Na topie

Intel atakuje AMD - gracze nie odczują różnicy z PCI-Express 4.0

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Intel przedstawił dowody na to, że gracze nie wykorzystają potencjału magistrali PCI-Express 4.0. Jaki jest więc sens wprowadzenia jej obsługi do procesorów Ryzen 3000 i kart Navi?

  • Intel atakuje AMD - gracze nie odczują różnicy z PCI-Express 4.0
A A

Obsługa PCI-Express 4.0 to jeden z najważniejszych atutów procesorów Ryzen 3000… a przynajmniej tak mówi AMD. Intel ma jednak inne zdanie na ten temat i przedstawia dowody na brak istotnego wpływu nowej magistrali na wydajność w grach.

Serwis Legit Reviews skontaktował się z Ryanem Shroutem, który pełni funkcję głównego stratega wydajności w firmie Intel (wcześniej zajmował się on testowaniem procesorów w serwisie PC Perspective). Shroutem twierdzi, że gracze nie odczują różnicy z wprowadzenia PCI-Express (a przynajmniej nie w najbliższym czasie).

Porównanie szerokości pasma przesyłanego obrazu i magistrali PCI-Express
Porównanie szerokości pasma przesyłanego obrazu i magistrali PCI-Express

Intel porównał szerokość pasma przesłanego obrazu z przepustowością magistrali PCI-Express. Efekt? Nawet obraz w rozdzielczości 4K przy odświeżaniu 144 Hz w trybie HDR nie wykorzystuje pełnego łącza PCI-Express 3.0 x8. Nietrudno się domyślić, że do wykorzystania potencjału PCI-Express 4.0 x16 konieczne byłoby wykorzystanie jeszcze bardziej szczegółowego obrazu (już w rozdzielczości 8K).

Porównanie wydajności karty GeForce RTX 2080 Ti w trybie PCI-Express 3.0 x4, x8 i x16
Porównanie wydajności karty GeForce RTX 2080 Ti w trybie PCI-Express 3.0 x4, x8 i x16

Suche dane mają przełożenie na wyniki wydajności, co już jakiś czas temu potwierdził serwis TechPowerUp na przykładzie karty GeForce RTX 2080 Ti (testy wykonano w rozdzielczości 4K). Różnica w wydajności między trybem PCI-Express 3.0 x8 a PCI-Express 3.0 x16 wynosiła zaledwie 0,0099% FPS.

Obciążenie dysku przy uruchamianiu i ładowaniu gier
Obciążenie dysku przy uruchamianiu i ładowaniu gier

Z nowej magistrali będą mogły również korzystać dyski SSD, co powinno przełożyć się na dużo wyższe transfery sekwencyjne. Według testów Intela, gracze też nie powinni tutaj odczuć tutaj różnicy, bo gry nie są w stanie wykorzystać tak wysokiej przepustowości przy uruchamianiu i ładowaniu poziomów.

AMD - PCI-Express 4.0

Widać zatem, że obsługa PCI-Express 4.0 raczej nie przyniesie dużej różnicy w działaniu komputera do gier. W przyszłości, gdy upowszechnią się ekrany 8K, a gry będą jeszcze bardziej wymagające, być może sytuacja się odmieni. Problem jest jednak taki, że... firma AMD nie twierdzi, że PCIe 4.0 przyniesie różnice graczom. Owszem, producent w swoich materiałach chwali się nowym standardem, ale różnicę mają odczuć głównie profesjonaliści, zajmujący się tworzeniem wideo w jakości 8K.

Jak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się dopiero na początku lipca, gdy na rynku zadebiutują procesory Ryzen 3000 i karty graficzne Navi - pierwsze konsumenckie sprzęty wykorzystujące potencjał PCI-Express 4.0.

Źródło: Legit Reviews, AMD

Odsłon: 9767 Skomentuj newsa
Komentarze

84

Udostępnij
  1. AmigaPPC
    Oceń komentarz:

    26    

    Opublikowano: 2019-06-13 12:50

    Desperacja level Master czy raczej level Intel.

    Skomentuj

    1. Ghola
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2019-06-13 13:09

      Przecież od początku to było wiadome :)

      Skomentuj

      1. musslik
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2019-06-13 14:18

        No, no a później będą podśmiechujki typu "640K ought to be enough for anybody"

        Skomentuj

    2. Dawid_PL
      Oceń komentarz:

      -16    

      Opublikowano: 2019-06-13 13:37

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      W desperacji było amd przez dekadę i gdyby nie intel zniknęli by z rynku, więc zastanowiłbym się nad tym co piszesz :D.

      Skomentuj

      1. AmigaPPC
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2019-06-13 13:48

        Zastanowiłem się i widzę, że oprócz przekupstwa, kampanii oszczerstw i opłacanie niespełna rozumu trolli na forach to Intel nie ma nic do zaoferowania (lepszego/bardziej opłacalnego niż AMD).

        Skomentuj

        1. Dawid_PL
          Oceń komentarz:

          -11    

          Opublikowano: 2019-06-13 13:49

          Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

          Widzę jesteś naprawdę ograniczony, nie ma się co dziwić, w końcu benchmark i inne pseudo portale to wylęgarnie takich trolli jak ty.

          Skomentuj

          1. Dawid_PL
            Oceń komentarz:

            -5    

            Opublikowano: 2019-06-13 13:50

            Jedyne co potrafisz pisać to właśnie teksty typu "intel to gó..o", bez żadnej argumentacji bo nie masz żadnej wiedzy, kto tu jest trollem? :D.

            Skomentuj

          2. AmigaPPC
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-06-13 13:52

            Ograniczony to Cię zmajstrował drogie dziecko z IQ na debecie, co widać po Twoim bełkocie i pseudo rzeczowych bredniach.

            EOT.

