Mobile

Huawei zniknie z polskiego rynku? Rząd bierze to pod uwagę

opublikowano przez Mateusz Tomczak w dniu 2019-01-12

Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, nie wyklucza wyciągnięcia poważnych konsekwencji wobec chińskiego producenta.

Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy o zatrzymaniu przez ABW jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei. Od razu jasne było, iż sprawa jest rozwojowa i szybko okazuje się, że może mieć dla chińskiego producenta bardzo poważne konsekwencje. Może, bo trudno w tym momencie być pewnym, iż sprawdzi się najczarniejszy scenariusz.

Tym byłoby zniknięcie Huawei z polskiego rynku. Do tego potrzebne będzie jednak przede wszystkim udowodnienia zarzutów szpiegostwa (więcej o nich we wczorajszej publikacji). Huawei było obserwowane przez polskie służby od dłuższego czasu. Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, nie wyklucza wyciągnięcia poważnych konsekwencji wobec chińskiego producenta.

„Zbieramy kolejne argumenty za tym, żeby wydać taką rekomendację, niemniej też nie chcemy tutaj działać pochopnie. Idealnie by było, żeby tutaj stanowisko zarówno członków Unii Europejskiej albo członków NATO było maksymalnie zbliżone i spójne. I w momencie kiedy zbierzemy wystarczające dowody, plus ustalimy sobie konsekwencje decyzji odnośnie wykluczenia, to niezwłocznie taką decyzje zakomunikujemy. Okoliczności coraz bardziej wskazują na to, że niektórych dostawców finalnie może będziemy musieli faktycznie wykluczyć z udziału na rynku IT w Polsce. Niemniej sprawa jest wciąż w toku analizy, chcielibyśmy, żeby to była nasza samodzielna decyzja.”

Huawei to jeden z najpopularniejszych producentów smartfonów na naszym rynku. Chociażby z tego powodu ewentualne restrykcje ze strony polskiego rządu mogłyby być dla Chińczyków odczuwalne. Tym bardziej, że już wcześniej podobne kroki podejmowali decydenci w innych krajach, chociażby w USA.

Dodajmy, że zatrzymany przez ABW Weijing W. to jeden z byłych już dyrektorów polskiego oddziału Huawei. Dziś został zwolniony. Jednocześnie w wydanym oświadczeniu podkreślono, że pojawiające się zarzuty „nie mają związku z firmą”.

Źródło: rmf24, wccftech (foto)

marketplace

Komentarze

24
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  To dobrze że troszczą się o nasze dane, żeby nie trafiały do Chin. Szkoda że z taką gorliwością nie walczą z Google, Facebookiem, czy Windows 10, które wykradają dane dla USA.
 • avatar
  Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że jako użytkownicy w trosce o nasze bezpieczeństwo zostaliśmy pozbawieni najważniejszego narzędzia jakim jest możliwość wgrania roota.
  Gdby Huawei był krystalicznie czysty, to myślę że nie usunął by strony na której można było uzyskać kod do odblokowania bootloader'a.
  Nie każdy z tego korzysta ale uważam, że każdy powinien mieć prawo wyboru to co zrobi że swoim urządzeniem.
  Skoro zapłacił za nie nie widzę tutaj żadnego usprawiedliwienia.

  Zaloguj się
  25
 • avatar
  To jakaś nowa świecka tradycja. Zatrzymujemy szpiega i go zwalniamy....


