Nauka

Hydrożel zamiast nici - szczelne zamykanie ran w 60 sekund

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2017-10-09

Naukowcy opracowali MeTro. Jest to żel, który może skutecznie zamknąć ranę wewnętrzną w zaledwie minutę. Potencjał jest olbrzymi.

Zamykanie ran, przede wszystkim tych wewnętrznych, nie tylko jest bardzo trudne, ale też problematyczne, bo nici chirurgiczne nie pozwalają zadbać o stuprocentowe uszczelnienie. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Australii twierdzą, że znaleźli rozwiązanie.

Opracowany przez badaczy uszczelniacz to szybkoschnący klej, który spełnia najważniejsze wymagania: jest elastyczny, nietoksyczny i biokompatybilny. Jak napisał Nasim Annabi z Northeastern University, „większość uszczelniaczy na rynku ma jedną lub dwie spośród tych cech, ale nie wszystkie”. 

Będący hydrożelem MeTro, bo tak został nazwany nowy uszczelniacz, jest wytwarzany z białek podobnych do tych, które tworzą elastynę u ludzi. Olbrzymim atutem jest też tempo działania – wystarczy 60 sekund (i światło UV), by rana została szczelnie zamknięta, bez konieczności szycia. 

Na razie MeTro przeszedł pomyślnie testy na szczurach. Skutecznie uszczelniał nacięcia w tętnicach i przebicia w płucach. Sukcesem zakończyły się również eksperymenty na świńskich płucach. Teraz nadszedł czas na ludzi.

„Potencjalne zastosowania są ogromne: od leczenia poważnych ran wewnętrznych podczas wypadków samochodowych czy w strefach wojennych, po usprawnienie operacji szpitalnych” – powiedział Anthony Weiss z University of Sydney.

Źródło: Engadegt, Gizmodo. Ilustracja: University of Sydney

marketplace

Komentarze

20
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MediGel z Mass Effecta ? :D
 • avatar
  Widziałem cos podobnego w formie małych granulek - w USA jest to na wyposażeniu wojska. Po otwarciu paczki wygląda to jak styropian apo upchaniu w ranę pęcznieje i zasklepia ją.
  Tutaj poszli jeszcze o krok dalej.
  Kiedys pewnie taki klej bedzie w domowej apteczce.
  Zaloguj się
 • avatar
  Good luck!
  Trzymam kciuki za powodzenie tego wynalazku ^^
 • avatar
  Mimo wszystko nici jednak inaczej działają. Ściągają ranę tak, że blizna jest minimalna. Taki żel na doraźne działania jest fajny, na pewno nie boli jak szycie, ale efekt kosmetyczny myślę, że będzie gorszy.
  Zaloguj się
 • avatar
  Powoduje zmiany rakotworcze?
 • avatar
  Nie ma to jak znawcy pokroju @kitamo, którzy wiedzą wszystko, począwszy od budowy procesora do medycyny. Masz tak szeroką wiedzę na wszystkie tematy, że aż dziw, że nie odebrałeś żadnej nagrody nobla w tym roku. Marnujesz się w tym sklepie chłopie.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Może przy transplantacji głowy to się przyda. Na skaleczony palec równie dobrze działa super glue.
  Zaloguj się
  -3