Na topie

IBM: prototypowy chip działający jak ludzki mózg

Autor:
tom.inter

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Procesory Producenci: IBM

Dzisiejsze procesory pracują według ściśle określonych zasad wymyślonych ponad 70 lat temu. Procesor i pamięć w komputerach komunikują się ze sobą za pomocą specjalnej szyny danych, natomiast nasz mózg to pamięć i procesor w jednym. IBM prowadzi od sześciu lat projekt badawczy, dla agencji rządowej DARPA w Stanach Zjednoczonych, o nazwie Synapse (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics).

AA

Celem tego projektu jest stworzenie elektronicznej wersji naszego mózgu. Na razie udało się stworzyć dwa prototypowe procesory, które są zbudowane z krzemu w 45 nm procesie technologicznym i taktowane są zegarami 10 MHz.
 

Nowy Chip IBM
Nowy chip IBM

Układ jest zbudowany na podobieństwo naszego mózgu, ma odpowiedniki: 256 neuronów, 65 536 synaps i 256 aksonów, będzie on w stanie samodzielnie się uczyć. Docelowo nowy procesor IBM ma mieć 10 miliardów neuronów i 100 bilionów synaps, a firma obiecuje, że takie układy staną się niedługo codziennością. Dla porównania, ludzki mózg jest zbudowany z miliarda neuronów i 10 bilionów synaps.

Dzięki równoczesnej pracy dużej ilości neuronów i synaps możliwe jest osiągnięcie olbrzymiej mocy obliczeniowej. Czasy, w których pojawią się pierwsze świadome roboty i komputery, które będą w stanie same wyciągać wnioski i podejmować decyzje, mogą nastąpić o wiele wcześniej niż nam się wydawało.
 

Więcej o nowych technologiach:

Źródło: extremetech

Odsłon: 11387 Skomentuj newsa
Komentarze

51

Udostępnij
  1. amb00
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 07:57

    Niedługo coś takiego będzie się wczepiać do mózgu, aby można było być mądrzejszym.

    Skomentuj

    1. vision
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 08:07

      Niektórym i tak by wiele brakowało do nisko-przeciętnego IQ.

      Skomentuj

      1. xfire25
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-08-23 11:53

        dokładnie - niektórym i 10000 bilionów synaps nie pomoże ^^

        Skomentuj

  2. Obiektor
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 08:06

    no to za nie dlugo przy graniu jak cos nas wkurzy nie bedzie mozna kopnac komputera bo odda nam monitorem albo opluje nas plyta :D

    Skomentuj

    1. amb00
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 08:09

      Albo porazi nas prądem :)

      Skomentuj

    2. eysmond
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 12:47

      Przeanalizuje i za którymś razem zgłosi przemoc w rodzinie.

      Skomentuj

    3. Szymon331
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2011-08-24 11:51

      Zaczniesz go podkręcać a on powie że go to boli i żebyś spadał ;)

      Skomentuj

  3. blackace
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 08:07

    Hmmm ciekawe, już widzę obrazki z Terminatora w rzeczywistym świecie :)
    Ale póki co: I'll be back :D

    Skomentuj

  4. benzene
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 08:07

    Słowo "wydawało" jest jak najbardziej na miejscu. Naukowcom WYDAJE się, że wystarczy połączyć trochę tranzystorów i będzie cacy. Komedia to za słabe słowo. Ciekawe jak chcą wprowadzić to co u człowieka kształtuje się przez całe lata? Poznawanie materii przez dotyk, słuchanie domowników, otaczające zapachy itd itp. Kompletne bzdury. Ciekawe jak nauczy sie myślenia abstrakcyjnego i czy napisze powieść jak np Elektybałt S.Lema. Ślepota ludzka jest proporcjonalna wiary w nasze nieograniczone możliwości.

    Skomentuj

    1. vision
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 08:11

      Tylko, że naukowcy chcą stworzyć mózg, a nie dotyk/ucho/nos ;D Myślisz, że naukowcy, którzy przez lata nad tym pracowali, mają mniej wiedzy od ciebie? Myślisz, że pokazałeś im coś nowego? Pewnie przemyśleli to kilka razy, zanim zaczęli projekt ;P xD

      Skomentuj

      1. benzene
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-08-23 08:24

        A co to jest mózg? Osobiście nie znam posiadacza tego narządu, któremu brakuje wszystkich zmysłów. Pragnę tylko zauważyć, że takie coś jak "wyciągać wnioski i podejmować decyzje" powstaje u człowieka na drodze nauki i doświadczenia. Zastanawiam się jak wprowadzić doświadczenie do maszyny?

