Na topie

To już pewne – Intel uniemożliwi OC zablokowanych procesorów Skylake (przynajmniej w teorii)

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Podkręcanie tańszych modeli było wybawieniem dla entuzjastów z mniej zasobnym portfelem, ale funkcja ta zostanie wycofana... przynajmniej w teorii

Intel Skylake - blokada podkręcania zablokowanych procesorów

AA

Pod koniec ubiegłego roku światem overclockingu wstrząsnęła informacja o możliwości podkręcania zablokowanych procesorów Intel Skylake, a niedługo później w sieci zaczęły pojawiać się odpowiednie BIOS-y, które wprowadzały taką funkcjonalność praktycznie do wszystkich modeli na bazie chipsetu Z170. Niestety, moda na tanie podkręcanie nie potrwa zbyt długo, bo - zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami - Intel zdecydował się zablokować „nielegalne” OC. Ale po kolei...

W ofercie Intel można znaleźć dwie grupy procesorów – standardowe oraz odblokowane. Pierwsze zostały zaprojektowane z myślą o zwykłych klientach i z reguły są dostępne w niższej cenie, natomiast drugie są droższe, ale za to mają odblokowany mnożnik i przez to można je łatwo podkręcić. Wprawdzie nie wszystkim odpowiadało zablokowanie podkręcania w większości modeli, ale koncepcja ta funkcjonuje już kilka lat i raczej nie wpłynęła negatywnie na udziały producenta na rynku procesorów.

Intel Skylake - zegar BLCK

Sytuacja lekko zmieniła się po premierze procesorów Intel Skylake, w których udoskonalono funkcję zmiany taktowania magistrali BCLK. W poprzednich generacjach była ona ściśle powiązana z innymi komponentami na płycie głównej, więc przekroczenie częstotliwości 105-107 MHz objawiało się niestabilną pracą komputera lub nawet uszkodzeniem komponentów. W płytach głównych z serii 100 zastosowano osobny generator zegara BCLK, co pozwoliło uniezależnić się od pozostałych komponentów płyty głównej i wprowadzić płynną regulację częstotliwości. Cześć producentów wprowadziła nawet modele ze swoim generatorem magistrali BCLK, które pozwoliły regulować jej taktowanie w jeszcze mniejszych krokach – również w przypadku układów z zablokowanym mnożnikiem, gdzie funkcja ta teoretycznie powinna być niedostępna.

ASRock Hyper BLCK Engine

Rozwiązanie to głównie pojawiało się w płytach dla entuzjastów z chipsetem Z170, ale niektórzy producenci zaczęli eksperymentować także z tańszymi konstrukcjami na bazie chipsetów H170, B150 lub nawet serwerowym C232 – przykładem tutaj może być model ASRock Fatal1ty E3V5 Performance Gaming/OC lub Supermicro C7H170-M, który właśnie przyczynił się do odkrycia tajnego sposobu podkręcania teoretycznie niepodkręcalnych procesorów. Przy okazji warto również wspomnieć o płytach ASRock B150 Gaming K4 OC, H170 Pro4 OC i H170 Performance OC, które miały wprowadzić funkcję podkręcania do niższego segmentu cenowego, ale dziwnym trafem ich premiera została wstrzymana i ostatecznie nie trafiły do oficjalnej oferty producenta (były zapowiedziane na targach CES 2016).

ASRock Sky OC - podkręcanie Core i5-6400

Początkowo funkcję podkręcania procesorów z zablokowanym mnożnikiem oficjalnie udostępniła tylko firma ASRock – mowa tutaj o technologii Sky OC. Producent jednak umieścił na stronie klauzulę, że rozwiązanie to nie jest do końca zależne od tajwańskich inżynierów i w każdej chwili może zostać usunięte. Niedługo później w sieci pojawiły się odpowiednie wersje BIOS-ów dla modeli innych marek – wprawdzie nie były one oficjalnie udostępnione przez producentów, ale jakimś sposobem przedostały się do sieci i zyskały spore grono odbiorców.

