Na topie

Gdzie jest burza - jak to sprawdzić w Internecie i na smartfonie?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Mapa burzowa online i mapa burzowa na smartfona (jako aplikacja) to narzędzia, które pozwalają przygotować się na to groźne zjawisko.

 • Gdzie jest burza - jak to sprawdzić w Internecie i na smartfonie?
A A

Z burzą nie ma żartów. Internet obfituje w narzędzia, które pozwalają się jednak zabezpieczyć przed rezultatami jej działania. Interaktywne mapy pokazują, gdzie jest burza aktualnie i w którym kierunku zmierza front, co z kolei pozwala przewidzieć, czy w naszym mieście zagrzmi, czy też nie. Podpowiadamy, jak to sprawdzić.

Jeśli słyszycie, że w oddali coś grzmi albo też w prognozie pogody zapowiadano, że istnieje możliwość wystąpienia zjawiska w waszej okolicy, można przekonać się o tym, czy zagrożenie jest rzeczywiste, dzięki narzędziom, które nazywają się mapy burzowe. Jakie są najbardziej sprawdzone usługi, czyli serwisy i aplikacje tego typu?

Mapa burzowa – aktualne burze w Polsce

Godna polecenia jest Pogodynka – jest to bowiem oficjalny serwis informacyjny Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. Zawiera aktualne informacje o burzach: tych, które występowały w ciągu ostatnich kilku godzin oraz tych, które mogą wkrótce wystąpić.

burza serwisy

Wyładowania w czasie rzeczywistym pozwala z kolei monitorować serwis LightningMaps, prezentujący dane dostarczane przez przeważnie dobrze poinformowaną platformę Blitzortung. Dzięki mapie z funkcją przybliżania, istnieje możliwość dokładnego sprawdzenia stanu pogodowego w naszej okolicy

Sam Blitzortung zresztą też jest warty tego, by go polecić. Przede wszystkim ze względu na bardzo dużą precyzję wskazań. 

Mapa burzowa na smartfona – aplikacja

Jeżeli szukacie radaru burzowego na smartfona, to znajdzie się też coś dla was. Dla użytkowników iPhone’ów jedną z najlepszych aplikacji jest Burzowo – Mapa burzowa. Ma aktualne dane (i po ostatnich aktualizacjach działa bardzo poprawnie).

burza aplikacje

Użytkownicy smartfonów z Androidem natomiast mają nieco szerszy wybór, przy czym najlepiej sprawdzają dwie aplikacje: Burze nad Polską i Europą oraz Monitor Burz. Oba programiki zawierają solidne źródła informacji i mają przejrzyste interfejsy, ułatwiające obsługę.

Dzięki tym serwisom i aplikacjom można obserwować na żywo burze w Polsce i zawczasu odpowiednio reagować na te informacje. 

Źródło: inf. własna. Foto: WikimediaImages/Pixabay (CC0)

Odsłon: 8588 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. Pingusiowaty
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-11 11:35

  Jak dla mnie najlepszy jest blitzortung.org, najdokładniej pokazuje punkty wyładowań atmosferycznych.

  Skomentuj

  1. gormar
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-11 17:16

   A jak sprawdzasz poprawność miejsc wyładowań?

   Z tego co wiem aplikacja "Burze nad Polską i Europą" korzysta z danych blitzortung.org

   Skomentuj

 2. Eternal1
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-11 12:01

  PIĘKNE, jedne z najpiękniejszych zjawisk.

  BTW, dane statystyczne pokazują że większość osób rażonych piorunem przeżywa ten "uścisk Thora".

  Skomentuj

  1. SebastianFM
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-12 11:50

   Tak, chyba 90%. Natomiast z tego co słyszałem to wiele osób ma po porażeniu różne problemy ze zdrowiem. Kolejnym problemem jest to, że jeżeli nie mają widocznych śladów po porażeniu to spotykają się niedowierzaniem ze strony lekarzy i są uznawane za hipohondryków. W USA jest nawet stowarzyszenie skupiające osoby porażone piorunem.

   Skomentuj

 3. derekpl
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-11 13:16

  sat24.com

  Skomentuj

 4. tls01
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-11 15:16

  radareu.cz

  Skomentuj

 5. FozzY
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-12 09:53

  https://radar-opadow.pl/ - projekt jednej osoby ze strony Polscy Łowcy Burz. Można wybrać szereg danych począwszy od produktu cappi,cmax (radary opadów), wierzchołki chmur eht czy zhail 0 opady gradu. Gorąco polecam.

  Skomentuj

 6. thoorin
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-12 10:09

  Nie wiem czy dobrze to sprawdzam, ale na podstawie tej mapy wyładowań w czasie rzeczywistym to w Rumunii właśnie trwa armageddon.

  Skomentuj

 7. SebastianFM
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-12 11:52

  Ja korzystam z lightningmaps.org. Strona pokazuje na mapie wyładowania z ostatniej godziny więc łatwo można śledzić kierunek przemieszczania się burzy.

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!