Na topie

Half Life odpalony na 8x 3Dfx VooDoo 2 w SLI

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

3Dfx Voodoo 2 to legendarna karta graficzna. Jednemu z fanów firmy udało się zbudować konfigurację składającą się z ośmiu takich chipów.

  • Half Life odpalony na 8x 3Dfx VooDoo 2 w SLI
A A

Nasi starsi czytelnicy zapewne jeszcze pamiętają akceleratory 3Dfx Voodoo, które stanowiły poważną konkurencję dla pierwszych kart Nvidii. Sporą rewolucję przyniósł model Voodoo 2, oferujący dużo wyższą wydajność i wprowadzający technikę łączenia kart SLI. Co jednak powiecie na konfigurację zbudowaną z… ośmiu układów graficznych Voodoo 2?

Ross Tregemba zbudował komputer z czterema kartami graficznymi Quantum3D Obsidian 2 200SBi (każda z nich wykorzystuje dwa układy graficzne 3Dfx Voodoo 2). Wykorzystane karty na przełomie lat 90. i 00. miały służyć symulacjom wojskowym.

Potencjał zbudowanej konfiguracji zademonstrowano w grze Half Life - dla współczesnych kart nie stanowi ona jakiegokolwiek wyzwania, ale kiedyś trzeba było dysponować konkretnym sprzętem (zwłaszcza do odpalenia jej w anti-aliasing ). Zobaczcie sami co z tego wyszło.

Tregemba zapowiedział, że w przyszłości będzie publikować kolejne filmiki ze sprzętem. Jesteśmy ciekawi dalszych pomysłów na wykorzystanie platformy.

Źródło: TouTube @ Ross Tregemba, HardForum (foto)

Odsłon: 12417 Skomentuj newsa
Komentarze

23

Udostępnij
  1. abukiewicz
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2019-03-12 16:21

    To doskonale ukazuje jakie postępy osiągnięto w elektronice przez ostatnie 20 lat. Teraz telefon ze średniej półki cenowej ma większą wydajność, niż te karty z tamtych czasów

    Skomentuj

    1. bullseye
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2019-03-12 16:48

      Owszem, telefon ma wyższą wydajność, a gry lepsze rozdzielczości - ale co z tego skoro nie mają żadnej grywalności ? Duża część gier poza oprawa graficzna oferuje malo

      Skomentuj

      1. awesome1337
        Oceń komentarz:

        -4    

        Opublikowano: 2019-03-12 17:13

        w kiepskie gry grasz w takim razie

        zreszta, jedno nie wyklucza drugiego

        Skomentuj

  2. darioata
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-03-12 17:13

    Teraz trzeba miec podobna konfiguracje ale z czterema RTX 2080 aby odpalic gre z Raj Traicingiem w czasie rzeczywistym w 4K i 60 fps!

    Skomentuj

    1. MaNiAc
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-12 17:46

      Tylko po co to komu?

      Skomentuj

      1. randallandhopkirk
        Oceń komentarz:

        10    

        Opublikowano: 2019-03-12 18:44

        Po co w ogóle komuś akceleracja 3D, przecież nadal można jechać na sprite'ach.

        Skomentuj

        1. kombajn
          Oceń komentarz:

          8    

          Opublikowano: 2019-03-13 05:02

          sprity były dobre te cale 3D to jakaś przejściowa moda, to się nie przyjmie ;)

          Skomentuj

    2. abukiewicz
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2019-03-13 08:45

      tylko ze można połączyć tylko 2 karty z serii RTX, chyba ze coś zmienili a mi umknęło

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-03-13 10:00

        sam windows10 ze swoim DX12 potrafi pogodzić ze sobą wiele kart i to różnych producentów. to samo masz w Vulcan. chyba że sterownik do grafiki złośliwy, wtedy da bloka.

        Skomentuj

  3. pawluto
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2019-03-12 19:39

    Pierwszą grą którą odpaliłem na 3dfx był Turok.