Nie ma jednak róży bez kolców, bo podkręcanie „niepodkręcalnych” modeli wiąże się z kilkoma problemami. Przede wszystkim szwankował system zarządzania energią, monitorowanie temperatur i optymalizacja dla aplikacji wykorzystujących instrukcję AVX, a przy okazji nie można było korzystać ze zintegrowanego układu graficznego. Ponadto trzeba dokupić wydajne chłodzenie, bo do podkręcenia procesora wymagane jest zwiększenie napięcia zasilającego, a to z kolei niekorzystnie odbija się na poziomie generowanego ciepła – referencyjne chłodzenie przy mocniejszym OC okazuje się więc niewystarczające.

Intel Skylake - wydajność po podkręceniu
Mocno podkręcony Core i5-6400 dogania Core 7-4790K

Mimo wszystkich problemów i niedociągnięć, podkręcanie procesorów z zablokowanym mnożnikiem było zbawieniem dla entuzjastów z mniej zasobnym portfelem. Za przykład można tutaj podać model Core i5-6400, a więc najtańszego „4-rdzeniowca”, który można przyspieszyć do poziomu 4500 MHz – porównywalnego z potencjałem odblokowanego Core i5-6600K, który jest droższy o około 250 złotych. Sporą popularnością cieszy się też podkręcanie tańszych modeli z linii Core i3 (doganiających standardowo taktowane Core i5).

ASRock Z170 Extreme7+ - nowe wersje BIOS bez funkcji Sky OC
Najnowsze wersje BIOS-ów dla płyt głównych ASRocka wprowadzają nowy mikrokod i usuwają funkcję Sky OC

Już podczas odkrycia nowej funkcji, wielu nie wierzyło w dobrą wolę „niebieskich” i zwiastowało rychłe ukrócenie tego procederu. Czarny scenariusz zaczął się sprawdzać – ASRock zdecydował się wstrzymać premierę wcześniej wspomnianych modeli z niższej półki, a następnie usunął ze swojej witryny wszystkie wzmianki o technologii Sky OC. Niedawno pojawiły się też nowe wersje BIOS-ów, które usunęły pożądaną funkcję z UEFI.

Dzisiaj wszystko stało się jasne, bo Intel wydał oficjalne oświadczenie w kwestii podkręcania procesorów z zablokowanym mnożnikiem:
"Intel regularnie wydaje aktualizacje dla swoich procesorów, które partnerzy dobrowolnie wprowadzają do nowych wersji BIOS-u. Najnowsza aktualizacja dostarczona do partnerów obejmuje między innymi mikrokod, który potwierdza nasze wcześniejsze zalecenia, dotyczące niezalecania podkręcania procesorów, które nie zostały do tego zaprojektowane. Firma Intel nie daje gwarancji na odpowiednie działanie procesora ponad jego przeznaczenie."

Jakiś czas temu poprosiliśmy również o komentarz w tej sprawie polski oddział firmy ASRock, lecz nadal czekamy na odpowiedź (gdy tylko ją dostaniemy, news zostanie zaktualizowany).

Wygląda więc na to, że możliwość podkręcania „niepodkręcalnych” procesorów została wprowadzona bez zgody Intela i rozwiązaniem będzie jej siłowe wyłączenie – producent nie będzie musiał się tłumaczyć z ewentualnych problemów z niewłaściwego działania funkcji, a przy okazji nadal będzie mógł zarabiać na odblokowanych modelach. Można zatem spodziewać się, że niedługo wszystkie płyty otrzymają odpowiednią aktualizację BIOS-u, która zablokuje niepożądaną funkcję (nie należy jej jednak łączyć z niedawnymi problemami przy specyficznych obciążeniach np. w aplikacji Prime 95). Oczywiście można wstrzymać się z aktualizacją oprogramowania i nadal cieszyć się możliwością przyspieszania zablokowanych CPU... dopóki nie pojawią się problemy i taka aktualizacja nie będzie niezbędna.

