Na topie

Google+: nowa gigantyczna sieć społecznościowa

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Internet Producenci: Google

Google od dawna nie jest już kojarzone wyłącznie z wyszukiwarką, a jej polityka wydaje się dążyć do jednego podstawowego celu – opanować internet. Gigant z Mountain View podbija jedne po drugich kolejne sektory sieci i przyszedł czas, na jednego z najpotężniejszych konkurentów – Facebooka. Długo oczekiwany Google+ jest bardzo funkcjonalnym portalem społecznościowym, który odebrać ma koronę dziełu Marka Zuckerberga… i naprawdę nie jest bez szans.
 

AA

Strona główna profilu w Google+
 

Usługa Google+ została zaprojektowana na zasadzie kręgów społecznych użytkowników, nazwanych +Circles. Użytkownik będzie mógł dzięki temu stworzyć swoją własną sieć kontaktów, dzieląc swoich znajomych na poszczególne kategorie (jak praca, rodzina, koledzy). Pozwoli to udostępniać swoje treści tylko tym osobom, którym chcemy je przedstawić, a nie od razu całej społeczności. Aby nie sprawiało to większego kłopotu, dodawanie i usuwanie kontaktów z poszczególnych grup odbywać będzie się na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Jak zapowiada Google, nie będą nakładane żadne ograniczenia jeśli chodzi o ilość i nazewnictwo takich kręgów.
 

Google+ Circles - kręgi znajomych

Google+ Circles - kręgi znajomych
 

Co najważniejsze, Google+ będzie współpracowało z innymi usługami tej korporacji. I tak, do naszego profilu w serwisie będziemy mogli bez najmniejszych problemów dodać znajomych zapisanych w Google Contacts (czyli m.in. tych, których mamy w Gmailu). Zapowiedziano też, że rozważana jest możliwość bezpośredniego importowania ważnych kontaktów z usług firm Microsoft oraz Yahoo. Najprawdopodobniej, co zresztą nie powinno nikogo dziwić, nie będzie jednak możliwości przeniesienia kontaktów z Facebooka, co może być sporym utrudnieniem dla osób, mających sporą ilość znajomych w tym serwisie.

Sam import kontaktów z konta Gmail nie daje nam jednak żadnych informacji społecznościowych na temat danego użytkownika, bowiem konto mailowe nie równa się kontu Google+.
 

Sparks pozwoli na wyszukiwanie, udostępnianie oraz śledzenie tematów według kategorii

Sparks pozwoli na wyszukiwanie, udostępnianie oraz śledzenie tematów według kategorii

Google Sparks - podstrona
 

Kolejną interesującą usługą Google+ będą „iskry” (Sparks). Pozwoli ona na wyszukiwanie, udostępnianie oraz śledzenie tematów z interesujących nas kategorii. Poza ręczną metodą dobierania takich kategorii, Google będzie zbierać informacje i wyświetlać wyniki na podstawie działania w serwisie naszych znajomych i materiałów, przy których kliknęliśmy przycisk „+1”, który jest coraz częściej spotykany i jest odpowiedzią na facebookowe „Lubię to”.
 

Znaczniki Google+
 

Usługa „Hangouts” to już typowa opcja społecznościowa, służąca do prowadzenia rozmów internetowych. Pozwoli ona na przeprowadzanie wideorozmów i jak zapowiada Google ma zdetronizować konkurencyjne komunikatory. Co ważne, metoda ta pozwoli na prowadzenie rozmowy z kilkoma znajomymi jednocześnie (konferencja).
 

Hangouts - wideorozmowy w serwisie Google+

Hangouts - wideorozmowy w serwisie Google+: okno rozmowy

Hangouts - wideorozmowy w serwisie Google+: konferencja
 

Podstrony serwisu Google otrzymały nowy pasek nawigacyjny, utrzymany w odcieniach szarości. Poza zmianą kolorystyczną, po zalogowaniu się na swoje konto Google+, pasek ten znacznie ułatwi kontrolę nad swoim profilem. Otrzymamy dzięki niemu łatwy dostęp do narzędzi oraz funkcji udostępniania treści.

