Na topie

GOODRAM C Series: polskie dyski SSD 120 - 480 GB niebawem dostępne w sklepach

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: SSD Tematyka: IFA 2013 Phison Wilk Elektronik Producenci: GOODRAM

Nowe modele przeznaczone są do rozwiązań konsumenckich i charakteryzują się wysoką wydajnością oraz całkiem atrakcyjną ceną.

Wilk Elektronik GOODRAM C Series dyski SSD zdjęcie

AA

Polska firma Wilk Elektronik, z okazji 10-lecia obecności na rynku, wprowadziła do swojej oferty nową serię 2,5-calowych dysków SSD, które przeznaczone są do rozwiązań konsumenckich i charakteryzują się wysoką wydajnością oraz całkiem atrakcyjną ceną.

Nośniki GOODRAM C Series dostępne są w wersjach o pojemności 120 GB, 240 GB i 480 GB. Producent zastosował tutaj 19-nanometrowe kości pamięci Toshiba MLC NAND, 256 MB (120 GB) lub 512 MB (240 i 480 GB) pamięci podręcznej DDR3 oraz kontroler Phison PS3108 – w odróżnieniu od poprzednio stosowanych układów, ten oferuje jeszcze lepszą wydajność przy plikach gorzej podatnych na kompresję (np. filmach HD).

Dyski oferują szybkość zapisu danych do 360 MB/s (120 i 240 GB) lub 470 MB/s (480 GB) oraz odczytu do 500 MB/s (120 GB) lub 520 MB/s (240 i 480 GB). Jeżeli natomiast chodzi o liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę, to sięga ona 42 000 IOPS (120 GB), 62 000 IOPS (240 GB) lub 70 000 IOPS (480 GB).

Seria C charakteryzuje się współczynnikiem MTBF na poziomie 1 mln godzin i średnio pobiera 0,105 W mocy. Producent zastosował tutaj technologie TRIM, S.M.A.R.T. i Garbage Collection, które mają za zadanie zwiększyć niezawodność. Warto również wspomnieć, iż modele te sprawdzą się zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych – ich wymiary wynoszą bowiem 100,1 x 69,85 x 7 mm (w zestawie dodawany jest również adapter do montażu w kieszeni 9,5 mm).

Wilk Elektronik GOODRAM C Series dyski SSD zdjęcie opakowanie

Specyfikacja dysków GOODRAM C Series:

  • pojemność: 120 GB, 240 GB, 480 GB
  • kości pamięci: Toshiba 19 nm MLC NAND
  • pamięć cache: 256 MB DDR3 (120 i 240 GB), 512 MB DDR3 (480 GB)
  • kontroler: Phison PS3108
  • interfejs: SATA 6 Gb/s
  • transfery:
    • 120 GB: 360 MB/s (zapis), 500 MB/s (odczyt)
    • 240 GB: 360 MB/s (zapis), 520 MB/s (odczyt)
    • 480 GB: 470 MB/s (zapis), 520 MB/s (odczyt)
  • liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę:
    • 120 GB: 42 000 IOPS (zapis), 42 000 IOPS (odczyt)
    • 240 GB: 62 000 IOPS (zapis), 53 000 IOPS (odczyt)
    • 480 GB: 70 000 IOPS (zapis), 53 000 IOPS (odczyt)
  • MTBF: 1 mln godzin
  • Pobór mocy: średnio: 0,105 W; w spoczynku: 0,055 - 0,3 W
  • Temperatura: operacyjna: 0 - 70°C; przechowywania: -40 - 85°C
  • wymiary: 100,1 x 69,85 x 7 mm
  • waga: 65 g
  • zastosowane technologie: TRIM, S.M.A.R.T., Garbage Collection

Modele C Series zostały objęte 3-letnią gwarancją producenta, a do sprzedaży powinny trafić jeszcze w tym miesiącu - ich sugerowane ceny prezentują się następująco: 399 złotych (120 GB), 739 złotych (240 GB) i 1400 złotych (480 GB). Między 6 a 11 września w Berlinie odbędą się targi IFA 2013, gdzie Wilk Elektronik publicznie zaprezentuje swoje produkty (w tym najnowsze dyski SSD).

