Na topie

Podkręcanie taniego procesora Celeron G3900 - czego możemy się spodziewać?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Jakiego potencjału i wzrostu wydajności powinniśmy się spodziewać? Czy podkręcanie taniego procesora w ogóle ma sens?

Intel Celeron G3900 procesor
Celeron G3900 powinien u nas kosztować około 200 złotych - czy podkręcanie tak taniego modelu w ogóle ma sens?

AA

Niedawno zadebiutowały procesory Intel Celeron G3900, które reprezentują najsłabsze i najtańsze modele z generacji Skylake. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby je samodzielnie przyspieszyć – wprawdzie ich mnożnik został zablokowany, ale można tego dokonać za pomocą zmiany taktowania magistrali BCLK. Jakiego wzrostu wydajności powinniśmy się spodziewać?

Celeron G3900 plasuje się pośrodku stawki jeżeli chodzi o nowe Celerony – został on bowiem wyposażony w dwa rdzenie o taktowaniu 2800 MHz, 2 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3) oraz 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3-1600 i DDR4-2133.

Model ten standardowo uzyskuje 227 punktów w benchmarku Cinebench R15. Po zwiększeniu częstotliwości do 4000 MHz (28x 142,85 MHz), osiągi wzrastają do 317 punktów, natomiast po podniesieniu jej do 4617 MHz (28x 165 MHz) możemy liczyć już na 361 punktów – ponad o połowę więcej względem ustawień standardowych. Podobnymi osiągami może się pochwalić energooszczędny Core i3-6100T, który dysponuje dwoma rdzeniami i czterema wątkami o zegarze 3300 MHz.

Intel Celeron G3900 - wydajność w Cinebench R15

Intel Celeron G3900 - wydajność w Cinebench R15    Intel Celeron G3900 - wydajność w Cinebench R15

Celeron G3900 powinien u nas kosztować około 200 złotych, czyli mniej więcej o 350 złotych mniej niż najtańsze modele Core i3 z generacji Skylake. Warto jednak pamiętać, że do ustawienia tak wysokich zegarów wymagane jest jeszcze wydajne chłodzenie oraz droższa płyta główna z chipsetem Z170. Jak myślicie, czy podkręcania taniego procesora w ogóle ma sens?

Źródło: Twitter@188

Odsłon: 14256 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
  1. kitamo
    Oceń komentarz:

    18    

    Opublikowano: 2016-02-01 11:55

    Taki troche artykul o czyms i jednoczesnie o niczym.

    Skomentuj

  2. Buuren
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2016-02-01 12:29

    To my Was pytamy droga redakcjo ;-)

    Skomentuj

  3. KENJI512
    Oceń komentarz:

    21    

    Opublikowano: 2016-02-01 12:48

    Gdzie tabelki?
    Gdzie testy?
    Gdzie porównanie wydajności w Crysis czy innych grach?
    Gdzie temperatury oraz test/ocena stabilności?
    Gdzie porównanie w SuperPi oraz WinRar?

    Gdzie ankieta?! :D

    Skomentuj

    1. BluePandoraBox
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2016-02-01 13:05

      zapomniałeś o poborze prądu ;)
      to musi być spora różnica porównując z i3-6100T mającym TDP 35W - bazowa częstotliwość to 3,2 GHz, a nie 3,3 jak jest podane w tekście

      Skomentuj

  4. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2016-02-01 13:00

    szkoda że nie ma ocen do artykułów. dałbym ZERO.

    Skomentuj

    1. Piterko13
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-02-01 14:26

      Oj tam oj. Od razu zero:) Wiemy przynajmniej że jest taki procesor i że można go znacząco podkręcić. Na razie wystarczy. Ten procesor nabywców wielu i tak chyba nie będzie miał.

      Skomentuj

  5. irondick
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-01 13:32

    To w końcu o ile "ponad o połowę" ponad czy o połowę?

    Skomentuj

  6. zeniu
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2016-02-01 14:29

    Zamiast kupować Celerona i płytę Z170 za 500 zł lepiej wziąć płytę za 200 zł i i3 zamiast tego Celka.

    Skomentuj

    1. Franz
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-02-01 16:18

      Racja - jak uwzględnisz jeszcze, że i3 pójdzie na boxowym chłodzeniu, a do Celerona, by mocno kręcić trzeba będzie dokupić coś porządnego, to już wcale się nie opłaca.

      Skomentuj

    2. Cleaner_1980
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-02-02 11:03

      Nie dla każdego
      Procek podkręcisz, a płyty nie..
      Ilość złącz USB 3.0, 3.1, rodzaj wyjść graficznych, jakość układu dźwiękowego, możliwość zastosowania w przyszłości lepszego procesora, tego nie podkręcisz :)

      Skomentuj

  7. Paweł Maziarz
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2016-02-01 14:38

    Panowie, to jest news (nie artykuł)

    Skomentuj

    1. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2016-02-01 16:53

      News z pytaniem na koncu ? Ja bym zrezygnowal z formuly pytania ludzi w newsach, i tak sami beda komentowac. Nie wspominajac juz o tym, ze co najmniej kontrowersyjnie to wyglada.

      Skomentuj

      1. Paweł Maziarz
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2016-02-01 18:04

        Dlaczego pytanie na końcu newsa wygląda co najmniej kontrowersyjnie?

        Skomentuj

        1. Cleaner_1980
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-02-02 11:06

          Dlaczego? Dlatego, że jako dumny naród, z chwalebną historią uwielbiamy sprzeczki i utarczki, najlepiej te o pietruszkę

          Skomentuj

  8. theBeoWulfIV
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-01 18:50

    A gdzie testy?????

    Skomentuj

  9. tazik21
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-01 19:57

    1.61 ghz to jest 361 pkt, a po OCe 2.8 ghz 227.

    nieźle namieszane i to na screenshotah

    Skomentuj Historia edycji

  10. xchaotic
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-01 20:53

    Biorac pod uwage ze konkurencji praktycznie nie ma, jak ktos nie ma kasy a potrzebuje taniego kompa do grania, to moze miec sens - na razie podkrecic i kupic dobra grafike typu gtx960, a jak sie $$$ uzbiera wymienic na 4 rdzeniowy i5.
    Albo kupic 'starego' haswella.