Na topie

Gigabyte: nie planujemy niereferencyjnego Radeona RX Vega 64 - bardziej interesuje nas... [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne Tematyka: AMD Radeon AMD Vega Producenci: Gigabyte

Producent podobno bardziej jest zainteresowany konkurencyjnym modelem GeForce GTX 1070 Ti, który zbliża się coraz większymi krokami.

  • Gigabyte: nie planujemy niereferencyjnego Radeona RX Vega 64 - bardziej interesuje nas... [AKT.]
A A

Nadal czekamy na niereferencyjne wersje kart graficznych Radeon RX Vega 56 i RX Vega 64. Niestety, najnowsze doniesienia serwisu Tom’s Hardware nie przynoszą dobrych wieści – firma Gigabyte prawdopodobnie nie opracuje autorskiej wersji wydajniejszego modelu, natomiast słabszy jeszcze stoi pod znakiem zapytania.

Niemiecki oddział Tom’s Hardware skontaktował się z tajwańskim producentem i podpytał o plany wypuszczenia niestandardowych wersji akceleratorów. Vega 64 podobno w ogóle nie jest planowana, ale informatorzy nie wykluczają pojawienia się słabszego modelu Vega 56 (najprawdopodobniej pod oznaczeniem RX Vega 56 Gaming G1).

Decyzja ta ma wynikać nie tylko z ograniczonej dostępności rdzeni, ale też złożonej konstrukcji karty i ewentualnych problemów z organizacją napraw serwisowych (RMA). Drugi powód wydaje się uzasadniony, bowiem modele Vega stanowią łakomy kąsek dla entuzjastów zajmujących się „kopaniem” kryptowalut, gdzie karty są narażone na długotrwałe obciążenie.

Zagraniczne źródła ujawniły jeszcze jedną ciekawostkę - producent aktualnie pracuje nad konkurencyjnym modelem GeForce GTX 1070 Ti. Można zatem podejrzewać, że jego premiera zbliża się coraz większymi krokami (a na rynku od razu pojawi się w niereferencyjnej postaci).

 

Aktualizacja 28.09.2017 23:45

Serwis Hardware.info dotarł do informacji, które sugerują inne plany producenta – autorska wersja Vegi 64 jest planowana i podobno ma ona pojawić się w drugiej połowie października. Czekamy zatem na rozwój sytuacji.

Źródło: Tom’s Hardware, Hardware

Odsłon: 6043 Skomentuj newsa
Komentarze

43

Udostępnij
  1. wojciechu15
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-27 19:19

    Co się dziwić - nikomu by się chyba nie chciało inwestować w rozwój i wdrożenie konstrukcji a później prosić się o rdzenie zamiast przystąpić do produkcji. Szczególnie, że konstrukcja nie należała by do "najlżejszych" przy TDP na poziomie 300W.

    Skomentuj

  2. Eternal1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-27 19:35

    IMO
    V64 to jedynie karta stricte pokazowa wyżyłowana do granic.
    V56 to właściwa VEGA.

    Skomentuj

  3. pavlospll
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-27 19:36

    Vega to porażka.

    Skomentuj

    1. darioz
      Oceń komentarz:

      -28    

      Opublikowano: 2017-09-27 20:09

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Tak jak wszystko z logo AMD!!!

      Skomentuj

      1. pavlospll
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-09-28 00:37

        Bym tak nie powiedział mam obecnie r9 380 4gb i jestem z niej zadowolony, ale myślę powoli o zmianie karty graficznej na lepszą i skończy się chyba na kolejnej generacji nvidi

        Skomentuj Historia edycji

        1. Han44
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-29 11:47

          Jestem zadowolony z czerwonych ale przejdę na zielonych hmmmm.

          Skomentuj

          1. chotnik2
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-09-29 12:50

            @Han44
            masz problemy z czytaniem?

            Skomentuj

          2. Han44
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-09-29 14:32

            Przeczytaj jeszcze raz , pavlospll skomentował darioz i napisał że jest zadowolony z czerwonych ale przejdzie na zielonych - sam sobie zaprzecza, jeśli jest zadowolony to niech weźmie następną generacje czerwonych to wtedy zrozumie jego zadowolenie.

            Skomentuj

          3. chotnik2
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-30 12:11

            Bo jest zadowolony, ale z obecnie posiadanej 380, a nie z tego co czerwoni oferuja obecnie (vega). To chyba nie jest ciezkie do zrozumienia?