Źródło: Wilk Elektronik

Odsłon: 13078 Skomentuj newsa
Komentarze

30

Udostępnij
  1. lubielsd
    Oceń komentarz:

    23    

    Opublikowano: 2013-08-22 12:18

    Cena Cena Cena :D

    Skomentuj

    1. okar19
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2013-08-22 16:08

      co by nie mówić to jest złodziejstwo - kupujesz dysk 256GB dostajesz 238GB. Gdzie 18GB??!!! Przy 1TB brakuje już 71GB. Zwykłe złodziejstwo.
      Mam gdzieś ten przelicznik, kupuje 256 to ma być 256.

      Skomentuj

      1. michal13225
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2013-08-22 16:17

        Napisz do nich skargę, na pewno będą mieli ją w poważaniu przy wydawaniu kolejnych dysków.

        Skomentuj

        1. okar19
          Oceń komentarz:

          7    

          Opublikowano: 2013-08-22 16:36

          Po prostu denerwuje mnie to. Ludzie są oszukiwani za każdym razem jak kupują jakiś sprzęt elektroniczny wyposażony w dysk. Nigdy nie dostają tyle, ile deklaruje producent. NIGDY.
          Przy 8GB to jakieś 250mb ale przy 4TB to już 275GB!!!!!!! Czy to jakieś jaja?

          Skomentuj

          1. xfire25
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2013-08-22 20:19

            rozmiaR ZALEŻY OD FORMATU PLIKÓW ! :p NTFS , FAT32 . pOZA TYM SIĘ NIE ZNAM I SORRY ZA CAPSLOCK.

            Skomentuj

          2. pablo11
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2013-08-22 22:04

            Ale nikt Cie nie oszukuje... dysk ma tyle bitów ile deklaruje producent... Nawet możesz je wszystkie na nim zapisac... Problem pojawi sie wtedy gdy będzie trzeba je odczytać, a nie będzie wiadomo czy są tam jakiekolwiek pliki... ogólnie dysk będzie miał rozwalony MBR po takim zapisie...

            Skomentuj

          3. shae6666
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2013-08-23 11:59

            Podaj ich do amerykańskiego sądu.

            Skomentuj

      2. Amshel
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2013-08-23 09:02

        hmm a zastanawiales sie kiedykolwiek nad budowa takiego SSD? juz Ci wyjasniam gdzie jest brakujace 18 GB. okolo 10%-15% pojemnosci "obcina" sie na zapas. tak aby w miare zuzywania sie komorek pamieci Twoj dysk mial nadal 238 GB a nie coraz mniej i mniej :)

        @xfire25: troszke pomieszales. rozmiar dysku nie zalezy od rodzaju zastosowanego systemu plikow a od 1) rozmiaru tablicy alokacji, 2) ilosci partycji logicznych na nosniku.

        Skomentuj

      3. rrrrrr
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2013-08-23 11:25

        Przy HDD też tak nie masz i nie miałeś - 160GB na naklejce przekłada się na jakieś 137GB po sformatowaniu. Więc rozumiem, że teraz będziesz płakał pod każdym newsem z HDD?

        Skomentuj

      4. q23main
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2013-08-29 09:47

        Wyjaśnienie jest bardzo proste, aczkolwiek jest to typowe świństwo marketingowe:

        w jednostkach SI przedrostki:
        'G' (giga) to 1000 * M
        'M' (mega) to 1000 * K
        itd.

        w świecie informatycznym natomiast:
        'G' (giga) to 1024 * M
        'M' (mega) to 1024 * K
        itd.