            Skomentuj

          3. Dawid_PL
            Oceń komentarz:

            -10    

            Opublikowano: 2019-06-13 13:54

            Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

            "Desperacja level Master czy raczej level Intel"
            Właśnie pokazujesz jakim hipokrytą, trollem i jak bardzo rzeczowo piszesz w swoim pierwszy poście tutaj ;) Z takich mam największy ubaw.

            Skomentuj

          4. Dawid_PL
            Oceń komentarz:

            -7    

            Opublikowano: 2019-06-13 13:54

            "ograniczony to cię robił"
            bardzo rzeczowy post, bardzo ;)

            Skomentuj

          5. mjwhite
            Oceń komentarz:

            -10    

            Opublikowano: 2019-06-13 14:14

            Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

            @Dawid_PL daj mu spokój, @AmigaPPC podchodzi po 70tkę... jak rano zrobi kupę to już jest sukces... a Ty każesz znać mu się na komputerach :-)

            Skomentuj

          6. Dawid_PL
            Oceń komentarz:

            -10    

            Opublikowano: 2019-06-13 14:35

            Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

            dokładnie to widać, złapany ze spuszczonymi portkami bo argumentacji brak, jedynie kopiuj wklej "intel to gówno" i na tym się kończy rozmowa z takim osobnikiem :D.

            Skomentuj

        2. mjwhite
          Oceń komentarz:

          -10    

          Opublikowano: 2019-06-13 14:13

          Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

          @AmigaPPC

          "Intel nie ma nic do zaoferowania (lepszego/bardziej opłacalnego niż AMD)."

          Oczywiście. Trole z amd są nie do pobicia (czego jesteś żywym dowodem)

          Skomentuj

          1. DrMjut
            Oceń komentarz:

            5    

            Opublikowano: 2019-06-13 15:19

            Każdy normalny człowiek wie, że jeśli chodzi o cena/jakość wygrywa tu AMD. Intel ma niby szybsze procki w grach, ale po ostatnich poprawkach win10 wstrzymał bym się z tą opinią.

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-06-14 01:06

            cena/wydajnosc owszem jest po stronie AMD ale to jest normalne przeciez.
            Wydajnosc CPU intel ma nie do pobicia i sa poza zasięgiem na chwile obecną. Zbyt wysokie taktowania i duze IPC.
            AMD dogania z IPC ale nie pod wzgledem taktowania.

            Ludzie podniecają się tym że hurr durr 16 watków ale nie zwracają uwagi na zegary juz zupelnie.

            Skomentuj

          3. FunkyKoval
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2019-06-14 08:49

            A jakieś konkrety, bo chyba jednak @AmigaPPC" ma rację. Sam jestem użytkownikiem PC-ta na INTEL-u ale ta firma strasznie irytuje ostatnio swoim PR-em. Oni chyba zatrudnili do marketingu kogoś z polityki.

            Skomentuj

      2. benzene
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2019-06-13 14:14

        Możesz rozwinąć myśl, że gdyby nie Intel to AMD zniknęłoby z rynku.

        Skomentuj

        1. Dawid_PL
          Oceń komentarz:

          -12    

          Opublikowano: 2019-06-13 14:33

          Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

          Intel musiał zapłacić amd srogie kwoty i zaprzestać stosować praktyki, dzięki którym INTEL był już bardzo blisko w cudzysłowie wyniszczenia amd. Właściwie to, gdyby nie komisja europejska, komisja handlu usa i pozwy sądowe amd raczej by się nie podniesło z kolan, komisje wykazały takie sprawy jak opłacanie największych sieci, producentów i partnerów by np wstrzymywały produkty amd a by w magazynach zalegały produkty intela lub skłanianie do ograniczenia wsparcia dla amd, manipulacje benchmarkami, rabaty dla partnerów na zakup swoich cpu by tylko nie kupili amd etc.

          Skomentuj

          1. DrMjut
            Oceń komentarz:

            10    

            Opublikowano: 2019-06-13 15:08

            "skłanianie do ograniczenia wsparcia dla amd, manipulacje benchmarkami, rabaty dla partnerów na zakup swoich cpu by tylko nie kupili amd etc."

            I jak to miało pomóc AMD?

            Skomentuj

          2. Tomekkb
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2019-06-13 20:53

            ja to też czekam niecierpliwie na odpowiedź :D

            Skomentuj

          3. MKjanek32
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2019-06-13 17:49

            Z tego co się orientuję, to kary raczej na pewno nie były na rzecz AMD, tylko budżetu UE

            Skomentuj

          4. mbe13
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2019-06-14 07:28

            Gdyby nie łapówki i blokowanie sprzedaży Athlonów AMD nie potrzebowało by kasy od intela która się AMD po prostu należała.

            Skomentuj

      3. MKjanek32
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2019-06-13 17:43

        A Intel to może w desperacji nie był? Zdarzyło im się za czasów NetBursta i to do tego stopnia, że (jak sam zauważyłeś) wzięli się za łapówki :-D
        Wycofanie się z architektury NetBurst zajęło im zresztą dokładnie 5 lat, czyli tyle samo co AMD z architektury Bulldozer.

        Skomentuj

  2. Kriksos
    Oceń komentarz:

    27    

    Opublikowano: 2019-06-13 13:03

    Wypowiedzi ze strony Intela są czasami zabawne... "Intel przedstawił dowody na to, że gracze nie wykorzystają potencjału magistrali PCI-Express 4.0" i właśnie dla tego Intel zapowiada wprowadzenie PCI-Express 5.0. Intel zachowuje się trochę jak dziecko, które ma 5 lat... Wszystko co należy do Intela jest najlepsze i tylko ich rozwiązania mają sens. Jak konkurencja wprowadza jakieś rozwiązanie to od razu jest atak ze strony Intela. Niech się lepiej skupią nad swoimi produktami bo o ile mają jeszcze przewagę w niektórych obszarach to ta przewaga sama z siebie się nie utrzyma i jeśli nie zmienią podejścia do cena/jakość/wydajność to niedługo AMD będzie ich wyprzedzać na każdym polu. Intel od jakiegoś czasu dużo gada, a mało robi... Narzekać i krytykować to każdy potrafi. Może lepiej niech w końcu zrobią te procesory 10nm bo jak na razie to tylko roadmap muszą aktualizować/zmieniać.



