Na topie

Topowe procesory Skylake-X też z pastą zamiast połączenia lutowanego

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Informacje der8auera nie pozostawiają złudzeń - również najwydajniejsze jednostki wykorzystują połączenie na bazie pasty termoprzewodzącej.

  • Topowe procesory Skylake-X też z pastą zamiast połączenia lutowanego
A A

Procesory Intel Skylake-X podniosły poprzeczkę w najwyższym segmencie wydajnościowym, ale niektórych rozczarowała informacja o innym materiale termoprzewodzącym pod odpromiennikiem ciepła – producent zdecydował się zastosować tutaj pastę zamiast połączenia lutowanego. Jak to wygląda w przypadku najwydajniejszych, 12-, 14-, 16- i 18-rdzeniowych modeli, które wkrótce pojawią się na rynku?

Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiał Roman „der8auer” Hartung, który wcześniej sprawdził modele Kaby Lake-X i standardowe Skylake-X. Niemiecki overclocker tym razem przyjrzał się 12-rdzeniowemu modelowi Core i9-7920X, który zalicza się do konstrukcji Skylake-X "HCC" (High Core Count).

Intel Skylake-X HCC - delidding

Opublikowane zdjęcie nie pozostawia złudzeń - w topowych jednostkach producent również zastosował połączenie rozpraszacza ciepła na bazie pasty termoprzewodzącej (o gorszych właściwościach pod względem przewodności cieplnej).

Informacja o wykorzystaniu pasty już wywołała spore zamieszanie w sieci, a większość opinii raczej nie należy do tych pozytywnych. Warto jednak pamiętać, że Intel ma naprawdę spore doświadczenie w projektowaniu procesorów, więc wie jaki materiał w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej (a już na pewno nie jest to kwestia oszczędności czy chęci planowanego postarzania produktu).

Źródło:  profil der8auer w serwisie Facebook, inf. własna

Odsłon: 4374 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
  1. chotnik2
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-09-06 09:30

    Goracy temat!

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2017-09-06 11:31

      dokładnie. pasta to dno. tyle że intel musiał zastosować pastę, bo lutowanie przy tak ogromnym kawałku krzemu powoduje, że rdzeń pęka. intelowi się nie udało, więc jest pasta.
      to też oznacza gorsze temperatury (czytaj wyższe), zaś overclockerowcom pozostaje zdejmowanie blachy i kładzenie kaloryfera bezpośrednio na rdzeń. trochę cienko jak za procek w tak koszmarnej cenie.

      tutaj widać że intel nie ma dobrej alternatywy dla threadrippera. ale to dobrze, bo znowu musi zacząć wyścig technologiczny i sypać pomysłami których w rękawie zabrakło. i9 to jest moim zdaniem krzyk rozpaczy :)

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-06 19:38

        mniejsze rdzenie też nie są lutowane więc to chyba nie rozmiar chipa jest tutaj problemem.

        Skomentuj

  2. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-09-06 09:30

    Przecież ten glut ledwo co daje sobie rade z 140 watowym 7900X. W 7980XE i pozostałych 165W (nawet nie wspominam o OC) ta pasta do zębów się zagotuje...

    Skomentuj

  3. vegasnight9
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-09-06 09:59

    Jak widać Intel sam sobie gwoździe wbija. Chyba to lubi

    Skomentuj

  4. naqerpl
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-09-06 10:13

    " ... więc wie jaki materiał w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej ..."
    Noo, chyba jednak nie

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-06 11:35

      wie że takiego placka nie da się przylutować bez zniszczenia. ta pasta to krzyk rozpaczy :) ale ..... tym razem intel produkuje slajdy, jak to ma zamiar podzielić monolit na kilka krzemowych kawałków. hahaha, tym razem intel sypnął slajdami :) akurat o tym szepnęła konkurencja: http://pclab.pl/news75309.html

      Skomentuj

    2. Aquagen
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-09-06 12:19

      Chyba jednak wiedzą...
      Raczej powiedziałbym, że stosują strategię: "Robim co możem", ponieważ NIE robią tego, aby zaoszczędzić parę dolarów, ale żeby zachować żywotność procesorów.

      Ciekawy materiał tłumaczący tę problematykę:

      https://overclocking.guide/the-truth-about-cpu-soldering/

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-09-06 15:35

        Ale zaraz ktos wyskoczy i powie Ci - no ale chwila, AMD ma chipy podobnej wielkosci i lutuje. oczywiscie bez zastanowienia.

        Skomentuj

  5. shadowman333
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-09-06 10:50

    Czy ostatnie zdanie w artykule to jakaś prowokacja czy kiepsko zaakcentowany sarkazm?

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-06 11:37

      ja bym to strzelił w formie pytania :D

      Skomentuj

  6. rebornnarsil
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-06 12:36

    Czytałem wiele wypowiedzi na ten temat, ale czy Intel sam się kiedyś oficjalnie ustosunkował do tego zarzutu? Przecież chyba zależy im na dobrej opinii wśród klientów, więc powinni to jakoś wyjaśnić.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-06 15:38

      a co maja napisac ? ze mają problem z lutowaniem w tej litografii chipow?

      Jesli pasta zapewnia prawidłowe działanie procesora nie ma to zadnej roznicy dla normalnego kowalskiego.
      A jesli chodzi o overclockerow to i tak intel radzi sobie lepiej nawet na tej pascie bo zapas OC jest wiekszy jak sie okazuje niz w lutowanych ryzenach.
      Sprowadzanie problemu do pasty jest jak najbardziej bledne gdy nie mamy zadnej alternatywy ktora by przemawiala za stosowaniem lutowanego połaczenia.

      Oskalpowałem 6700k dla samego sprawdzenia - przy ciekłym metalu jest roznica znaczna ale jakie ma dla mnie osobiscie znaczenie czy procesor ma 50,60 czy 75 stopni? zadne bo miesci sie to w zakresie jego pracy. Niczego istotnego zmiana temperatury mi nie dała.
      Niby wysoka temperatura skraca zywotnosc ..... taa, z 25 do 15 lat.

      Skomentuj Historia edycji

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-09-06 19:42

        najciekawsze jest to że glut przeszkadza jedynie najbardziej zagorzałym fanboyom amd, tym którzy intela i tak by nie kupili.

        Skomentuj

  7. KENJI512
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-06 14:11

    "Warto jednak pamiętać, że Intel ma naprawdę spore doświadczenie w projektowaniu procesorów, więc wie jaki materiał w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej (a już na pewno nie jest to kwestia oszczędności czy chęci planowanego postarzania produktu)."


    taaaaa......

    Skomentuj

  8. stach122
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-06 20:18

    I intel chce być traktowany poważnie, tak drogie procki i pasta? Naprawdę? Pewnie jeszcze marnej jakości że nawet na stocku będą się grzały. Szkoda szczępić ryja na to co intel odwala. . .

    Skomentuj Historia edycji

  9. Silverstar
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-06 22:43

    Jasne wielki potencjał na OC u Intela wygląda tak, że Intel wypuszcza procesory z niskim bazowym taktowaniem żeby pokazać jak to jego "cudeńka" pięknie się kręcą.
    Tylko prawdziwi naiwniacy nabierają się na taką ściemę...

    Skomentuj

    1. Alcedo1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-06 22:51