            Skomentuj

          4. Zwis88
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-09-30 17:43

            Miałem od 2013 roku R9 290 wersja DD od XFX do niedawna, i jedyne co mogę złego o tej karcie powiedzieć, że była dosyć głośna, tak to byłem bardzo z niej zawsze zadowolony, zmieniłem na GTX 1070 bo obecnie AMD nic nie ma do zaoferowania w tym segmencie, za 1800 zł kupiłem GTX 1070, amd w tym samym czasie sprzedaje 35-40% słabszego RX580 za 1300 zł albo jeśli jest gdzieś Vega 56 to jedynie referent za 2500 zł. Reasumując - świadomy użytkownik kieruje się pragmatycznym wyborem na daną chwilę a nie fanboyostwem

            Skomentuj Historia edycji

          5. BrumBrumBrum
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-10-04 09:48

            "jest zadowolony z czerwonych ale przejdzie na zielonych - sam sobie zaprzecza",
            jesteś w błędzie. po prostu nie powiedział wszystkiego. myśli o zmianie grafiki na silniejszą, niestety wśród silniejszych oferta AMD po prostu mu nie odpowiada. tak trudno się tego domyśleć? będziesz mu grzebał w portfelu?

            Skomentuj

      2. sambaverde
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-29 07:51

        APU potrafi pokazać pazur... jednak niestety AMD olało równo ten segment. Nie ma to jak zainwestować, narobić szumu i samemu dobijać całą koncepcję. Brawo AMD! :P

        Skomentuj

        1. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-10-04 09:53

          Jesteś w ogromnym błędzie. AMD robi dokładnie to co obiecali, i dosyć dobrze trzymają się kalendarza. Z Vegą nie wyszło do końca jak chcieli, bo pojawił się nieprzewidziany problem z uzyskiem, więc chipów jest mało i są dosyć drogie, co się przekłada na cenę gotowych kart.

          AMD jednoznacznie określiło harmonogram:
          1. Ryzen
          2. Vega
          3. gdzieś tam równolegle EPYC (dla tych co nie wiedzą, Intel architekturę x86 64bit realizował na bazie architektury EPIC hehehe)
          4. Laptopowe APU na bazie Ryzen i Vegi, już są przecieki i wyniki są bardziej niż świetne, tu intel leży
          5. Ryzen refresh desktop bez GPU
          6. Ryzen refresh z GPU na desktop czyli APU

          obecnie są w punkcie 3, a punkt 4 jest tuż tuż. było to na niejednym slajdzie, i wszystkie konsekwentnie realizują. dla porównania intel slajdów nie robi tylko czasami zaskakuje. no cóż, pewnie mieliby problem z realizacją. tak niestety jest z Optane, wg. slajdów rynek obecnie powinien być zalany intelowym optane, a faktycznie jest planktonem, chociaż sama technologia jest rewelacyjna.

          Skomentuj

    2. Eternal1
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-09-28 08:20

      Oj z chęcią przygarnąłbym taką "porażkę" jak to nazwałeś.
      Najlepiej V56 w sosie MSI TwinFrozrVI lub coś od Sapphire.

      Mnie wysoki pobór energii nie przeszkadza w TOP-owych kartach, za to dobra kultura pracy jest absolutnie obowiązkowa, stąd parcie na autorskie wersje.

      Skomentuj

    3. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-04 09:42

      "Vega to porażka", nie sądzę. jest to kolejny krok po R9 do sukcesu. Vedze brakuje procesu technologicznego. Poza tym mała Vega w nowym laptopowym APU wg. przecieków jest ok. 2x lepsza od integry Intela, więc to będzie łakomy kąsek.

      Trzeba nam poczekać na Vegę w wersji z rozbiciem na osobne krzemowe kostki tak jak EPYC czy ThreadRipper. Wtedy będzie to miało sens. obecnie Vega jest bardzo droga bo to ogromny chip, przy którego produkcji są ogromne problemy z uzyskiem.

      Skomentuj

  4. Radical
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-27 20:17

    Wow, jak juz nawet producenci nie wierza w vege to niezla jazda...

    Skomentuj

    1. sambaverde
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-09-29 07:51

      Producenci są realistami a nie marzycielami ;)

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-10-04 09:58

        producenci muszą mieć pełne taczki chipów do zamontowania w gotowych kartach. taczki są puste, jest problem z uzyskiem w GF.

