Procesory

Intel Cannon Lake i Ice Lake - procesory w 10 nm odnalezione w bazie 3DMark

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2018-02-27

Intel jednocześnie pracuje nad trzema generacjami procesorów: Coffee Lake, Cannon Lake i Ice Lake. Próbki inżynieryjne układów już gotowe, ale kiedy nastąpi ich premiera?

Niebawem na rynku powinny zadebiutować kolejne, słabsze procesory Intel Coffee Lake. Wiadomo jednak, że "niebiescy" pracują również nad następnymi generacjami Cannon Lake i Ice Lake w 10 nm – w bazie 3DMark pojawiły się pierwsze wzmianki o próbkach inżynieryjnych takich układów.

Informacje o nowych układach ujawnił użytkownik serwisu Reddit o pseudonimie TUM APISAK (ten sam, który ma na sumieniu sporo wcześniejszych przecieków na temat nadchodzących procesorów).

Pierwszy model to próbka inżynieryjna procesora z generacji Cannon Lake-Y, która znajdzie zastosowanie w najbardziej kompaktowych laptopach. Dokładna specyfikacja jednostki jeszcze nie jest znana – wiadomo jedynie, że została ona wyposażona w 2 rdzenie/4 wątki o taktowaniu bazowym 1,1 GHz (taktowanie Turbo nie jest znane).

Sporą ciekawostką jest również próbka inżynieryjna modelu z generacji Ice Lake-U – projektowanej głównie z myślą o kompaktowych laptopach i miniaturowych komputerkach. Jednostka oferuje już 4 rdzenie/8 wątków o taktowaniu bazowym 2,4 GHz, a ponadto została wyposażona w układ graficzny 11. generacji z 48 jednostkami EU (więcej o niej pisaliśmy w tym newsie).

To jednak nie koniec rewelacji, bo w bazie 3DMark znaleziono również wpisy z nowymi modelami z generacji Coffee Lake-S (Core i7-8670) oraz Coffee Lake-U (Core i7-8559U).

Wygląda więc na to, że „niebiescy” jednocześnie pracują co najmniej nad trzema generacjami procesorów. Tyle tylko, że modele Cannon Lake pewnie pojawią się pod koniec tego roku, a na Ice Lake będziemy musieli poczekać do przyszłego.

Źródło: TUM APISAK

marketplace

Komentarze

9
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Uwaga - fanfary! Intel wraz z premierą Cannon Lake-Y odkrywa LPDDR4! Święto!
  Zaloguj się
 • avatar
  Wingroza 10 i tak zajedzie wszystkie te laptopy z nowymi procesorami więc najlepszym wyborem będzie format C i instalacja na nich Xubuntu lub Lubuntu!!!
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  No i dobrze bo w końcu ma być rozwój.Dzień ,w którym gry zaczną wykorzystywać wielowątkowość w CPU będzie końcem dla większości CPU od INTELA dlatego dobrze byłoby ,żeby także radził sobie w tym aspekcie.
  Zaloguj się
  -4