    Skomentuj

    1. Dawid_PL
      Oceń komentarz:

      -21    

      Opublikowano: 2019-06-13 13:32

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Widać ból dupki typowego fanboja amd.
      Powiedz mi w takim razie, jak wykorzystasz pcie 4.0, czekam na konkretne przykłady z twojej strony, bo zakładam że jesteś zwykłym "kowalskim" grającym w pokemonki i przeglądającym internet, wykaż się, może do chłodzenia się wentylatorkiem chipsetu zbudowanego z chipletów epyca z poborem 15W? Toż to bardzo przydatna funkcja :D.

      Co do intela to proponowałbym się trochę douczyć, bo jak na razie amd nie ma prawie że nic do gadania na rynku mobilnym i serwerowym.


      Skomentuj

      1. BariGT
        Oceń komentarz:

        13    

        Opublikowano: 2019-06-13 14:11

        Wykorzystanie PCI4.0 jest raczej dyskusyjne ale juz np 64MB dodatkowego cache, polatane wszytskie sprzetowe luki, albo 12C za 500$ , ktore mozna odpalic na plytach za 200zl to juz naprawde cos. Intel wie ze jest w ciemnej d---pie i stad ta desperacja.

        Skomentuj

      2. owatanka
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-06-13 17:10

        Niiewiem czy pamietasz ale nadal w planach amd jak i nvidia maja uklady graficzne McM i wlasnie z tego powodu bylo parcie na nowy szybszy standard pci-e 4.0.

        Nvidia nadal posiada wlasne rozwiazania takie jak nlink a amd infiniti fabric ale te rozwiazania sa niestandardowe i sa wykorzystywane tylko przez ich dostawcow.

        Skomentuj

      3. Kriksos
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2019-06-13 18:35

        Uczono mnie, że obrażanie osoby której się nie zna na ogół świadczy o braku inteligencji więc możliwe, że ciężko jest Ci zrozumieć to co napisałem.
        Po pierwsze, ku Twojemu zdziwieniu mam komputer z procesorem Intela.
        Po drugie, zapewne obudowa moje komputera kosztuje więcej niż procesor, którego używasz, nie mówiąc już o pozostałych podzespołach...
        Po trzecie, komputer jest moim narzędziem pracy na co dzień, jeśli uważasz że gram w pokemony to odsyłam Cie do pierwszego zdania w tym komentarzu.
        Po czwarte, przykład wykorzystania PCI-Express 4.0 to chociaż by dyski M.2... pewnie nie wiesz co to jest dysk M.2, więc użyję Twojego zdania "proponowałbym się douczyć..." Uprzedzę też Twoje pytanie, mam takie dyski w komputerze, mam ich nawet dwa i wykorzystuje je na co dzień. Rewelacyjnie gra się na nich w pokemony i przegląda internet.

        Porównywanie udziałów w rynku na polu procesorów mobilnych i serwerowych też dla mnie jest przykładem Twojej niewiedzy. Bo każdy kto zna się choć trochę na liczeniu wie, że w rok czy dwa nie da się wygryźć z rynku monopolisty jakim jest Intel, a wystarczy tylko spojrzeć na wyniki sprzedaży. Jak na razie to AMD zyskuje punkty, a Intel je traci... Patrząc z perspektywy rozwoju firmy, to AMD wprowadza nowe produkty, a Intel tylko odgrzewa stare wyżyłowane kotlety... Mam procesor Intela i zawsze uważałem, Intel ma lepsze procesory dla graczy ale po dzisiejszych informacjach odnośnie testów Ryzen 9 3950X zapowiada się ciekawy procesor. Z tymi 16 rdzeniami i obsługą PCI-Express 4.0 może w końcu przejrzę cały internet...

        Skomentuj

        1. Kropeczka
          Oceń komentarz:

          -4    

          Opublikowano: 2019-06-13 19:44

          Piszesz o obrażaniu osób których się nie zna, po czym sam obrażasz ile możesz...

          Chory jesteś ? Masz rozdwojenie jaźni ???

          żenujące Kolego

          Skomentuj

          1. Kriksos
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2019-06-13 22:44

            Nie będę się wdawał w dyskusję bo chyba faktycznie w tym kraju czytanie ze zrozumieniem stanowi problem... Gdzie droga Koleżanko obrażam użytkownika "Dawid_PL" ? Jak to sformułowałaś "obrażasz ile możesz..." bo ja tego w komentarzu nie widzę ale może mnie oświecisz i wytłumaczysz. Co więcej do użytkownika Dawid_PL zwracam się zawsze z DUŻEJ litery co świadczy raczej o tym, że po mimo jego docinek odnośnie wielbiciela pokemonów i przeglądania stron www i całej reszty uważam, że chociaż z tej strony należy się mu szacunek bo o reszcie świadczą jego komentarze...

            Skomentuj

          2. Kropeczka
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2019-06-14 06:20

            Umiem czytać ze zrozumieniem i widzę złośliwości.

            Lubisz docinać ludziom, w tym mnie. Owszem nie jesteś chamski i nie piszesz ty taki i taki.

            Ale nie przesadzaj z oceną swojej inteligencji. Są ludzie którzy dostrzegają docinanie, złośliwości mimo pisania do kogoś dużą literą....

            I potrafią ci to wytknąć.

            Także powtórzę stosujesz podwójne standardy i jest to żenujące.

            Skomentuj

          3. Kriksos
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2019-06-14 09:49

            Widzę, że mamy odrębne zdanie na ten temat. No ale każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie i należny to chyba uszanować.
            Dziwi mnie tylko, że stajesz w obronie osoby, która w swoich komentarzach pisze:

            "Jeeezu ile tutaj fanbojów i gówniaków amd..."
            "..., w końcu benchmark i inne pseudo portale to wylęgarnie takich trolli jak ty."