        Skomentuj

        1. Bucek
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-08-23 09:10

          No właśnie oni pracują nad tym żeby maszyna sama mogła się uczyć. Chodzi o to żeby procesor mógł jednocześnie analizować i zapamiętywać to w czym brał już udział.
          Co do zmysłów, to już chyba wszystkie są w wersji elektronicznej... kamery, mikrofony, detektory cząsteczek. Może nie wszystkie są super zaawansowane ale to tylko kwestia czasu. Brakuje tylko mózgu który mógłby je wszystkie połączyć razem oraz który mógłby wszystkie jednocześnie analizować.

          "firma obiecuje, że takie układy staną się niedługo codziennością" ta... stworzyli procesor odpowiadający 256 neuronom a za NIEDŁUGO ma powstać taki o pojemności 10 miliardów neuronów. Za niedługo to niektórzy mogą mieć obiad a nie stworzyć procesor 39062500x wydajniejszy od tego zaprezentowanego :P

          Skomentuj

          1. benzene
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-08-23 10:56

            Ja oczywiście rozumiem, że oni coś tam chcą ale wiara, że tak się stanie to już fantastyka w czystej postaci. Pragne w tym miejscu zauważyć, że ludzkość nie daje rady chorobom nowotworowym o wadach genetycznych nie wspominając a chcą stworzyć mózg! Tak przy okazji, jak wytłumaczycie, że osoby z ciężkim niedorozwojem umysłowym nie mogą podejmować logicznych decyzji a o wyciąganiu wniosków lepiej nie wspominać choć mają mózg. Naukowcy z IBM już wiedzą z góry, że stworzą doskonały mózg. Hihihihi niestety czarowanie rzeczywistości niewiele pomoże.

            Skomentuj

          2. mgkiler
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-08-23 11:31

            Zgadzam sie z Benzene. Ludzki mozg to cos wiecej niz logika rozmyta na sieciach neuronowych. To nawet cos wiecej niz doswiadczenie.

            Sieci neuronowe sa od lat 50tych. Sprzetowe tez byly. I co? I jak nie bylo myslacych komputerow tak nie ma :) Kazdy kto jest po informatyce mial do czynienia z sieciami neuronowymi. Nadaja sie do klasyfikowania i nic po za tym (np rozpoznawanie czcionek). Nawet nie potrafia odpowiedziec na pytanie czemu tak sklasyfikowaly a nie inaczej. Rozpoznawanie twarzy juz na czystych sieciach neuronowych nie da sie zrealizowac. Najpierw idzie post prosrocessing ktory wyuskuje pare informacji ktore dopiero analizuje siec neuronowa, a nawet i to nie.

            Skomentuj

          3. Nietrol
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2011-08-23 13:57

            moze zdarzyc sie sytuacja ze uczen przerosnie mistrza, ale nie wydaje mi sie aby mozliwa byla sytuacja gdy dzieło przerosnie swojego twórcę.
            tak jak czlowiek (wg roznych wiar) zostal stworzony przez sile wyzsza, wyspecjalizowal sie w roznych dziedzinach i ma od tej sily mniejsze, choc bardziej wyspecjalizowane umiejetnosci, tak dzielo stworzone przez czlowieka nigdy czlowiekowi w pelni nie dorowna, choc w wielu dyscyplinach bedzie w stanie wykonywac zadania o wiele szybciej i skuteczniej

            Skomentuj

          4. mgkiler
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-08-23 16:27

            I tak i nie. Ja np napisalem silnik szachowy ktory dobrze radzi sobie na serwerach obslugujacych pojedynki programow szachowych. W zyciu bym go nie pokonal. Mimo ze to moje dzielo. Ale glowna zasluga jest w tym, ze program jest wstanie przeanalizowac 3 mln sytuacji na sekunde a czlowiek moze max 5. Czlowiek mysli inaczej. Jeszcze nikt nie napisal programu szachowego ktory mysli tak jak czlowiek. Przeszukiwanie drzwa gry, w lisciach funkcja oceny, i rozne sposoby ciecia drzewa.