Kto straci na decyzji Intela? Na pewno nie on sam, bo przeważająca liczba klientów i tak jest zainteresowana wersjami standardowymi lub niskonapięciowymi, a dotychczasowa polityka ograniczania dostępności funkcji podkręcania tylko powiększyła udziały na rynku procesorów. Stracić mogą entuzjaści z mniej zasobnym portfelem, bo będą musieli pozostać przy standardowych (a więc i mniej wydajnych) układach lub wybrać droższe modele zaprojektowane z myślą o podkręcaniu (o ile nie zostaną przy starych BIOS-ach). Dodatkowo mogą stracić producenci płyt głównych, bo zmniejszy się popyt na droższe modele dedykowane entuzjastom. Czy konkurencja coś na tym zyska? Wprawdzie AMD jest tutaj mniej restrykcyjne i pozwala na OC w większości wszystkich swoich procesorów, niemniej jednak nie spodziewalibyśmy się masowych migracji entuzjastów i zachwiania udziałami na rynku.

 

Aktualizacja 11:40 15.02.2016

Doczekaliśmy się oficjalnego stanowiska firmy ASRock w sprawie usunięcia funkcji Sky OC:

Technologia Sky OC nie jest zgodna ze specyfikacją procesorów Intel Skylake, więc ASRock zdecydował się usunąć ją z płyt głównych. Oznacza to, że funkcja ta zostanie usunięta ze wszystkich modeli z chipsetem Z170.

Źródło: ASRock, ComputerBase, HWBot, Intel, Overclocking Guide, PCGamer, Supermicro, WCCFTech, inf. własna

Odsłon: 15897 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij
 1. mjwhite
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2016-02-09 21:33

  to wygląda na eksperyment intela w celu pobudzenia sprzedaży, nie udało się no to blokujemy znowu. Tak czy inaczej Intel ssie!

  Skomentuj

  1. MKjanek32
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-02-10 00:11

   Ale właśnie, czy w tym momencie, jak funkcja już się pojawiła, da się ją tak definitywnie zablokować?

   Nie zdziwiłoby mnie, gdyby teraz jakaś znalazła się jakaś ekipa programistów wśród samych użytkowników, która zacznie patchować nowe wersje BIOSów pod kątem odblokowania OC z powrotem.
   Robi się takie rzeczy choćby z whitelistami kart WLAN w BIOSach niektórych laptopów, to czemu by nie tu?

   Skomentuj

   1. Adriian
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-10 12:40

    Nowy bios blokuje funkcje OC dla procków non-K. Używanie starego biosu powinno załatwić sprawę o ile za jakiś czas MS nie wypuści jakiegoś update do systemu, przy którym do bootowania systemu będzie niezbędny nowy bios, a bez niego pojawią się BSoD itd.

    Skomentuj

    1. owatanka
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2016-02-10 15:19

     Na win 7 nic takiego sie nie wydarzy.

     Skomentuj

   2. gregory92
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-02-17 01:17

    Miną rok i na płytach Asrocka serii która ma dopisek w nazwie "Hyper" nadal można kręcić zablokowane procki więc Asrock zrobił dobrą robotę tym osobnym generatorem :) Brawo ASR.

    Skomentuj

 2. trciacho
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2016-02-09 21:35

  Brak konkurencji na rynku powoduje, że "niebiescy" robią co im się żywnie podoba, "czerwoni" jak nadgonią z "ZENEM" to już "niebiescy" nie będą tacy chętni do odcięcia karmiącej ręki - NAS.

  Skomentuj

  1. wasptak
   Oceń komentarz:

   -6    

   Opublikowano: 2016-02-10 07:03

   Nadgonia tylko na wykresach i nic poza tym - jak zwykle.