Jeżeli jesteśmy już przy udostępnianiu, warto przyjrzeć się tej jakże ważnej i popularnej w serwisach społecznościowych funkcji. Google+ pozwoli na publikowanie i oznaczanie swoich materiałów. Warto też wspomnieć, że serwis będzie wyposażone w edytor online, dzięki któremu zretuszujemy lub w inny sposób poprawimy naszą fotografię. Poza naszymi materiałami w zakładce fotografie, pojawią się tam także zdjęcia, na których zostaliśmy oznaczeni.
 

Zdjęcia w Google+

Google+ będzie też kompatybilne z urządzeniami mobilnymi. Aplikacja przeznaczona na smartfony i tablety pozwoli na umieszczanie informacji, publikowanie materiałów oraz czat i to zarówno z jednym użytkownikiem, jak i grupowy. Takie rozmowy konfernecyjne będą możliwe dzięki usłudze Huddle.

Google+ Huddle - czat grupowy

Aktualnie, serwis Google+ jest w fazie zamkniętych beta-testów, mających na celu sprawdzenie poprawności działania wszystkich usług nowego portalu społecznościowego. Czy nowy serwis koncernu Google będzie realnym zagrożeniem dla niesamowicie popularnego Facebooka, a może wręcz go przebije, czy jednak podzieli los poprzednich prób wkroczenia w ten sektor giganta z Mountain View (Orkut, Buzz, Wave)? Co sądzicie?
 

Więcej o Google:

Źródło: Mashable, Huffpost, serach engine land, Google, inf. własna 

Odsłon: 15289 Skomentuj newsa
Komentarze

49

Udostępnij
  1. Enpeiks
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 20:00

    Walka może być ciężka jednak raczej Google+ nie przebije rozreklamowanego na masową skalę Facebook'a.

    Skomentuj

    1. bchrubas
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-06-29 20:55

      Nie byłbym taki pewny. Moda szybko się zmienia a google potrafi sie przyłożyć do promowania swojego produktu

      Skomentuj

      1. angelboy
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-06-29 23:24

        dokładnie :) najpierw epuls, grono, fotka a potem nk i facebook, gdzieś po drodze jeszcze myspace i twitter a tak naprawdę to każdy przeciętny człowieczek ma przynajmniej dwa konta na którychś z tych portali ;)

        Skomentuj

        1. xfire25
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-06-29 23:28

          ten przeciętny człowieczek - podchodzi pod rasizm bo w afryce nie wiedzą co to jest ^^

          Skomentuj

          1. mefiu2000
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-06-30 01:46

            Nie zapominajmy o antysemityzmie. Są w Afryce zapewne również czarne dzieci pochodzenia żydowskiego bez dostępu do internetu...a kto wie może i niepełnosprawne....

            Skomentuj

    2. DustEater
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-06-30 09:09

      ale to wygląda jak facebook xD

      Skomentuj

  2. Evil_Genius
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 20:00

    Czekamy na niebieski przycisk FUCK IT!

    Skomentuj

    1. kurzi5
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-06-29 22:47

      +1

      Skomentuj

  3. sosite
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 20:04

    Szkoda, że zamiast "+1" nie ma po prostu "++" ;).
    Ja właśnie dzisiaj zauważyłem zmiany wyglądu w Google (m.in. google maps) i muszę przyznać, że podoba mi się ten nowy interfejs :).

    Skomentuj

    1. Warmonger
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-06-29 20:28

      :D

      Facebook bywa przydatny, ale jednocześnie niszczy kontakty bezpośrednie. Kiedyś można było z kimś po prostu pogadać, teraz liczy się tylko statystyka nabitych lajków i komentarzy. Nigdy nie wiesz też, czy wiadomością zainteresują się dokładnie te osoby, które powinny.

      Inna sprawa, że Myspace cały czas stara się upodobnić do Facebooka. W rezultacie połowa opcji nie działa albo jest w ciągłej przebudowie, a w efekcie pies z kulawą nogą już nie zagląda na mój profil. Co prawda statystycznie ruchu jest więcej, ale praktycznie - nie.

