Na topie

G20 w Hamburgu - wezwanie firm technologicznych do walki

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Podczas szczytu G20 liderzy państw wezwali firmy technologiczne do podjęcia walki z treściami nawiązującymi do terroryzmu w Internecie.

G20 w Hamburgu - wezwanie firm technologicznych do walki

A A

Trwa szczyt G20 w Hamburgu. Liderzy państw spotkali się, by porozmawiać na najważniejsze tematy dotyczące obecnej sytuacji na świecie – o systemie finansowym, polityce klimatycznej, medycynie czy migracji i uchodźstwie, ale też o popularyzacji nowych technologii oraz zagrożeniach terrorystycznych. Poruszając ten ostatni temat właśnie do gigantów „naszej”, internetowej branży zaapelowali przywódcy. 

Zaapelowali i zapowiedzieli ścisłą współpracę z Doliną Krzemową oraz technologicznymi firmami z całego świata. Chcą, by pomogli oni w walce z rozprzestrzeniającą się w Internecie propagandą terrorystyczną. To oznacza przede wszystkim monitorowanie ruchu w obrębach portali społecznościowych i innych cyfrowych usług, a następnie kasowanie treści, stanowiących zagrożenie.

Kluczem do sukcesu w walce z treściami terrorystycznymi w sieci (oraz z ich efektami w realnym świecie) ma być sprawna wymiana informacji – zarówno na temat konkretnych osób i akcji, jak i na temat sposobów wykorzystywanych do lokalizowania zagrożeń. Ich źródłem są przede wszystkim: propaganda, planowanie aktów terrorystycznych, finansowanie czy rekrutacja.

„W tym kontekście kluczowe są narzędzia filtrujące, wykrywające i usuwające treści, które dotyczą aktów terrorystycznych” – czytamy w oświadczeniu. Dlatego też więksi i mniejsi reprezentanci przemysłu technologicznego są zachęcani „do dalszego inwestowania w technologię i kapitał ludzki, aby usprawnić te działania”. Wszystko to zaś ma się odbywać z poszanowaniem zasady wolności słowa.

Jest to kontynuacja deklaracji i wezwań z majowego szczytu G7, podczas którego wydano oświadczenie: „Internet jest jednym z najważniejszych osiągnięć technologicznych ostatnich dziesięcioleci, ale też potężnym narzędziem do celów terrorystycznych. Zachęcamy przemysł do podjęcia natychmiastowych działań w zakresie rozwoju i udostępniania nowych technologii i narzędzi do poprawy automatycznego wykrywania treści promujących przemoc i terror oraz zobowiązujemy się do wspierania tych wysiłków”.

Dodajmy, że takie wysiłki zostały już podjęte. Facebook, Microsoft, YouTube i Twitter ogłosiły pod koniec czerwca utworzenie grupy Global Internet Forum to Counter Terrorism, w ramach której wymieniają się informacjami o rozwiązaniach technologicznych i nie tylko.

Źródło: Hacker Noon, G20, inf. własna. Foto: Devanath/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3013 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. KENJI512
  Oceń komentarz:

  17    

  Opublikowano: 2017-07-08 10:22

  Oni lepiej niech zaczną walczyć z prawdziwymi terrorystami - wojskiem i ustawami antyimigracyjnymi, a nie narzędziami do cenzurowania ostatnich prób społeczeństwo do obrony przed inwazją - bo tylko temu będą służyć...

  Bomba - incydent
  Oplucie imigranta - skandal terrorystyczny i rasistowski na skalę europejską!

  Skomentuj

 2. Stashqo
  Oceń komentarz:

  15    

  Opublikowano: 2017-07-08 10:24

  Jakoś dziwnie czuję, że to blokowanie "treści terrorystycznych" jak zawsze skończy się jeszcze większą cenzurą internetu, a w szczególności cenzurą treści i opinii, które nie są zgodne z myślą rządów.

  Skomentuj

 3. Ghola
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-07-08 10:51

  No tak bo najlepiej to kasować wszystko jak leci.

  Nie prościej i rozsądniej jak wyłapie się takie treści to przekazać informacje odpowiednim służbom ? Oni już doskonale będą wiedzieć co z tym zrobić.

  Skomentuj

 4. Hugues de Payns
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-07-08 11:05

  Najpierw niech się wezmą za globalistów,za bardzo popuścili lejce lewackiej dziczy.

  Skomentuj

 5. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-07-08 11:24

  Świetnie, wreszcie stwierdzenia:
  "Posadźcie zagony za domem"
  lub
  "Ciotka Helena przesyła kartofle"
  będą zakazane, bo to przecież wiadomo, że tak tylko szpiedzy i terroryści piszą!

  A poważnie, jeśli ktoś chce coś ukryć, to ukryje i nie ma możliwości, by z tym walczyć, bo zawsze ów ktoś jest krok z przodu.
  Aczkolwiek mnie cieszą powyżej wspomniane zapędy, bo dzięki temu utworzą lub rozwiną się programy, które pozwolą bezpiecznie i anonimowo przesyłać dane na znacznie większą skalę niż np. dzisiejszy TOR. Szczególnie w momencie, gdy owe ograniczenia zaczną dotykać przeciętnych obywateli.

  Skomentuj

 6. kombajn
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-07-08 14:20

  Wystarczy zainstalować sobie PGP (darmowe jest zdaje się GPG) ustawić klucz szyfrujący na 8192 bity i wszystkie agencje z NSA na czele mogą ci nagwizdać. Można bardzo łatwo ustawić sobie korespondencje przez maila szyfrowaną asymetrycznie na poziomie nie do złamania. Uczy się o tym na podstawowym kursie z bezpieczeństwa sieci komputerowych więc brednie o tym że trzeba cenzorować media społecznościowe żeby powstrzymać kontakty terrorystów są wyssane z palca. Poza tym terrorystów nawołujących do dżihadu na facebooku itp nie należy blokować czy usuwać im wpisów tylko należy wtrącać do więzienia.

  Skomentuj

  1. owatanka
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-08 15:03

   Dokladnie dodatkowo wiekszosc gier na androida czy iphona posiada czat wystarczy taka gre zainstalowac i na czacie pogadac i teraz niech agencje szukaja ukrytych przekazow wsrod milionow czatow i szyfrowanych komunikatorow.

   A jeszcze rozne programy p2p pozwalaja na komunikacje jak klienty torrent czy edonkey stara kaza sieci tor przeciez tego jest masa czlowiek z tego nie zdaje sobie sprawy dopoki nie zacznie sie tym interesowac.

   Skomentuj

  2. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-08 19:21

   Nie masz pojęcia w jakim bagnie przyszło Ci mieszkać, Oni już potrafią czytać w myślach...

   Skomentuj

 7. PITUCH1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-09 03:01

  I jak zawsze z ręką w nocniku,
  Koleś na Twicie pisał , że idzie sie wy.... w powietrze ...
  6H potem kapneli się , że pisał prawdę .....

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!