        Skomentuj

  5. lkozierowski
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-27 20:23

    Wydajnościowo Vega na tym samym poziomie jest o 25-30% droższa od Nv więc nie ma się czego dziwić

    Skomentuj

  6. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-27 22:24

    Sam mimo mojego zżycia z produktami CZERWONEJ firmy bym nie wybrał na chwilę obecną VEGI i mój MSI R9 290x jeszcze mi posłuży jednak i tak obserwuję rozwój sytuacji bo wszystko może się zmienić i to znacznie po wydaniu pełnej wersji sterowników do tego POTWORA VEGA 56 czy 64.
    Dla chcącego nic trudnego więc ci co znają dobrze specyfikację VEGI także wiedzą ,że nie jest ona w ważnych FICZERACH wspierana odpowiednimi sterownikami dlatego resztę pozostawiam bez komentarze zwłaszcza gdy jeden z nich daje o 260% szybsze liczenie grafiki trówymiarowej a dalej nie jest obsługiwany.

    Skomentuj

    1. sambaverde
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-29 07:52

      Akurat ze sterownikami może być największy problem...

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-04 10:00

      ja też się nastawiam na zakup R9 w wersji GDDR5.

      Skomentuj

  7. ammarmar
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-28 01:33

    Nieładnie tak kopać leżącego.

    Skomentuj

  8. chotnik2
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-28 01:43

    To pozostaje jedno pytanie - ile NVidia zaplacila hindusowi zeby polozyl RTG?

    inb4 minusy - jezeli producent kart graficznych nie chce nawet robic niereferencyjnych modeli (na ktorych ma najlepszy zarobek i mzoe sprzedawac po dowolnej ustalonej przez siebie cenie) to cos to znaczy.

    Skomentuj

    1. Sora_
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-09-28 05:44

      Niby tak, ale popatrz.
      Co tylko rzuca na sklep to znika.
      Podniosa cene o 20% i tak schodzi....
      to po co sie szarpac i kombinowac z autorskimi wersjami ?

      Z drugiej strony AMD faktycznie chyba ma problem z dostawami tych ukladow. Zaprojektowanie nowej karty i dopasowanie chlodzenia (A wiem ze Vega ma duzy apetyt na prad wiec trzeba to porzadnie schodzic) to sa koszty.
      Skoro referenty znikaja jak tylko sie pojawia...

      Skomentuj

      1. Rebelmind
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-28 10:18

        Jeszce chyba nigdy tak nie było, żeby referent był tak rozchwytywany. Nie dziwi mnie, to że brakuje chipów dla partnerów skoro to co jest tak dobrze schodzi.

        Moim zdaniem wielki błąd AMD zrobiło, że znając podwyższone TDP Vegi nie przeprojektowalo minimalnie sekcji chłodzenia w Reference Design. Przecież gdyby taki V56 był minimalnie cichszy pod max obciążeniem i trzymał temp tylko trochę niżej (powiedzmy

        Skomentuj

      2. chotnik2
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-28 16:16

        Referenty znikaja bo ich jest malo.
        I jestem przekonany, ze w wiekossci ida do kopania po tym jak wyszly drivery do kopania.
        Jakos nie chce mi sie wierzyc, ze normalni ludzie kupuja sobie do grania glosnego i goracego referenta do zwyklej grajaco-pracujacej budy.

        Skomentuj Historia edycji

        1. Rebelmind
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-09-29 08:49

          Zwykli ludzie też kupuje V56 referenty, bo darmowy mod biosem z V64 robi z mniejszej Vegi kartę na poziomie gtx 1080. Gorącą, głośną, ale szybką.

          Skomentuj

          1. chotnik2
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-29 12:49

            Zamist kupic za praktycznie te same pieniadze chlodne i ciche 1080? Ciekawa logika...

            Skomentuj

  9. Rebelmind
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-28 09:51

    Żadnych G1 gaming w top. Gigabyte ma tylko szansę przetrwać jeżeli utrzyma poziom z Aorusem.

    Karty powinny wyjsc 2

    * V56 Aorus Gaming (dual fan, minimalnie cichsza I chłodniejsza od referenta) najtańszy na rynku

    *V56 Aorus Xtr (3 wentyle, masywny radiator, podniesione progi napięciowe)

    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-28 16:34

      >* V56 Aorus Gaming (dual fan, minimalnie cichsza I chłodniejsza od referenta) najtańszy na rynku

      Jezeli chodzi o nasz rynek to przeciez to wlasnie robi G1? Jest genralnie najtanszym nie-turbinowym autorskim 1070 i 1080, tylko ze ma 3 wiatraki.
      Windforce 2 wiatrakowego u nas jest malo i wyszedl pozniej niz G1

      >*V56 Aorus Xtr (3 wentyle, masywny radiator, podniesione progi napięciowe)

      Przeciez to jest wlasnie robi Aorus Extereme Edition, wczesniej ta wersja nazywala sie poprostu Extereme Gaming.