            Stając w obronie takich użytkowników akceptujesz ich zachowanie i język na forum, w tym obrażanie innych. Wbrew temu co piszesz, mam jeden standard nie toleruje chamstwa...
            Jeśli uważasz, że moje wypowiedzi są żenujące to trudno przeżyję i nie będę Ci odpisywał, że grasz w pokemony itp.
            Jeśli sposób wypowiedzi użytkownika "D..._PL" Ci odpowiada to... to Twoja sprawa. Mi osobiście chamskie odpowiedzi z jego strony średnio odpowiadają...
            Jeśli uważasz, że Cię obraziłem to nie miałem takiego zamiaru i nie traktuj mojej wypowiedzi jako ataku na Twoja osobę.
            Po prostu uważam, że można napisać komentarz i wyrazić swoje zdanie w temacie. Można też podyskutować na jakiś temat i do tego właśnie są komentarze pod artykułami. Nie trzeba przy tym obrażać osób, które maja inne zdanie w danym temacie.

            Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-06-13 21:31

      @kriksos ale Intel nie mówi że pcie5.0 przyspieszy cos w gamingu, natomiast AMD tak i kieruje swoje rozwiązanie do graczy.

      Skomentuj

    3. FunkyKoval
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-06-14 08:53

      DOKŁADNIE 100/100 !
      Na miejscu INTEL-a skupiłbym się na pracy i wprowadzaniu nowych produktów, zamiast produkowaniu fake-ów rodem z politycznych wieców. Jak widać AMD ma więcej godności jednak i wie co jest priorytetowe, podczas gdy wypuszczali kolejne nieudane produkty, skupili się na pracy a nie pyskówkach z INTEL-em. Po wielu latach udało im się wrócić ze świetnymi produktami i mają klasę, to trzeba im przyznać.
      Taka firma jak INTEL, nie powinna się więcej ośmieszać, chyba lepiej byłoby, gdyby nic nie mówili, niż przypominali o sobie w ten sposób.

      Skomentuj

  3. n4zgul
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-06-13 13:07

    A w sli nie przyniesie ? bo różnica między ktoś już sprawdzał testował może sli w pcie-x3 vs pice-x4 ? bo wydaje mi się że tu mogą być różnice i to spore.

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-13 13:23

      Mam wątpliwości, czy MultiGPU da się wykorzystać, chyba, że AMD coś wykombinuje nowego.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-06-13 21:28

      zarówno crossfire jak i sli nie zdaje egzaminu w tej formie.
      Nawet w tripple sli nie jestes w stanie zapchac pcie3.0 ale problemem takiego połączenia jest jak zawsze problem z synchronizacją i skaczący frametime.
      Dlatego odchodzi sie od sli i cf w gamingu.

      Skomentuj

    3. marcadir
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-14 08:40

      przynajmniej w teorii w sli powinna być niewielka różnica na plus. Jeżeli Intel "testuje" pcie 4 z kartą pcie 3 to jak ma wykorzystać pełen potencjał magistrali.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-06-14 09:33

        przeciez w tym tescie chodzi o to ze pcie 3.0 na 8 liniach jest w stanie zapewnic odpowiednią przepustowosc dla 2080ti, a jeszcze masz x16

        Chyba nie zrozumiales o co w tym porownaniu chodzi.
        To sa teoretyczne wyliczenia ktore zostaly przedstawione w tabeli i ktore pokrywają się z rzeczywistoscią.

        Skomentuj

  4. krishna22
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-06-13 13:14

    co ten intel xD

    Skomentuj

  5. hokopl
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2019-06-13 13:15

    "Serwis Legit Reviews skontaktował się z Ryanem Shroutem, który pełni funkcję głównego stratega wydajności"

    No tak, bo jeśli ta wydajność procesorów Intela kurczy się z dnia na dzień, to strategicznie łoś musiał coś wykombinować.
    To tak jakby powiedzieć że samochody powyżej 60 KM nie mają sensu bo zapewniają maksymalna prędkość na autostradach

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-06-13 23:26

      wiesz ale tu o co innego chodzi. AMD rzuciło hasłem ze PCIE4.0 da graczom dodatkowy bonus a tak w sumie nie jest i nie bedzie.

      Gdzie ma sens PCIE4.0?
      Sens ma tam gdzie potrzeba zwolnić nieco lini.
      Skoro najmocniejsza obecnie karta graficzna sięga powoli do limitu PCIE 3.0 x8 to wypadalo by juz mysleć że następna generacja będzie potrzebowała PCIE3.0 x16

      I tu jest sens pcie4.0 czy 5.0 - będziesz w stanie przy takiej samej ilosci linii podłączyć nawet dwie takie grafy.
      Problem w tym że zarówno AMD jak i NV wycofuja się a własciwie juz sie wycofały z multigpu.

      Zostaje Ci więc miejsce na podpięcie 2 albo i 3 kart do zastosowania innego niz gaming.
      Ewentualnie dodatkowe karty rozszerzeń, napędów, raid z super wydajnych nośników itp.

      Tak więc gówna zaleta PCIE4.0 to oszczednosc lini na dzien dzisiejszy ale nie wpływa ona na gaming w ogóle i tu czy się jest fanem AMD czy Intela lub też zadnego z nich trzeba przyznać że Intel ma racje.
      To że akurat wyciąga ten argument to normalne bo obie firmy ciągają się za słówka przy każdej premierze swoich CPU.

