Na topie

Nowy Intel ME wykorzystuje procesor x86 i system Minix3 - w grudniu zobaczymy pokaz hakowania

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Płyty główne

Kategoria: Komputery Podzespoły Strefy Procesory Płyty główne Bezpieczeństwo Tematyka: Hakerzy Producenci: intel

Technologia Intel Management Engine wzbudza sporo kontrowersji wśród speców od zabezpieczeń. Jak to wygląda w przypadku jej najnowszej wersji?

 • Nowy Intel ME wykorzystuje procesor x86 i system Minix3 - w grudniu zobaczymy pokaz hakowania
A A

Nie pierwszy raz piszemy na temat bezpieczeństwa procesorów Intela. Tym razem natrafiliśmy na ciekawe informacje odnośnie najnowszej wersji silnika Intel Management Engine, który ma wykorzystywać do działania system operacyjny Minix3.

Technologia Intel Management Engine została opracowana głównie z myślą o firmach i przedsiębiorstwach, gdzie wspomaga zarządzanie komputerem – oferuje ona funkcje antywłamaniowe, ale też pozwala na przejęcie kontroli nad sprzętem (może uzyskać dostęp do dowolnego obszaru w pamięci RAM i karty sieciowej). Co istotne, funkcja ta jest aktywna nawet, gdy komputer jest uśpiony lub wyłączony (wymagane jest jednak podłączenie do zasilania). Jakiś czas temu opublikowano poprawkę zabezpieczeń.

Z technicznego punktu widzenia ME jest to dodatkowym układem znajdujący się w chipsecie, który obecnie znajdziemy już w każdym urządzeniu wykorzystującym procesor „niebieskich”. Rozwiązanie to jest wykorzystywane od 2005 roku, ale początkowo wykorzystywało architekturę ARCtangent/ARCompact/SPARC. Poważne zmiany nadeszły wraz z procesorami na bazie mikroarchitektury Skylake i ME w wersji 11 – producent zastosował tutaj układ bazujący na architekturze x86, która jest wygodniejsza do wykorzystania przez programistów i badaczy.

Intel ME

Temat nie jest łatwy do zbadania dla postronnych osób, ale sprawie postanowili się przyjrzeć autorzy bloga Positive Technologies. Według pierwszych informacji, ME 11 może wykorzystywać do działania uniksopodobny system operacyjny Minix3. Więcej informacji o tym nietypowym odkryciu znajdziecie na blogu Positive Technologies.

Na koniec warto jeszcze dodać, że na początku grudnia odbędzie się tegoroczna edycja konferencji Black Hat Europe, a jednym z tematów ma być właśnie „hakowanie” Intel ME 11. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Źródło: Wikipedia, Intel, Positive Technologies, Black Hat

Odsłon: 4556 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. arnakus
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-10-16 16:35

  Od dawna wiadomo, że ponad 30-to letnia architektura PC jest niczym durszlak. Praktycznie każdy podzespół posiadający własne firmware albo jakiś mikrokod (grafika, dysk, karta sieciowa itd.) może zawierać niczym nie kontrolowane, nie do usunięcia czy zablokowania oprogramowanie. Może już nadszedł czas na coś nowego?

  Skomentuj

  1. tomacaster
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-10-16 18:11

   Przeciez wlasnie o to chodzi :).

   Poza tym co innego?

   Skomentuj

  2. rahl_r
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-10-16 23:28

   Narzekaj kreatywnie - pokaż jak rozwiązać problem, a jak nie to zamilcz.

   Skomentuj

 2. indianad
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-17 12:24

  Błagam... zatrudnijcie kogoś od korekty...
  "ME jest to dodatkowym układem znajdujący się w chipsecie"

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!