      Skomentuj

      1. Rebelmind
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-28 17:21

        Miałem w dłoniach rx 480 od gigabyte, miałem rx 580 brandowanego jako Aorus. Te karty dzieli przepaść pod względem wykonania, a testy pokazują również sporą różnicę w kulturze pracy.

        Skomentuj

        1. chotnik2
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-29 00:17

          Ale jakie wersje miales?
          Xtreme Gaming nie powinien sie roznic od Aorus Extreme (obecnie, nie wiem jakie byly za czasow 480)

          Skomentuj Historia edycji

          1. Rebelmind
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-29 09:03

            Gigabyte Rx 480 G1 GAMING i Gigabyte Rx 580 Gaming (brak G1 w nazwie) to niemalże identyczne karty. AORUS RX 580 8G jest inaczej pomalowany, ale jest to tylko symboliczna zmiana.

            No i jest jeszcze Aorus rx 580 xtr, który to nie miał wcześniej odpowiednika przed refreshem. Mamy tu nadal Windforce 2X, ale już z 100 mm wentylami (a nie 90 mm jak w G1/ 580 Gaming) i zauważalnie większym radiatorem. No i generalnie karta jest lepiej wykonana (widziałem G1, widziałem Xtr).

            Byłbym bardzo kontent gdyby Aorus V64 i V56 wyszły oba w wersji Xtr, bo wtedy jest szansa na flasha biosa ;)

            Skomentuj

  10. chotnik2
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-28 16:22

    Mozecie zaktualizowac artykul - MSI tez nie zamierza zrobic autorskiej wersji.
    http://www.frazpc.pl/aktualnosci/935283,radeon-rx-vega-64---msi-i-gigabyte-bez-autorskich-wersji.html

    "Jak na razie jedynie Asus zaprezentował swoją wersję nowej topowej karty AMD, czyli STRIX Vega 64. Model ten został już przetestowany przez recenzentów i wygląda na to, że karta ta była tylko zabiegiem marketingowym, ponieważ nie przynosi praktycznie żadnych wymiernych korzyści względem referencyjnego wariantu."

    Szalenstwo.

    Skomentuj

    1. Rebelmind
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-28 17:18

      Możecie zaktualizować, że Gigabyte jednak pracuje nad autorskimi V64? ;p

      https://uploads.disquscdn.com/images/f6400b799bff90c1ebb983935cb6a2db364b466a7844f9ca2fc035b924837ec9.png

      Skomentuj

      1. chotnik2
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-29 00:16

        Gdzie tu jest napisane V64?
        Bo nad V56 to mnie nie zdziwi jak pracuja :)

        Skomentuj

    2. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-29 00:09

      News zaktualizowany. Będziemy śledzić ten temat

      Skomentuj

  11. shoken
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-29 04:45

    to dobrze w koncu p-oszli po rozum do głowy i nie beda ogłupiać tymi kartami graficznymi ,ja mam już dośc tego "wyścigu zbrojeń' siedze na 650 ti i mi dobrze ,a żadnej innej karty nie kupie bo mnie wk**wia że sie je wymienia cześcieej niż olej w samochodzie.

    Skomentuj

  12. shoken
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-29 04:46

    Tak JKG
    czyli jeb** karty graficzne

    Skomentuj

  13. shoken
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-09-29 04:49

    A jak jakaś gra mi nie będzie chodziła to oleje to i po prostu tej gry nie kupie ,zaoszczedze troche grosza na inne rzeczy.A nie tylko ciągle o nowa karta ile ma ramu o 4 gb no to fajo ku-puje o nowa o ile ma o 6 gb ooo no to p-ro kozak karta a to ooo 8 gb o ja niemoge co za karta a to ... o 12 gb a tamto 16 gb ... heh matolz do golenia JKG

    Skomentuj

  14. Rebelmind
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-29 08:46

    Jak ktoś kupuje karty z low-endu to powinien się liczyć z tym, że za rok może mu już taka karta w kilku tytułach niedomagac (np przez ilość VRam).

    Skomentuj Historia edycji

  15. Rebelmind
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-29 09:00

    Dubel.