      Skomentuj

      1. FunkyKoval
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-06-14 08:58

        Hahahaha cytat: "wiesz ale tu o co innego chodzi. AMD rzuciło hasłem ze PCIE4.0 da graczom dodatkowy bonus a tak w sumie nie jest i nie bedzie."
        Strasznie bawią mnie takie wypowiedzi, z właszcza w czasach, kiedy pojemnosć pamieci podewaja się prawie co roku lub dwa lata a przepustowości sieci wzrastają wykładniczo.
        APPLE dosżło do miejsca w którym jest tylko dzięki temu, że JOBS pokonywał bariery a ludzi, którzy nawet nie próbowali czegoś zrobić tylko mówili, że to nie ma sensu i jest niemożliwe, po porostu zwalniał. NIe było PCIe4 to nie było gier, które to wykorzystają, teraz sie pojawiło PCIe4 i zapewne za chwilę firmy podejmą próby wypełnienia tej przepustowości. Mając w głowie główną myśl, że czegoś się nie da, niemożliwe, nie ma sensu ... po co wypowiadać się na portalach technologicznych ?

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2019-06-14 09:39

          ale wyjasnij mi co Cie bawi?

          od ilu lat mamy pcie3.0?
          kiedy AMD podwoiło wydajnosc swoich układów graficznych?

          PCIE 3.0 nawet na x4 jest w stanie zapewnic odpowiednią przepustowosc dla kart a Ty mowisz o podwajaniu czegokolwiek.
          Nawet jakbys teraz podwoił wydajnsoc topowych kart graficznych to i tak zmieszczą się na pcie3.0.

          Plusem pcie4.0 i 5.0 jest fakt ze mozna zwolnic kilka lini w przyszłych kartach graficznych, czyli nastepca takiego 2080ti który będzie miał 2x taką moc nie będzie musial korzystac z 16lini tylko będzie mozna go odpalic na pcie4.0 przy np. x8 albo x4

          Problem ze standardem polega na tym ze karty graficzne nie zostana nagle przeniesione na pcie4.0 bo nie będą funkcjonowaly na płytach z pcie3.0 i co wtedy? sprzedaż kart stanie?
          Najpierw musi sie spopularyzowac standard pcie4.0 albo 5.0 zanim zobaczysz takie karty graficzne.

          Widzisz, wypowiadasz się tak jakby to było takie hop siup z dnia na dzien.
          Wypelnic taka przepustowosc to najpierw wypelnią konsole do gier ale nie nadchodzącej generacji tylko dopiero nastepnej.

          Chodzi o fakt ze dzis pcie4.0 ani pcie5.0 w zastosowaniach desktopowych nie jest zadnym argumentem.

          Dzis zutylizowac taka przepustowosc mozna w stacjach roboczych robiąc raid z wydajnych dyskow i łączac wiecej niz jedna karte graficzną.


          Skomentuj

  6. PrestoEnzo
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2019-06-13 13:19

    Intel przyzwyczajony do zapewniania 5% lepszej wydajności procesorów co 3-4 lata, więc... tak u nich nikt nie odczuwa różnicy w czymkolwiek.

    Skomentuj

  7. Dawid_PL
    Oceń komentarz:

    -8    

    Opublikowano: 2019-06-13 13:20

    Kto nie jest fanbojem i nie modli się codziennie do ołtarzyka amd ani intela doskonale wie, że 4.0 jest jak piąte koło u wozu dla mainstreamowej podstawki dla kowalskich grających w pokemony.
    Co do dysków, przeciętny użytkownik nie jest nawet w stanie wykorzystać nośników nawet na SATA 3 więc nawet połówki jednej linii 4.0, grono semi-pro nie jest w stanie wykorzystać 3.0 x4.
    Zostają profesjonaliści i przedsiębiorstwa, które już od dawna mają pożytek z 4.0 na platformach hedt i serwerowych.

    Skomentuj

    1. frankcook
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-06-13 13:24

      Co ty za głupoty gadasz, komentarze tutaj są po to żeby być ślepym wielbicielem jednej firmy. Ludzie obwołali już AMD królem procesorów pół roku temu zanim cokolwiek wiedzieli o procesorach i grafikach. Komentarze opierają się tylko na powtarzaniu odgrzewane kotlety i nm. Proces technologiczny? Wykorzystanie potencjału? Kto by zwracał uwagę na takie rzeczy. Ból dupy za bólem dupy.

      Skomentuj

    2. frankcook
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2019-06-13 13:24

      Co ty za głupoty gadasz, komentarze tutaj są po to żeby być ślepym wielbicielem jednej firmy. Ludzie obwołali już AMD królem procesorów pół roku temu zanim cokolwiek wiedzieli o procesorach i grafikach. Komentarze opierają się tylko na powtarzaniu odgrzewane kotlety i nm. Proces technologiczny? Wykorzystanie potencjału? Kto by zwracał uwagę na takie rzeczy. Ból dupy za bólem dupy.

      Skomentuj

    3. rqtdev
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-06-13 15:13

      Jak komuś nie trzeba PCIe 4.0 to niech sobie siedzi na AGP, PCI albo jeszcze na ISA.

      Skomentuj

    4. FunkyKoval
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-14 09:07

      Hahahaha kolejny "gigant wróżbita" a czy smartfony z 8GB czy 12GB RAM mają sens dla zwykłego usera ?!?! Pewnie nie a jednak są i/lub będa zachwilę i zwykli ludzie je kupują, pomijam cel tych zakupów i zastosowania. W ślad za tym idą nowe systemy operacyjne i sofwtare, który wykorzysta ten nowy potencjał, i tak samo jest z PCIe4, mówienie że to bez sensu to jakby ktoś popwioedział, że po co samochody z silnikami 500KM i więcej, przecież w miastach jeździmy 50km/h. Zatrważąjące ile ludzi nie widzi zupełnie postępu i poza czubek własnego nosa (krawędź podwórka). obecnie reklamuje się TV 8k, whcodzą na rynek (już są) i też to niby bez sensu, bo jeszcze tak naprawde dobrze FHD nie ogarnięto o 4K nie wpsominając ale to myśłenie rodem właśnie z INTEL-a, który ostatnie kilka lat spędził na dozowaniu klientom + 3-5% wydajności więcej co roku na odgrzewanych kotletach za grube pieniądze. Nareszcie mamy to za sobą, to dla rynku PC i IT (ale nie tylko także graficy, przetwarzanie, datacenter itp.) jakby pchany samochód nagle odpalił, po czym pchający wsiedli do niego i mogli pojechac dlalej na silniku. Wpaniale, że wreszcie firma jak AMD popchneła ten marazm do przodu - BRAVO !!!

