Na topie

Dostęp do symetrycznego Internetu 10 Gbps już możliwy w Polsce

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Internet

Kategoria: Sieci Ciekawostki Internet

INEA, wielkopolski operator usług sieciowych stwierdził że internet o przepustowości 1 Gbps to nie wszystko na co go stać. I oto mamy zapowiedź dostępu dziesięciokrotnie szybszego.

  • Dostęp do symetrycznego Internetu 10 Gbps już możliwy w Polsce
A A

Łącza o przepustowości 10 Gbps dostępne są tylko w kilku miejscach na świecie. Takie lokalizacje jak USA, Korea Południowa, Japonia, Szwajcaria nie zaskakują, ale czy wyobrazilibyście sobie, że taki internet może w przyszłości stać się również naszym udziałem. W Polsce. Wszystko oczywiście powoli, ale dla mieszkańców Poznania i okolic, ta przyszłość nadeszła już teraz. Operator sieciowy INEA, który swoje usługi świadczy na terenie Wielkopolski, ogłosił oficjalne wprowadzenie dostępu o prędkości 10 Gbps. Dostępu symetrycznego, czyli o tej samej prędkości pobierania jak i wysyłania.

Podczas prezentacji na PGA zorganizowanej w trakcie konferencji inaugurującej usługę 10 Gbps dostępu do Internetu, przeprowadzono testy, które wskazywały że ta symetryczność faktycznie jest zachowywana. Jeśli w tej chwili zastanawiacie się jaki jest w tym haczyk, już śpieszymy z odpowiedzią?

Pierwsze ograniczenie to dostępność na ograniczonym terenie, tam gdzie INEA udostępnia usługi światłowodowe FTTH. I tylko w Poznaniu, a to na razie oznacza, że w zasięgu usługi znalazło się około 30 tysięcy mieszkańców.

INEA premier Morawiecki
Wygląda to jakby usługę zapowiadał sam premier Morawiecki. Był on jednak tylko gościem specjalnym konferencji prasowej.

Drugi haczyk znacznie poważniejszy to cena dostępu. To aż 399 złotych miesięcznie. Choć niektórzy pamiętają czasy, gdy za bardzo szybki internet (a za taki uznawano kiedyś nawet 5 Mbps) płaciło się podobne kwoty, a biorąc pod uwagę szybkość łącza INEA nie żąda aż tak wiele, to dziś w dobie powszechnej dostępności nielimitowanego internetu taka kwota przeraża. Bo jest wygórowana gdy porównamy ją z cenami jakie obecnie płacimy za dostęp, poza tym warto się zastanowić czy na pewno potrzebne jest nam 10 Gbps.

To takie trochę malkontenckie, ale też uzasadnione, spojrzenie na nowość INEI. Z perspektywy technologicznej wręcz przeciwnie, bardzo się cieszymy, że również w Polsce pojawiają się takie nowinki. Bo symetryczną przepustowość 10 Gbps dla łącza internetowego w domu za taką należy uznać. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku firm, które z takimi łączami mogą już mieć styczność, ale z pewnością wśród mniejszych przedsiębiorców perpektywa wystawienia się na internet przez tak szybkie łącze będzie kusząca. I dużo opłacalniejsza przy wspomnianych cenach niż w przypadku domowego użytkownika.

Źródło: INEA, inf.własna

Odsłon: 5345 Skomentuj newsa
Komentarze

38

Udostępnij
  1. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-12 15:01

    kiedyś to za dostęp symetryczny HDSL w tpsa polpak o zawrotnej szybkości 2Mbps tyle się buliło :)

    Skomentuj

  2. sn00p
    Oceń komentarz:

    -8    

    Opublikowano: 2018-10-12 15:12

    Trójmiasto jest skazane na UPC. Max co możemy dostać to 500 Mb/s z upload max do 30 Mb/s. To jest żenujące a kosztuje 80 zł/m. Są dostawcy z szybszym łączem ale z nimi jest taki problem że stabilność łącza to ostatnia rzecz jaką można o nich powiedzieć :)

    Skomentuj

  3. owatanka
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2018-10-12 15:21

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    30-35 Mb to raczej wystarczajaca predkosc do ogladania filmow w 4k z minimalnym zapasem niezaszkodzi miec szybsze lacze tym bardziej ze duzo wiecej sie nie placi ale 1Gb i wiecej to juz troche przesada , napewno dla firm idealna oferta.
    Mam 150Mb lacze i myslalem ze bedzie tak super i wogole ale po pierwsze duzo serwerow nie oferuje takiego wysylania a po drugie to juz posciagalem co chcialem i teraz lacze sie nudzi...
    Ale nie powiem aktualizacje do gier siecowych czy torrenty smigaja wysmienicie no ale tak naprawde nie mam juz co pobierac , filmy ogladam ze streamu w wiekszosci wybierajac fullhd... no ale co kto lubi.