            Skomentuj

    2. jewgienij
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 08:15

      Tylko nie wyskocz z duchem swietym, albo iskra boza.

      Skomentuj

      1. benzene
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-08-23 08:25

        A co z duszą ateistów?

        Skomentuj

        1. Evil_Genius
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2011-08-23 09:10

          Ateiści nie mają duszy i nie wierzą w takie pierdoły

          Skomentuj

          1. phillosoff
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-08-24 15:00

            Są tylko dwie możliwości: albo wszyscy mamy duszę, w tym i ateiści, albo nikt jej nie ma i oni nie są w tym wyjątkiem. A to, w co kto wierzy lub nie wierzy, to zupełnie inna historia.

            Skomentuj

  5. jewgienij
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2011-08-23 08:07

    Stasiu Lem napisalbyl GOLEM XIV, o ludzikach ktorzy stworzyli superkomputer(tytulowy golem), majacy byc sztuczna inteligencja wspomagajaca prowadzenie wojen. Wyszlo im lepiej niz planowali, komputer staje sie swiadomy, a jego inteligencja daleko przewyzsza ludzka. Po wysmianiu ludzkosci jako takiej, a takze koncepcji wojny(mial byc mozgiem wojskowym), golem przestaje komunikowac sie z ludzmi, bo nie jest w stanie rozmawiac z debilami. Szkoda tylko, ze taki mozg nigdy nie przejmie wladzy...

    Skomentuj

    1. b4rt3k
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 13:12

      jak bedzie duzo bardziej inteligentny to przejmie

      Skomentuj

      1. jewgienij
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-08-23 17:29

        A na co komputerowi wladza nad ludzmi? Zeby zaspokoic ambicje? Zdobyc pieniadze i uznanie? Kobiety? A jak juz zdobedzie wladze poobsadza stanowiska rodzina i dupolizami? Chyba nie.

        Skomentuj

  6. 1wilq
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 08:10

    A niedługo potem nastąpi bunt maszyn.. ;D

    Skomentuj

    1. sebutek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 08:41

      SKYNET :)

      Skomentuj

    1. jewgienij
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 09:11

      Z opisu wnioskuje, ze to pierwsze.

      Skomentuj

  7. KamiKAzeDBC
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 08:58

    Sam nie wiem czy to dobrze, że coś takiego stworzyli...

    Skomentuj

  8. jewgienij
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 09:15

    BTW, tutaj podaja, ze czestotliwosc wynosi 10 Hz, nie 10 MHz.
    http://venturebeat.com/2011/08/17/ibm-cognitive-computing-chips/

    Skomentuj

    1. tom.inter
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 20:37

      Według mojego źródła:
      http://www.pcworld.com/article/238365/ibm_brings_brain_power_to_experimental_chips.html
      To jest jednak 10 MHz, ale doceniam twoją czujność ;)

      Skomentuj

  9. szczurek1995
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 10:28

    Taa...i stanie sie jak w filmie "I Robot", bedzie ladny bunt -.-

    Skomentuj

  10. papermonster
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 11:10

    Ludzki mózg ma 100 mld neuronów. Około, niektórzy mogą mieć mniej :)
    Liczba synaps jest mniej istotna. Raczej ilość możliwych konfiguracji połączeń między nimi. Podobno to jedynka z 24 zerami :) Dla przypomnienia liczba atomów to około 10 do 80 a liczba możliwych do rozegrania partii szachowych to 10 do 1024.

    Skomentuj

    1. jewgienij
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 11:22

      Liczba atomow czego?