      Skomentuj

  8. patalajka22
    Oceń komentarz:

    17    

    Opublikowano: 2019-06-13 13:38

    Gdyby intel wprowadził go pierwszy to pewnie by wymyślali ile to niezliczonych zalet ma ten standard

    Skomentuj

    1. Dawid_PL
      Oceń komentarz:

      -7    

      Opublikowano: 2019-06-13 13:43

      zalety oczywiście ma dla przedsiębiorstw i profesjonalistów, ale nie dla zwykłych kowalskich grających w pokemony na mainstreamowej podstawce, dla takich osób ma jedynie minus ze względu na 15W pobór prądu i aktywne chłodzenie.

      Skomentuj

  9. zakius
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-06-13 13:40

    a co to gracz nie może pracować na kompie? Optane bardzo chętnie by dostały więcej przepustowości (i lepszy kontroler)

    Skomentuj

  10. Marc1n
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-06-13 13:50

    A nie jest po prostu tak że AMD jest po prostu przyszłościowe? Podobnie jak np. Thunderbolt Intela z transferem 40Gbit?

    Skomentuj

    1. Marc1n
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-06-13 13:57

      Btw. TPU w teście z września 2018 twierdzi że różnice między x16 a x8 jakieś są w niektórych grach. A to już dzisiaj z RTX2080Ti. Co będzie gdy wyjdzie nowa, mocniejsza generacja GPU?

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2019-06-13 21:21

        wez pod uwagę ze NV korzysta z pewnego mechanizmu kompresji i nawet nie przeszkadzaja tym kartom wolne pamięci a co dopiero magistrala.

        PCIE3.0 jest naprawde jeszcze z zapasem.

        Jesli chodzi o graczy to faktycznie nie bedzie tu roznicy ale juz na rynku profesjonalnym jak najbardziej, mozna wtedy przez magistrale przepychac obraz w 8k albo stosowac napędy o duzej przepustowosci.

        Skomentuj

  11. Rafs0n
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-06-13 14:53

    Czemu każdy patrzy głównie na graczy? Życie to nie gra(chociaż jak by spojrzeć na inne aspekty to może...)

    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-06-13 18:41

      Bo Intel dobrze wie, że w desktopie/mainstreamie może już tylko liczyć głównie na graczy i entuzjastów.
      Jak ktoś będzie robił encoding/rendering/itp na CPU to wezmie 12C/24T albo 16C/32T a nie 8C/8T czy 8C/16T.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-06-13 23:28

        intel ma problem z dostarczeniem odpowiedniej ilosch CPU dla desktopu i mainstreamu na dzien dzisiejszy.

        Skomentuj

  12. kristof080
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2019-06-13 16:21

    Czasami trzeba cos powiedziec. Bo jesli informacje ze slajdow AMD, znajda potwierdzenie w niezaleznych testach, to akcjonariusze Intel, beda co najmniej niezadowoleni. Ale to samo robi NVidia. My to wszystko mielismy lata temu. Moze bolu dypy nie maja, ale zaczyna troche przypiekac. Ale sie wszystko okaze juz wkrotce.

    Skomentuj

  13. paulus99
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2019-06-13 17:50

    Stanowisko Intela w sprawie PCIE 4.0 jest bardzo obłudne. Gdyby to oni wprowadzili w swoich procesorach byłaby to niezbędna, wspaniała, jedyna w swoim rodzaju itd. zaleta. A że wprowadza to konkurencja, to zaraz trzeba wbić szpilę.

    Nie przeczę, może przy kartach graficznych nie ma to teraz wielkiego znaczenia. Ale kto mi zabroni jednocześnie używać w kompie szybkiego dysku NVME na PCIE 4.0, karty 10Gb/s czy dodatkowego kontrolera dysków SATA czy Fibre Channel? Co więcej, przy nowej magistrali nie muszę mieć aż tylu linii na dane urządzenie, zamiast PCIE 3.0x8 mogę wykorzystać PCIE 4.0x4, co ma znaczenie przy procesorach tylko z 16 liniami.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2019-06-13 21:29

      tu chodzi o cos innego - intel nie reklamuje pcie5.0 pod gaming.
      AMD głównie oparło swoj PR dotyczący ryzenów jako procesorów gamingowych. Tego się czepiają (i zapewne słusznie, bo przyrost wydajnosci z pcie 4.0 będzie żaden co potwierdzili już dawno temu na kilku portalach przy testowaniu pcie3.0 8x i 16x ze obecne karty graficzne nie potrafią zapchac pcie).

      Skomentuj

      1. Kriksos
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-06-13 23:10

        Ja nie twierdzę, że Intel nie ma racji w swojej wypowiedzi dotyczącej przydatności PCI-Express 4.0 dla graczy. Pewnie zanim zaczniemy wykorzystywać potencjał PCI-Express 4.0 to wprowadzony zostanie PCI-Express 5.0. Osobiście nie podoba mi się polityka ze strony firmy Intel. Polityka odwiecznej krytyki wszystkiego co jest inne od ich pomysłów... z jednej strony mówią, że przyrost wydajności z wykorzystaniem tego standardu jest znikomy, a z drugiej chcą testować procesory pod względem wydajności w grach i pewnie wygrają o 3-5 FPSów. Ja sam uważam, że na dzień dzisiejszy Intel ma lepszy procesor do gier ale gdyby nie AMD i ich "agresywna" polityka to Intel dalej sprzedawał by procesory z 6 rdzeniami za 2000zł. Nie zawsze pomysł jest trafiony i nie zawsze wydajność wzrasta o 15-20% ale bez zmian i bez innowacji ze strony konkurencji rynek nie rozwijałby się tak szybko jeśli wprowadzenie PCI-Express 4.0 przez AMD zmusi Intel do wypuszczenia czegoś nowego to tylko z korzyścią dla nas wszystkich. No chyba, że Intel zabije nas ceną za te ich nowinki...