    Skomentuj

    1. DrzewusPoland
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-10-12 16:02

      nieprawda o prędkości 30-35 dla 4K... to jest prędkość zaledwie minimalna dla rozdzielczości... Włącz sobie proszę konkretny film w 4K z sieci np. YT i włącz róznież w 4K np. bajkę dziecku - równocześnie z YT :-) Zobaczymy co będziesz oglądać :-) tu nie chodzi o prędkości serwerów bo taki serwer możesz sobie zrobić samodzielnie... albo proszę spróbuj wysłać plik fimowy o długości 30 minut w jakości 4K. Gdzie prędkość wysyłania to 6MB/s albo niewiele lepiej... masakra jakaś. Poza tym internet nie służy tylko do oglądania filmów. Wyślij zaawansowany projekt lub zdjęcia, mapy itp... w wysokiej rozdzielczości. Kur...ca bierze :-)

      Skomentuj Historia edycji

    2. Adiqq
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-10-12 16:07

      Tu nie chodzi o to, by nonstopem pobierać 10Gb/s (1250 MB/s), bo bądźmy poważni, zapchałbyś dyski w momencie w domowym zastosowaniu, jakby nawet serwery się wyrabiały.
      W domowym zastosowaniu, na dzień dzisiejszy, 10/10 Gbps, to poza jednostkowymi przypadkami, nikt nie wykorzysta, bo nawet większość routerów nie ma portów 10/10 ani tylu portów 1/1, nie mówiąc już o kartach sieciowych.

      W tej cenie, chyba nie do końca warto, ale symetryk 1/1Gb za połowę tej ceny, to już by było coś, co przeciętny sprzęt, by obsłużył po kablu. Sprawdziłoby się dla pasjonatów, bo w 99.9% przypadkach, limit nie byłby już po stronie usera. Dla operatora to nie jest duży problem, no bo właśnie to łącze i tak w większości stoi odłogiem, ale w momencie gdy jest możliwość to przez krótki czas idzie wykorzystać takie kosmiczne transfery, zamiast być sztucznie limitowanym do x Mbps.

      Skomentuj

      1. Avantu
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-12 17:44

        Na nowych osiedlach są takie możliwości, osobiście używam we Wrocławiu Korbank 300mb ale w ofercie mają 900mb za 99zł + 15 zł za symetrię(bez której jest 300mb uploadu). Nie wliczając w to oczywiście rabatów, na dobrą sprawę płacę za symetryczne 300mb połowę tego co podają na swojej stronie :) Oferty są już na bardzo dobrym poziomie, gorzej z dostępnością, ale i tak uważam że w Polsce jest dobry internet.

        Skomentuj

        1. DrzewusPoland
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-10-14 23:44

          To tylko u Ciebie... u nas nie ma nawet porządnego kabla miedzianego lub nie ma go w ogóle / nawet na nowych osiedlach... a Gmina chwali się jaka to jest nowoczesna itp. !!! A Orange jak to orange (proszę Pana testując łącze wynika że max co może być to 50MBs (ale jest 15-20) :-)

          Skomentuj

      2. Arael
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-12 22:52

        https://wtvk.pl/internet

        700/700Mbps za 36.90, w niektórych lokacjach Systemia ma 1/1Gbps za niecałe 80 PLN.

        Skomentuj

      3. DrzewusPoland
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-15 00:00


        Skomentuj Historia edycji

      4. DrzewusPoland
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-15 00:01

        RACJA !!!

        Skomentuj

    3. altronix
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-10-12 19:21

      30 35 ? no to raczej niebardzo . Jak sie przeniosłem z 300 No 75 to nawet YouTube wyraźnie wolniej działa. A 4k nie uzywam.