      Skomentuj

  11. frezer
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 11:29

    ja juz tego nie dozyje ale nadejdzie taki dzień że computery zaczną mieć swoją swiadomosć i nie chodzi tu o moc oblicznieniową bo ta już jest wystarczajaca tylko napianie odpowidnicz algorytmów programu itp aby CPU przypominał mózg to jest bardzo trudne wyzwanie

    Skomentuj

    1. Nietrol
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 14:03

      bedzie mniej lub bardziej "przypominal" ale nic wiecej

      Skomentuj

  12. papermonster
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 11:39

    Całkowita liczba atomów w naszym Wszechświecie. Rzecz jasna z dużą przewagą wodoru :)

    Skomentuj

    1. jewgienij
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 11:52

      O ile pamietam swego czasu szacowano ilosc atomow w obserwowalnym wszechswiecie. Niestety nie wiadomo jak niewielki wycinek wszechswiata jest w zasiegu teleskopow. Ponadto kilka miesiecy temu okazalo sie, ze w galaktykach jest wielokrotnie wiecej gwiazd niz sadzono, tylko tak slabo swieca, ze dotychczas ich nie widziano. Tak czy siak podawanie liczby atomow we wszechswiecie to wrozenie z fusow.

      Skomentuj

  13. farodj
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 12:17

    +1, ale przy czymś takim przydało by się źródło.

    Skomentuj

  14. papermonster
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 12:19

    Tak samo jak wróżeniem z fusów jest szacowanie liczby barionowej...
    Liczby podałem szacunkowo i dla zabawy. Jednakże wiele tego typu obliczeń wynika z modeli teoretycznych np. modelu inflacyjnego, a nie z obserwacji.

    Skomentuj

  15. Piterskii
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 12:42

    10 Mhz to trochę mało, pewnie da się podkręcić.

    Skomentuj

    1. farodj
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 14:01

      to zależy jak skonstruowali jeżeli każdy neuron może pracować osobno to będzie to przypominać FPGA niż CPU pod względem przetwarzania danych, więc powinno wykonywać się równolegle wiele operacji z częstotliwością 10Mhz.

      Skomentuj

  16. papermonster
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2011-08-23 12:48

    Jak się zgodzi na podkręcenie. Może ewentualnie się nie zgodzić powołując się na przepisy BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Podkręcania)
    Zresztą po co mi jeszcze jedno psudointeligentne urządzenie w domu? Żonę już mam.

    Skomentuj

    1. jewgienij
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-23 17:34

      +100 000

      Skomentuj

    2. mario_tcz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-24 14:29

      Ty masz żonę, ja muszę z takimi 3 siostrami wytrzymać, ale dzięki Bogu tylko do października.

      Skomentuj

  17. U-196
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 13:26

    T-800 jako sprzątaczka :)

    Skomentuj

  18. Lord_NeReVaR
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 14:35

    Fajnie, a niedługo potem rozpoczną program Skynet :p
    A tak na serio to niech się bawią w Boga, bo sadzę że nadal nie uda im się stworzyć SI..

    Skomentuj

  19. gambiter
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-23 21:13

    skynet is runing..................................
    human race is extinct.............................
    machines won .....................................
    mission complited.................................

    Skomentuj

    1. studencikus
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-08-24 16:26

      moze zostan przy pisaniu po polskiemu....

      Skomentuj

  20. kkastr
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-24 21:57

    Ktoś mi wytłumaczy po co się robi takie procesory? Przecież zwykłe pecety mogą programowo naśladować dowolne połączenia i zależności między komórkami w mózgu. Wiadomo, że sprzętowo będzie szybciej, ale przy tak taniej i potężnej mocy obliczeniowej zwykłych procesorów, czy to warto projektować coś nowego? Innymi słowy, co może zrobić szybciej lub lepiej "procesor neuronowy" o zegarze 10MHz niż zwykły wielordzeniowy procek o zegarze 4GHz? Za cenę jednego "procka neuronowego" można by przecież stworzyć superkomputer i skupić się na sofcie naśladującym działanie mózgu. A pewnie wyszło by to nawet taniej:)

    Skomentuj

  21. RaptorF222
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-24 23:26

    taaa, i jeszcze terminatory będą XD

    Skomentuj

  22. EvilOverlorD
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-25 18:41

    Ciesze się, że postęp idzie w górę, a takich procesorów można było się spodziewać szybciej niż by się można było spodziewać :D Hehe

    Skomentuj

  23. PaulG
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-08-27 23:51

    procesor ma wykonywać rozkazy a nie robić to co mu się chce.
    Jak tak dalej będzie to moze ale oby nie dnia sądu z terminatora xD