    Half Life grało się bez 3dfx rewelacyjnie.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-03-12 21:01

      Podobnie - tez pierwszą grą był turok który zrobił na mnie niesamowite wrażenie jesli chodzi o efekty ;)
      Dziś wygląda zabawnie jak się to ogląda.
      Poźniej była jakaś samochodówka pod natywnego glide a na koniec quake2 ;)

      Skomentuj

    2. randallandhopkirk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-12 22:36

      Turok to była chyba druga czy trzecia gra którą odpaliłem na 3Dfx u mnie, pierwszą grą był oczywiście Quake I.

      Skomentuj

    3. Satanski
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-13 00:43

      U mnie był to Unreal. W HL grałem na pierwszej TNT.

      Skomentuj

    4. kombajn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-13 05:07

      Dla mnie to był Need for Speed II Special Edytion płatki śniegu osiadające na ekranie robiły nieliche wrażenie. Wtedy to człowiek wstawiał akcelerator grafiki do kompa i od razu wiedział za co zapłacił
      https://www.youtube.com/watch?v=CjHVDB5PbCw
      A dziś? Odpala się gry które chodzą płynniej niż na starej karcie i można ustawić wyższe detale by po chwili się przekonać że różnicy (poza płynnością) nie widać.

      Skomentuj

    5. Kuciapa
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-13 16:08

      U mnie chyba GTA 1 i zaraz potem Turok albo Unreal nie pamietam kolejności

      Skomentuj

  4. KENJI512
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-03-12 23:51

    4xRTX 2080Ti 4WaySLI + Quake 2 !

    Skomentuj

  5. kombajn
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2019-03-13 04:57

    "Zobaczcie sami co z tego wyszło":
    wyjący potwór z owianych mrokiem pradawnych legend którego paszcza niczym mara senna wyłania się z oparów spowijających bagnisko... a nie to tylko stareńki sprzęt ze stacji obliczeniowych zmuszony do odpalenia równie stareńkiej gry. Half-Lifa to już spokojnie ludzie odpalali na dwóch standardowych Voodoo 2 w SLI. Ba o ile sięgam pamięcią gdzieś widziałem Half-Life 2 odpalonego na Vodoo 2 w SLI to był o wiele większy wyczyn.
    "Co jednak powiecie na konfigurację zbudowaną z… ośmiu układów graficznych Voodoo 2?"
    Yyy nic nie powiemy? Hobbystyczna sztuka dla sztuki. nie mająca absolutnie żadnego zastosowania, a to ze odpalił Half-LIfe nie jest żadnym osiągnięciem.

    Skomentuj Historia edycji

    1. anarchist
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-03-13 09:04

      Ee... Nawet odpalenie Half Life na pojedynczym VooDoo 2 nie jest żądnym osiągnięciem. Łądnie by drygał z takim Pentium 2 300 MHz i 32MB RAM. A z 64MB to już szał.

      Skomentuj

      1. randallandhopkirk
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-03-13 09:21

        Half Life to nawet na VooDoo 1 z dobrym prockiem szalał ile wlezie.

        Skomentuj

        1. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2019-03-13 10:02

          niestety voodoo zostało wykupione finalnie przez nvidię, a wygrali dzięki zakłamanemu marketingowi.

          Skomentuj

          1. randallandhopkirk
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-03-13 22:19

            Ja to nieco inaczej pamiętam. Dość szybko się przesiadłem na Rivę 128ZX a potem na TNT, bo było zdecydowanie mniej problemów ze sterownikami niż na voodoo (co kolejna gra to musiałem inne sterowniki instalować żeby karty chodziły sensownie szybko i bez przekłamań w obrazie) oraz odpadał problem ogólnie kiepskiego wsparcia i bardzo słabej wydajności po Direct X, również problematyczny był brak overlayu Direct Draw w trybie 3D. Pierwszą grą przy której voodoo mi kapitulowały był Blood 2, a więc sam koniec 1998 roku. Tak więc na początku 1999 roku przesiadłem się Nvidię. Dopiero Voodoo Banshee był pewnym krokiem do przodu, ale pokazała się na rynku przynajmniej o rok za późno.

            Skomentuj Historia edycji

  6. Bartusiak69
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-03-13 11:48

    U mnie siedział Vintage S3 Virge (pomarańczowa), grywałem co najwyżej Quake 2. Dzisiaj jest roboczą kartą graficzną do sprawdzania czy młodziaki nie popadały :D