      Skomentuj

  4. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-10-12 15:48

    No i pięknie.Czekam na odzew w moim mieście z takimi łączami.Może za wcześnie jeszcze ale wprowadzenie nowej litografii 7nm na rynku technologii przyśpieszy rozwój wszystkich dziedzin.Niedługo jak będziesz chciał ściągnąć grę bo dostaniesz tylko klucz od producenta to będzie musiał nawet 500GB wyłupać żeby ją zainstalować.Telewizja przez internet to przyszłość bo już teraz tendencyjna przegrywa z kretesem ze względu na ograniczenia.
    Czekam na 8k w Netflix a w przyszłym roku pewnie Samsung Q900R 65 calowy znajdzie się w moim posiadaniu akurat z tą rozdzielczością.
    Dużo ludzi kupuje wszystko taniej ale gry mija 10 lat okazuje się , że telewizor zmieniali już 3 razy a przy wydatkach rzędu 4000złotych wolę zapłacić raz i mieć TV na 10lat przynajmniej zwłaszcza gdy Samsung daje swój HUB , który później możesz wymienić z nowymi wejściami.

    Skomentuj

    1. Foxy the Pirate
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-12 18:14

      Tak trudno zbanować 1 trolkonto?

      Skomentuj

    2. Foxy the Pirate
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-12 18:14

      Dubel

      Skomentuj Historia edycji

    3. DrzewusPoland
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-14 23:50

      Dokładnie o to chodzi !!! Kolega wie co to jest 8K i co jest przyszłością... pisanie o kartach wifi kowalskiego itp nie ma sensu ponieważ piszemy tu cały czas o łączu światłowodowym. LTE również nie ma sensu pisać o porównywać bo to nigdy nie będzie światłowód !!! A Kowalski jak to kowalski: jeden może być piekarzem, inny ogrodnikiem itp... :-) Ale co to ma do rzeczy... Jeżeli będzie światłowód ogólnie dostępny to czy to będzie piekarz czy ogrodnik czy sadownik to będzie z tego korzystał (na pewno ich dzieci to docenią) ROZWIJAJMY SIĘ W TYM ZAKRESIE BO TO PRZYSZŁOŚĆ WSZYSTKIEGO !!! KAŻDEJ DZIEDZINY I ZAWODU!!!

      Skomentuj

  5. DrzewusPoland
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-12 15:58

    O czym w ogóle artykuł !!!???
    Mieszkam 23 km pod Warszawą i mogę pomarzyć nawet o internecie po kablu... a maksymalna prędkość w samym centrum miejscowości to 30 Mbs !!!
    W ogóle nie ma szans na swiatłowód... Firmy na O i N mają wszystkich w D!!! Nie możemy się doprosić o łącza z prawdziwego zdarzenia. tak dokładnie mowa o miejscowości TARCZYN !!! Rzekomo nowoczesnej gminie. Burmistrz i cała ekipa mają również gdzieś rozwój internetu - wystarczy im prędkość LTE do siedzenia w pracy na FB i INST. nie ma żadnego wsparcia w zakresie rozwoju światłowodu... Nie każdy w tej gminie ma być sadownikiem. Piszecie tylko o wielkich miastach a wszędzie poza nimi internet leży !!! INEA Pomocy !!!

    Skomentuj Historia edycji

    1. Adiqq
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-12 16:39

      To zostaje się przenieść do dużego miasta, no nie łudźmy się, że ktoś będzie ciągnął światłowody o takich prędkościach na jakieś miasteczka i wiochy, to już raczej najwyżej przy okazji jak będzie po drodze, i też te prędkości są dostępne dla małej ilości osób nawet w Poznaniu, u mnie mam internet z Inei i siedzę jeszcze na 180/18, bo zdaje się to aktualny limit w mojej okolicy.
      Duże miasta mają to do siebie, że po prostu opłaca się robić różne rzeczy z punktu widzenia ekonomicznego i to się nigdy nie zmieni, bo nikomu się to nie opłaci, ani firmie, ani klientowi.
      Nikt nie broni, byś się dogadał z jakimś operatorem i przeciągnął 23km światłowodu, by uzyskać transfery jakie oczekujesz, ale jak zobaczysz koszty, to nie wiem czy będziesz taki chętny.

      Skomentuj

      1. tazik21
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-10-13 03:53

        jestem z wiochy XD i mam od prawie 2-ch lat 150/50 za 65 zł po światłowodzie do samego routera, a maksymalna oferta mojego dostawcy to 800/100 za 110 zł.

