepszy obiektyw. Drugą opcję wybrali inżynierowie Fujifilm, którzy rozszerzyli serię aparatów X o kompakt Fujifilm XF10 z sensorem APS-C.

Fujifilm XF10 - kompakt z sensorem APS-C

Sensor APS-C to największy typ sensora stosowany w małoobrazkowych aparatach Fujifilm. Taki sam rozmiar ma matryca we flagowym bezlusterkowcu XH1. Fujifilm XF10 to z kolei kompakt dla wymagających użytkowników oczekujących wyjątkowej kompaktowości (XF10 waży jedynie 280 gramów) przy szansie na uzyskanie bardzo dobrych zdjęć. I skłonnych zaakceptować fakt, że będą fotografować przy polu widzenia odpowiadającym jednej ogniskowej 28 mm (obiektyw ma realną ogniskową 18,5 mm) przy jasności f/2,8.

Fujifilm XF10 obiektyw

Poza tym jednym ograniczeniem (a może tylko narzucającą specyfikę fotografowania cechą) Fujifilm XF10 to kompakt, który oferuje spore możliwości. Wyposażono go w 24 Mpix sensor APS-C, który pracuje z czułościami ISO od 200 do 12800 (po rozszerzeniu od 100 do 51200). Spora rozdzielczość sensora pozwala czerpać korzyści z funkcji cyfrowego telekonwertera, który umożliwia uzyskanie zdjęć stanowiących część kadru odpowiadającą polu widzenia obiektywu 35 lub 50 mm. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale może być pomocne.

Ach jest jeszcze jedna słabość. Fujifilm XF10 dysponuje trybem filmowania 4K, ale jedynie przy 15 kl/s. Dlatego jeśli chcemy upłynnić nasze nagrania pozostaje nam rozdzielczości FullHD i 60 kl/s.

Fujifilm XF10 pokrętła kontrolne

Sam aparat oferuje ciekawą, ale uproszczoną ergonomię. Mamy tradycyjne pokrętło wyboru trybów fotografowania i pokrętło kontrolne na górnym panelu. Lekko wybrzuszony uchwyt poprawia uchwyt. Na tylnej ściance mamy swojego rodzaju niespodziankę. Zamiast kilku przycisków naśladujących wybierak wielokierunkowy mamy faktyczny dżojstik. Coś czego spodziewalibyśmy się raczej w aparacie systemowym.

Fujifilm XF10 dżojstik

Fujifilm XF10 - dla miłośników instagramu i obróbki zdjęć na smartfonie

Aparat wyposażony został w tryb 1:1 co samo w sobie nie jest odkrywcze, ale Fujifilm podkreśla wygodę dostępu do tej funkcji, a także obecność trybu komunikacji Bluetooth dla bezproblemowego przesyłania zdjęć po ich wykonaniu do smartfona.

W menu aparatu znajdziemy też oprócz znanych już filtrów obrazu dwa nowe. Rich & Fine, który podnosi żywość barw w centrum kadru i dodaje delikatną winietę. Drugi Monochrome [NIR] symuluje zdjęcia wykonane monochromatycznym aparatem w podczerwieni.

Fujifilm XF10 - niestety to uproszczona wersja X70

Jeśli pamiętacie dobrze historię aparatów Fujifilm, jeszcze nie tak dawno w ofercie tego producenta był model Fujifilm X70. Zaawansowany kompakt z podobnym obiektywem, ale matrycą 16 Mpix, która była wykonana w technologii X-Trans. W Fujifilm XF10 mamy tradycyjny układ filtrów bayera i pokrętło wyboru trybu fotografowania, które bardziej odpowiada amatorskiemu niż zaawansowanemu użyciu.

Ekran podglądu jest zainstalowany na stałe, w X70 mogliśmy go odchylać, nie ma też stopki na zewnętrzną lampę. Te uproszczenia nie powinny znacząco wpłynąć na satysfakcję z wykonanych zdjęć (choć czynią aparat mniej atrakcyjnym), a pozwoliły zmniejszyć cenę wyjściową. Fujifilm XF10 wyceniony jest na 500 euro.

Fujifilm XF10 kolory
Dwie wersje kolorystyczne XF10

Fujifilm umieścił na stronie kilka przykładowych zdjęć, które pozwalają oszacować na co stać sensor XF10 (uwaga duże pliki).

Fujifilm zdjęcie przykładowe zmrok
 

Parametry Fujifilm XF10

 • sensor: 24,2 Mpix APS-C z filtrem Bayera
 • obiektyw: FUJINON 18,5 mm f/2,8 (7 elementów w 5 grupach w tym 2 elementy asferyczne)
 • autofokus: hybrydowy
 • przysłona: od f/2,8 do f/16, 9-lamelkowa
 • czułość ISO: 200 - 12800, rozszerzana do 100 i do 51200
 • migawka: mechaniczna 30 - 1/4000 s, Bulb (do 60 minut), elektroniczna do 1/16000 s
 • tryb seryjny: 6 kl/s (bufor o pojemności 13 zdjęć)
 • tryb wideo: 2160/15p, 1080/60p, 50p, 24p, 720/60p, 50p, 24p, opcja szybkiego filmowania HD
 • ekran podglądu: 3-calowy, dotykowy, 1040 tys. punktów
 • lampa błyskowa: wbudowana, liczba przewodnia 5,26
 • złącza: microUSB, HDMI typu D, mikrofonowe/wyzwalacz (2,5 mm jack)
 • komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth 4.1 LE
 • nośnik danych: pamięć SD/SDHC/SDXC (UHS-I)
 • akumulator: litowo-jonowy NP-95, wydajność około 330 zdjęć
 • wymiary i waga: 112,5 x 64,4 x 41 mm i 278,9 grama (z baterią i kartą pamięci)

Na koniec sonda, która podejmuje pytanie zadane na początku tego tekstu.

Źródło: Fujifilm

marketplace

Komentarze

1
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Niestety Fuji dostaje baty "dzięki" rozwojowi smartfonów. Zresztą jak wszyscy producenci aparatów.
  Pozostaną tylko aparaty pół- i profesjonalne. Zbliżone do lustrzanek i lustrzanki.

  Szkoda, bo mam świetnego X-S1 i to była naprawdę udana koncepcja zooma z dużym, jak na ten segment aparatów, 2/3" sensorem. Niestety nie była kontynuowana.
  Wygląda, że Fuji, jako mniejszy koncern, podzieli los kodaka.