      Skomentuj

  4. Skaza
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 20:07


    Wolałbym guziczek : [I don't care!]

    Skomentuj

  5. infinitimind
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 20:47

    Który to już portal Google 2? 3? 4? ?? ;)

    Skomentuj

  6. Dragoslaw25
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 20:48

    Trolololol! A uj mnie to obchodzi? :D

    Skomentuj

    1. mac88
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-06-29 21:13

      Ciebie nie musi, ale tysiące akcjonariuszy Google jak najbardziej :)

      Skomentuj

      1. Istvan
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-07-01 08:49

        Rynek dyskontuje wszystko.

        Skomentuj

  7. Lamowaty
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 20:52

    Cóż pieniądze będą z tego nie małe, jednak to kolejny portal, które ja uważam za lekko mówiąc dziwne, a może bardziej ludzi i ich zachowania na takich portalach.

    Skomentuj

  8. logoth
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 21:18

    nie rozumiem facebooka, moze google bedzie sensowniejszy.

    Skomentuj

  9. logoth
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 21:18

    nie rozumiem facebooka, moze google bedzie sensowniejszy.

    Skomentuj

    1. R2rrO
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-06-29 21:26

      W obu przypadkach, chodzi o pozyskanie jak największej ilości informacji o zarejestrowanych użytkownikach :]

      Skomentuj

      1. Yezos
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-06-29 22:03

        Żyj dalej w przekonaniu że jesteś tak zajebisty iż każdy chce wiedzieć o Tobie wszystko :)

        Skomentuj

        1. R2rrO
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-06-29 22:57

          Chce żyć w przekonaniu, że nie jestem i nikogo nie obchodzę - dziś to luksus, na który niewielu może sobie pozwolić :]

          Skomentuj

  10. lukaszbik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 21:39

    A jak dla mnie to dobrze ze facebookowi rośnie konkurencja może to wpłynie na ich politykę. Kiedy Google głosiło że stworzy własną przeglądarkę też każdy to hejtował a dzisiaj?? Poczekamy zobaczymy :D

    Skomentuj

  11. arekdbz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 21:43

    Jestem jak najbardziej za. Interfejs facebooka jest beznadziejny. Przez tą ich całą tablicę mam poczucie, że panuje tam totalny chaos. A z tego co widzę w google+ wszystko jest ładnie poukładane i czytelne. Funkcjonalność przede wszystkim.

    Skomentuj

    1. git444
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-06-29 22:05

      Policzyles mnie juz? Moge reke opuscic?:D

      Skomentuj

      1. mac88
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-06-29 23:26

        14 minut! - gratki, długo wytrzymałeś :)

        Skomentuj

    2. maker
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-06-29 22:33

      Powiedz kogo interesuja Twoje wywody ;]. Chcesz masz konto na facebooku nie chcesz to ... sam sobie dopowiedz ;].

      Skomentuj

  12. krAkj0
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 21:58

    heh google wave tez mial zrewolucjonizowac internet c'nie?

    Skomentuj

  13. BlackTower
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 22:27

    Dla mnie te wszelkie portale społecznościowe są co najwyżej książką telefoniczną XXI wieku. Myślę, że przy braku jakichkolwiek danych można się czuć bezpiecznym :)

    Skomentuj

  14. Gasek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 22:31

    A dlaczego google nie mogło przebić się ze swoimi produktami? Bo interfejs był po prostu BIAŁY - to ludzi odstrasza i tyle.

    nie, nie mam facebook'a itp.

    Skomentuj

  15. malkolmzg
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-29 23:44

    moim zdaniem, dużym atutem będą wideokonferęcje z kilkoma osobami za free, to da dużego kopa skype.

    Skomentuj

  16. creative357
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-30 12:58

    hmm nie wiem nie wiem tak szczerze to wolałem czasy bez tak bardzo rozpowszechnionego internetu i komputera (czyli już jakieś 6, 7 lat temu) teraz to nawet do kolegi wstyd pójść, bo przecież mogłeś się przez gg spytać i wielkie oburzenie od strony kolegi
    Ja co prawda mam konto na facebooku, mam też na nk, ale tam rzadko wchodzę, na epulsie też miałem, ale już zeszedł na psy.
    I tak ogólnie ten świat schodzi na psy.