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2019-06-13 23:36

          Ale tu nie chodzi o politykę krytyki. Akurat tutaj słusznie skrytykowali to w jaki sposób AMD kieruje pcie4.0 do graczy.
          To nawet nie chodzi o krytykę a o PR i wytykanie palcami.
          AMD robi dokładnie to samo przy każdym wystąpieniu gdzie w jakiś sposób próbują porównywać się do intela i wykazać że gdzieś tam coś będzie lepsze i szybsze.
          To jest normalne.

          Intel oglosil pcie5.0 jeszcze zanim AMD wypusciło PCIE4.0.

          Skomentuj

          1. mobil12
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-06-14 00:07

            i jak życie przekonało to AMD ma rację, bo coś co robi to zwykle na długi czas jak np. podstawki pod proca nie zmienia jak intel za każdym razem :)
            więc może nowa magistrala przetrwa kilka kolejnych standardów Intela ? :)

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2019-06-14 00:32

            ta podstawka i jej zycie to i tak nic nie mowi i nic nie daje.
            Mam płyte pod pierwszego ryzena i co? i musze zmienic jesli chce wsadzic R3xx choc podstawka ta sama.
            A jak dawno temu kupiona? niecałe dwa lata.
            Więc zywotnosc podstawek to tez juz dawno zaden argument.

            Tak, ja sie ciesze ze bedzie pcie4.0 a pozniej 5.0, zawsze to do przodu.
            Uwolni się przez to kilka lini procesora i jednoczesnie mozna podlaczyc np 2x nvme o duzej szybkosci.
            Co prawda do domowych zastosowan to ciągle taki gadzet ale lepsze to niz stac w miejscu.

            PCIE4.0 jeszcze dłuuugo bedzie niewykorzystane i pewnie przeżyje pcie5.0 no chyba ze nagle przyjdzie nam jakas rewolucja.

            Skomentuj

          3. Vengir
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-06-14 09:08

            Ten kto dopłacił do B350 zamiast brać A320 będzie mógł w większości przypadków nadal korzystać trzecich Ryzenów. W tym przypadku argument o długim życiu jest wciąż uzasadniony.

            Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2019-06-13 23:41

          Aha i zeby nie było ze AMD pisze ze PCIE4.0 for gamers - proble mw tym że oni wszystko tak mega ogolnikowo pisza i z niedopowiedzeniami.

          Skomentuj

  14. Pixel
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-06-13 19:16

    A co z testami w SLI 2x16 ? Zwykle LGA 2011 wypadało lepiej np: od LGA 1150 itd. Co z różnicą ilości linii PCI-E ?

    Skomentuj

  15. jacy4
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-06-13 21:10

    Niedawno intel mówił że nikt nie potrzebuje więcej niż czterech rdzeni. Po prostu AMD było szybsze no to intel coś powiedzieć musiał.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-06-13 21:26

      hmm a to nie tak ze intel juz zapowiedzial pcie5.0?

      Oni nie twierdzą że nie ma sensu zwiekszanie przepustowosci szyny bo to sens ma ale w gamingu nie przyniesie to róznicy.

      AMD uczepiło się słowa gaming. Juz ryzeny miały przyniesc niesamowite pokłądy wydajnosci w gamingu oraz streamingu.
      jak sie okazało od ryzena dalej wydajniejszy był 7700k podczas grania i streamowania.
      Słowo gaming padało wielokrotnie na konferencjach AMD. Tym razem padło i przy omawianiu PCIE4.0 - nie ma natomiast konkretów co to miało by przyspieszyć akurat w gamingu.

      Jak dla mnie to potencjał pcie 4.0 czy nawet 5.0 jest w zastosowaniu wydajnych napędów które znajdą zastosowanie w wydajnych stacjach do przetwarzania danych ale nie w gamingu.
      Gry dekompresowane są podczas odczytu w locie więc nawet nie widać różnicy juz w wielu przypadkach przy tradycyjnym sata ssd i nvme na m.2

      Z resztą będą testy już niedługo i sie zobaczy czy to AMD czy Intel ma racje.

      Skomentuj

      1. FunkyKoval
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-06-14 08:46

        Na co tutaj patrzeć, postępu nie zatrzymają ale jednak odpływ gotówki boli, boli też patrzeć jak firma z takim potencjałem leci na dno.
        Zwykle jest tak, że jak sprzet umożliwia zrobienie czegoś, prędzej czy później programisći zabierają się za wykorzystanie potencjału i tak tez będzie tutaj, przeciez nikt nie napisze systemów, które wykorzystają PCIe4, jeżeli nie ma tego fizycznie. INTEL neich sobie przypomni swoje działania z przeszłości. Śmiech bierze jak się czyta dyskuje powyzej, jak dzieci w piaskownicy, swoją droga INTEL chyba zatrudnił w marektingu kogoś od polityki.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2019-06-14 09:44

          po prostu AMD burzy intelowi program w jakim chcial wprowadzac sobie to wszystko. Nie bez powodu jeszcze przed wyjsciem pcie4.0 juz zapowiedzieli pcie5.0
          Na technologii trzeba zarobic i dlatego powoli wprowadza się wszystko na rynek.
          AMD musi teraz z czyms wyskoczyc zeby zyskac udziały a wiec atakują z pcie4.0 i wieloma wieloma rdzeniami.

          Intel ma siano by wprowadzic teraz nawet i pcie6.0 tylko nie ma to sensu ekonomicznego.
          Tak samo jesli chodzi o procesory.

          intel zrobiłbłąd bo zle wycenili sobie 9lat temu sandy bridge. Okazało się ze procesory były przełomowe jesli chodzi o wydajnosc i to na dlugie lata a nie o to w tym biznesie chodzi.