  LOL
  Zaloguj się
  17
 • avatar
  Należy sprawdzić cały sprzęt z Chin czy czasem nie wysyłają jakiś danych na ich serwery.
  Zaloguj się
 • avatar
  Pewnie pani ambasador znowu nakazała i po ptokach...
  Tacy jesteśmy suwerenni i niepodlegli.
 • avatar
  największą ułomnością jest wierzyć w to że taki np Apple jest czysty i tego nie robi :) Czepili się Huawei a sami pewnie to robią żeby odwrócić od siebie uwagę ...
 • avatar
  To wszystko to zwykłą polityka. Najpierw Kaspersky Lab teraz Huawei potem Xiaomi. Kto tylko zagraża gospodarce USA od razu "szpieguje". Apple traci krocie na wartości rynkowej w ostatnim półroczu, a "wojna" z władzami Chin trwa w najlepsze. Czytelników wielu portali w Polsce karmi się statystykami, które tworzone są gdzie ? w USA jak to Apple ma wiodącą rolę i sprzedał najwięcej urządzeń ze wszystkich innych producentów, a prawda jest zgoła inna. Do pomocy ściągnęli posiłki wiecie skąd? Wiecie... Pozdrawiam
  Zaloguj się
 • avatar
  Lepiej niech te "HUAWEI" ale i "ZTE" zniknie z Polski. Lewandowskiemu za współpracę dać wielomiliardową karę.
  Zaloguj się
 • avatar
  Czemu jest to opisane ogólnikowo.
  Dokładnie chodzi o rozwiązania telekomunikacyjne tej firmy,uzależnienie się do pewnego stopnia.Sprawa raczej na dzień dzisiejszy nie dotyczy telefonów osób prywatnych.
 • avatar
  Trolli od zatrzęsienia patrząc na komentarze świadczące o dokopaniu Huawei.Jeżeli USA ma opierać swoje modemy 5G na Intelu to gwarancja na podatność ataków z powodu ukrytych luk jest gwarantowana.
  Ten rok będzie pod tym względem niezwykle ciekawy ponieważ już można wytypować jakie firmy najbardziej ucierpią.
  Intel jest w najgorszej sytuacji ponieważ jest najwięcej do wykorzystania ułomności ich układów.
  Z całą pewnością pójdzie w internet sporo informacji jak wykorzystywać luki w zabezpieczeniach chociażby procesorów tej firmy i dla odpowiednich osób z wiedzą na poziomie jej wykorzystania będzie to nie lada gratka.
  Apple też nie pominie i mit o zabezpieczeniach tych telefonów będzie fajnie upadał bo patrząc na wpisy widać mamy tutaj czystych fanbojów takich marek.
  Jeżeli USA za swoje szpiegowanie w postaci ich produktów takich jak od Apple zacznie żądać maksymalnie tyle kasy co Huawei za swojego Mate 20Pro teraz oraz także pozwoli na wgranie 'Ruta' i na własną rękę systemu operacyjnego to w końcu skorzystam po raz pierwszy z urządzenia tej firmy.
  Gdy widzę dwie firmy , które produkują coś i w jednej koszt produkcji wynosi 400$ a końcowy produkt 1300$ a w innej koszt produkcji 400$ a końcowy produkt 900$ to dla mnie to złodziej ten żądający więcej.
  Doskonale widać to w Polsce bo złodziei tu pod dostatkiem.
  Wystarczy popatrzeć na panele słonecznie gdzie koszt dobrego zestawu 1kWp to cena 5000złotych a z dofinansowaniem już dla wybranych firm bo inaczej dofinansowania nie dostaniesz nawet z gorszymi parametrami przy cenie tylko 7000złotych.
  USA dużo straci na tym bo ujawni zamknięto Okim jak ten kraj od dawna nas szpieguje na wyższym poziomie niż wielu osobom się zdaje a Polska jeszcze godzi się na kupowanie szrotów jakimi są F-16 w tak wysokiej cenie.
  Popatrzcie na takiego Samsunga bo mimo strat jakie powodują przecieki na temat ich technologii wiedzą jak robi się kasę.
  Każdy wie dlaczego takie informacje się pojawiają co widać jak Polska umizguje się przed USA i to mnie boli.Bezsensowne wydawanie kasy na wojsko kupując przestarzałe technologie z USA i jeszcze szczycąc się tym świadczy , że rząd nie dba o swój kraj w dalszym ciągu a dba tylko o jednostki czyli uprzywilejowane kasty od górników po policjantów i wojsko.
  Nie zdziwi mnie jak Intel będzie czekał nagły upadek na twarz bo taka będzie cena tej rywalizacji jaka wchodzi na wyższy poziom.
  Bez tokenu używanie dany
 • avatar
  Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że jako użytkownicy w trosce o nasze bezpieczeństwo zostaliśmy pozbawieni najważniejszego narzędzia jakim jest możliwość wgrania roota.
  Gdby Huawei był krystalicznie czysty, to myślę że nie usunął by strony na której można było uzyskać kod do odblokowania bootloader'a.
  Nie każdy z tego korzysta ale uważam, że każdy powinien mieć prawo wyboru to co zrobi że swoim urządzeniem.
  Skoro zapłacił za nie nie widzę tutaj żadnego usprawiedliwienia.

 • avatar
  Zaloguj się
  -13