    Skomentuj

  17. CHUDYxp
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-06-30 23:22

    Dobra dobra była fotka.pl następnie wielki bum na naszą klasę a teraz cały plebs siedzi na facebook przynajmniej wiem co będzie następne google+ . Ludzie co raz wrzucone do neta nie wychodzi z niego nigdy wasi przyszli pracodawcy wstukają w google wasze imię i nazwisko i wiedzą o was wszystko

    Skomentuj

  18. KMyL13
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-01 12:42

    hmmm - szczerze news mnie zaciekawił nowym portalem xD Co prawda mam tylko konto na nk.pl, którego używam tylko do korespondencji, albo do oglądania "ładnych" zdjęć !) ... Na "fejsbuka" wleciałem... i wyleciałem w ok. 15 minut po prostu mi nie spasił... A ten Google+... No IMO nazwa jest bardzo głupia :/ Może to zmienią... I po screenach widzę dość duże podobieństwo do FB'a...

    Raczej się tam nie zapiszę...

    @CHUDYxp

    A jeżeli taki pracodawca znajdzie mój profil na takiej, powiedzmy nk.pl to co ?! Zobaczy trzy fotki, może jeszcze te, na których mnie ktoś przykleił pinezką i...w sumie tyle. Pamiętnika tam nie prowadzę, jakichś szczegółowych danych o wykształceniu, kartotece itp. też nie umieszczam...

    Albo niejasno się wyraziłeś, albo masz lekką paranoję...

    Skomentuj

  19. krolik_beny
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-01 14:00

    No cóż... moda na te portale jest i powstaja jak grzyby po deszczu. Widać jest zapotrzebowanie.

    Jestem na NIE. Czemu? Mam konto na NK i FC i to mi starczy, zwłaszcza, zę zaglądam tam dość rzadko. Czemu je mam? A no dlatego, ze czasem, bardzo rzadko trzeba się skontaktować z kimś, do kogo nie mam nr te. czy gg bo nie utrzymuję jakiś bliższych kontaktów albo nie widziałem kogoś od kilku lat. Inne zastosowania tego portalu mnie nie bawią. Więc moje ogranicza się do wejścia, zobaczenia czy ktoś coś napisał i wyjścia. Około 10sek. mi to zajmuje. I tyle. Na żadnym googlu się nie będę rejestrował bo nie widzę sensu.

    No ale moda na Nk była, teraz FC rządzi, jutro będzie Google+ :) I pewnie wilu na to pójdzie, bo znam ludzi, którzy tam ciągle siedzią na NK czy FC grając wte głupie gry albo podziwiając foteczki znajomych. A jak widzę, te wszystkie sweet focie albo zdjęcia z nowym autem to po prostu bardziej mnie odpycha od tych portali. Nie skasowałem kont ylko z powodu jaki wymieniłem wyżej...

    Skomentuj

  20. Eszii
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-01 14:59

    bleh, już mi się niedobrze robi od tych wszystkich portali społecznościowych

    Skomentuj

  21. Dragonik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-01 15:39

    Mogliby już skończyć z tymi portalami społecznościowymi raz na zawsze.

    Skomentuj

    1. krzyziu
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-07-01 19:54

      Poprawka mała - Tobie ma służyć do tych rzeczy. Niektórzy potrzebują bardziej funkcjonalnych urządzeń a niekoniecznie chce im się targać ze sobą wszędzie netbooka/nootebooka.

      Skomentuj

    2. logoth
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-07-01 23:33

      smartphone do ebookow, audiobookow, kalendarza, youtube, gierek w autobusie, mapy, zdjec, kamery. potem telefon+sms.

      Skomentuj

  22. wojtek007
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-01 17:15

    Kolejna podróba facebooka...

    Skomentuj

  23. leoxxx
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-01 18:42

    A ja nie mam konta nigdzie, czyli nie istnieje?

