Na topie

Co Intel chciał nam powiedzieć o procesorach Coffee Lake?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Na premierę nowych procesorów jeszcze trochę poczekamy, ale producent już teraz ujawnił kilka ciekawych informacji.

 • Co Intel chciał nam powiedzieć o procesorach Coffee Lake?
A A

Ostatnio sporo piszemy o procesorach Intel Coffee Lake, które mają urozmaicić rynek komputerów stacjonarnych. Do tej pory większość serwowanych wiadomości należała do mniej lub bardziej wiarygodnych przecieków, ale przy okazji premiery mobilnych układów Kaby Lake Refresh, producent ujawnił też kilka ciekawych informacji o modelach dla komputerów PC.

Pierwszą ciekawostką są pudełka nowych procesorów, które zostały utrzymane w jeszcze efektowniejszej stylistyce. Możemy na nich wyczytać, że model Core i5 dysponuje 6 rdzeniami, natomiast model Core i7 6 rdzeniami/12 wątkami. Obydwa dysponują też 2-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4 i zintegrowaną grafiką UHD 630. Dokładna specyfikacja nie została ujawniona, ale na taką konfigurację wskazywały też nieoficjalne przecieki.

Intel Core i5 - Coffee Lake  Intel Core i7 - Coffee Lake
Informacja na pudełkach mówi jasno - nowe procesory wymagają do działania płyty głównej z chipsetem z serii 300

Niestety, na pudełkach pojawiła się również informacja, że procesory wymagają do działania płyty głównej z chipsetem z serii 300 (co potwierdzałoby wcześniejsze informacje wskazujące na brak kompatybilności ze starymi konstrukcjami z serii 100 i 200).

Intel Coffee Lake - konferencja
Czyżby Intel chciał nam coś powiedzieć?

Kiedy zadebiutują nowe procesory dla komputerów stacjonarnych? Co prawda producent w swoich materiałach tylko wskazuje na okres jesienny, ale podczas konferencji prasowej pojawiła się sugestia z dokładniejszym terminem – bardziej spostrzegawczy widzowie na jednym z kadrów mogli zauważyć kubek z oznaczeniem 10 2017, co może sugerować premierę w październiku 2017 roku.

Oczywiście ciągle śledzimy temat nowych procesorów - o kolejnych informacjach będziemy informować na bieżąco.

Źródło: Intel, ComputerBase

Odsłon: 9066 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij

Procesory w marketplace

  1. sambaverde
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-23 07:41

   Taaa... nie możemy zrobić szybszych rdzeni, to je zwielokrotnijmy, po co wydać miliardy na R&D? :)

   Skomentuj

   1. kombajn
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-08-23 09:56

    AMD na opracowanie nowej architektury poświęciło ładnych parę lat i dokonali tęgiego skoku w IPC. Wbrew temu co poniektórzy opowiadają wątpię żeby Intel miał nową architekturę nawet w fazie opracowania. A jeżeli już to pewnie na wczesnym etapie rozwoju. Dlatego dołożyli rdzeni. Zresztą od Skylake to oni tylko zegary w zasadzie podnoszą...

    Skomentuj

    1. sambaverde
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-08-23 12:44

     Nowa architektura Intela była rok temu zapowiedziana na 2019 rok. Miała być okrojona ze zbędnych instrukcji x86 i wprowadzić zupełnie nowe rozwiązania.
     Zobaczymy co będzie...

     Skomentuj

     1. sambaverde
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-24 07:51

      To akurat nie byłoby problemem... ani winą Intela.
      Microsoft albo wyda odpowiednie poprawki, albo nie.

      Skomentuj

     2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-25 11:15

      do sprzętu poprawki wydaje producent sprzętu. tyle że ms zdecydował się blokować poprawki do nowych procków dla win7, a nawet któryms tam fixem kompletnie blokuje wszelkie aktualizacje. żenada.