   Skomentuj

 3. Centik
  Oceń komentarz:

  16    

  Opublikowano: 2016-02-09 21:37

  Babcia mi mówiła "kto daje i odbiera ten się w piekle poniewiera" :-)

  Skomentuj

  1. Paweł Maziarz
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-02-09 21:48

   Tylko czy Intel coś dał? Raczej producenci płyt znaleźli lukę i ją wykorzystali

   Skomentuj

   1. szpak333
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-09 23:17

    Producenci płyt dostali „rozkaz” od Intela, nikt tam niczego nie szukał, bo wcześniej nie było z OC problemów, zakazów, nakazów...

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2016-02-10 00:45

     intel im nie rozkazuje - oni musza od niego brac ten mikrokod i umieszczac w biosie a to intel decyduje o tym jaki daje.
     Nie ma na rynku producenta ktory sam sobie bedzie robil pod gorke i odetnie od siebie partnera ktory jest jedynym dla niego na rynku.
     Intel nie musi rozkazywac, bo to producenci plyt glownych sa dla intela a nie on dla nich. Tak to wyglada jak producentow mobo masz kilkunastu a procesora praktycznie jednego (zadna firma nie przeniesie sie na rynek z AMD w calosci by zrobic na zlosc intelowi bo to jest rownoznacznie ze spakowaniem walizek i wyjazdem na Fiji)

     Skomentuj

     1. BariGT
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-02-10 06:24

      U Asroka na stronce ciągle wiszą starsze wersje biosu ze wsparciem SkyOC.

      Skomentuj

     2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2016-02-10 16:38

      bo dopiero co intel sie wypowiedzial w temacie.
      nastepne biosy beda z nowym mikrokodem.
      jak kupisz po tym czasie plyte to bedzie juz z nowszym biosem a downgrade nie zrobisz

      Skomentuj

 4. szpak333
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2016-02-09 23:06

  Takie działania umacniają mnie w wierze że ZAN to produkt na który warto czekać, niech się bujają Intel, Microsoft i apple za swoje zachłanne zagrywki

  Skomentuj

  1. szpak333
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-02-09 23:27

   ZEN

   Skomentuj

 5. decrypterie
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2016-02-09 23:21

  Prawda taka jak chcesz kręcić to kup sobie z K a nie kombinuj a różnica w cenie nie jest taka wielka , jak kupowałem tydzień temu i7 6700k to różnica w cenie była 35€ 'miedzy K a bez .

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-02-10 00:48

   no w sumie mozna, i nawet lepiej wychodzi takie OC niz kombinowane z BCLK choc z drugiej strony chodzi tu o sam fakt.
   Teraz jak oficjalnie procesory beda zablokowane to cena tych z K poszybuje do gory lub przestanie spadac i zrobi sie po raz kolejny przepasc (juz byly 6700K za ponad 2kzł, teraz troche zjechaly i mozliwe ze znow podskocza,a nie bedzie to kwestia wartosci dolara bo goly 6700 stoi w miejscu praktycznie)

   Zaraz pewnie allegro zaleją plyty z "doblokowanym OC dla skylake" i tez ich cena bedzie wyzsza.
   Mowa tu o plytach ze starszymi biosami

   Skomentuj Historia edycji

 6. intercal
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-02-09 23:25

  mikro-kod również można upgrade'waś jak downgrade'wać

  swoja droga to nikt do tej pory nie wyjawił w jaki techniczny sposób tego dokonano

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-02-10 00:51

   tylko kto to bedzie robil ?
   producenci plyt glownych moga ladowac taki jaki dostana od intela, nie moga sami sobie niczego downgradeowac.

   Mozliwe ze bedzie jakis wyciek, ale wtedy pojawi sie problem z upgradem softu poprzez UEFI bo oficjalne poprawki odnosnie procesora takze odczytywane sa przez oprogramowanie i taki win10 nie musi na kombinowanym biosie z blednym mikrokodem w ogole procesora rozpoznac a tym samym nie musi sie aktywowac (od win7 generowany w systemie klucz to mieszanka mikrokodu z mobo + cpu).

   Mysle ze oficjalnie nie bedzie OC ale nieoficjalnie znajda sie tacy dla ktorych bedzie to warte zachodu.