    Skomentuj

    1. creative357
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-07-01 19:41

      Z przykrością stwierdzam, że dla nie których tak

      Skomentuj

  24. Marked
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-01 19:43

    Te całe portale to tylko chwilowa moda i jak każda kiedyś przeminie :)

    Skomentuj

  25. Kropeczka
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-01 23:22

    No i wydało się, jestem nienormalna.
    Nie mam konta na żadnym z portali i mieć nie będę.
    Nie brakuje mi tego, brakuje mi czasu. Mamy piątek blisko północy i weekend szykuje mi się rozrywkowy na kilku imprezach z przyjaciółmi.
    I normalnie jest mi wstyd, że nie będę siedzieć sama w pokoju przed ekranem monitora i komunikować się z ludźmi o których dawno zapomniałam klikając w klawiaturę.

    Ale pokładam wiarę w medycynę i postęp nauki. Może da to się leczyć.

    Póki co na weekend: kino, klub, spotkanie z kilkoma koleżankami i babskie ploteczki, ognisko odpadnie, bo pogoda jest błeeee.
    Normalnie jaskiniowiec ze mnie, żadnego face,NK, nawet GG nie.
    Ale ja jestem gatunkiem skazanym na wymarcie - a do tego jeszcze myślę samodzielnie, a nie przez panią/pana z TV - toż to gorsze od jakiejś ....filii.
    Tacy jak ja to zakała postępu XXI wieku. A może odwrotnie ??? ;P

    Skomentuj

    1. andi17xl
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-07-02 02:44

      Dobrze znasz swoją wartość :) i to jest dla mnie WIELKĄ ZALETĄ
      Także nie oglądam telewizji(reklam) bo teraz w tv to "oglądam sobie reklamy a tu nagle film...WOW" ;)
      Ja mam konto na Facebook ponieważ czasem ktoś udostępni fajną piosenkę lub fajny obrazek z kfejk.pl MAM tylko realnych znajomych... (choć czasem zastanawiam się czy to moi znajomi) Nie na widzę pychy i pustych plastików dlatego po paru miesiącach na samym początku istnienia naszej-klasy nie mylić z nk.pl było fajnie normalnie później zaczęła się giełda PYCHY i pokazy jaka to ja nie jestem EXTRA...

      Już wkurza mnie Facebook powoli Tablica to istny burdel! nic ciekawego nie ma na niej trzeba filtrować info żeby znaleźć coś fajnego...

      Lubię to! jest tak denne jak teksty które zdobywają mega popularność... Widać jak puste i głupie są nastolatki i dzieci reklam...

      Coż więcej mogę rzec. Portal społecznościowy jest fajny do czasu gdy nie zacznie się na niego wpychać PUSTY PRAGNĄCY SŁAWY ROZGŁOSU i SZTUCZNEJ AKCEPTACJI Lud...

      Polecam wiocha.pl tam są co smakowitsze kąski:)

      Skomentuj

  26. amb00
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-03 18:13

    Ciekawe co jeszcze google wymyśli.

    Skomentuj

  27. mutissj
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-03 22:38

    nie wygrają z facebookiem ;]

    Skomentuj

    1. andi17xl
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-07-04 00:22

      A ja mam w nosie twarzo książkę ;) nie lubie mody wiec idę do google:)

      Skomentuj

  28. mateXone
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-04 07:01

    W końcu realna alternatywa dla Fejsbuka ;)

    Skomentuj

  29. bobekk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-07-04 10:11

    testuje od kilku dni i muszę stwierdzić że to jest to czego szukałem. brak natrętnych opcji znanych z FB, usunięcie konta jest proste i link nie jest ukryty za gąszczem opcji (hello FB), prostota działania i szybkość, kolejny plus to aplikacja na androida świetnie działa i spełnia swoją funkcję (brakuje kilku dodatkowych opcji ale to faza beta dopiero)

    Circles działa tak jak powinno. Fajna opcja bo nie zawsze chcemy żeby wszyscy nasi znajomi czytali i oglądali wszystkie nasze wpisy.

    Ogólnie 8/10 :) jeśli można tak to sklasyfikować :)
    Polecam