        Skomentuj Historia edycji

      2. robert190880
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-10-13 12:08

        Mieszkam w wiosce 70 km na południe od Poznania mam internet z Inei i żadnych problemów z internetem

        http://www.speedtest.net/pl/result/7713884106

        Skomentuj

      3. DrzewusPoland
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-14 23:39

        NIEPRAWDA !!! Największe firmy właśnie przenoszą się z dużych miast na ich obrzeża lub bliskie sąsiedztwo... głównie ze względu na infrastrukturę, obwodnice i lepszy dojazd... dlaczego więc operatorzy nie dostosowują swojej infrastruktury do potrzeb firm i mieszkańców, nowe duże osiedla powstają ok a operator oferuje prędkości do 20MBs :-) Tarczyn znajduje się dokładnie 24 km od obrzeży południowej Warszawy. Przy samej trasie E7 gdzie przez całą odległość ciągną się firmy małe i duże aż do miejscowości Grójec !!! Potem jest już ciszej i luźniej aż do Radomia :-) W większości tej odległości Tarczyn Warszawa nie ma gdzie już wcisnąć firmy i czegokolwiek wybudować... Tymczasem mieszkańcy w odległości już od trasy E7 w bardzo wielu miejscowościach dokładnie gminy Tarczyn nie mają nawet zwykłego kabla telefonicznego... muszą korzystać z telefonii komórkowej i LTE czy chcą tego czy nie... Dla mnie to jest ogromne zaniedbanie operatorów i władz. Kilka tysięcy abonentów na internet czeka na światłowód !!!!!! to się na 1000% opłaca czy Orange, Netia czy INEA. tylko ktoś musi po prostu chcieć... Największe zaniedbania są oczywiście po stronie TPSA i Orange. Dlatego ta firma powinna być w ogóle ograniczona i wykluczona moim zdaniem z wielu inwestycji w tym zakresie na zasadzie kary za monopolizowanie rynku i dyktowanie warunków chorej gry !!!

        Skomentuj

    2. Tomasz Słowik
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2018-10-12 16:40

      Od 6 lat korzystam z LTE jako domowego Internetu w Warszawie i nawet nie myślę o usługach kablowych. LTE działa zawsze, jest w miarę stabilne i spokojnie da się na nim grać (no może poza bardzo dynamicznymi FPS na wysokim poziomie, bo te 20 - 30 ms może już robić róznicę). Ulicę dalej rodzina ma UPC i... ta firma to porażka, jakość jej usług to porażka i obsługa klientów to również porażka.

      Za 2 lata w dużych miastach powinno pojawić się konsumenckie 5G i będzie można podziękować za usługi stacjonarne.

      Jedyny (dość poważny) problem z LTE, to duży spadek stabilności połaczenia przy jednoczesnym korzystaniu z kilku usług (np. granie + Youtube). Używam stacjonarnego modemu Dlinka (teoretycznie najlepsze, co Plus miał ówcześnie w ofercie).

      Skomentuj

      1. DrzewusPoland
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-14 23:29

        Nie jest to prawda... porównujesz zapewne LTE do zwykłego kabelka. Artykuł jest o swiatłowodzie... obecny LTE nie możemy nawet do tego porównać... do gier wystarczy Ci 10MBs ale stabilne :-)

        Skomentuj

  6. sebmania
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-10-12 16:00

    Wszystko fajnie tylko jak było mówione strasznie ograniczone,
    jeszcze nie udało się pokryć cała Polskę internetem a co dopiero 10Gb/s

    Skomentuj

    1. albi37
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-10-12 16:32

      93% lub więcej już ma dostęp do internetu - więc pokrycie jest całkowite. Problem jest tylko z szybkim i stabilnym internetem - bo bezprzewodowy nigdy nie będzie idealny.

      Skomentuj

      1. Foxy the Pirate
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-12 18:17

        Sam sobie zaprzeczyłeś. Wtf?

        Skomentuj

  7. dolph
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-10-12 16:43

    http://www.speedtest.net/result/7711895080.png

    Czyli trzeba się będzie przesiąść :) Brawo INEA!!!

    Skomentuj

  8. dolph
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-10-12 16:43

    http://www.speedtest.net/result/7711895080.png

    Czyli trzeba się będzie przesiąść :) Brawo INEA!!!