      Skomentuj

     3. Himoto
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-08-23 15:18

      brak instrukcji dla x86 zabije architekturę w ciągu jednej generacji :)
      Takie kombinacje można odstawiać sobie przy Mobilkach i innych, ale w PC aktualnie x86 jest prawie niezastępowane [nadal 64 nie przejęło całkowicie rynku mimo że tyle lat o to walczy AMD intel i Microsoft oraz środowiska linuksowskie], można je marginalizować aż do momentu gdy rynek nie będzie już tego wcale używał, ale w tej formie jak to wygląda aktualnie to obojętnie czy Intel czy AMD zapowiadając brak wsparcia dla x86 prosi się o kłopoty.
      Zresztą Intel już kiedyś kombinował coś podobnego nazywało się to Itanium [IA64].

      Ktoś wyskoczy za chwilkę że x86 to tylko archaiczne 32bity które umarły wraz z XP na platformie M$, ale to nie do końca prawda. Bez wsparcia instrukcjami x86 lub ich odpowiednikami dość duża część programów rozwijana od lat 90 [nawet w najnowszych odsłonach z tego roku] może działać niestabilnie lub w ogóle się nie uruchamiać, ma to związek z tym że dużo programów ciągnie za sobą bagaż pozostałości z czasów 32 bitów i mimo ze działają stabilnie na OS 64bitowych to jednak za funkcje poprawnego działania elementów pozostałych jeszcze z architektury 32 bitowej odpowiadały instrukcje x86.
      Intel zapowiedział że wraz z kasacja x86 chce całkowicie ubić 32bity, ale dla aktualnego rynku PC jest najprawdopodobniej jeszcze za wcześnie o jakieś 3-5 lat.

      Najprawdopodobniej użytkownicy CS6 będą mogli się pożegnać ze swoim pakietem przy zmianie PC na coś od Intel'a bez instrukcji x86 :)

      Co do porzucenia instrukcji x86 są głosy że to nie jest spowodowane nowa architekturą lecz zwykłą próbą ubicia 32bitów, bo nikt od lat nie miał odwagi tego zrobić. Dodatkowo chodzą głosy że ta niby nowa architektura to nic innego jak architektura Core tylko delikatnie poprawiona [jak dotychczas pomiędzy generacjami] i wykastrowana ze starych i "zbędnych" [wedle intela] instrukcji.

      Zaprezentują coś więcej niż rozkład jazd premierowych to możemy pogadać, aktualnie nawet nie wiemy dokładnie co Intel chce wcisnąć w Coffee Lake a wy już do 2019 wyjeżdżacie - a czepiali się tych co czekają na drugą połowę 2018 i ZEN2 heh.

      P.S. Zen2 podobno ma mieć wyższe IPC od Zen1 o 20-30% ciekawe czy to się sprawdzi :).

      Skomentuj

     4. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-23 19:48

      @Himoto

      nie chodzi o całkowite porzucenie x86 ale o wyrzucenie z niej archaicznych nie używanych już instrukcji ALBO wręcz całkowitą emulację x86 na innym typie procesora. Podobno dało by się to zrobić za pomocą samych rozkazów AVX. Oczywiście z różnym skutkiem raz by było wydajniej, raz mniej wydajnie, część programów pewnie by nie działała(wymagało by to aktualizacji lub wręcz przekompilowania/przepisania od nowa).
      Niemniej jednak myślę że intel prowadzi badania nad takimi architekturami.

      Skomentuj

     5. glony_wcinam
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-23 22:19

      Raz wydajniej, raz mniej to już było przy Pentium Pro (niedopracowane przetwarzanie 16-bitowych instrukcji) i P4 (uff, gorąco i do tego gorzej gry chodzą niż u kumpla, co miał Athlona 64). Niech Intel lepiej nie czepia się tej kompatybilności wstecznej, która stanowi jeden z większych atutów x86, bo znowu dostaną po łapach jak kiedyś od AMD - tylko tym razem może bardziej zaboleć, bo i konkurencja większa. Ma być po staremu i koniec. Jak będę chciał uruchomić program napisany pod 8086 to ma działać tak samo na każdym procesorku, który jest reklamowany jako x86. Zrobią nową architekturę, to proszę bardzo, będą sobie mogli przestawiać co zechcą.