        Proszę zwrócić uwagę na liczbę 1024 (2 ^ 10), ponieważ ona wprowadza całe to zamieszanie. A teraz krótkie równanie

        Dysk ma 256 giga "ludzkiej" pojemności:
        256 * 1000 * 1000 * 1000 bajtów

        W komputerze widzimy natomiast pojemność informatyczną:

        256 000 000 000 / 1024 / 1024 / 1024 = 238,42 gigabajta

        I wszystko jasne...
        Nie jest to kłamstwo, tylko "nagięcie prawdy" ;)
        Mnie też strasznie to irytuje

        Skomentuj

  2. KarielG0
    Oceń komentarz:

    -30    

    Opublikowano: 2013-08-22 12:25

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Juz widze posty pseudopatriotow: Kup polski dysk SSD! Wspieraj polska firme!

    Skomentuj

    1. Inferus
      Oceń komentarz:

      12    

      Opublikowano: 2013-08-22 12:32

      Przestań brać ten towar co bierzesz, to nie będziesz już widział rzeczy, których nie ma.

      Skomentuj

    2. kombajn
      Oceń komentarz:

      13    

      Opublikowano: 2013-08-22 12:45

      Ależ skąd żeby wspierać Polską gospodarkę trzeba kupować wyłącznie Tajwańskie dyski . Wyłącznie!!! Niemcy już dawno to odkryli i dlatego żaden Niemiec w życiu nie kupi np niemieckiego samochodu.
      Na zakończenie mały cytacik "Idź sobie pójdź do kuch przytrzaśnij sobie łep drzwiami od lodówki i niech ci się objawi cała prawda..." Panie od pseudopatriotów.

      Skomentuj

      1. swiru69
        Oceń komentarz:

        -4    

        Opublikowano: 2013-08-22 18:45

        Ciekawe czy ty byłeś chociaż w Niemczech.... Chociaż z twojego postu wynika, że nie za bardzo.

        Skomentuj

        1. kombajn
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2013-08-22 21:01

          Na przestrzeni ostatnich 17 lat bywałem w Deutschlandzie wielokrotnie. Rodzice mieszkają w Hamburgu. Natomiast z twojego wpisu wynika że nie wiesz co to jest wyrażenie ironiczne. Radzę zastanowić się nad powrotem do szkoły.

          Skomentuj

  3. zawmen
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2013-08-22 12:26

    liczyłem na bardziej atrakcyjne ceny a tak nic specjalnego

    Skomentuj

  4. kombajn
    Oceń komentarz:

    16    

    Opublikowano: 2013-08-22 12:33

    No ciekawe niby współczynnikiem MTBF na poziomie 1 mln godzin a gwarancja ledwo na 3 lata hehe nie ma to jak dobry marketing. Jakby MTBF (średni czas bezawaryjnej pracy) była naprawdę choćby zbliżona do tego miliona godzin (~114 lat) to przecież spokojnie mogli by dać dożywotnia gwarancje, prawda?

    Skomentuj

    1. disturbedone
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2013-08-22 13:15

      dlaczego go minusujecie? dobrze prawi!

      Skomentuj

    2. hideo
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2013-08-22 14:07

      zapoznaj się co oznacza i jak się bada MTBF i będziesz wiedział że wcale nie oznacza jednego dysku działającego przez milion godzin, raczej oznacza ile procent dysków w ciągu roku ulegnie awarii, czym wyższe mtbf tym mniej dysków zdaniem producenta padnie rocznie ale nie jest to informacja wiążąca ani gwarancyjna więc należy traktować to w miarę luźno, MTBF bada się na podstawie całej serii dysków pracujących przez określony okres czasu (ale nikt nie bada dysków przez 35lat hehe)

      Skomentuj

      1. kombajn
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2013-08-22 14:16

        W takim razie to określenie aby było precyzyjne i nie wprowadzało ludzi w błąd powinno się nazywać prawdopodobieństwo awarii i być podawane w procentach