   Skomentuj

 7. arnakus
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-02-10 09:56

  Ileż wysiłku wkłada Intel aby użytkownik czasem nie dostał trochę lepszego sprzętu niż zapłacił. Szkoda, że nie przykłada się tak mocno do unowocześniania swoich produktów. Na jesieni (chyba październik) będą nowe procesory i nowy chipset serii 200 ale szybkiego SATA 4 nie będzie. Jako że te "nowe" procesory to tylko Refresh to Intel w akcie miłosierdzia nie zmienił podstawki.

  Skomentuj Historia edycji

 8. narutogara
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-02-10 11:31

  Dużo gadania o te same praktyki monopolistyczne co u NVidii.
  GTX 970 z ramem 3.5GB była afer i teraz jest już cacy.
  I5 6400 afera że nie daje sie podkrecać bez K. To tak naprawdę marketing taki sam jak u nvidii. Płyty główne mają złą sekcje zasilania.. Wydali by I5 bez igpu to by się lepiej pokręcały. Intel i tak skopał swoje procki 6 generacji.

  Skomentuj

 9. bullseye
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2016-02-10 11:33

  Tak patrzę i sie dziwie z mentalności Polaków.....

  Brali kredyty w funtach, teraz plączą ze rata wzrosła....
  Brali tańsze mieszkania przy wysypiskj, teraz plączą ze śmierdzi mimo ze placili mniej i wiedzieli o tym....
  Brali mieszkania przy torze, narzekają ze halas.....
  Brali Intel non-oc a teraz plączą ze nie ma możliwości oc....

  No ludzie, pomyślcie choc troche bo aż żal bierze jak sie slucha :/

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2016-02-10 16:43

   deostajesz minusy co tu jest norma ale ogolnie masz racje.
   skoro intel prowadzi taka polityke ze chce sprzedawac zablokowane i odblokowane a wybor zostawia kupujacemu to jest to ok.
   Teraz okazuje sie ze intel zamierza zadbac o swoje interesy i nagle wszystkim sie to nie podoba i kazdy zwiastuje wrecz upadek intela.

   Problemem niestety sa sprzedawcy - teraz cena wersji z K poszybuje do gory i moze znow byc problem z nabyciem 6700k w normalnej ludzkiej cenie.

   Skomentuj

   1. bullseye
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2016-02-10 19:50

    Ale to że ceny sprzedawcy zmienią to nie wina Intela przecież, tak samo jak nie winą państwa czy banków jest to że frank podrożał :)

    Swoją drogą bardzo się cieszę z wysokiego franka jako że kiedyś nakupiłem tej waluty jak był bum i każdy brał w tym kredyt :) Jednak głupota jest opłacalna :)

    Minusy wiem że polecą bo pewnie trafiłem w sedno wielu osób, no cóż, mi to nie przeszkadza :)

    Skomentuj

 10. KaYteck
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2016-02-10 20:59

  Obrazek jakiś przekombinowany. Przy mnożniku do wyboru 8-16 a jest 27. WTF? Paint? BTW Było tylko kwestią czasu kiedy ta bańka pryśnie.

  Skomentuj

  1. phobosq
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-02-11 09:36

   Pokręć, to będziesz wiedział :) po zmianie BCLK powyżej ustalonego przez Intel limitu mnożnik przy ustawieniu Auto ustawia się na taką wartość, żeby nie przekroczyć domyślnego zegara. 6400 ma def. clock 2700, więc przy BCLK 160 mnożnik ustawia się 16 (160 * 16 = 2560). Rozwiązaniem jest ustawienie ręcznie mnożnika w BIOS (choć nie we wszystkich to działa dobrze) albo softwarem w Windowsach.

   Skomentuj

 11. marcin34424
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-06-07 01:33

  Nowa wersja biosu P3.10 przywróciła opcję SKY OC wszystko działa jak należy :)
  Mój intel 6700 bez K działa teraz z częstotliwością 4600MHz (135,25 x 34)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)