      Skomentuj Historia edycji

     6. sambaverde
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-24 08:07

      Kto powiedział, że te nowe Intele będą reklamowane jako x86? Równie dobrze może być to nazwane jako New Itanium ze wsparciem w Windows 10... albo 11.
      Kto powiedział, że PC musi być zawsze wstecznie kompatybilne? Na początku ery komputerów osobistych każda nowa konstrukcja robiła rewolucję - jakoś nikt wtedy nie jęczał, że kolejne sprzęty nie są kompatybilne w 100%.
      Nawet x64 rodziło się z bólem - ale jednak przejęło rynek. Już praktycznie nie ma innych procesorów w PC.
      Kto ci nakazuje kupować nowy komputer do starego oprogramowania? Przyjdzie nowa architektura to będzie i nowe oprogramowanie. Chcesz używać starego oprogramowania to trzymaj komputer, który już masz - będzie taniej.
      O jakiej konkurencji mówisz? Kiedyś było kilkanaście film produkujących same CPU. Dziś zostały dwie. Jedna mająca pieniądze, a druga mająca wizje... znaczy wizję :D Dominujący podmiot, jeśli zaleje rynek nowym standardem to nawet zatwardziali x86-owcy będą musieli się przestawić.

      Skomentuj

    1. sambaverde
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-08-24 08:09

     No właśnie nie można... :)
     x86 stało się zbyt ciasne jak na współczesne potrzeby.
     A tak... można dodać rdzeniufff :P
     Tylko do czego to prowadzi?
     Serio chcesz mieć procesor zajmujący powierzchnię całej płyty głównej?

     Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-08-25 11:07

   ja mam zamiar kupić ryzenowego chłama, ale vegę to już niekoniecznie. co do tych nowych cpu intela, one są zrobione bardzo intelowo. czyli nowe procki, nowe chipsety. czyli znowu płyta główna leci na złom. bez sensu. a jak kupię ryzena, to będę w tę samą płytę główną mógł wsadzić kolejnego ryzena którego jeszcze nie ma ;)

   Skomentuj

 1. wielkiwac
  Oceń komentarz:

  -8    

  Opublikowano: 2017-08-23 04:55

  O Boze. A grubszej Meksykanki nie mieli?

  Skomentuj

  1. sambaverde
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-08-23 07:37

   Obrączka i okrągły brzuszek?
   To jest ciężarna kolego :)

   Skomentuj

   1. lelon
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-23 08:50

    Pier... aby zapinał ;)
    Sorry musiałem...

    Myślicie że spadną ceny lapków z 1060 do tego czasu ?
    Czy utrzymają albo zwiększą ceny bo intel dał wiecej rdzeniuff ?:D

    Skomentuj

 2. harukapl
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2017-08-23 09:20

  Raczej to chciał nam powiedzieć że będzie można na nich zaparzyć kawę...

  Skomentuj

 3. harukapl
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2017-08-23 09:21

  Eh double post... Zatrudnijcie sobie programistę który zrobi wam skrypt w js by po kliknięciu na Zapisz/Wyślij przycisk miał stan Disabled, tak by nie można było go przypadkiem kliknąć ponownie...

  Skomentuj Historia edycji

 4. jacy4
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-08-23 11:38

  Intel zabronił wypuszczania aktualizacji biosu które mogłyby wprowadzić wsteczną kompatybilność z serią 100/200. Robią co mogą żeby ludzie tego nie kupowali.

  Skomentuj

  1. Paweł Maziarz
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-08-23 12:03

   Jakieś źródło takich informacji?

   Skomentuj

   1. jozek23
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-23 14:29

    Pewnie wróżbita Maciej coś napomknął :)

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!