    Skomentuj

  9. xchaotic
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-12 19:28

    Ehh a ja sie musze proscic o cos szybszego niz 10/1 MB/s

    Skomentuj

  10. kitamo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-12 20:26

    http://www.speedtest.net/pl/result/7630737631

    gdyby symetria byłe to bym sie cieszył

    Skomentuj

  11. baca130
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-10-12 20:45

    Moje zabójcze LTE http://www.speedtest.net/result/7712489265

    i jeszcze lepszy kabel od orange

    http://www.speedtest.net/result/7712492659

    A codziennie muszę przesyłać duże pliki w ramach pracy :/

    Skomentuj

    1. DrzewusPoland
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-14 23:54

      MASAKRA JAKAŚ !!!

      Skomentuj

  12. robert190880
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-13 12:04

    Od ponad dwóch lat mam internet z tv od Inei zero problemów , no może raz ale to z mojej winy bo chciałem zaoszczędzić na kablu ethernetowym ale zakupiłem porządny i śmiga , drugi rok i druga umowa tylko że zmniejszyłem sobie prędkość z 600 Mb/s na 300 Mb/s bo nie jestem w stanie wykorzystać takiego łącza .
    http://www.speedtest.net/pl/result/7713884106

    Skomentuj Historia edycji

  13. entropic
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-13 14:46

    ah te stare czasy jak za 512/128 kbit sie placilo 160zl/miesiac z 15 gb limitem danych i czlowiek sie cieszyl ze szybki internet byl, bo w porownaniu do zwyklych modemow czy SDI to byla roznica

    teraz mam 600/30 mbit tylko dlatego ze roznica w cenie przy nowej umowie byla 5zl w porownaniu do 150 mbit ktore mialem wczesniej, szczerze to bardzo rzadko jestem w stanie nasycic takie lacze, takze symetryczny 10 gbit to dla mnie abstrakcja

    Skomentuj

  14. pscager
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-13 15:23

    Jakość a nie ilość się teraz liczy.

    Skomentuj

  15. sirius98
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-10-13 16:48

    Reklama 10Gbitów dla przeciętnego Kowalskiego. Chyba jakiś żart.
    Kowalski dawno już sprzedał peceta, a własnie sprzedaje laptopa. Ma jeszcze tablet ale go nie używa bo ma smartfona.
    Ale jak nawet by używał tableta to i tak nie wykorzysta łącza w sposób szybszy niż ogranicza mu to standard WiFi n czy ac.
    W laptopie podobnie chociaż powiedzmy że ok 50% obecnych laptopów ma wbudowaną kartę LAN 1Gbit ale przecież Kowalski i tak używa WiFi. Operator łącza 10Gbit nie wymieni mu płyty w laptopie, nie wymieni mu latpopa a przecież nie da ma karty LAN na USB 3.0 w standardzie 10Gbit. Fikcja.
    A jak nawet Kowalski wyciągnął by tego blaszaka z komórki to tam jest karta 100Mbit. Kartę 1Gbit może i sobie kupi ale 10Gbit już nie bo to jest inna bajka. Inne złącza porządnie ekranowane przy tej przepływności nie wspominając o grubej skrętce odpowiedniej kategorii czy karcie światłowodowej i cenach całej operacji.
    Mamy w firmie lokalizacje spięte łączem 1GBit po światłowodzie. I to jest finał jeżeli chodzi o prędkość na następne 5 lat. Dalsze przejście na 10Gbit aby skonsumować tą prędkość wymagało by nie tylko zmiany sprzętu szkieletowego sieci LAN ale i każdej końcówki. Nie jest to realne obecnie.

    Skomentuj

    1. DrzewusPoland
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-14 23:42

      poczytajmy więcej co piszą ludzie... większość posiada niestabilne łacza 5MBs lub LTE dajmy ludziom światłowód chciaż 200-300MBs

      Skomentuj

  16. Vendeur
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-10-13 17:40

    399 zł za 10/10gbps to ma być drogo? Autor chyba ma problemy z logicznym myśleniem. To jest śmieszna kwota za, co by nie mówić, nowatorski i jedyny na naszym rynku taki produkt. Zapewniam, że są tysiące osób, które stać na takie wydatki i chętnie by to zrobiły, gdyby mogły. Nie wspominając o podmiotach gospodarczych...

    Skomentuj

  17. Mały Miki
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-13 19:13

    Pytanie ,czy nawet posiadając tak szybki internet będziemy mogli pobierać z maksymalną prędkością?Bardziej to jest reklama firmy Inei.Do ceny należy doliczyć wymianę gpon-a,routera oraz karty sieciowej.Cena dla użytkownika domowego momo wszystko jest doś wysoka i zapewne tylko garstka może sobie pozwolić na tak szybkie łącze,co innego firmy.