        Skomentuj

        1. hideo
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2013-08-22 14:28

          tak, przypuszczam prawo żadne tego nie reguluje stąd jest jak jest, to że w próbie ileś dysków padnie a większość przeżyje i producent sobie to podliczy nie jest dokładne bo brakuje tu zużycia się elementów wskutek dłuższej pracy wieloletniej, to tak jakby ktoś powiedział że Toyota wytrzyma 40 lat jazdy bezawaryjnie bo w ciągu roku pierwszego tylko mniej więcej 2% aut się zepsuło czy coś w tym stylu, kumasz :)

          Skomentuj

          1. kombajn
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2013-08-22 14:37

            Przykład z samochodem jest jeszcze trafniejszy niż myślisz. Wiesz jak producenci wyliczają średnie zużycie paliwa? Stawiają auto na rolkach i rozkręcają silnik do odpowiednich parametrów a to co wyjdzie zapisują jako spalanie w mieście, trasie i cyklu mieszanym. Chyba nie muszę mówić jak to się ma do rzeczywistości ;)Jednym słowem jesteśmy robieni w bambuko w wielu aspektach życia.

            Skomentuj

          2. maker
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2013-08-22 15:24

            Bo liczy się zysk a zysk jest tylko wtedy gdy produkt się dobrze sprzedaje a produkt się dobrze sprzedaje jeżeli wciskami mały "kit" klientowi, który tak naprawdę nie jest kitem bo małym druczkiem przecież było napisane, że testy wykonywane były w warunkach laboratoryjnych.

            Skomentuj

  5. Zwierzak
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2013-08-22 15:56

    Podstawowym wyznacznikiem jakości i trwałości produktu jest czas gwarancji producenta i WARUNKI gwarancji (koszty związane z serwisowaniem np. samochody itd). Niektórzy producenci dają opcję przedłużenia gwarancji za opłatą. Zwykła kalkulacja. Pewnie z zyskiem dla producenta.

    MTBF ładnie wygląda na papierze, ale użytkownikowi nic to nie daje, w przeciwieństwie do czasu trwania gwarancji.

    Skomentuj

    1. marcin1ja1
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2013-08-22 17:35

      Właśnie to miałem napisać. Im producent daje dłuższą gwarancję tym jest pewniejszy, że produkt ten będzie tyle lat chodził bezawaryjnie. Dodatkowo jak wspomniałeś, warto czytać warunki gwarancji. Niektóre zapisy powodują to, że gwarancją nie objęte są wady, które mogą się najczęściej przydarzyć danemu produktowi.

      Skomentuj

      1. pablo11
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2013-08-22 22:09

        Z dyskami SSD to jest tak że wykorzystują się one z zapisem... wystarczy że zapiszesz 1MB danych na każdje komórce na poczatku dysku a masz pewnośc 100% że żadna z nich nie będzie działać...

        Skomentuj

    2. hideo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2013-08-22 19:30

      niby tak ale z tym różnie bywa i często są produkty gorsze które dłuższą gwarancją mają zamiar przyciągnąć klienta bo producent postanowił po prostu zainwestować kasę w gwarę zamiast w obniżkę cen itp.

      Skomentuj

      1. Zwierzak
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2013-08-22 20:08

        Wtedy częściej klient reklamuje sprzęt i niby ma go na gwarancji, ale dłużej sprzęt leży w serwisie.

        Skomentuj

    1. ariens
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2013-08-23 17:21

      Mi padły dwie karty microsd od nich. Jedna 8 i druga 16GB.
      Mimo że mam 4 moduły ram od nich, które działają już długo bez zastrzeżeń, już im nie zaufam.

      Skomentuj

      1. Anavrin990
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2013-08-26 00:37

        Korzystać z komputera nie umiecie widocznie hehe.I gdzie tu wspieranie swojego rynku.Phi