          Skomentuj

  16. setnik
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-06-13 21:34

    NA pierwszym obrazku jest przedstawione, że gracze niewiele więcej jak PCIe 3.0 x4

    Skomentuj

  17. Fenio
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-06-13 22:38

    Nie wiem czy ja tu czegoś nie rozumiem czy ktoś chce kogoś zrobić w balona z tymi wyliczeniami.
    Wyliczenia tyczą się przesyłania klatek obrazu i mogłyby dotyczyć HDMI albo DisplayPort i wtedy miałoby to sens. Ale tyczą się PCI-E.... o co chodzi ? Od kiedy to mapy bitowe każdej klatki obrazu są przesyłane poprzez PCI-E przy dedykowanej karcie graficznej na PCI-E ?

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2019-06-14 00:40

      przeciez tu chodzi o transfer danych jakie są wymieniane miedzy miedzy cpu i płytą główną a kartą graficzną.
      To co widzisz na wyjsciu karty graficznej nie bierze się z powietrza.
      Te wyliczenia tycza się nie wyswietlonego na wyjsciu z karty graficznej obrazu a tego co procesor musi wymienic miedzy soba i kartą graficzną.

      O tym co pojawi się na wyjsciu karty graficznej w formie gotowego obrazu decyduje juz sama karta graficzna a nie szyna.

      Skomentuj

      1. Fenio
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-06-15 00:08

        I skąd wiesz co oblicza CPU i jaki narzut na GPU stanowi część obciążająca transfer PCI-E ?
        Z wyliczeń jasno wynika, że opierali się na przesyle całych klatek obrazu jak w kablu HDMI co nijak się ma do transferu PCI-E. Ktoś kompletnie pomieszał dwa różne pojęcia i próbuje użyć tego pierwszego do udowodnienia, że to drugie jest zbędne. Nonsens.

        Skomentuj

  18. wiktorrp
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-06-13 23:10

    Bo pcie jest wykożystywane tylko przez karty graficzne.

    Skomentuj

  19. Arcadeblood
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-06-14 02:26

    Oczywiście, że pcie 4.0 ma zalety. Tak jak z monitorem. Co z tego, że może odtworzyć tylko 60 klatek na sekundę skoro 300 fpsów wygląda na nim o niebo lepiej.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-06-14 09:29

      hmm a co chcesz zrobic na dzien dzisiejszy z pcie4.0? odtworzysz 600klatek? przetransferujesz 300gb/s?

      jestem ciekae jakie zastosowanie znalazles

      Skomentuj

  20. preczzcenzuro
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-06-14 06:39

    Jeśli choć jeden klient AMD wykorzysta potencjał pci-e 4.0 to znaczy że to ma sens

    Skomentuj

  21. FunkyKoval
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-06-14 08:42

    Jako użytkownik, co prawda leciwej już generacji 4 i i7-4790 INTEL-a, życzyłbnym sobie, aby ta firma przestała się kompromitować. Naprawdę ich wypowiedzi i próby torpedowania postepu by AMD wyglądają równie żąłośnie jak nasza "totalna oPOzycja".
    Wynika z tego, że "tylko INTEL" może promować nowe standardy, które nie mają większego sensu prócz nabijania kabzy INTEL-owi i monopolizacji rynku, wypada przypomnieć ich próby wprowadzenia nowego standardu pamięci RDRAM (RamBUS), który to był bez sensu i bardzo drogi. Architektura NetBurst i żyłowanie zegarów, robiąc w końcu z procesorów piece - to następny kwiatek, kiedy nie ma się co zaoferować na produkty konkurencji. Wyśmiewana przez INTEL-a monolityczna budowa procesorów AMD w przeszłości, kiedy to INTEL budował Core Quady z dwóch procesorów DUO, dzisiaj INTEL wysmiewa modułową budowę procesorów AMD, łaczących kilka struktur na jedej płytce. Teraz próby udowodneinia, że PCI 4.0 nie ma sensu. Naprawdę, sami siebie kompromitują, zamiast walczyć ciekawymi pomysłami i produkatmi, nawet niekoniecznie na rynku CPU, oni zapatrzyli się chyba na polityków, inaczej tego określić nie można. Firma z takim potencjałem zeszła na psy kompletnie.

    Skomentuj

  22. gormar
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-06-14 22:33

    Jak oni użyli karty z 8GB VRAM to nie dziwne, że nie widać różnicy, ale obecnie wiele silników gier stosuje streaming tekstur z RAM (4-8GB) do VRAM (8-16GB), dzięki temu nawet karty z niewielką ilością pamięci mogą obsługiwać grafikę o wysokiej szczegółowości tekstur na ogromnych obszarach. Tutaj by lepiej przetestowali kartę z mniej niż 4GB.

    Ciekawi mnie również jakie ustawienia graficzne zastosowano.

    Przepraszam gdyby ktoś zwrócił na to uwagę, ale nie miałem jeszcze czasu przeczytać wszystkich powyższych komentarzy.

    Skomentuj

    1. gormar
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-06-15 14:29

      Tak przy okazji przeczytałem artykuł z serwisu Techpowerup.com, z którego pochodzi wykres utraty FPS przy zmianie przepustowości łącza.

      W podsumowaniu wyraźnie napisali, że w większości gier przy rozdzielczości 4K różnice (procentowe) są mniejsze niż przy 1080p. Do tego stwierdzili, że przy GeForce GTX1080 nie dostrzegli różnic w wydajności pomiędzy PCI-E 3.0 8x a 16x, ale już przy RTX 2080 Ti jak najbardziej, chociaż stosunkowo niewielkie (2-3%). Co w przyszłości może oznaczać, że nawet PCI-E 3.0 x16 będzie musiał uznać przewagę PCI-E 4.0 x16.